Chuck Prophet - jak na blues

16.05.2002 05:00 - Hynek Just | foto: facebook interpreta

Pokud se chystáte na festival Blues v lese, jistě pro vás bude příjemným překvapením vystoupení Američana Chucka Propheta. Přečtěte si recenzi jeho nejnovější desky "No Other Love", která má v jeho rodné zemi vyjít až v polovině června, a třeba si ji stačíte pořídit ještě před jeho živým vystoupením v Řevnicích.
9/10

Chuck Prophet - No Other Love

Skladby: What Can You Tell Me, After The Rain, I Bow Down And Pray To Every Woman I See, Run Primo Run, Storm Across The Sea, No Other Love, Enlouise, That's How Much I Need Your Love, Summertime Thing, What Makes The Monkey Dance, Old Friends
Celkový čas: 43:27
Letošního ročníku festivalu Blues v lese se zúčastní široká škála zahraničních hostů. Z těch, kdo mají ke kořenům blues nejblíže buď místem narození nebo alespoň řečí, přijedou jména veliká a známá, ale i ti, o kterých se toho v tuzemských médiích příliš nedočtete - přestože co do významnosti návštěvy u nás jsou s těmi "velkými" minimálně srovnatelní. Mezi takové hosty jistě patří jméno Chucka Propheta. Kalifornský rodák s psychedelicko-punko-kovbojskou minulostí (v osmdesátých letech zaznamenatelný v kapele "Green On Red") se s posledním desetiletím minulého století vypravil na sólovou - a zdá se, že zatím úspěšnou - dráhu. Desky vydává v průměrném intervalu tří let, ta poslední "No Other Love" (2002, New West) je novinkou tak čerstvou, že na amerických pultech ji budete moci koupit až 18. června.

Od pořadatelů zmiňovaného Blues v lese můžete často slyšet větu, že pro ně je prioritou zvát muzikanty, kteří si pod blues nepředstavují jen jasně danou hudební formu, ale cítí ho jako životní styl. Pokud si pod touto zdánlivou frází nedokážete představit nic konkrétního, pak nelze než doporučit k poslechu Chucka Propheta, potažmo jeho poslední album. Písně na něm se blues spíš jen lehce dotýkají, více než dvanáctkovou strukturou jsou provázány zemitostí, muzikantskou invencí, dynamickou pestrostí a existenciálními texty - tedy vlastnostmi, které často figurují jako společný jmenovatel definic blues.

Písně z "No Other Love" jsou lehce vstřebatelné, většinou velmi melodické a zdravě vtíravé, přesto muzikantsky chytré, vícevrstevnaté a pestré. Ano, dá se hovořit o poměrně příjemném popu (z podobných sfér, kde se ocitá např. Tom Petty, G.Love & Special Sauce či Bob Geldof) střiženém čímsi jako retrorockem 70. let (trendem, v současných USA velmi moderním), jaký můžeme pozorovat například u Strokes (narozdíl od nich Prophetovi neschází muzikantský přesah); zároveň je z nahrávky cítit i úcta a respekt k bluesovým "dědkům" - tipoval bych, že jeden z velkých Prophetových oblíbenců bude Screamin' Jay Hawkins.

Zjednodušeně řečeno jsou zde písně, které dokáží rozněžnit svou křehkostí ("After The Rain", "Storm Across The Sea", "No Other Love") i roztančit svým drivem ("Run Primo Run", "Enlouise" - nemohu se vyvarovat nápadného srovnání s "Louie Louie" Iggy Popa) a všechny beze zbytku potěšit zvukovou aktuálností i hudebnickou pokorou. Chuck Prophet naživo bude jistě bonbónkem dlouho vzpomínaným!

Album: Chuck Prophet - No Other Love
Hodnocení: 9/10
Celkový čas: 43:27
Skladby: What Can You Tell Me, After The Rain, I Bow Down And Pray To Every Woman I See, Run Primo Run, Storm Across The Sea, No Other Love, Enlouise, That's How Much I Need Your Love, Summertime Thing, What Makes The Monkey Dance, Old Friends


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY