Krajina Ró - Hotel Blázen

Zase další Jablkoň

Vydáno: 27.10.2020 08:00 v sekci Recenze - Honza Průša | foto: web kapely

Michal Němec má nový projekt. Jmenuje se Krajina Ró a obklopil se v něm skvělými muzikanty z kapely The Bladderstones a zpěvačkou Annou Břenkovou. Společně natočili pestrou a rozmanitou desku "Hotel Blázen", která by ale klidně mohla být další nahrávkou Jablkoně, byť v trochu jiném personálním obsazení.

8/10

Krajina Ró - Hotel Blázen

Vydáno: 23.10.2020
Celkový čas: 38:21

Skladby: Hotel Blázen, Drahokam, Zrcadlo, Veselá mokrá planeta, Here I am, Ječmen a pšenice, Milí Jiří, Fly My Way, Děravá hodina, Broccoli, Jenom informace

Vydavatel: Indies Scope Records

Krajina Ró je zase další Jablkoň. Poetika a barva hlasu Michala Němce jsou tak spojené s tou značkou, že volba jména projektu podle více než dvacet let staré písničky právě Jablkoně spíš jen ukazuje na to, že Němec měl jen potřebu říct něco jako: "Jo, tohle je něco nového," a už se mu nechtělo jen variovat to slovo, kterým své projekty pojmenovává už desítky let.

To, že pro pojmenování toho nejnovějšího zvolil právě "Krajinu Ró", písničku kterou na albu "Mumlava" zpívá Leona Machálková, nemusí být náhoda. Spolupráce s touto popovou a muzikálovou zpěvačkou byla zřejmě ta vůbec nejbizarnější, jaké se Němec kdy dopustil. A jako by to naznačovalo, že i tady na té desce bude dovoleno cokoliv. Velké žánrové rozkročení, střídání češtiny i angličtiny, velký prostor pro vokalistku Annu Břenkovou. A to vše dodává celému projektu i nahrávce nesmírnou svěžest.

Kdo tvoří Krajinu Ró

Michal Němec (zpěv, kytara) je zakládající člen a kapelník formace Jablkoň. Tomáš Frolík (kytary, efekty, syntetizátor) hraje v triu The Bladderstones, v blues-rockové skupině Livin Free a v bandu Sabiny Křovákové. Anna Břenková (zpěv) působila například ve Švandově divadle, Divadle Spektákl, Divadle na Vinohradech, Loutky v nemocnici a dalších. Zpívala ve sboru Bambini di Praga, příležitostně vystupuje s kapelami Paprsky inženýra Garina, Cermaque nebo The Shifty Grifts. Johnny Judl Jr. (baskytara, efekty) je činný v Jablkoni, v triu The Bladderstones a v uskupení The Plastic People Of The Universe. Michael Nosek (bicí, perkuse, efekty) hraje nebo hrál v kapelách The Bladderstones, The Odd Gifts, Livin Free, Mario Bihári & Bachtale Apsa, GaRe, Vít Švec Trio, Losers Cirque Company, Josephine & The Band či se Sabinou Křovákovou.

Ta pestrost je všeobjímající. Vedle sebe tu stojí až kainarovské blues "Veselá mokrá planeta" nebo punkový nářez "Broccoli". To vše s muzikanty, kteří jednak výborně hrají, jednak jsou na sebe výborně napojení. To souznění a společná hráčská extáze nejlíp vyzařují z písně "Milý Jiří". Za zmínku stojí také to, že k sobě výborně pasují vokály Němce a Břenkové a každý jejich dvojhlas je velmi příjemným zážitkem (třeba hned v titulním kusu).

Album "Hotel Blázen" jako by popisovalo příběh jednoho dlouhého vztahu. Po stejnojmenném prologu se v následujícím "Drahokamu" rozvíjí milostné pouto, které se v dalších životních příbězích převaluje dobou párovou, až se nakonec v závěrečné písni "Jenom informace" rozdělí s tím nejsilnějším textem, jaký na nahrávce najdete. Ve skladbě o doznívajícím souboji dvou živlů, který je ale prostý zloby, nebo mrzutostí. Je to song o loučení a odcházení, ale je to odcházení s noblesou. Němec s Břenkovou tu zpívají: "Nech mě v klidu projít, jsem jenom informace." To ale neplatí o této desce, která posluchači nedovolí projít kolem něj bez povšimnutí.

  • Děkuji za tip... (waldauf, 20.11.2020 11:12) Reagovat

    ... Michala Němce, potažmo Jablkoň mám rád o této novotině jsem nevěděl.

  • Velmi podařená nahrávka a závěrečná Jenom i... (Cineman, 04.01.2021 19:29) Reagovat

    Velmi podařená nahrávka a závěrečná Jenom informace je luxusní třešinkou na dortu. 8,5/10

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Till Lindemann, O2 arena, Praha, 18.12.2025
Naživo: Till Lindemann nahradil v Praze šok mírnou rutinou Till Lindemann se vrátil do Prahy s vizuálně extrémní, ale téměř totožnou show jako minule, možná i proto byla O2 arena jen částečně zaplněná. Zatímco nováčky ohromily explicitní projekce a dekadentní cirkus, zkušenější... čtěte zde
Vydáno: 19.12.2025 16:00 v sekci Naživo
Pavel Čadek - Nebaví mě dělat věci stále stejně, nechci vypadat zajímavě jako cvičený medvěd na koloběžce
Rozhovory: Pavel Čadek - Nebaví mě dělat věci stále stejně, nechci vypadat zajímavě jako cvičený medvěd na koloběžce Písničkář Pavel Čadek patří do podobné krevní skupiny jako kolegové Pokáč či Michal Horák. Zkraje října vydal povedené čtvrté album "Cellem vpřed!", kterým se náladou odklonil od předchozího melancholického "Stepního vlka".... čtěte zde
Vydáno: 19.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Tame Impala - Deadbeat 7/10
Recenze: Tame Impala se na "Deadbeat" v pravidelném tepotu taneční elektroniky poněkud vytrácejí Kevin Parker se znovu pouští za hranice toho, co si pod zvukem Tame Impala běžně představujeme. Projekt, kdysi ukotvený v neo-psychedelii, postupně nasákl r'n'b, popem i elektronikou, aniž by přišel o svou barevnost a typické kouřmo.... čtěte zde
Vydáno: 18.12.2025 13:00 v sekci Recenze
Pohled do českých hitparád - 50. týden 2025
David Guetta, Teddy Swims a Tones And I si společně podmanili český éter Týden před Vánocemi zatím českým žebříčkům kralují jiné hity než ty sváteční. Do čela rádiového přehledu se dostali David Guetta, Teddy Swims a Tones And I zásluhou "Gone Gone Gone", na prvním místě pořadí digitálních... čtěte zde
Vydáno: 18.12.2025 09:00 v sekci Novinky | České hitparády
Vánoce v O2 areně, O2 arena, Praha, 16.12.2025
Naživo: Ani slavná jména nenalákala. "Vánoce v O2 areně" přitáhly jen srdcaře Týden před Vánocemi se známé tváře popu spojily se symfonickým orchestrem a Kühnovým smíšeným sborem v pražské O2 areně. Účinkovali Tomáš Klus, Michal Horák, Jiří Korn, Václav Neckář, Martina Pártlová, Eva Burešová a... čtěte zde
Vydáno: 17.12.2025 20:00 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Fotogalerie: Festival Slunovrat opět po roce rozzářil Opavu (26.06.2025 12:00)
- Fotogalerie: Nádvoří Frýdeckého zámku ožilo světovým jazzem (28.07.2024 11:54)
- Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2023 podle musicserveru (15-11) (25.01.2024 21:00)
- Fotogalerie: The Bladderstones + Sugar & Spice Holding Company = dvojitý křest nových alb (25.11.2023 13:09)
- Recenze: The BladderStones na vynikající desce "Toilet Fame" o velký kus přerůstají své blues-rockové kořeny (09.11.2023 09:00)
- Video: Artbluesoví The Bladderstones v klipu "Confused Rennie" zkoumají štěstí pomatené mysli (27.09.2023 17:23)
- Rozhovory: Michal Němec (Krajina Ró) - Když chceme bigbít, uděláme bigbít (05.07.2023 09:00)
- Recenze: Poetická Krajina Ró je na albu "Mlhoviny" posmutněle zasněná a plná krásných obrazů (08.05.2023 09:00)
- Nové desky 17/2023 - od The National přes Jessie Ware po Dipla (03.05.2023 08:00)
- Video: "Mlhoviny" ukazují barevný svět Krajiny Ró (02.05.2023 08:18)

ALBUM TÝDNE 50/2025

Honza Nedvěd mladší a Příbuzní
Chlapský slovo

Jeden návrat je definitivně dokonán. Honza Nedvěd mladší s Příbuznými brázdí s úspěchem česká i slovenská pódia už nějaký čas, na nové písničky jsme si však museli počkat. Album "Chlapský slovo" navazuje tam, kde jeho táta s bráchou Františkem skončili - a to v té nejlepší podobě.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Vladimír Mišík The Prodigy Justin Bieber Ewa Farna Lady Gaga Beyoncé Madonna Kryštof Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe