shop.musicserver.cz
Lorde - Solar Power

Když dáte "Solar Power" od Lorde šanci (a pak ještě jednu), možná se vám bude líbit

Vydáno: 10.09.2021 17:00 v sekci Recenze - Honza Balušek | foto: Ophelia Mikkelson Jones

Někteří posluchači si u druhé desky Billie Eilish posteskli, že jsou písničky na ní pomalé a mnohdy málo výrazné. To ovšem netušili, s čím na své albové trojce "Solar Power" přijde o pár týdnů později Lorde. Ano, můžete se proposlouchat k její oblibě, ale bude vás to stát opravdu hodně času.

7/10

Lorde - Solar Power

Vydáno: 20.8.2021
Celkový čas: 43 minut

Skladby: The Path, Solar Power, California, Stoned at the Nail Salon, Fallen Fruit, Secrets from a Girl (Who's Seen it All), The Man with the Axe, Dominoes, Big Star, Leader of a New Regime, Mood Ring, Oceanic Feeling

Vydavatel: Universal

Debutová deska "Pure Heroine" Lorde sklidila na musicserveru nadšené absolutní hodnocení, její druhé album "Melodrama" jsme dokonce ve výročním hlasování zvolili za nejlepší nahrávku roku 2017. Je ale jasné, že nová kolekce s názvem "Solar Power" se tak nadšeného přijetí nedočká. Rozhodně se nejedná o špatné dílo, ale na kvalitu svých předchůdců nedosahuje ani zdaleka.

Síla slunce od svých posluchačů vyžaduje, aby jí věnovali čas a opravdu hodně nerušených poslechů. Ne že by nebyla přístupná, jen je ve své většině pomalá a moc se toho na ní neděje. Pravděpodobně se nestane, že by vám deska nakonec rozkvetla v uších a váš prvotní dojem (co to je za nudu) se změnil v nadšení, že se jedná o naprosto geniální počin. Ale třeba po takových dvaceti posleších seznáte, že novinka této Novozélanďanky není až tak slabá, jak jste si původně mysleli. A že je vlastně docela dobrá.

Vzhledem k tomu, že na ní zpěvačka pracovala opět s Jackem Antonoffem, který stál za milovanou nahrávkou "Melodrama", je jasné, že výsledek je takový, jaký jej dvojice chtěla mít. Lorde v písničkách nic moc neřeší, sama "Solar Power" označuje za své "trávové" album, jen ta místy až folkově znějící pohoda nebezpečně často sklouzává do nudy. Kdo dokázal po deseti posleších jmenovat více než tři konkrétní písničky, vyhrál bludišťáka.

Není vždy třeba, aby desky obsahovaly hity, ale když se někdy desítky minut vlastně není čeho chytit a člověk nedokáže říci, která hraje píseň a jestli je na začátku nebo konci alba, není to to pravé ořechové. Zní třeba titulní skladba alespoň trochu jako hit? Spíše se posluchač může společně s hudebními pisálky rozhodovat, zda se zpěvačka více inspirovala u "Freedom" George Michaela, nebo "Loaded" Primal Scream.

Proč tedy nakonec najdete v hodnocení sedm bodů z deseti? Protože když dáte "Solar Power" opravdu mnoho šancí, nakonec se vám začne třeba opravdu docela líbit jako autorovi recenze. Najdete si své oblíbené kousky ("California", "The Path," "Mood Ring"), s nadšením objevíte v závěru "Secrets from a Girl" Robyn a třeba i Lorde přiznáte, že má nárok na to natočit si desku, jakou chce. Jen si k jejímu poslechu musíte nejlépe lehnout na pláž a dát si páva. A i tak jí musíte odpustit, že vám dá opravdu hodně práce se proposlouchat až k tomu, abyste ji popsali alespoň slovy docela dobrá. Anebo že by dost dobrá?

NÁZORY
 • Je neuvěřitelné, co jsou schopni recenzenti nap... (Spravedlivý, 10.09.2021 17:45) Reagovat

  Je neuvěřitelné, co jsou schopni recenzenti napsat. Že je bídný všeobecný masový vkus, to je věc známá, ale právě recenzenti a hudební redaktoři by měli být ti, kteří by se měli pokoušet o nápravu. Ale jak se o to chtějí pokoušet, když muzice vůbec nerozumí. Pane Balušku, že jste přechválili předchozí desky Lorde, budiž. Ale když konečně Lorde vydá opravdu vynikají desku, mnohem lepší než obě předchozí, tak ji takhle shodíte ? Nechápu. Tady je to naprosto jasných 10/10, a neslevím ani bod.

  • Re: Je neuvěřitelné, co jsou schopni recenzenti nap... (johny013, 10.09.2021 18:24) Reagovat

   Na rozdiel od teba ja s recenziou súhlasím a akoby autor čítal presne moje myšlienky, keďže aj ja som mal rovnaké pocity pri počúvaní Solar Power. Ja si myslím, že hodnotenie je ešte veľmi štedré, keďže za mňa je to tak za 4/10. Jedine čo ma ako tak zaujalo je: The Path a Secrets from A Girl ešte možno Stoned At The Nail Salon ale je to taká monotónnejšia Lana. Za mňa veľké sklamanie po vynikajúcej Melodrame, ktorá si myslím, že bude pre mňa zaujímavá aj o 20 rokov.

   • Re: Je neuvěřitelné, co jsou schopni recenzenti nap... (Spravedlivý, 10.09.2021 23:37) Reagovat

    Milý johny, nemůžete se více mýlit. Pokud se vám líbí tak moc Melodrame a nelíbí Solar Power, znamená to jediné, kloužete po povrhu a nepronikáte do podstaty. Melodrame je veskrze obyčejné popové album, které strávíte a nic nezanechá. Solar Power je oproti němu album hluboké, se skvělou atmosférou, vynikajícími hudbeními nápady, ovšem pro běžného popového posluchače zjevně těžko stravitelné. To ovšem není jeho chyba ale chyba posluchače. Vzhledem k tomu, že evidentně preferujete líbivý pop, tak buď to není album pro vás, nebo byste mu musel dát mnohem více času a posunout se na trochu jinou úroveň vnímání hudby.

    • Re: Je neuvěřitelné, co jsou schopni recenzenti nap... (johny013, 12.09.2021 19:54) Reagovat

     Aj keď je Melodrama popové album, tak si myslím, že práve preto bola tak chválená, že niečo zanechala u poslucháča a nešlo o nejakú plytkú nahrávku. Možno je Solar Power dokonale naspievaná ale pre mňa bez nejakej emócie. Na Melodrame je tých emócií podľa mňa oveľa viac. Ja mám radšej tie pomalšie skladby (Writer In The Dark, Liability + Reprise ale ako celok mi nevadí ani taká Homemade Dynamite. Hudba je subjektívna a to je aj môj názor na Solar Power, takže ak niekto dá hodnotenie 10/10 tak sa s ním nebudem hádať a presviedčať ho, že sa mýli.

  • Re: Je neuvěřitelné, co jsou schopni recenzenti nap... (Anonymous, 10.09.2021 18:36) Reagovat

   Pane (samozvaný) Spravedlivý,
   když autor recenze podle vás hudbě nerozumí, bylo by namístě také uvést, proč se vám tato deska tak líbí, a co na ni pan Balušek nepochopil, zatímco vy jste to pochopil.

   Já jsem se z vaši poznámky toho opravdu moc nedozvěděl, takže takový nic neříkající blábol si napříště strčte za klobouk. Tady se diskutuje o hudbě, zatímco vy si tady chodíte jen vyřizovat účty a vylepšovat sebevědomí. Ale to jste opravdu na špatné adrese.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Arakain - Schizofrenie (vinylová reedice) 8/10
Recenze: Arakain na "Schizofrenii" posunul laťku zas o něco výše, především technicky. Vinylová reedice to potvrzuje V červnu vyšel u vydavatelství Supraphon vinylový remaster druhého alba naší přední metalové stálice Arakain - techničtější a prokomponovanější "Schizofrenie". Předchozí reedici jsme hodnotili plným počtem, jak po třiceti... čtěte zde
Vydáno: 09.08.2022 12:30 v sekci Recenze
0
Zemřela Olivia Newton-John
Zemřela Olivia Newton-John Ve věku 73 let zemřela v pondělí 8. srpna Olivia Newton-John. Smutnou zprávu zveřejnil na jejím facebooku a instagramu její manžel John Easterling. Australská zpěvačka a herečka se po léta potýkala s rakovinou prsu, příčinu úmrtí... čtěte zde
Vydáno: 08.08.2022 23:36 v sekci Novinky
0
Slipknot - Yen 8/10
Audio: Třetí singl "Yen" z nové desky Slipknot vsází na propracovanou atmosféru Iowská sebranka Slipknot na plné obrátky rozjela kampaň vedoucí k zářijovému vydání nového alba "The End, So Far". Dva dosud zveřejněné singly, "The Chapeltown Rag" a "The Dying Song (Time To Sing)", zatím prezentovaly onu frenetickou... čtěte zde
Vydáno: 08.08.2022 16:11 v sekci Audio / Video | Audio
0
Kuedo - Infinite Window 8/10
Recenze: Kuedo na albu "Infinite Window" hledá konečnost času Třetí řadovka "Infinite Window" zastihuje projekt Kuedo v pozici abstraktního zvukového malíře, jenž vzdává poctu nedávno zesnulému Vangelisovi. Zároveň na této desce buduje linie, jež by klidně mohly fungovat jako soundtrack k... čtěte zde
Vydáno: 08.08.2022 08:00 v sekci Recenze
0
Louie Kemp - Dylan & já (kniha) 7/10
Recenze: Kniha "Dylan & já" vnímá slavného písničkáře jako člověka z masa a kostí Bob Dylan je ikona a osobnost, která ovlivnila a ovlivňuje generace muzikantů, kteří přišli po něm. Zároveň je to i člověk, který si velice pečlivě střeží svoje soukromí. Příležitost podívat se na Dylana - člověka nyní... čtěte zde
Vydáno: 07.08.2022 12:30 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Audio: Billie Eilish vydala akustické songy "TV" a "The 30th". Vsadila v nich na jemnost a citlivost (23.07.2022 13:14)
- Video: Spirituální klip "The Path" od Lorde ve vás probudí touhu po svobodě (28.06.2022 09:26)
- Billie Eilish a Lisa Simpsonová budou mít svůj animovaný kraťas (17.04.2022 16:15)
- Oscara za nejlepší píseň vyhráli Billie Eilish a Finneas se svojí bondovkou (28.03.2022 11:56)
- Video: Lorde se v "Secrets from a Girl" nechala naklonovat a zase vyrazila na pláž (25.03.2022 12:44)
- Audio: Billie Eilish a Finneas jako boyband? V písních z animáku "Proměna" vzdávají hold popu z přelomu tisíciletí (22.03.2022 18:33)
- Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2021 podle musicserveru (10-1) (01.02.2022 14:00)
- Top 10: Porno, zadnice i očkování: 10 + 1 nejčtenější článek roku 2021 (31.12.2021 08:00)
- Jméno Billie Eilish patří mezi nejčastěji chybně vyslovované pojmy roku (27.12.2021 08:31)
- Billie Eilish: "Sledování porna od jedenácti let mi vymylo mozek" (17.12.2021 13:03)

ALBUM TÝDNE 32/2022

Kuedo
Infinite Window

Třetí řadovka "Infinite Window" zastihuje projekt Kuedo v pozici abstraktního zvukového malíře, jenž vzdává poctu nedávno zesnulému Vangelisovi. Zároveň na této desce buduje linie, jež by klidně mohly fungovat jako soundtrack k fiktivnímu sci-fi filmu plnému nepředvídatelných jevů.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

St 10.08.
Sziget (Budapešť, Budapešť)
St 17.08.
Bright Eyes (USA) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 17.08.
Role Model (US) (Rock Café, Praha)
Pá 19.08.
Vizovické Trnkobraní (areálu likérky Rudolf Jelínek, Vizovice)
So 20.08.
Ocean Alley (AUS) (Rock Café, Praha)
Čt 25.08.
Pixies (US) (Forum Karlín, Praha)
St 07.09.
Aries (US) (Rock Café, Praha)
So 10.09.
Poets of the Fall (FIN) (Roxy, Praha)
So 10.09.
Palace (UK) (Rock Café, Praha)
Po 12.09.
Russ (US) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Michal Prokop Slash BTS Madonna Adele Vojtaano Viktor Sheen Queen Justin Bieber Pink Floyd Dua Lipa Mirai Abba The Beatles Jack White Ed Sheeran Avril Lavigne Liam Gallagher The Weeknd
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2022 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu