J.A.R., Lucerna Music Bar, Praha, 20.4.2017

J.A.R. ve vyprodaném Lucerna Music Baru pokřtili nové album "Eskalace dobra"

Vydáno: 26.04.2017 12:43 v sekci Naživo - Jaroslav Hrách | foto: facebook.com/jarprague @ Matěj Třasák

J.A.R. po dlouhých šesti letech konečně vydali další studiovou nahrávku pod názvem "Eskalace dobra" a minulý čtvrtek ji patřičně pokřtili v pražském Lucerna Music Baru. Publikum si naživo poslechlo kromě starých známých hitů i převážnou většinu nových skladeb, které kapela zahrála nejlépe, jak mohla.

Live: J.A.R.

místo: Lucerna Music Bar, Praha
datum: 20. dubna 2017

J.A.R., Lucerna Music Bar, Praha, 20.4.2017
© facebook.com/jarprague @ Matěj Třasák
"Upřímně, neznám moc kapel, u kterých by mě zajímala osmá deska," vtipně komentuje Roman Holý poslední desku J.A.R., na kterou jsme museli čekat dlouhých šest let. Holého trefná poznámka sedí na plno kapel, nicméně v případě J.A.R. a jejich novinky se jedná o výjimku. "Eskalace dobra" je prostě dobrá nahrávka se vším všudy. Když si odmyslíme zbytečné bonusy (které jsou ale stejně jen na fyzickém nosiči), nalezneme na ní samé silné, hudebně bohaté a textově promyšlené skladby. Očekávání ze čtvrtečního křtu byla veliká, obzvlášť, když se podařilo vystoupení kompletně vyprodat.

Chvíli po deváté si to Michael Viktořík, Oto Klempíř a Dan Bárta nakráčeli na pódium ve válečných kostýmech z obalu desky a zahájili vystoupení svižnou novinkou "Ještě se připlazíš". Publikum svou oblíbenou kapelu patřičně přivítalo.

Večeru kraloval Dan Bárta, který předvedl opravdu neuvěřitelný výkon plný energie a entuziasmu. Vystoupení si opravdu užíval a průběžně burcoval fanoušky pod pódiem. Zato Michael Viktořík se na pódiu potácel sem a tam a nevypadal zrovna při smyslech. Těžko říct, zda to bylo v rámci show, každopádně se jednalo o vtipné zpestření.

J.A.R., Lucerna Music Bar, Praha, 20.4.2017
© facebook.com/jarprague @ Matěj Třasák
V polovině koncertu si Jaři pozvali na pódium Matěje Rupperta, aby jim pomohl jejich novou placku pokřtít. Ten zazářil a pobavil návštěvníky svým nepřipraveným proslovem k desce a úspěšně "Eskalaci dobra" pokřtil. Poté následovala největší pecka "Žárlíme na Romana" hrající v lehce laškovné náladě.

Z nových skladeb nejvíc vyčnívala "Hlídá nás satelit" s naprosto originálním zvukem. "Spral to ďas" je lyrickým nákladem, který bohužel Oto Klempíř příliš nestíhal. Nicméně i přesto publikum ocenilo jeho snahu sázet rým za rýmem. Píseň "Zhublas" se skvělým rýmem "tuk váže chuť" sklidila nečekaně velký úspěch.

J.A.R., Lucerna Music Bar, Praha, 20.4.2017
© facebook.com/jarprague @ Matěj Třasák
O závěrečnou koncertní tečku se postaral "Sentimentu záchvat" s často zmiňovaným patetickým textem, který však v podání Jarů patetický tak úplně není. Jde o dost nostalgický song s důvtipným refrénem "sentimentu záchvat / kdo z vás může říct / že mu vydělává / sentiment záchvat" . Opravdový zlatý hřeb večera! V tomto songu navíc rapuje sám Roman Holý, který se s tím popral víc než dobře a sklidil za to patřičný aplaus. I pro Dana Bártu je rap trochu jinou polohou než zpěv, což bylo také naživo velmi zajímavé.

Ač se zdálo, že tentokrát přídavky nebudou, publikum se jich po usilovném skandování přece jen dočkalo. Kraloval jim hit "Zlejch starejch dědků je plnej svět" z předchozí desky "Dlouhohrající děcka", poněvadž se jedná o svižnou a hudebně velmi pestrou píseň.

Ve výsledku zazněla převážná většina nových skladeb z "Eskalace dobra" a nutno poznamenat, že si je J.A.R. opravdu dobře připravili. Vystoupení bylo zábavné a neobsahovalo žádný hluchý moment. Návštěvníci z koncertu odcházeli spokojení.

  • jezis (jarecek, 26.04.2017 14:07) Reagovat

    vzdyt sentimentu zachvat je navazka do vsech tech nostalgickejch generickejch textu cz/sk hip-hopu na tema "zpatky do dnu" .. text neni pateticky, ani nostalgicky .. mozna tak ironicky .. jinak deska skvela, pro me od j.a.r. nejlepsi .. ale to je samozrejme subjektivni.

    • Re: jezis (Jaroslav Hrách, 26.04.2017 14:53) Reagovat

      Hmmm, ne. Přečti si třeba rozhovor v Headlineru.

      • Re: jezis (jarecek, 26.04.2017 15:13) Reagovat

        no z rozhovoru toho az tak moc patrnyho neni. nepochybuji, ze tam bude osobni vklad, ze jsou to reference na jejich vlastni zazitky apod., ale i s ohledem na ton celeho interview (jakej by asi u j.a.r. mel jinak byt?) bych jejich zminky o patosu a nostalgii neprecenoval. pokud tam ovsem nebylo zamysleno to strileni do tech klasickejch hh odrhovacek (snad jen brano to umi brat dost nevazne na to, aby mi to neprislo alespon usmevny), tak je to skoda a myslel jsem dal, nez j.a.r. dohlidli. ale na to by se jich asi musel nekdo zeptat :))

        • Re: jezis (Jaroslav Hrách, 27.04.2017 00:09) Reagovat

          Jako já ti rozumím a snad bych i souhlasil, ale čím víc ten song poslouchám, tím míň v tom slyším ten ironickej nádech... zdá se mi to víc opravdový, nevím no. Ale zeptej se a pak dej vědět, jak to je ve skutečnosti :D

          • Re: jezis (Kvído, 06.05.2017 13:06) Reagovat

            Text o tom, že se chceš setkat se svýma mrtvýma rodičema, určitě nemá nic společnýho s ironií. :)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Apashe Live With Philharmonic Orchestra, O2 universum, Praha, 6.2.2026
Naživo: Apashe s Alinou Pash a dalšími v O2 universu ukázali, že spojení elektroniky se symfonickým orchestrem není nesmysl Neuvěřitelné čtyři hodiny trval program v pražském O2 universu, před jehož začátkem Apashe lákal, ať přijdeme včas, tedy už v 19:30, abychom zažili kompletní show. Náročný páteční večer proto končil až po 23. hodině a... čtěte zde
Vydáno: 07.02.2026 13:43 v sekci Naživo
Peter Lipa - Je to stále tak (vinylová reedice 2025) 8/10
Recenze: Peter Lipa se na albu "Je to stále tak" pootevřel mainstreamu, nahrávka šlape i po letech Na sólový debut "Neúprosné ráno" čekal Peter Lipa dlouho. Pozici měl už tehdy stabilní a deska ji jen potvrdila a upevnila. Následující kolekce "Je to stále tak", která vyšla o čtyři roky později, má tak ve zpěvákově diskografii... čtěte zde
Vydáno: 07.02.2026 08:00 v sekci Recenze
Blitz Union - Nejsme prorokové, jen nás baví vymýšlet příběhy. Snažíme se vytvářet silnou komunitu
Rozhovory: Blitz Union - Nejsme prorokové, jen nás baví vymýšlet příběhy. Snažíme se vytvářet silnou komunitu Domácí Blitz Union jsou známí spíše v zahraničí, ale postupně si budují základnu i u nás. V půlce ledna vydali desku "Evolution", na které najdeme jedenáct songů. Nově hrají v pěti členech, přičemž dva jsme mohli vidět v... čtěte zde
Vydáno: 06.02.2026 08:10 v sekci Publicistika | Rozhovory
Pohled do českých hitparád - 5. týden 2026
Českým rádiím vládne David Guetta, streamům Djo. Raye je v hledání manžela stále úspěšnější Po čtyřech týdnech na vrcholu opustila Taylor Swift s "The Fate of Ophelia" vedoucí příčku české rádiové hitparády. V čele ji nahradili David Guetta, Teddy Swims a Tones And I s "Gone Gone Gone". Albovému žebříčku dál kraluje Buka,... čtěte zde
Vydáno: 05.02.2026 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Hudba v roce 2025 napříč žánry aneb Co byste neměli minout podle Honzy Trávníčka?
Nejvíc nej: Hudba v roce 2025 napříč žánry aneb Co byste neměli minout podle Honzy Trávníčka? Když jsem začínal psát o muzice, čtenáři i interpreti řešili, jestli danému albu bude udělena šestka, nebo sedmička. Jenže jak hudby vychází čím dál víc, skutečně důležitým faktorem není výsledné číslo, ale to, že se o... čtěte zde
Vydáno: 04.02.2026 20:00 v sekci Publicistika | Nejvíc nej
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Roman Holý radí v písni "O pytlíku a bříšku", jak se trefit (nejhorším) chlapům do srdce (17.01.2026 08:00)
- Dan Bárta & Illustratosphere oslaví 25 let debutového alba na turné "Stříbrná svatba" (05.12.2025 12:22)
- Nové desky 45/2025 - od Báry Polákové se Štěpánem Urbanem přes The Neighbourhood po Romana Holého (19.11.2025 14:30)
- Naživo: Slavili J.A.R. pauzu, nebo konec? Lucerna každopádně praskala ve švech (18.11.2025 18:30)
- Video: Roman Holý ve videu "Když se o tebe pokouší ďábel" prozrazuje, že byl kamarádem Jaroslava Foglara (17.11.2025 17:04)
- Dvě velké rány J.A.R. neustáli. Po šestatřiceti letech na neurčito končí (05.11.2025 19:29)
- Naživo: J.A.R. to v Praze zvládli i bez Dana Bárty. A ještě s Otou Klempířem (02.08.2025 08:59)
- Naživo: J.A.R. dirigovali povedený letní hudební večer v Telči (28.07.2025 10:30)
- Fotogalerie: Vyvrcholení Colours Of Ostrava ve všech jeho barvách (20.07.2025 22:12)
- Fotogalerie: Festival Slunovrat opět po roce rozzářil Opavu (26.06.2025 12:00)

ALBUM TÝDNE 05/2026

Blitz Union
Evolution

Blitz Union fungují už pár let, v Česku ale pořád zůstávají spíš neprobádaným zbožím. Po pěti letech nyní přicházejí s deskou "Evolution" vydanou u německého labelu a přinášejí vypilované songy, promyšlenou image, syrové kytary i osmdesátkové klávesy. Nečekejte ale žádné "Ein Kessel Buntes".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 12.02.
Lenka Dusilová (CZ) (Archa+, Praha)
Ne 15.02.
BvdLvd (UK) / Changeline (FR) (Café V Lese, Praha)
Po 16.02.
Sombr (US) (Forum Karlín, Praha)
Út 17.02.
The Last Dinner Party (UK) (Forum Karlín, Praha)
St 18.02.
Hatari (ISL) (Fuchs2, Praha)
Pá 20.02.
Kensington (NL) (Rock Café, Praha)
So 21.02.
mgk (US) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Justin Bieber Vladimír Mišík The Prodigy Beyoncé Hraczki Lady Gaga Madonna Ewa Farna The Cure
musicserver.cz na Facebooku musicserver.cz na Twitteru musicserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe