Jsou jména, která netřeba dlouze představovat.
Alexander Hacke a
Danielle de Picciotto vystupují pod skromným, prostě znějícím
Hackedepicciotto. Jako by tahle dvojice, spjatá třeba s
Einstürzende Neubauten či
Crime & The City Solution, neměla potřebu příliš tlačit na pilu. Jejich "Menetekel", které v MeetFactory uvedou 3. března, to udělá za ně.
Biblické zvolání, které se stalo jménem jejich nového alba, označuje v přeneseném smyslu naléhavé varování před hrozící pohromou. Oproti tomu předchozímu "Perseverantia" (2016), vůči němuž jej z Berlína vycházející dvojice staví do kontrastu, je novinka o poznání temnější. Hackedepicciotto tímto počinem reflektují společenskou beznaděj a svůj pocit z toho, co se v současném světě děje, taví do monumentální zvukové elegie. "Menetekel" vyšlo na sklonku minulého roku, v prosinci, a od té doby se těší na všech frontách vřelým recenzím.
Celé album provází neodbytná svíravost, která je dána mohutnými údery bicích, táhlými tóny, skřípavými a ruchovými zvuky, jichž je dosaženo vedle již zmíněného hrdelním zpěvem Alexandra Hackeho a netradičními nástroji, s nimiž na tomto albu experimentuje Danielle De Picciotto - autoharfou, niněrou či tureckými houslemi kemençe. Ovšem "Menetekel" jako celek je především voláním po naději, než předzvěstí zkázy. Uhrančivé, v hloubce bublající tóny, vystihuje recenze magazínu Full Moon zavěrečnými slovy
"zaříkávání 'Menetekel' je existenciálně sklíčené, a přitom neodolatelné" a hodnotí je 95 %. Přidává se tak k hlasům, že s aktuálním albem je dvojice, která se roku 2010 rozhodla pro nomádský způsob života, na pomyslném vrcholu.
Co když vyloučení z ráje není starý biblický příběh, pokládá Danielle De Picciotto řečnickou otázku, ale proroctvím toho, co se teprve může stát? Odpověď hledejte v těchto temných, hrozivých, ale v závěru nadějných tónech, nabádají Hackedepicciotto svorně. "Menetekel", ztělesňující strach i úžas s nevyhnutelnou potřebou varovat, je dílem autorů, kteří ťali do živého a kteří jsou českému posluchači dobře známi. Přesto podotýkáme: Alexander Hacke s Daniellou De Picciotto neradi dělají předvídatelné…
Svůj pohled na současný stav světa a společnosti představí Hackedepicciotto ve smíchovské MeetFactory, kde byli mimo jiné před lety rezidenty. Tvůrčí a současně manželská dvojice se vrátí po dvou letech a - jelikož jsme už měli tu čest - jejich živé vystoupení je příslibem (mírně řečeno) intenzivního zážitku. Opatrně dávkované šepoty a výkřiky vyvrcholí s poslední, v kremžském kostele nahranou, desítky minut dlouhou symfonií také v sobotu 3. března. Mene, mene, tekel!