TOPlist

Vinyl hlásí návrat: Timberlake vydá kolekci čtyř elpíček

17.08.2013 13:20 - Milan Menčík | foto: facebook interpreta

Justin Timberlake
© popjustice.com
Už by tomu nikdo asi nevěřil, ale vinylové desky se ve stále masivnějším počtu vracejí na pulty obchodů, lidé si znovu kupují gramofony a vyměňují jehly. Třicet let vydržel na výsluní formát CD, nyní se stále výrazněji hlásí o slovo kulaté černé placky, které je radno před položením na talíř gramofonu utřít kapesníkem.

Své o tom vědí i hvězdy současné hudby. Například Justin Timberlake rozhodně reflektuje aktuální trendy, a také proto se rozhodl vydat album "The 20/20 Experience: 2 of 2" na vinylu. Společně s předcházejícím albem "The 20/20 Experience" zveřejní kolekci celkem čtyř elpíček.

Za posledních patnáct let jsou letošní prodeje vinylů na prozatím nejlepších číslech. Americká agentura Nielsen Sound Scan dokonce uvádí, že se letos prodalo už na tři miliony LP desek. Je třeba také poznamenat, že Timberlake není jediným takovýmto vizionářem. Například francouzští roboti Daft Punk své poslední album "Random Access Memories" také vydali ve formátu LP.

Nás může těšit, že z tohoto faktu profituje i Česká republika, konkrétně výrobce vinylových desek GZ media se sídlem v Loděnici u Berouna. Původní národní podnik Gramofonové závody už vinyly vyrábí dvaašedesát let a podle magazínu Rock&Pop jde devadesát pět procent produkce na export. Magazín k tomuto tématu poskytl i vyjádření spolumajitele firmy Zdeňka Pelce:

"K opravdové renesanci vinylu došlo na přelomu tisíciletí. Nedávno jsem v časopisu The Economist četl článek, jak postupuje technický vývoj a jak některé naprosto běžné věci zmizely z našeho života, například kopírák. Vinylová deska v tomto ohledu představuje naprostou výjimku potvrzující pravidlo. Zmizela, ale vrátila se ve velké slávě.

Ve Spojených státech představuje veliký a významný retrofenomén a poptávka roste o čtyřicet až padesát procent ročně. V nárůstu zájmu o ně bude bezesporu i nostalgie, ale upřímně řečeno, skutečné důvody, proč tomu tak je, nikdo neví, není to ani nijak analyzováno. Faktem je, že nehmotného světa je kolem nás už dost. Lidé u sebe stále častěji objevují, že chtějí také něco vlastnit, mít v ruce něco hmatatelného. A když je to jejich oblíbená kapela nebo interpret, o to víc. Nestačí jim pouze stáhnout si hudební záznam z internetu. A neuspokojuje je ani malé cédéčko v krabičce z plastu, což je dnes produkt za 'pár šlupek'. Chtějí mít v ruce něco pořádného, s velkým obalem, obrázky, dokumentací. V případě gramofonové desky, ačkoli je to z hlediska zvukového záznamu v zásadě nepodstatné, platí, že čím je těžší, tím je lepší. Prostě i správně těžký kulturní artefakt."



DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Souhlasím