Nová showcasová konference Czech Music Crossroads ukáže, jaká je česká hudba

29.05.2014 10:01 - Tisková zpráva | foto: facebook interpreta

Showcasové koncerty předních českých kapel a hudebníků Beaty Bocek, Bezobratři, Clarinet Factory, Čankišou, DVA, Jitky Šuranské, Kittchen, Milokraje, Nylon Jail, Vertiga a Vložte Kočku, prezentace a diskuse o historii a současnosti české a východoevropské hudby, setkání s předními zahraničními publicisty, pořadateli nebo agenty a v neposlední řadě možnost zažít atmosféru industriálních Dolních Vítkovic i centra města Ostravy... to vše nabídne první ročník showcasového festivalu a konference Czech Music Crossroads, který proběhne 16. července v moravskoslezské metropoli - den před festivalem Colours Of Ostrava, který je zároveň pořadatelem konference. Dopolední diskuse i večerní koncerty jsou určeny nejen zahraničním a domácím odborníkům, ale jsou otevřené za nízké vstupné i široké veřejnosti. Více informací a přesný program najdou zájemci na www.crossroads.colours.cz.

"Cílem Czech Music Crossroads je především prezentace kvalitní a přesahové domácí hudby na scéně rocku, avantgardy, jazzu, folku a world music před zahraničními odborníky. A tím pomoci její následné širší propagaci a vývozu," říká ředitelka festivalu Colours Of Ostrava Zlata Holušová. Další člen přípravného týmu, publicista Petr Dorůžka, doplňuje: "Za prvním ročníkem Czech Music Crossroads stojí myšlenka představit světovým odborníkům Česko jako křižovatku hudebních stylů." Účast již přislíbila řada významných hostů ze zahraničí. "Důvěra a zájem vystupujících nás velmi těší. Proto jsme se maximálně snažili aby jejich prezentace proběhla na nejvyšší úrovni a určitě všichni společně najdeme možnosti jak kapelám usnadnit výjezd do zahraničí," dodává kolega Jiří Moravčík.

Do Ostravy tak přijedou například belgický hudební publicista, booking agent a umělecký ředitel neziskové organizace Muziekpublique Peter Van Rompaey, respektovaný britský hudební publicista a textař Ivy Bittové Ken Hunt, polský promotér Mateusz Dobrowolski, kanadský překladatel Škovreckého, Hrabala a vydavatel The Plastic People of the Universe, kdysi vyhoštěný z husákovského Československa, Paul Wilson, programová ředitelka festivalu Sziget Fruzsina Szép, polská programová ředitelka festivalu Ethno Port Poznaň Bożena Szota, brazilský hudebník, skladatel, producent Benjamim Taubkin, polská novinářka, booking agentka a programová ředitelka festivalů The Cross-Culture Warsaw Festival a Ethno Jazz Festival Marta Dobosz, zkušený britský producent na poli world music, zakládající ředitel veletrhu WOMEX Ben Mandelson, ředitelka Helsinki Festivalu Minna Huuskonen, jeden z nejvýznamnějších italských hudebních novinářů Valerio Corzani, jeden z nejvšestrannějších anglických hudebních kritiků Andrew Cronshaw, ředitelka finského Global Music Centre Jaana-Maria Jukkara, ředitel londýnské agentury Serious David Jones, kamerunský producent, booking agent a zakladatel a ředitel Africa Musics Market Luc Yatchokeu nebo francouzská organizační ředitelka a dramaturgyně festivalu Musiques Métisses d'Angoulême Véronique Appel a další.

Dopolední prezentace a diskuse se zaměří například na to, jaké je postavení české a moravské hudby v Evropě, dále na představení stylů východoevropské hudby, diskusi o současné středoevropské rockové, jazzové a alternativní hudbě nebo na vztah české alternativní scény a současných událostí na Ukrajině. Účastníci konference se budou moci zapojit i do panelové diskuse na téma, co může nabídnout východní Evropa té západní nebo jak se hudebníkům daří v současných těžkých časech. Mezi prezentujícími se představí publicisté Petr Dorůžka, Jiří Plocek, Aleš Opekar, vydavatel Petr Ostrouchov, hudebník Josef Ostřanský, Dagmar Ostřanská a dokumentarista Keith Jones.

Kapely a hudebníky pro showcasové (třicetiminutové) koncerty v sousedních klubech Cooltour a Marley nedaleko centra Ostravy vybrali za přispění mnoha dalších hudebních publicistů znalci současné české scény Petr Dorůžka, Aleš Opekar, Jiří Plocek, Zlata Holušová, Michal Pařízek, Antonín Kocábek a Jiří Moravčík. Maratón vystoupení začne v 17 hodin a skončí v 1 hodinu v noci.

Akce Czech Music Crossroads je otevřená široké veřejnosti. Na dopolední konferenci je možné se zaregistrovat na webových stránkách www.crossroads.colours.cz, poplatek 50 Kč zahrnuje veškeré materiály, CD sampler kapel vybraných pro showcase letošních Crossroads a občerstvení. Konferenčním jazykem je angličtina. Registrace studentů a vysokoškolských pedagogoů je zdarma. Na celý večer se všemi showcasovými koncerty stojí vstup 100 Kč, vstupenky bude možné zakoupit na místě před začátkem.

Přesný program i další informace najdou zájemci na www.crossroads.colours.cz. Czech Music Crossroads pořádá festival Colours of Ostrava s finanční podporou Ministerstva kultury, které akci podporuje v rámci výročního programu Rok české hudby, a ve spolupráci s městem Ostrava a Moravskoslezským krajem.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY