Shining, Intronaut, Futurum, Praha, 13.9.2016

Intronaut uspávali, Shining zářili. Večer progresivního metalu měl ve Futuru kolísavou kvalitu

Vydáno: 14.09.2016 11:12 v sekci Naživo - Ondřej Hricko | foto: facebook interpreta

Norská parta Shining se k nám vrátila přibližně po roce, aby znovu představila své poslední výborné album z roku 2015 "International Blackjazz Society". Kromě něj však představili i jednu novinku, která by měla vyjít na připravované desce. Spolu se Shining vystoupili i Intronaut a Obsidian Kingdom.

Live: Shining, Intronaut

místo: Futurum, Praha
datum: 13. září 2016

Intronaut
© metalsucks.net
Dle složení vystupujících v pražském klubu Futurum bylo zřejmé, že se sejdou milovníci zejména progresivně laděného metalu. Přibližně ze dvou třetin zaplněný klub dal tušit, že i o alternativnější kapely je u nás zájem. Hlavním tahákem ovšem byli asi hudebně nejpestřejší lídři večera - norští Shining.

Na úvod se ukázala zatím nepříliš známá parta z Barcelony Obsidian Kingdom. Těm uškodil zejména zvuk, který naprosto utopil vokál Ridera G Omegy, a to i přesto, že hudba mladých Španělů byla hlavně o instrumentálních dovednostech. Přibližně čtyřicetiminutový set zpočátku bavil, ale postupně bylo stále náročnější udržet pozornost. V tomto případě, snad i díky zvuku, studiová prezentace vyznívá lépe než ta živá.

Shining
© metalmusicarchives.com
Obdobný příběh se udál i u dalšího vystoupení amerických Intronaut. Zvukař znovu ignoroval zpěv, ale i parta z Los Angeles těžila spíše z hutných kytarových riffů a těžké rytmiky. Škoda, že některým skladbám chyběla větší pestrost, kterou se prezentuje třeba francouzská Gojira. Působivý byl vizuál promítaný na plátno za zády kapely, který hudbu americké party dobarvoval. Přes hodinu dlouhý set byl ale lahůdkou asi jen pro nejzarytější fanoušky progresivního metalu. Těm ostatním by zkrácení vystoupení o několik desítek minut přišlo vhod.

Před desátou hodinou večerní nastoupily na pódium očekávané hvězdy večera Shining s charismatickým frontmanem Jørgenem Munkebym. Ten si již před vystoupením dlouho dopředu vylaďoval nástroje a snad i díky jeho perfekcionalizmu byl zvuk konečně vyvážený. Podobně jako na minulém pražském vystoupení v Lucerna Music Baru zpočátku nevynikal skvělý Munkebyho saxofon, ale postupem se i tento nešvar povedlo doladit.

Shining
© concert.arte.tv
Výběr skladeb se zúžil na poslední tři desky "Blackjazz", "One One One" a "International Blackjazz Society", které katapultovaly kapelu mezi nejzajímavější jména současné alternativní metalové scény. Úvod večera obstaraly skvělé "I Won't Forget" a "The One Inside", zejména pak druhá uvedená slušně rozbouřila jinak spíše statické publikum. Největší odezvy se ovšem dočkala hitovka "The Last Stand", z dosud poslední řadovky "International Blackjazz Society". Přesto se publikum oproti návštěvníkům z Lucerna Music Baru drželo spíše zpátky a zdrželo se na pouhé pozorné naslouchání.

Po dalším vrcholu večera, tradičně hrané "House Of Control", se do setlistu vloudila i jedna novinka z připravované, zatím bezejmenné nahrávky nazvaná "Everything Dies". Nutno říct, že zaujala i díky opravdu drtivým kytarám. Jen saxofon protentokrát zůstal ve stojanu.

Koncerty Shining jsou tradičně nabité energií a ani ten ve Futuru nebyl výjimkou. Doufejme, že se norské partě v Česku líbí a zakotví tu znovu i s novým albem. Škoda snad jen vláčnějších předkapel, které publikum moc nenažhavily. O to se musely postarat až hlavní hvězdy, což celkovému dojmu z večera trochu uškodilo. Litovat návštěvy ale přítomní fanoušci nemuseli, Shining jim svým strhujícím nasazením vše dosyta vynahradili.

  • Atmosféru sice vyburcovali lepší Shining, ale (emperor, 14.09.2016 15:34) Reagovat

    Atmosféru sice vyburcovali lepší Shining, ale údajně "rozvláční" Intronaut byli ve skutečnosti skvělí. A ta poznámka o Gojiře je fakt mimo, sorvnáváte nesrovnatelné - to už rovnou můžete porovnávat cojávim Meshuggah s Dream Theater :D

  • ....některým skladbám Intronaut chyběla pestrost. (Tom, 14.09.2016 23:13) Reagovat

    Bych bulel z takový hlášky. Trošku rozhled by to chtělo chlape.

  • Intronaut vs Shining (baba, 15.09.2016 10:17) Reagovat

    Strašná škoda toho zvuku, zejména u tak technických kapel; zpěv u Intronaut v podstatě hluková kulisa. Produkcí ale rozhodně za mě stáli výš Intronaut, Shining zněli v některých pasážích jako metaldisco vč. pódiové prezentace frontmana, a to jsem se na ně těšil víc...

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Mutanti hledaj východisko - Baví nás balancovat na okraji věcí, žánrů a stylů
Rozhovory: Mutanti hledaj východisko - Baví nás balancovat na okraji věcí, žánrů a stylů Mutanti hledaj východisko, alternativně rapový úkaz na domácí scéně, vydali po dvou letech nové album "Rada starších". Ve srovnání s předchozí nahrávkou "Puma" je stručnější, přímější a plné hostů. Proč? A jak se cítí na... čtěte zde
Vydáno: 05.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
The Subways, Lucerna Music Bar, Praha, 2.12.2025
Naživo: The Subways a Lucerna Music Bar: Klasika, která nikdy nezklame Britské trio The Subways už zase slaví. Po nedávném turné k patnácti letům od začátku kariéry nyní přidává pětiletku navíc - a při té příležitosti opět nechtělo upgrade do větších prostor, ale spolu se svou fanouškovskou... čtěte zde
Vydáno: 04.12.2025 13:00 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 48. týden 2025
Buka dál dominuje albům i digitálním singlům, Mariah Carey i Wham! už se streamy letí nahoru Beze změn na vedoucích pozicích se obešlo aktuální vydání domácích žebříčků. Alvaro Soler a Marta Santos zůstali s "Lo Que Pasó, Pasó" v čele rádií, Buka opět kraluje hitparádě alb i přehledu digitálních singlů. V tom... čtěte zde
Vydáno: 04.12.2025 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Ice Nine Kills, SaSaZu, Praha, 28.11.2025
Naživo: Když SaSaZu pohltila noc: The Devil Wears Prada rozpohybovali klub a Ice Nine Kills ho proměnili v hororové divadlo SaSaZu zažilo noc, která nesla dvě tváře: nejdřív neústupnou energii The Devil Wears Prada s čerstvým materiálem z alba "Flowers" a později teatrální šílenství Ice Nine Kills plné masek, rekvizit a hororových scén. Creeper a TX2... čtěte zde
Vydáno: 03.12.2025 17:00 v sekci Naživo
Nové desky 47/2025 - od Jessie J přes Kensington po Master's Hammer
Nové desky 47/2025 - od Jessie J přes Kensington po Master's Hammer Poslední listopadový týden patří již nějakou dobu akci Record Store Day, a tak je nabídka novinek o něco chudší. Tentokrát se mezi rarity a další speciální nahrávky vklínili Angličanka Jessie J, nizozemští Kensington, vánoční... čtěte zde
Vydáno: 03.12.2025 13:37 v sekci Novinky | Nové desky
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 42/2018 - od Never Sol přes Elle King po Richarda Ashcrofta (22.10.2018 17:11)
- Pražské Futurum navštíví norští jazz-metaloví Shining a američtí progresivci Intronaut (24.08.2016 12:26)
- Naživo: Norští jazz-metaloví inovátoři Shining uhranuli kombinací saxofonu s metalem (05.11.2015 19:13)
- Nové desky pro 43. týden (25.10.2015 15:24)
- Norští jazz-metaloví experimentátoři Shining zahrají v listopadu v Lucerna Music Baru (02.10.2015 10:05)
- Nové desky pro 18. týden (03.05.2015 12:32)
- Nové desky pro 27. týden (30.06.2013 05:00)

ALBUM TÝDNE 48/2025

Barbora Poláková, Štěpán Urban
Sršeň

Co začalo jako zkoušení na projekt Báry Polákové jménem "Něhy", nakonec vyplynulo v celou společnou desku. A nejen to - zpěvačka a její kolega Štěpán Urban teď tvoří dvojici i v osobním životě. Tuto skutečnost potvrdili, ale vlastně ani nemuseli. Jejich klidná, laskavá hudba by to totiž řekla za ně.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 06.12.
Leisure (NZ) (MeetFactory, Praha)
Út 09.12.
Lucie (O2 arena, Praha)
Út 09.12.
Adept (SWE) / Thousand Below (US) / Ocean Sleeper (AUS) / Hopes Die Last (IT) (MeetFactory, Praha)
St 10.12.
Lucie (O2 arena, Praha)
Čt 11.12.
Hauser (HR) (O2 arena, Praha)
Ne 14.12.
James Arthur (UK) (O2 universum, Praha)
Čt 18.12.
Till Lindemann (DE) (O2 arena, Praha)
Čt 18.12.
Lucie (Logspeed CZ Aréna, Plzeň)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Beyoncé Vladimír Mišík Prince Madonna Lady Gaga Kryštof Coldplay Ewa Farna
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe