Na prvním autorském albu po více jak dvaceti letech "Time" vsadil Rod Stewart na jistotu. Melodický pop-rock bez ostřejších kytar posluchače určitě neurazí, zároveň však ani neaspiruje na to, aby si ve zpěvákově diskografii vydobyl zásadnější postavení.
6/10
Rod Stewart - Time
Skladby: She Makes Me Happy, Can't Stop Me Now, It's Over, Brighton Beach, Beautiful Morning, Live The Life, Finest Woman, Time, Picture In A Frame, Sexual Religion, Make Love To Me Tonight, Pure Love
Vydáno: 6.5.2013
Celkový čas: 50:40
Vydavatel: Universal
Za dvacet let se toho dá stihnout opravdu mnoho. Třeba se i několikrát oženit a rozvést nebo počít pár dětí. Dnešní hudební interpreti či kapely za tuto dobu dokážou napsat pět až šest alb s autorským repertoárem.
Rod Stewart od roku 1991 nevydal ani jedno.
To ale neznamená, že by zahálel. Naopak se zhlédl v coververzích ať už
rockových klasik nebo
swingových standardů. Na nové desce ovšem znovu vytáhl své autorské pero ze zaprášeného penálu a pustil se do psaní nových písní. Pouze song "Picture In A Frame" na album dopsal
Tom Waits.
Celé album se dá poslouchat s lehkým úsměvem na tváři, i když ani zde nechybí vážnější témata. Třeba píseň "It's Over" pojednává o zpěvákově rozvodu. Téma svých začátků nakousává v písni "Can't Stop Me Now" a na nejeden propařený den tohoto bohéma odkazuje skladba "Brighton Beach". Hudebně jako by se osmašedesátiletý Brit bál posluchače vystrašit z letargického poslechu třeba ostřejší elektrickou kytarou nebo našláplejšími aranžmány.
Takhle je to od začátku až do konce milý a pohodový pop-rock s důrazem na jímavé balady. I zde totiž pomalejší kousky dokazují, že se v tomto ranku písní cítí rozčepýřený blonďák jako ryba ve vodě, a proto se hned třetina songů na desce nachází právě v těchto rytmech. U rychlejších skladeb jako by měl člověk občas pocit, že slyší z dáli ozvěnu patrně nejslavnější Stewartovy písně "Maggie May". Vyloženým šlápnutím vedle ať již hudebně (tupá diskotéková tucárna) či textově je skladba "Sexual Religion".
Album bych zařadil do sorty desek, které se dají nejlépe vychutnávat například při odpolední kávě. Neřeší žádná hloubková témata, spíš tak klouže po povrchu a dává posluchači pocit, jako když si koupí růži bez trnů. Nepřekvapí ho nenadálé píchnutí (což ale může být i na škodu) a může se spolehnout na to, že darovanému udělá radost.
-
Nebál bych se vyššího hodnocení (Fana, 23.05.2013 21:02) Reagovat
V Británii tahle skvělá deska prodejní žebříčky, což dokazuje, že je to výborná deska. Koupil jsem si ji hnedle jak vyšla a nelituji, po několika posleších soudím, že je to takové milé ohlédnutí za dosavadní kariérou Roda. Slyším zde 70., 80. i 90. léta. Vše samozřejmě zní v klidu, pěkně k věku samotného umělce. 7-8 z 10
-
Re: Nebál bych se vyššího hodnocení (Jindřich J. Kunc, 24.05.2013 12:02) Reagovat
Souhlasím... ani já bych se nebál ještě nějaký ten bodík přidat. Čekání na nové album s původními písničkami se vyplatilo. Šlape to od první noty až do poslední. Jsem tím albem moc potěšen a doufám, že na další nebudeme muset čekat tak dlouho...
-
štandard (JohnnyD, 24.05.2013 12:38) Reagovat
Dobrý štandard, hlavne konečne niečo iné ako coververzie. She Makes Me Happy je strašne chytľavá, celkovo má album dosť dobrý rozjazd. Bohužiaľ neskôr sa začnú kopiť nudné balady. Ja by som so 6/10 súhlasil. PS: najradšej mám Body Wishes a Camouflage, základné kamene "žánru" "guilty pleasure" :)
-
opravy (Richard, 25.05.2013 15:39) Reagovat
tak za prvé - Rod Stewart vydal v roce 1996 album A Spanner In The Works s většinou autorského repertoáru. Na albu z roku 1998 byla rovněž jeho autorská píseň. Za druhé - Song Picture In A Frame nedopsal Tom Waits na toto album, nýbrž pochází z alba Mule Variations z roku 1999. Tyto informace jsou pomocí internetu velmi lehce zjistitelné, takže kdo tu klouže po povrchu je spíše recenzent. Navíc slovo "aranžmány" mě přesvědčilo, že tento člověk není moc kompetentní k veřejnému publikování.
-
Re: opravy (OHNOTHIMAGEN, 26.05.2013 10:26) Reagovat
To nemá cenu... autorovi to půjde jedním uchem dovnitř a druhým ven :-)
Ona stačí i věta "Naopak se zhlédl v coververzích ať už rockových klasik nebo swingových standardů."
Rod Stewart natáčí coververze svých oblíbených písniček už od svého sólového debutu z roku 1969 a není snad řadového alba (možná snad nějaké z 80. let), na němž by nějakou coververzi neměl :-)