Dan Vertígo - #DNVRTG

Dan Vertígo je na "#DNVRTG" potulným bardem bez kázně a many

Vydáno: 09.06.2019 14:00 v sekci Recenze - Ondřej Hricko | foto: facebook interpreta

Brněnský písničkář Dan Vertígo jede nekonečné turné po Česku a během něho se mu povedlo složit písničky pro druhé album "#DNVRTG". Kromě dvanácti autorských písní, na které se Dan doprovází na kytaru, akordeon nebo piano, na něm nalezneme také množství hostů.

7/10

Dan Vertígo - #DNVRTG

Vydáno: 17.05.2019
Celkový čas: 40:20

Skladby: Koně a strašáci, Pokecal jsem s bezďákem, Nad Letnou, Větrníky, Vaneboneva, Prší, Underground, Na Mendláku paneláky, Šťastní a veselí, Bůhvíkam, Pojď, vylezeme na střechu, Babička utíká, šalinu nestíhá

Vydavatel: Indies MG Records

Debut "SPODAŽEBUDOU" z roku 2014 odkryl tuzemské písničkářské scéně nový objev v podobě Dana Vertíga, jehož domovskou základnou je Brno. Inspiraci pro své druhé album "#DNVRTG" ale čerpal také na cestách nebo při svém působení v hlavním městě. Výsledkem je zdařilá kolekce zachycující duši jednoho tuláka.

Při poslechu novinky zaujme především Danův nakažlivě pozitivní vokál, skrze něj nás bere jako průvodce na své mnohdy poetické, mnohdy úsměvné cesty vlakem skrz českou krajinu. Kromě ní umí schopně zachytit i typické kolority našich největších měst. Ať se jedná o skvělou pražskou "Pokecal jsem s bezďákem" či typicky brněnskou "Na Mendláku paneláky".

Krásným momentem především po textařské stránce je baladická "Undergroud", kde se písničkář doprovází na akordeon. Kromě tohoto nástroje pak na nahrávce můžeme slyšet i saxofon (Matouš Hamerník z Funky Ship), trumpetu (Petr Bárta), bicí (Vojta Bořil z Už jsme doma) či cajon (Jakub Vašica z IAN), díky čemuž má deska téměř kapelní zvuk. A nutno říct, že jí nesmírně sluší.

Hudebně se Dan Vertígo pohybuje na hraně folku s popovými, rockovými i punkovými prvky s odkazy na klasické i moderní české písničkářství. V některých písních můžeme slyšet kořeny rané Mňágy a Žďorp a v dost možná nejsilnější písni alba "Větrníky" pak estetiku Zrní.

Druhá deska Dana Vertíga je citelně vyspělejší než debut, a to po hudební, textařské i aranžérské stránce. Písničkář si tímto albem vytvořil charakteristickou tvář i zvuk, a je tak další zajímavou osobností domácí scény, která stojí za povšimnutí.

  • Umí Češi něco jiného? Pořád to samé dokola... (Daniel, 09.06.2019 20:26) Reagovat

    Umí Češi něco jiného? Pořád to samé dokola.

    • Re: Umí Češi něco jiného? Pořád to samé dokola... (Dan Vertígo, 09.06.2019 23:16) Reagovat

      moje jediný přání je opakování :)

  • wow - to je fakt dobrý! (R, 11.06.2019 23:59) Reagovat

    tééda, o tomto klučinovi slyším poprvé, ale je to dobrýýýý. Jsem příjemně překvapený, snad na spotify má celý album, moc rád si ho poslechnu. Díky redakci musicserveru za vynikající tip.

    • Re: wow - to je fakt dobrý! (Dan Vertígo, 13.06.2019 00:02) Reagovat

      zdravíčko, jj, album je k poslechu na spotify, itunes, bandcampu a všech dalších streaming službách :)

      + veškeré info na http://danvertigo.cz/

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Na první dobrou s Edem Sheeranem 8/10
Hudba v TV: "Na první dobrou" s Edem Sheeranem pobaví i jeho zapřisáhlé odpůrce Pokud už jste to kvůli stále horším a horším deskám s Edem Sheeranem vzdali, dejte mu alespoň hodinu času, abyste si ho zase zamilovali díky jednozáběrovému speciálu "Na první dobrou". A pokud patříte mezi jeho či filmové... čtěte zde
Vydáno: 09.01.2026 09:00 v sekci Recenze | Hudba v TV
Srdce jako kníže Rohan, Studio DVA, Praha, 7.1.2026
Naživo: "Srdce jako kníže Rohan": Byli jsme na premiéře nového recitálu Michala Horáčka s Michaelem Kocábem a Naďou Válovou Michal Horáček má nový recitál "Srdce jako kníže Rohan". V něm rekapituluje svou spolupráci s Michaelem Kocábem a také nechává nahlédnout do připravovaného projektu "Pozemský prach a Boží dech", na němž pracuje zejména s Ivem... čtěte zde
Vydáno: 08.01.2026 19:00 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 1. týden 2026
První místo v rádiích i ve streamování. Taylor Swift se pyšní aktuálně největším hitem v Česku O zatím poslední studiovce Taylor Swift "The Life of a Showgirl" se navzdory prodejním a streamovacím rekordům většinou nepsalo moc lichotivě. Singl "The Fate of Ophelia" se nicméně stal velkým hitem, což dokládají i aktuální české... čtěte zde
Vydáno: 08.01.2026 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Radim Kopáč - Všechno je špatně, zpátky na stromy! (český punk a hardcore v textech 1979 - 1989) 7/10
Hudba v tisku: Kniha "Všechno je špatně, zpátky na stromy!" nás vrací do těžké doby normalizace, kdy i u nás začal vznikat punk Kdo by neznal skupiny jako Visací zámek, Plexis, SPS nebo Wanastowi Vjecy? Všechny začínaly v osmdesátých letech minulého století. Jak se český punk a hardcore ještě za minulého režimu rodily, se snaží přiblížit kniha "Všechno je... čtěte zde
Vydáno: 07.01.2026 08:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Michal Hrůza - Samota slouží mně. Koncert je největší odměna pro muzikanta
Rozhovory: Michal Hrůza - Samota slouží mně. Koncert je největší odměna pro muzikanta Zpěvák a skladatel Michal Hrůza si pro své fanoušky po pěti letech připravil nové album. Autentická deska plná příběhů a bezprostředních emocí dostala jméno "Kouzlo samoty". V jedenácti písních můžeme slyšet hudebníkův... čtěte zde
Vydáno: 06.01.2026 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Fotogalerie: Co přejí muzikanti napříč žánry do Nového roku? Podívejte se na šestnáct péefek (03.01.2026 12:04)
- Video: Žlutá dodávka, zima a dvaadvacet zastávek - Zrní vyrazili s "Polárkou" na roadtrip (21.12.2025 13:23)
- Naživo: Mňága a Žďorp pokřtila desku "Hoříš? Hořím!" voskem ze svíčky. Naštěstí nic nechytlo (16.12.2025 15:30)
- Bazzookas, Mňága, Dusilka i Jadrná věda o vesmíru - opavský Slunovrat láká na další ročník (09.12.2025 11:38)
- Recenze: "Hoříš? Hořím!" tvrdí Mňága a Žďorp s plamenem naděje i melancholie (25.11.2025 13:30)
- Rozhovory: Petr Fiala (Mňága a Žďorp) - Dnes si můžeš koupit vše, osobní zážitek ale ne (03.11.2025 13:00)
- Video: Zrní posílají "Signál": recept, jak zastavit hádku (24.09.2025 10:30)
- Nové desky 36/2025 - od Eda Sheerana přes Twenty One Pilots po Mňágu a Žďorp (17.09.2025 08:00)
- Naživo: Mňága a Žďorp vzdala hold devadesátkám (23.08.2025 18:30)
- Naživo: Veselá melancholie Mňágy a Žďorp bavila v Telči plný Panský dvůr (03.08.2025 16:00)

ALBUM TÝDNE 01/2026

Tom Smith
There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light

Tom Smith je jako nezaměnitelný hlas formace přes dvě dekády napevno spojen s Editors. Až nyní zjevně přišel ten správný čas na jeho sólový debut "There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light". Název o něm prozrazuje mnohé. Jeho komorní pojetí vás naplno vtáhne a s emocemi jde až na dřeň.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 11.01.
Pocta Davidu Stypkovi (CZ) (O2 universum, Praha)
So 17.01.
Stodola Michala Tučného (O2 arena, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber Prince The Prodigy Beyoncé Lady Gaga Madonna Taylor Swift Ewa Farna Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe