Roger Waters v nové verzi floydovské "The Gunner's Dream" ohromí dokonalým zvukem

21.01.2021 10:12 - Tomáš Rozkovec | foto: Tomáš Rozkovec / @musicserver

Skladatel, baskytarista, zpěvák a bývalý tvůrčí duch Pink Floyd Roger Waters prostřednictvím svého YouTube kanálu nedávno představil píseň "The Gunner's Dream". Nejedná se však o úplnou novinku - skladba původně vyšla v roce 1983 na albu "The Final Cut". To bylo zároveň tečkou za jeho působením v kapele.

Sám hudebník tuto kompozici znovu vydává pod tíhou aktuálnosti hrozby dalšího světového konfliktu. Do virtuálního prostoru ji uvolnil poté, co zhlédl dokument "Muž, který zachránil svět" o Stanislavu Petrovovi, jemuž se v roce 1982 podařilo odvrátit jadernou katastrofu. Uvědomil si, že by se po tom roce už nikdo nenarodil - svět by totiž už neexistoval. A přesto se dál zbrojí a vynakládají se nesmyslné peníze do zbraňových systémů, které nemají žádnou morální hodnotu. Jen ničit. Lidé si už zvykli žít vedle nich, což je pro autora této písně smutné zjištění, protože na světě se stále nachází mnoho kreténů, kteří jsou schopni jaderné peklo rozpoutat...

Doprovodný černobílý snímek je pojat jako klasické kovidní video, v němž každý z muzikantů (vyjma sboristek) hraje na jiném místě. V obrazovém výrazu tedy výsledek není nikterak výjimečný. Čím však na první poslech zaujme, je zvuková dokonalost a dynamičnost. Skladba tak působí zcela jinak než v roce svého vzniku. Je oproštěna od klasických floydovských příkras doprovodných zvuků, zůstalo jen počáteční hučení větru. O to více ale vynikne její naléhavost. Až posluchači probleskne i poněkud přízemnější otázka, proč zrovna tato věc je ta, která se nevešla na "The Wall".

Po poslechu zůstává v hlavě jen smutná myšlenka, co by spolu ještě Roger Waters a David Gilmour mohli dokázat. Zdá se však, že usmíření obou pánů je asi stejně daleko jako světové odzbrojení. Oproti tomu je ono přetřásané blokování facebookových stránek Pink Floyd jen dětinskou/dědkovskou záležitostí.



DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY