Sziget znovu ukázal, že patří mezi největší festivaly na světě. Jen na nich může dojít k tak vzácným situacím, jako je setkání dvou superhvězd na jednom pódiu. Třetí den akce ale nabídl ještě mnohem více. Zahráli třeba i Anna Of The North, 6lack, Gang Of Youths nebo Yesayer.
Live: Sziget - Den třetí
místo: Óbudai Island, Budapešť, Maďarsko
datum: 9. srpna 2019
vystoupili: Martin Garrix, Tove Lo, Yesayer, Naaz, Anna Of The North, Grace Carter, 6lack, Gang Of Youths, Charlie Winston a další
Fotogalerie z třetího dne
© Marie Trávníčková Jestli toto není váš první článek, který o Szigetu čtete, pak určitě víte, že na Ostrově svobody to nežije jenom hudbou. Cirkusová a divadelní představení tvoří nedílnou součást zážitku a je jich tolik, že i kdybyste chtěli celý den strávit jen na nich, nestihnete vidět všechno. Celý areál je navíc vyzdoben dalšími věcmi, které upoutají vaši pozornost. Tu je z kusů dřeva poskládaný kůň v životní velikosti, o kousek dál je z PET lahví udělaný drak, jinde zase najdete vystrojenou figurínu v korunách stromů nebo stěnu, kam si lidi píšou přání, co by chtěli udělat, než zemřou. Na ostrově také najdete pláž, volejbalové hřiště, bazén, opravnu telefonů nebo třeba náš osobní tip - dřevěné hlavolamy, v nichž musíte s kuličkou projít přes překážky bludištěm až do cíle. Kdo někdy viděl Kdo přežije/Survivor/Trosečníka, jistě ví, co si pod tím představit.
Hudebně to třetí odpoledne z počátku nebyla žádná sláva.
Wild Front coby další nová kytarovka z Británie na Volt stagei dobře posloužila jako kulisa k naládování se špagetami, zda z nich ale bude další senzace, už snad ani nelze kvalifikovaně odhadnout. V tomto žánru už to nyní není nic jiného než sázka do loterie.
© Marie Trávníčková Také
6lack (čti
"blek") zrovna dvakrát nenadchnul. Američan je v posledních letech zván k featuringům těch největších hvězd, a i když se na něj k pódiu slétávali teenageři jako vosy, nebylo proč. Desetiminutové zpoždění na hlavní stagei ještě prodlužoval otravný DJ se svým hecováním, a když se rapper nakonec na scéně objevil, předvedl tak vlažné vystoupení, že na něj do konce Szigetu zapomeneme. Ona ani ta jeho deska není kdovíjaká, ale třeba nám v komentářích vysvětlíte, jak obrovsky špatně jsme se zmýlili.
Velkou pochvalu naopak zasluhuje
Grace Carter. Soulová diva s hlasem, jehož barva je střídavě podobná
Rihanně a
Emeli Sandé, má nakročeno k velké kariéře, a jak ukázala v Maďarsku, je to navíc ještě sympatická holka. Fenomenální hlasová exhibice vykouzlila na nejednom divákovi vzrušenou husí kůži a
Jorja Smith má cestu k popularitě zase trochu ztíženou.
© Marie Trávníčková U vzrušení ještě zůstaneme, málokdo totiž ve svých textech staví na sexu tolik jako právě
Tove Lo. Majitelka tetování HappySad na ruce měla pod hlavní scénou plno a v průběhu setu, který byl oproti
koncertu v Lucerna Music Baru před pár dny o pár písní zkrácen, se nepřestávala svůdně svíjet. Její electropop sice kromě kapely doplňoval i half-playback, nicméně její vlastní hlas zněl areálem silněji, takže to tolik nevadilo. S ohledem na to, kolik dobrých písniček má (a to včetně dvou odehraných novinek "Bad As The Boys" a "Glad, He's Gone", jež patřily k tomu nejlepšímu), je s podivem, že není slavnější. Asi by to chtělo lepší PR. Dostávat se do titulků jen tím, že během "Talking Body" asi na dvě vteřiny ukáže poprsí a pak ještě srovnatelně dlouho twerkuje, nebude fungovat věčně.
Mimochodem, o kus dál na Europe stagei vystupovala ten den i její předskokanka Naaz z Nizozemí, kterou jsme spolu s ní mohli vidět i v Praze. A ačkoliv její popové písničky znějí pěkně, pokazila si to tím, že z nich skoro všechno znělo z half-playbacku a ona sama do toho jen pobrukovala.
© Marie Trávníčková To už ale ve stanu A38 hráli
Gang Of Youths.
Nadšený a podrobný report z objevení fantastické, ačkoliv zatím nepříliš známé kapely z Austrálie, si můžete rozkliknout u dojmů z Colours Of Ostrava, jak často se vám ale stane, že kapela, kterou jste dosud neznali, vás srazí do kolen dvakrát za sebou? Tak moc dobří jsou! Alternativní indie rock, který můžeme brát coby náhradu za loňské
The War On Drugs, ve vás udělá díru nejen díky skladatelskému umu samotných muzikantů, kteří se nebojí vytasit se s překvapivým nápadem a změnou tempa, když to nejméně čekáte. Velkou roli v tom hraje i frontman, jehož texty si zpíval celý stan, a ač on sám působí maskulinně, kroutil se u toho jako váš učitel z tanečních. Nechyběla klavírní balada zpívaná z okraje pódia, a když se chvíli před koncem zpěvák vydal do davu a zaplaval si na rukou publika, byla ta oboustranná euforie takřka hmatatelná. Bože, dej, ať k nám ty australské hudební klenoty jezdí častěji.
Podobně nápaditou hudbou s až jazzovými kudrlinkami a častým přechodem do falzetu se prezentovali
Yesayer. Formace pro fajnšmekry, kterou byste na festivalu typu Szigetu asi nečekali. Bohužel se ukázalo, že Ostrov svobody pro ně není zemí zaslíbenou a umístění do stanu A38 mezi vystoupení komerčních hvězd Tove Lo a Martina Garrixe nedělalo dobrotu. Tak slabou návštěvnost v tak atraktivním večerním čase letos neměl nikdo. Snad i těm pár desítkám fanouškům, co na ně přišli, jich muselo být líto.
© Marie Trávníčková Martin Garrix je z devíti letošních headlinerů jediným DJem a jako jeden z hlavních představitelů EDM žánru se vůbec nemusel strachovat, že by o něj nebyl zájem. Na Szigetu hrál
poprvé před čtyřmi lety, a jelikož naše výprava tehdy dala přednost Passengerovi, byli jsme zvědaví, zda zkazky o výborném představení byly tehdy liché.
Nebyly. Ačkoliv mladý nizozemský milionář téměř nevyužíval projekce k ničemu smysluplnému, než aby se za ním tu a tam rozsvítilo bílé plus coby jeho ikonická značka, je to asi tak to jediné, co mu lze vyčíst. Jinak totiž měl ze všech dosud hrajících headlinerů (a patrně i z těch, kteří teprve přijdou na řadu), tu vůbec nejbombastičtější produkci. Desítky laserů po všech stranách pódia, dým, plameny na scéně i na věžích s reprobednami, pršící jiskry a samozřejmě i konfety, role papíru a tuny rachejtlí.
© Marie Trávníčková Zazněly například "In The Name Of Love", "Dreamer", remix coveru "You've Got The Love" od
Florence + The Machine, která na festivalu zahraje v pondělí, nebo pocta Aviciimu v podobě "Waiting For Love". Nechyběla povinná průlomová "Animals" ani "Scared To Be Lonely", kterou nám loni dala na stejném místě živě sama
Dua Lipa. Slyšeli jsme i obzvlášť povedenou "No Sleep", na níž má mamutí úspěch zpívající Bonn, který má na svědomí i "High On Life", která celý set samozřejmě za doprovodu konfet a ohňostroje zakončila.
Highlitem toho všeho ale byl singl "Summer Days", který zazněl hned z počátku. A protože
Macklemore vystupující o den později dorazil do Budapešti s předstihem, domluvili se oba pánové, že skladbu trochu upraví, aby si do ní tu jednu a půl sloky mohl zarapovat samotný Ben Haggerty. Dokážete si asi představit, jak dav explodoval nadšením, když třiadvacetiletý Garrix zakřičel:
"Sziget! Please welcome Macklemore!" Ten naběhl na scénu v rozhalené košili a s naprostou samozřejmostí začal rapovat
"Sundress with you on my arm / Take the coupe out the garage / Pull the roof back, just me, you and the stars / Toast to the Gods..." a tak dále.
© Marie Trávníčková "Nápad na spolupráci se zrodil už před šesti lety, kdy jsme spolu byli na turné v Austrálii. Vždycky jsme o tom mluvili, ale nikdy jsem mu neposlal nic, dokud jsem nebyl 100% přesvědčen, že se mu to bude líbit. Myslím, že on i Patrick na mě pak byli dost naštvaní, když zjistili, jaký puntičkář jsem ve studiu. Skončili jsme asi u verze číslo 50, než jsem byl spokojen," řekl k tomu před časem Garrix.
Druhým vokalistou v singlu je
Patrick Stump z
Fall Out Boy, jeho falzetem zpívané vokály samozřejmě zůstaly ve studiové podobě, což při tak výjimečné události zamrzelo, jelikož má na písni větší zásluhu, ale stejně - byl to fantastický zážitek. A ze všech EDM umělců, kteří se v posledních pěti letech na Szigetu představili, patřil právě tento set k těm nejlepším.
© Marie Trávníčková Skvělý návrat od velké show k takzvaně
opravdové muzice obstaral na Volt stagei
Charlie Winston. Umělec, který začínal cestováním po Evropě jako trubadúr, než z něj ve Francii singl "Like A Hobo" udělal uznávanou hvězdu. Lví podíl na jeho úspěchu měl ale i
Peter Gabriel, kterému Winston hlídal syna a později mu i předskakoval. Za zmínku stojí také spolupráce s Audrey Tautou ("Amélie z Montmartru"), jež si zahrála v jeho klipu "I Love Your Smile". V Budapešti skákal ze žánru do žánru, publikem se prošel na ramenou sekuriťáka, a když dal prostor jedné ze svých balad, připomínal svým hlasem s obrovským rozsahem i
Johna Legenda.
Jako poslední jsme viděli electropopový objev
Anna Of The North. Zpěvačka se ještě coby úplná začátečnice představila
před třemi lety ve Foru Karlín jako předskokanka Kyga, který tou dobou ještě neměl venku ani debutovou desku, a tehdy poměrně zaujala. Její první kolekce se ale naopak bohužel moc nepovedla a i představení ve stanu A38 potvrdilo, že má všechny písničky takříkajíc na jedno brdo. Což je problém, když chcete být globální megastar.
Čtvrtý den Szigetu má hned dva headlinery. Vedle už zmiňovaného Mackemorea se představí i
The National. Doplní je
Mura Masa,
Roosevelt,
Son Lux,
James Blake, Wanda,
W&W nebo
Richie Hawtin.