Album "The Fame" odstartovalo 19. srpna 2008 kariéru Lady Gaga, jedné z nejzářivějších popových hvězd poslední dekády. Ač má za sebou mnoho žánrových kotrmelců a z vyzývavé provokatérky se přetransformovala až do pozice country písničkářky, zájem o ni neutuchá. V říjnu se představí ve své první filmové roli.
"Máš na to rok! Buď uspěješ, nebo si půjdeš vydělávat," řekl Joe Germanotta své dceři Stefani, když mu v devatenácti letech oznámila, že studium na New York University's Tisch School of Arts předčasně ukončí a půjde si tvrdohlavě za vysněnou kariérou zpěvačky.
Od roku 2005, kdy dala s partou kamarádů dohromady vlastní Stefani Germanotta Band a společně zkoušeli štěstí v newyorských klubech, však ke skutečně slávě přece jen vedla trnitá cesta. Hudebnice s italskými kořeny, která se nikdy netajila tím, že zažila školní šikanu i problémy s poruchami příjmu potravy, na ní dokonce znásilnil o dvacet let starší producent, z čehož se později vypsala ve skladbě "Swine" na desce "ARTPOP".
"Změníš hudbu!" řekli jí a pak ji vyhodili |
© facebook interpreta Téměř každý už dnes ví, že její pseudonym vznikl na popud automatické jazykové korekce telefonu. Když jí její objevitel Rob Fusari v textovce psal o hitu "Radio GaGa" jejích milovaných
Queen, nevšiml si, že kontrolní systém spojení přepsal na
Lady Gaga. Stefani se to tak zalíbilo, že začala pod tímto jménem vystupovat. Dlouho jí však lidé z nahrávacích společností její hitovky brali pod rukama a místo toho, aby pracovali na vytoužené slávě pro ni, dávali chytlavé písničky z jejího pera známějším kolegyním. Třeba
Britney Spears,
Pussycat Dolls nebo
Jennifer Lopez. Žádný div že mladé umělkyni nezbylo nic lepšího než se živit jako go-go tanečnice. Úspěch měla zejména show s její dobrou kamarádkou, neméně potrhlou Lady Starlight, pozdější předskokankou jejích koncertů.
Když se na ni konečně usmálo štěstí a podepsala smlouvu na nahrání vlastní desky se společností Def Jam, producent L.A. Reid jí prý řekl:
"Jsi neuvěřitelná a změníš hudbu." Její skladatelský talent, který odhalila, když si sedla za piáno a začala hrát vlastní písničky, mu prý připomněl
Eltona Johna nebo
Billyho Joela. Jenže o pár měsíců později, při poslechu demoverzí, usoudil, že se spletl a Gaga bez pardonu vyhodil.
"Bylo to moje největší kariérní selhání," litoval později toho, že si ji nechal proklouznout mezi prsty.
Dívka, které která kromě Queen a
Freddieho Mercuryho obdivovala také Andyho Warhola,
Davida Bowieho nebo
Madonnu, se proto svého pronikavého úspěchu dočkala až pod křídly společnosti Interscope.
"Najednou se u mě v kanceláři objevila hubená holka v síťovaných punčocháčích, bez kalhot a ve slunečních brýlích a představila se jako Lady Gaga. Poslouchat ji bylo výjimečné," vzpomínal její dlouholetý manager Troy Carter, se kterým spolupracovala až do roku 2013.
Největší hity napsané za deset minut |
© facebook interpreta Klíčovým momentem její kariéry bylo pravděpodobně deset minut, během kterých v lednu 2008 napsala svůj pozdější průlomový hit "Just Dance". Jeho myšlenka nebyla nejhlubší, však ho také se svým producentem a tvůrčím kumpánem RedOnem psala s kocovinou a měl to být song o opilosti.
"Vzešel z mého tehdejšího životního stylu. Napsala jsem to okamžitě, jako by to přímo letělo z mého těla," řekla Gaga. Stejným způsobem - tedy na koleni za pár minut - později spíchla i další velké hity jako "Poker Face" nebo "Born This Way".
Song si zamiloval
Akon, tehdejší hvězda hitparád, a pro větší líbivost zpěvačce doporučil přidat ještě vokály Colbyho O'Donise. Hit byl na světě, jen to nějakou dobu vypadalo spíš na propadák. Píseň, od které si všichni tolik slibovali, totiž v amerických rádiích dlouho hrát odmítali.
"Má to moc evropský taneční zvuk, to nechceme," říkali dramaturgové. Jenže písničce pomohl nástup sociálních sítí v čele s YouTubem nebo Twitterem, kde si Gaga vytvořila silnou fanouškovskou komunitu. Když poté singl konečně nasadilo aspoň maličké rádio v kanadském Torontu, také americké stanice podlehly. Důsledek? V lednu 2009 první místo americké hitparády. K dnešnímu dni se této taneční hymny prodalo přes deset milionů kopií po celém světě.
A debutové album
"The Fame", vydané 19. srpna 2008, skrývalo i další popové klenoty. Jeho přímočaře roztančený zvuk s důrazem na electropopové trendy mohl klamat - kdekdo si myslel, že Gaga prostě jen s lehkostí mládí píše příjemné popové písničky. Ona však čelila obrovskému tlaku svého vydavatelství. Když tvořila, rozhodně prý nebyla v uvolněném rozpoložení. Přesto se písně jako "Poker Face", "Paparazzi" nebo "Love Game" zařadily k jejím největším hitům a zněly ze všech rádií.
Masovým kostýmem za práva gayů v americké armádě |
Velký podíl na fenoménu Gaga měla i zpěvaččina kreativita v oblasti módy a vystupování. Její bizarní kostýmy nebo provokativní televizní čísla způsobily doslova
Gagamánii. O nové popové modle se mluvilo úplně všude a fanoušci - oddaní
Little Monsters - by za ni snad položili život, jak jí zobali z rukou. Za její nápaditostí přitom prý nebyla touha za každou cenu šokovat, ale potřeba neztratit pod popovými pozlátky samu sebe.
"Vždycky, když po mně chtěli, abych byla sexy nebo popová, přidala jsem si k tomu něco absurdního, díky čemuž jsem cítila, že to mám pořád pod kontrolou," vysvětlovala interpretka, která na sebe v roce 2009 na cenách MTV při vystoupení se songem "Paparazzi" strhla všechnu pozornost hororovým číslem plným krve.
© facebook interpreta Svůj majstrštyk si však schovala až pro tentýž ceremoniál o rok později. Tehdy proměnila hned osm nominací a během večera několikrát změnila outfit. Když si v závěru večera došla převzít z rukou
Cher ocenění za Videoklip roku "Bad Romance", na pódiu se objevila ve svém nejikoničtějším kostýmu z hovězího masa. Jeho čerstvost předtím v šatně udržovala ledováním. Mnozí měli tento kousek jen za další důkaz její nechutnosti, Gaga v něm ale viděla hlubší poselství. Byl to její způsob, jak protestovat proti kontroverznímu americkému zákonu zvanému Don't Ask, Don't Tell. Ten neumožňoval homosexuálům vykonávat službu v americké armádě, pokud se ke své orientaci veřejně přihlásili.
"Když se nepostavíme za to, v co věříme, když nebudeme bojovat za svá práva, brzy budeme mít tolik práv jako maso na našich kostech," řekla LG v následném rozhovoru Ellen DeGeneres.
"Já kus masa nejsem," dodala odhodlaně. Zákon Don't Ask, Don't Tell byl zrušen v září 2011.
"Chci, aby mě Madonna přitlačila ke zdi a políbila mě!!" |
© facebook interpreta Nebylo to zdaleka naposledy, co Lady Gaga obhajovala práva LGBT komunity. Oslava jedinečnosti každého z nás se stala velkým tématem ambiciózního alba
"Born This Way" z roku 2011. S ním přišla po masivním úspěchu debutu "The Fame" a následné reedice
"The Fame Monster", která přinesla další obrovské hity jako "Bad Romance", "Alejandro" nebo "Telephone" s
Beyoncé, doprovázené výpravnými videoklipy. Nebylo proto divu, že očekávání veřejnosti vyeskalovala v prodej 1,1 milionu kopií desky "Born This Way" za jediný týden. A to pouze v USA.
"Jsem krásná svým způsobem, protože Bůh nedělá žádné chyby, jsem na správné cestě, baby, takhle jsem se narodila," zpívala v titulní písni, která strávila šest týdnů na čele amerického žebříčku Billboardu. Třeba Elton John, kterého s mladší kolegyní váže přátelství i řada společných vystoupení, o ní už před vydáním prohlásil, že
"vymaže hit 'I Will Survive' Glorie Gaynor z mapy světa." Kromě názvu alba dala hitovka jméno i zpěvaččině vlastní nadaci, kterou založila se svou matkou Cynthiou.
Pro období "Born This Way" se stala charakteristická i její údajná rivalita s Madonnou. Někteří totiž titulnímu hitu vyčítali, že je prý až příliš podobný Madonnině skladbě "Express Yourself" z osmdesátých let. Myslela si to i sama Královna popu, která při "MDNA Tour" v roce 2012 dokonce do vystoupení s vlastním songem zařadila právě i kousek linky "Born This Way". A co na to Gaga?
"Říkat mi přes média, že stojím za h*vno, to je jako by mi chlap předával vzkaz přes svýho kámoše: 'Můj kámoš si myslí, že jsi kus,'" okomentovala to ve svém dokumentu "Five Foot Two".
"Řekla bych mu: 'Jdi do p*dele, kde je tvůj kámoš, aby mě přitlačil ke zdi a políbil mě?' Chci, aby mě Madonna přitlačila ke zdi a políbila mě. A řekla mi, že stojím za h*vno," dodala.
Od elektronických experimentů k jazzu |
© ladygaga.wikia.com Možná nejkrizovějšímu období své kariéry čelila Gaga v éře alba
"ARTPOP" z roku 2013. Na něm kombinovala zdánlivě nekombinovatelné, dříve pro ni tak typické čitelné melodické linky se ztrácely pod nánosy hutné elektroniky, houseových beatů a experimentů. Desky se celosvětově prodalo kolem tří milionů kopií, avšak nahrávací společnost si od ní slibovala víc. Dnešní držitelka šesti Grammy dokonce na nějaký čas úplně přerušila její propagaci a rozešla se s managerem Troyem Carterem, kterého nařkla ze zrady. Jako pomyslný Fénix z popela vstala až ve dvanáctiminutovém "ARTPOP filmu", videoklipu, který vizuálně propojil hned několik jejích písní.
S řadovkou "ARTPOP" se také podruhé - a dosud naposledy - koncertně objevila v České republice. Zatímco první pražské vystoupení v roce 2010 ji zastihlo v období největšího rozpuku popularity a zaplnilo O2 arenu, to druhé o čtyři roky později lákalo o něco méně. V té samé hale koncertu přihlíželo kolem deseti tisíc lidí.
"Je dobré mít špetku soudnosti a uznat, že to mohlo být mnohem lepší. Nicméně i tak to byla perfektně nacvičená, pestrá show, plná hitů, tance a dechberoucích účesů a kostýmů," napsala v
reportáži Marta Šindlauerová.
Ze složitého světa "ARTPOPu" se nositelka mnoha tetování vrátila zpět k jednoduchosti - k jazzu, který vždy tak milovala. Stanula totiž po boku legendárního
Tonyho Bennetta a natočila s ním album
"Cheek To Cheek", které dvojici zajistilo první místo amerického žebříčku i zisk Grammy. Gaga tím ukázala široké veřejnosti, že kromě popové lascivnosti zvládne i polohu seriózní zpěvačky, která navíc disponuje velkým hlasem.
S růžovým kloboukem do country klubů i na Super Bowl |
To stvrzovala i v další fázi své kariéry. Během ní vystoupila v roce 2015 na předávání Oscarů s písněmi z muzikálu "The Sound Of Music" a její strhující výkon se stal nejdiskutovanějším momentem ceremoniálu.
"Vystoupení Lady Gaga na Oscarech by mohlo předefinovat její kariéru. Nejvíce šokující bylo to, jak málo šokující to bylo. Lady Gaga přišla s novou verzí sama sebe tím vůbec nejpřekvapivějším způsobem: opřela se o samotné umění," napsal časopis Time.
© facebook interpreta Následující rok se dokonce v jediný měsíc v roli vystupující umělkyně ukázala na třech nejsledovanějších událostech února - na předávání Grammy, Oscarů i na Super Bowlu, kde zazpívala americkou hymnu. Vokální čistota se později vedle růžového klobouku stala symbolem jejího už šestého studiového alba
"Joanne". To v říjnu 2016 představilo světu znovu o trochu jinou Gaga. Tentokrát ve spolupráci s producentem
Markem Ronsonem hodně čerpala z kořenů country hudby.
V USA se díky vedoucímu postavení v albovém žebříčku stala prvním umělcem, který ve druhé dekádě třetího tisíciletí stanul na čele této hitparády se čtyřmi různými deskami. Nahrávka je inspirována příběhem zpěvaččiny tety Joanne, kterou nikdy nepoznala, protože zemřela v devatenácti letech na lupus. Její nejvýraznější písní je bezesporu tklivá balada "Million Reasons", jejíž popularitě pomohlo i vystoupení o poločasové pauze Super Bowlu v únoru 2017. To patřilo k vůbec nejsledovanějším v historii této televizní události roku.
"Chci udělat opak toho, co si všichni myslí, že udělám. Každý předpokládá, že se objevím na nějakém podělaném trůnu, v šatech z masa, s devadesáti nahými chlapy a jednorožci a na konci udělám něco šokujícího," plánovala LG svou dosud největší show při poradě, kterou zachytila kamera pro nahrávání dokumentu "Five Foot Two". Medley svých zásadních hitů nakonec obohatila i o americkou lidovou píseň "God Bless America", což si mnozí vysvětlovali jako projev nesouhlasu s politikou tehdy čerstvě jmenovaného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Kromě toho během svého čísla objala dívku tmavé pleti a menšiny neopomněla podpořit písní "Born This Way".
Hvězda zrozená na plátnech kin |
V posledních letech však musí Gaga čelit i závažným zdravotním problémům. Už v roce 2013 musela zrušit závěrečnou část turné "Born This Way Ball", když si na jednom z koncertů poranila kyčel. V kompletním rozsahu neodehrála ani šňůru k desce "Joanne" v roce 2017, a dokonce ani v náhradních termínech na jaře letošního roku. Za zrušením koncertů stojí onemocnění zvané fibromyalgie, které jí způsobuje chronickou únavu a bolesti svalů v celém těle.
"Slibuju vám, že se vrátím. Ale teď musím upřednostnit sebe a svoje zdraví. Miluju vás, navždycky," uvedla zdrcená popová diva na sociálních sítích. Svůj příslib by měla dodržet v prosinci 2018, kdy v Las Vegas spustí svou vlastní show. Ta bude mít hned dvě variace - jednu složenou z jazzových a klavírních úprav jejích skladeb a druhou čistě popovou, nazvanou "Enigma".
© facebook interpreta Kromě hudby ji v současnosti zaměstnává i stále častější koketování s hereckou dráhou. V letech 2015 a 2016 si zahrála v páté, respektive šesté sérii populárního seriálu "American Horror Story", nyní se z pláten kin objeví ve své první hlavní filmové roli. Po boku Bradleyho Coopera, který je zároveň režisérem snímku, se představí v remakeu filmu "Zrodila se hvězda". Ten pojednává o vztahu countryové hvězdy a začínající zpěvačky a vyjde k němu i soundtrack, na který Gaga přispěla několika autorskými písněmi. Jako podmínku pro to, aby roli přijala, si stanovila, že se ve filmu bude zpívat pouze živě.
V českých kinech se hvězda zrodí 4. října, popová kometa jménem
Lady Gaga už ale na obloze září deset let. A navzdory tomu, že jí byla mnohými na začátku kariéry předvídána krátká životnost mainstreamové rychlokvašky, svými proměnami už mnohokrát naznačila, že její svit se pravděpodobně jen tak neztratí.
"Neexistuje žádná jiná žena, která by dominovala vkusu a evoluci populární kultury jako dnes Lady Gaga," prohlásila o ní trefně Janice Min, novinářka a kreativní vedoucí magazínů The Hollywood Reporter a Billboard.