Na trhu je nyní kompletní zvuková historie Osvobozeného divadla

02.11.2020 09:02 - Milan Menčík | foto: archiv Supraphonu

Tvorba Osvobozeného divadla je stále aktuální a populární i mezi současnými mladými interprety. Takový Ondřej Ruml nebo písničkář Miroslav Paleček by mohli vyprávět. Určitě nejenom oni ocení nový komplet "Osvobozené divadlo V+W, Kompletní zvuková historie + 22 nikdy nevydaných nahrávek". Už v roce 2007 vyšla krabice se sedmi CD, kde bylo vše, co bylo tehdy ze slavných dob Osvobozeného divadla k dohledání. Nyní přibývá 25 dosud nevydaných nahrávek a skečů, archivní dokumenty a odborné komentáře Vladimíra Justa a Petra Prajzlera.

Osvobozené divadlo 1929 - 1938
© Supraphon
"Ve třicátých letech minulého století neexistovala jiná možnost nahrávání nežli přímé, tedy bez možnosti střihu. Nahrávka se ve studiu během natáčení pomocí rycí jehly vyrývala do kotouče, vyrobeného z poměrně drahého voskového materiálu. Pokud se stalo, že během natáčení došlo k chybě, nebylo už ji možné opravit. Tento fakt kladl na hráče zvýšené nároky, přesto se ale stávalo, že se některé snímky nepovedly podle představ. Tyto nepoužité nahrávky se nám dochovaly díky tomu, že se z každého snímku po vyrytí do vosku musela vyrobit kovová matrice a teprve po vylisování vzorkové desky si jej mohli interpreti poslechnout a posoudit. Tyto zkušební desky poté dostávali hráči (a v našem případě i Ježek) jako prezent od firmy, takže se zachovaly i snímky, které nebyly určeny k lisování na gramodesky," prozrazuje o duplicitních nahrávkách v obsáhlém bookletu Petr Prajzler.

A co bylo myšleno těmi chybami? "Chybou je míněn například pozdní nástup hráče během skladby, změna v tempu, falešné tóny, výpadek textu u zpěváka atd. U některých duplicitních nahrávek je rozdíl oproti vydaným sotva postřehnutelný, to je případ nahrávek 'Evropa volá', 'Peníze nebo život', 'City Lights', 'A týden plynul', 'Hot Fingers' a jiné. Jindy jsou to drobnosti, například v písni 'Budete se smát, že nemohu spát' se Jan Werich v závěrečné části zakucká," vysvětluje Prajzler.

Vedle orchestrálních skladeb, nikdy nevydaných skečů a dalších rarit obsahuje komplet i datový soubor s diskografií Osvobozeného divadla z let 1929 až 1938, s podrobným rozpisem nahrávacích frekvencí a obsazení orchestru. Album vydal 16. října Supraphon a zakoupit ho lze zde.



DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY