John Vaughn a Joe Kucera, Václav Neckář a Bacily, Prázdniny v Telči, 6.8.2018

Václav Neckář působil v Telči jako politý živou vodou

Vydáno: 08.08.2018 11:09 v sekci Naživo - Milan Menčík | foto: Supraphon

Prázdniny v Telči nejsou stylově vyhraněné, a i když hlavním hudebním kmenem je zde folk, jeho větve se rozbíhají do nejrůznějších hudebních směrů. V horkém pondělním večeru to jasně dokázala kombinace Johna Vaughna s Joem Kučerou a Václava Neckáře, kterého doprovázely legendární Bacily.

John Vaughn a Joe Kucera, Václav Neckář a Bacily

místo: Nádvoří zámku Telč
datum: 6. srpna

I když program Prázdnin v Telči nic takového od začátku nehlásal, tříhodinové okno, které je večer vyhrazeno pro vystupující na nádvoří zámku, by bylo pro Václava Neckáře příliš. John Vaughn se narodil v roce 1951 a jeho hudba je ovlivněna Bobem Dylanem, Beatles i blues. Od roku 1972 žije v Berlíně, kde se potkal se saxofonistou s českými kořeny Joem Kucerou. Ten zde hrál například s Framus Five, ale potkal se i s hlavní hvězdou večera. Jeho hudba sice nebyla diváky zcela odzívána, ale po celý set bylo jasno, že se čeká na někoho jiného.

Neckář nastoupil zhruba ve tři čtvrtě na devět. No, nastoupil. Všichni už byli dávno na pódiu a na bratry Neckáře se zhruba ještě deset minut čekalo. Na začátek nezvolili žádnou zásadní vypalovačku, ale velmi intimní titulní věc z výtečné poslední řadovky "Mezi svými". Václav Neckář v určitém směru připomíná Ozzyho Osbourna. Na pódium přijde jako chřadnoucí stařík, který má velké problémy s mluveným slovem, jakmile se ale rozezní první tóny, jako by ho někdo polil živou vodou.

Zpívá mu to výborně, zkouší různé taneční figury, zve na pódium mladé dívky a hlavně má v repertoáru nekonečnou zásobu nosných písní a hitů, které zná několik generací jeho fanoušků. "Stín katedrál", "Lékořice", "Suzanne", "Dr. Dam Di Dam", "Kdo vchází do tvých snů má lásko", "Podej mi ruku a projdem Václavák", "Šalalalali", "Lásko ztracená", "Nautilus" a další protklo jen pár úliteb pro muzikanty. Mezi ně patří určitě "Pomíjivá" ze zmiňované poslední desky, kterou výtečným způsobem odprezentoval Neckářův bratr Jan.

Společně s ním bylo na pódiu i smyčcové kvarteto, které muzikanty doprovázelo valnou většinu koncertu a díky kterému dostaly leckteré skladby krásnou aranž. Samotný bratr je pro Václava obrovskou oporou nejen v osobním životě, ale i na pódiu. Kapelník legendární formace je správným tahounem a také dostal oprávněný prostor i v duetu "My to táhnem dál". Jelikož Václav Neckář je prototypem koncertního zpěváka, který si nic nedělá ze správných nástupů a příliš se nezalamuje s přesností frázování, musí být pro Jana, který mu často zpívá druhý hlas, dost těžké se s ním shodnout a v některých pasážích tomu tak ani nemohlo být.

Kdo tuto specifičnost dokázal překousnout, vychutnal si gradující vystoupení až do konce. Neckář se už ze začátku přiznal, že v Telči zpíval naposledy v roce 1975, a tak potlesk natěšených fanoušků nabíral na stále větší intenzitě. Na závěr zazněl i hit Golden Kids "Časy se mění" a mrazivá "Andělé strážní". Jako přídavek nemohla chybět "Půlnoční" a "Všechno je jenom jednou". Potlesk ve stoje neměl konce a bude jenom fajn, když se Neckář zase do Telče někdy vrátí.


  • Živá voda? (Václav Hess, 08.08.2018 11:24) Reagovat

    Neckář a živá voda? Opravdu? Nepřehání tady někdo trošku?

    • Re: Živá voda? (jimminy, 08.08.2018 21:35) Reagovat

      No myslím si, že nepřehání. Nedávno jsem byl na několika koncertech Vaška Neckáře a opravdu je to tak, jak píše autor. Vašek sice mluví pomalu a nemluví plynule, ale když začnš zpívat, člověk ho musí (v dobrém) hned podezírat, zda je to vůbec možné, aby takhle perfektně odzpíval celý koncert naživo. Je to neskutečné, ale je to tak.

      • Re: Živá voda? (Anonym, 08.08.2018 22:27) Reagovat

        Jsem tomu moc rád, že Václav zpívá pořád dál a že mu to jde. Po té mozkové příhodě je to opravdový zázrak, že to dokázal. Chvála Bohu.

  • Ten musel být pořádně promočený. (astv, 09.08.2018 07:58) Reagovat

    .

    • Re: Ten musel být pořádně promočený. (Anonym, 09.08.2018 10:24) Reagovat

      hlavně ale, že to zvládnul !!!! :-D
      Snad ještě zvládne i nové album.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Sakai Club - Sbírky 8/10
Recenze: "Sbírky" jako úniková cesta z českého pop-rocku. Sakai Club to zkoušejí po svém Olomoučtí Middle Of The Sandwich se rozhodli změnit jméno a už jako Sakai Club na podzim vydali EP "Sbírky". Koncepční nahrávka si klade za cíl posunout tradiční český pop-rock do jiných vod, což se jí poměrně daří - i díky... čtěte zde
Vydáno: 24.01.2026 08:00 v sekci Recenze
Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2025 podle musicserveru (20-11)
Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2025 podle musicserveru (20-11) Svět okolo opouští to, co se roky dalo označit za jistotu, a blázní čím dál tím více. Ještě, že je tu ta hudba! Třiadvacet redaktorů a redaktorek musicserveru by ocenilo téměř stovku zahraničních desek. Tohle je finální... čtěte zde
Vydáno: 23.01.2026 13:00 v sekci Publicistika
Tereza Balonová - Londýn 7/10
Video: Tereza Balonová v úderné novince tvrdí, že před problémy nelze utéct ani do "Londýna" Minulý měsíc uzavřela Tereza Balonová éru svého druhého alba "Lampiony" hned dvěma speciálními koncerty v pražské Malostranské Besedě. Nyní otvírá novou kapitolu s písní "Londýn". Stejně jako v případě celé poslední... čtěte zde
Vydáno: 23.01.2026 09:00 v sekci Audio / Video | Video
Dvacet nejlepších domácích desek roku 2025 podle musicserveru (10-6)
Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2025 podle musicserveru (10-6) Svět okolo opouští to, co se roky dalo označit za jistotu, a blázní čím dál tím více. Ještě, že je tu ta hudba! Třiadvacet redaktorů a redaktorek musicserveru by ocenilo téměř šedesát domácích (českých a slovenských) desek.... čtěte zde
Vydáno: 22.01.2026 14:00 v sekci Publicistika
Anna of the North - Girl in a Bottle 8/10
Minirecenze: Popová jednohubka z Norska: Anna of the North a její "Girl in a Bottle" Že na severu Evropy rostou skvělé popové zpěvačky na stromech, víme na musicserveru už dávno. Anna of the North rozhodně nepatří mezi nováčky, na našem webu jsme ale žádnou její desku dosud nezrecenzovali. Tak proč si nestřihnout... čtěte zde
Vydáno: 22.01.2026 10:00 v sekci Recenze | Minirecenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Ani slavná jména nenalákala. "Vánoce v O2 areně" přitáhly jen srdcaře (17.12.2025 20:00)
- Recenze: Václav Neckář na 2LP "Největší hity (1965 - 2023)" znovu připomíná svoje klasiky, přesto výběr potěší (14.12.2025 08:00)
- Snílek, který neztrácí dech. Václav Neckář slaví 82 let novou kompilací hitů (27.10.2025 10:25)
- Naživo: Saša Niklíčková v Telči rozsvítila už malinko unylý Hradišťan (06.08.2025 20:00)
- Naživo: "Co my víme", Bratři Ebenové byli v Telči další skvělou volbou (05.08.2025 16:00)
- Naživo: Chladu a dešti navzdory: Marien a Epydemye si Telč znovu podmanili (31.07.2025 16:30)
- Recenze: Reedice "Micro-Magic-Circus / Golden Kids 1" dokazuje, že Golden Kids byli skvělá kapela (21.06.2025 10:00)
- Prázdniny v Telči letos přivítají na pěti scénách více než stovku kapel a muzikantů (27.05.2025 14:22)
- Vydavatelství CREW oznamuje první novinky na rok 2025 - vyjdou Želvy ninja, Deadpool & Wolverine nebo Americký upír (03.12.2024 17:27)
- Prázdniny v Telči lákají nejen na hvězdy, ale i na víc než sedmdesát koncertů a divadel zdarma (13.07.2024 15:13)

ALBUM TÝDNE 03/2026

Peter Lipa & AMC Trio
Lipa spieva AMC Trio

Peter Lipa i AMC Trio jsou dobře známá jména slovenského jazzu. Respektované žánrové osobnosti se mnohokrát potkaly na pódiu, na studiovou spolupráci si ale musely počkat. Nakonec to ale vyšlo a výsledkem je koncem loňského roku vydaný drobný počin "Lipa spieva AMC Trio".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 12.02.
Lenka Dusilová (CZ) (Archa+, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Justin Bieber Prince Madonna Lady Gaga Ewa Farna Beyoncé The Cure Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe