Perfume Genius nešetřil emocemi

17.08.2017 14:03 - Jaroslav Hrách | foto: facebook.com/MeetFactory © Honza Kolář

Kdo hledal večer plný emocí a intimity, mohl ho najít v pražském klubu MeetFactory, kam zavítal americký umělec Perfume Genius se svou kapelou. Naživo představil novinky z posledního alba "No Shape" a nezapomněl ani na procítěné klavírní balady ze své staré tvorby. Bylo to zkrátka nádherné.

Live: Perfume Genius

místo: MeetFactory, Praha
datum: 15. srpna 2017
support: Lydia Ainsworth
setlist: Choir, Otherside, Longpig, Fool, Go Ahead, Just Like Love, Wreath, Valley, Normal Song, Dark Parts, All Waters, Grid, My Body, Run Me Through, Die 4 You, Slip Away, Alan, Kanga Roo, Learning, Mr. Peterson, Hood, Queen

Lydia Ainsworth, MeetFactory, 15.8.2017
© facebook.com/MeetFactory © Honza Kolář
Na vystoupení seattleského umělce Mikea Hadrease známého pod alter egem Perfume Genius jsem čekal dlouho. Když jsem se v dubnu dozvěděl o chystaném koncertu v pražském MeetFactory v rámci tour ke čtvrté studiové nahrávce "No Shape", zaplavila mě vlna štěstí a radosti. Perfume Genius si mou pozornost získal s deskou "Too Bright", konkrétně s vynikající peckou "Queen", kterou osobně řadím do své pomyslné topky oblíbených songů, a tak jsem nemohl dospat chvíle, kdy ji konečně uslyším naživo.

Předskakující kanadskou písničkářku Lydii Ainsworth jsem po ohlášení neznal, ale hned jak jsem si poslechl pár nejznámějších skladeb, mě velmi zaujala a způsobila, že jsem se na úterní koncert začal těšit ještě víc. Naživo překvapila nejenom krásným zpěvem a elektronickou hudbou, ale i zajímavými vizuály a originální projekcí. Lydia si na závěr svého vystoupení přichystala intimně klavírní verzi známého songu "Wicked Game" od Chrise Isaaka, která se za dobu své existence dočkala pěkné řady předělávek, což ale konkrétně u téhle skladby nikdy neomrzí, a která také okupuje mou pomyslnou topku oblíbených songů. Co vám budu povídat, bylo to krásné a nádherné zároveň.

Perfume Genius, MeetFactory, 15.8.2017
© facebook.com/MeetFactory © Honza Kolář
Perfume Genius prvních pár minut na pódiu? Tolik emocí a intimity se jen tak nevidí! Pozorovat jeho ladné pohyby, sledovat jeho expresivní mimiku v obličeji a poslouchat jeho křehký hlas? Bylo to opravdu velmi silné. Je až neuvěřitelné, jak se pětatřicetiletý umělec ze Seattlu dokázal propojit s každým posluchačem v publiku a předávat mu takovou smršť emocí. Obzvlášť balady s minimalistickými aranžemi fungovaly skvěle. Procítěný refrén "Just Like Love" stejnojmenné skladby či dech beroucí "Die 4 You" mi stále zní v uších.

Naživo zazněla řada novinek z posledního alba "No Shape". Explozivní otvírák "Otherside" byla sázka na jistotu. Popově laděné písně "Wreath" nebo "Slip Away" spolehlivě roztančily publikum. Ve dvou blocích se dostalo i na starší, čistě klavírní věci z desek "Learning" a "Put Your Back N 2 It", ve kterých Mike Hadreas opět nešetřil emocemi. A samozřejmě v samém závěru přišel čas na to, na co každý netrpělivě čekal - třpytivý indie hit "Queen".

Perfume Genius, MeetFactory, 15.8.2017
© facebook.com/MeetFactory © Honza Kolář
Mike Hadreas toho během koncertu moc nenamluvil. A když už, tak jen skromně poděkoval publiku za právem zasloužený potlesk. Alespoň nic nenarušovalo intimitu, která se linula celým klubem a vytvářela perfektní atmosféru. Za mě to byl rozhodně jeden z nejlepších letošních koncertů, které jsem zatím mohl vidět. Mike Hadreas dává do živého vystupování opravdu všechno, nejen emoce, ale i patřičnou dávku energie. Pochválit si zaslouží i jeho sehraná kapela. Nezbývá než jen doufat, že se k nám Perfume Genius v blízké době vrátí s dalším koncertem.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY