Fest, Jazz i Groove aneb Jak šel čas s festivalem Groove Brno

31.10.2019 18:30 - David Věžník | foto: facebook interpreta

Nejprve Moravia Music Fest, pak Jazz Groove Brno, dnes už jednoduše jen Groove Brno. Jak šel čas s festivalem, který už dvanáct let rozhýbává jihomoravskou metropoli v rytmech swingu, funku a dalších houpavých stylů a který bude rezonovat brněnským Metro Music Barem a Sono Centrem až do 23. listopadu?
"Festival každoročně představuje návštěvníkům široké spektrum špičkových hudebních interpretů z oblasti jazzové hudby a příbuzných žánrů," tak zní pozvánka na oficiálním webu přehlídky nazvané Groove Brno. Ta se letos v jihomoravské metropoli koná už podvanácté a za tu dobu prošla třeba dvojí změnou jména, ale i dalšími milníky.

U zrodu koncertní série stál v roce 2008 Josef Buchta. Aktivní muzikant (mimo jiné bandleader B-Side Bandu) a Brňan je dodnes jejím ředitelem. "První ročník stál na uvedení 'Jazzové mše' Jaromíra Hniličky v jedenácti kostelech jižní Moravy. Aby se tak velký a náročný projekt dal zrealizovat, bylo jednodušší ho zastřešit pod hlavičku festivalu. Proto Moravia Music Fest," vzpomíná.

The Puppini Sisters
© thepuppinisisters.com
Když ten samý rok otevřel svůj klub Metro Music Bar, získal tím důležitý prostor pro další ročníky Moravia Music Festu. Během následujících let se zde návštěvníkům akce představila taková jména jazzové, funkové a groovové hudby jako Kurt Elling, Fred Wesley, Maceo Parker, New York Voices, TAKE 6 nebo nebo The Puppini Sisters.

Loni se Moravia Music Fest přejmenoval na Groove Jazz Brno. "Po deseti letech Moravia Music Festu jsme usoudili, že jak specifikace, tak i název může vést mimo jiné i větší počet mladých k poslechu kvalitní muziky. Není přece nutné, aby se všechno jmenovalo 'fest'," prohlásil tehdy Buchta a vysvětlil: "Nový název podle našeho názoru více zachycuje to, co my děláme. Je to sice stále jazz, ale je to jazz modernější, který jde kupříkladu více do funkové muziky, nabízí řadu dalších souběžných stylů, které z jazzu vyšly. Zároveň jsme chtěli zachovat příslušnost k městu. Předpokládáme, že pojmenování Jazz Groove Brno více vystihuje svižnou energii vycházející v muzice odspodu z basy, bicích až do současnějších stylů."

A pro dvanáctý ročník se jméno přehlídky dočkalo ještě drobné kosmetické změny - bylo z něj vypuštěno slovo Jazz. "Bohužel nám nedošlo, že by se název mohl plést s akcí, která už v Brně je a slova jazz a Brno v názvu má. Proto jsme po roce název doladili na finální podobu Groove Brno," objasňuje Buchta.

Dirty Loops
© Dirty Loops
Co ale sérii koncertů charakterizuje už po léta neměnně, je její specifická dramaturgie. "V České republice je spousta jazzových festivalů - téměř v každém regionu se koná do roka alespoň jeden. My jsme se ale rozhodli neupínat pouze na jeden žánr, byť je opravdu rozsáhlý a dá se říct nevyčerpatelný, a každým ročníkem chceme posouvat hranice nepoznaného," říká Buchta a dodává: "Tím, jaké kapely v Brně pravidelně vystupují, se může pochlubit jen málokterý festival. A že se ke všemu koná v samém srdci jižní Moravy, je skvělé. Máme totiž nesmírnou radost, že line-up baví diváky i z jiných krajů. Jezdí za námi například se severu či západu Čech."

Letošní ročník Groove Brno zahájilo 8. října vystoupení švédské úderky Dirty Loops, 23. listopadu jej uzavřou Fallgrapp. Podrobný program festivalu a informace o vstupenkách najdete na stránkách groovebrno.cz.NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY