© facebook interpreta Svět jazzu se stále mění a je univerzální. Jazz, jako hudební žánr, který je definován neustálým vývojem, v celé své historii zplodil velké množství kategorií a podžánrů. Nu-jazz je jedním z nich a
Jaga Jazzist jsou lídry v tomto žánru. Norská experimentální jazzová kapela vznikla v roce 1994 ze skupinky mladých dospívajících lidí se ctižádostivými cíli a láskou k hudbě a jejímu psaní. 3. října vystoupí v Praze ve velké Lucerně na Conference s téměř třiceti filharmoniky.
Díky bohatému obsazení kapely Jaga Jazzist do své hudby zahrnuje mnoho instrumentálních hlasů: pozoun, trubku, elektrickou kytaru, basu, vibrafon, basový klarinet, piano Fender Rhodes, tubu a elektronické syntezátory. Kapela se postupně vyvíjela a experimentovala s různými zvuky a jejím přičiněním se na Skandinávský poloostrov dostalo hnutí nu-jazz.
Během svého trvání Jaga Jazzist vyprodukovala řadu dobře přijímaných alb, včetně těch mezi fanoušky oblíbených "A Livingroom Hush" a "What We Must". V těchto albech se projevila hloubka elektronického jazzového zvuku v podobě energických perkusí za doprovodu jazzových rytmů, které našly inspiraci v dílech pro saxofon Johnyho Coltrana či stylu free jazzu Dony Cherryho propojené s polohou jazzového rocku Franka Zappy. Tyto směry jsou dokonale provázány do směsi elektronické hudby / nu-jazzu / post-rocku, což fandové kapely Jaga Jazzist hltali posledních patnáct let.
Nejnovější deska jazzových Vikingů "Live With Britten Sinfonia" přebírá některé z předchozích hitů uskupení a představuje je publiku společně s orchestrem. Jaga Jazzist spolupracovali s Britten Sinfonia, uznávaným komorním orchestrem ze Spojeného království, aby své hudbě dodal velkolepý nádech vjemů jakoby z filmové hudby. Zapojení živého orchestru má přesně tento účinek. "Live With Britten Sinfonia" zní mocným strhujícím způsobem. Již tak opulentní zvuky známých děl Jaga Jazzist jsou oblékány do nového kabátu, neboť zahlcení jedinečnými nástroji s tím společně ladí, a tak staré skladby opět získávají novou podobu. Živé instrumentace přináší tomuto prožitku i organický zvuk. V Praze na Conference ve velké Lucerně 3. října Britten Sinfonia zastoupí téměř třicetihlavé těleso Filharmonici města Prahy, bývalí členové slavného orchestru FISYO.
Když ze zaposloucháte pomocí kvalitních reproduktorů nebo s kvalitními sluchátky, můžete se skutečně vnořit do atmosféry, jako by orchestr hrál vedle vás. Horny, klávesy, kytary a bubny hraním zprostředkovávají úžasnou živou jazzovou scénu, která je směsí rocku a elektroniky. Kapela Jaga Jazzist si již udělala jméno z pozice jednoho z nejlepších představitelů zmiňovaného proudu, a prosadila se jako jedna z kapel, která dala vznik tomuto novému stylu. Takže v podstatě nejsou tyto zvuky ničím novým, ani revolučním. Nicméně tyto evergreeny zní opět originálně za doprovodu orchestru Britten Sinfonia, což skladby obohacuje o nový styl, jenž je dynamický a úchvatný.
I když jsou skladby poměrně dlouhé, kapela dělá vše pro to, aby se písně nestaly repetitivní, čemuž při každé příležitosti předchází novými zvraty ve zvuku. Zatímco se někteří posluchači mohou začít nudit v průběhu deseti minut hrajících hudebních stop, jiní si je zamilují a zcela se ponoří do prožitku, aniž by si všimli, že čas hbitě ubíhá. "Live With Britten Sinfonia" je album, které představuje ideální dárek dlouholetým fandům bandu Jaga Jazzist, ale i skvělý požitek pro obdivovatele orchestrální hudby a milovníky jazzu.
Jaga Jazzist si přizpůsobili jazz k obrazu svému. Nu-jazz je pro ně jen zastřešující termín vymyšlený na konci 90. let, který popisuje hudbu, jež prolíná jazzové prvky s jinými hudebními styly, jako je funk, soul, elektronická taneční hudba a volná improvizace. K pochopení Jaga Jazzist a jejich uchopení hudby je potřeba je slyšet živě. Ve čtvrtek 3. října k tomu bude na Conference ve velké Lucerně skvělá příležitost.
Vstupenky na koncert Jaga Jazzist a Filharmoniků města Prahy jsou k dostání v Lucerně a Ticketpro. Online na www.ticketpro.cz.
Více informací o koncertu a konceptu Conference najdete na www.cnfrnc.cz