Major Lazer - Free The Universe

Na párty s Majorem Lazerem

Vydáno: 14.05.2013 08:00 v sekci Recenze - Jakub Malar | foto: facebook interpreta

Major Lazer si po vydání výtečného debutu dopřál trochu klidu, aby se nám mohl letos vrátit plný síly a inspirace. Jako správný velitel se vybavil armádou hudebníků, se kterými pak na prosluněné Jamajce prodělal výcvik, jehož výsledkem je novinková deska "Free The Universe". A docela se povedla.

7/10

Major Lazer - Free The Universe

Vydáno: 6.5.2013
Celkový čas: 57:09

Skladby: You're No Good, Jet Blue Jet, Get Free, Jah No Partial, Wind Up, Scare Me, Jessica, Watch Out For This (Bumaye), Keep Cool, Sweat, Reach For The Stars, Bubble Butt, Mashup The Dance, Playground

Vydavatel: Warner Music

Když se před čtyřmi lety objevil debut ujetého projektu Major Lazer, svět se úplně nezbořil, ale představil nám šílený svět dvou ne úplně neznámých producentů. Co je hlavní, nahrávka "Guns Don't Kill People... Lazers Do" si našla svůj okruh příznivců a kdo s ní přišel do styku, těžko se nemohl nebavit. Producenti Diplo a Switch, kteří tehdy za projektem stáli, dokázali do své hudby nacpat tolik nadhledu a zábavy jako málokdo a z alba se stala téměř kultovní záležitost pro roztančené a divoké párty.

Z obou producentů se následně staly opravdové a vyhledávané hvězdy. Do té doby sice úspěšně spolupracovali se Santigold a M.I.Ou, ale teprve až po "Guns..." je začali volat hvězdy jako Beyoncé (Switchem produkovaná "Run The World (Girls)" obsahovala sampl jejich skladby "Pon de Floor") nebo Usher (Diplo je podepsaný pod výborným "Climaxem" z jeho poslední desky). A jak už to tak bývá, sláva, peníze a všechno kolem není vždy zrovna zdravé prostředí pro pevná přátelství, tudíž spolupráce obou producentů skončila na konci roku 2011, kdy Switch Dipla z nejasných důvodů opustil (údajně kvůli tvůrčím rozdílům) a ten se rozhodl káru jménem Major Lazer táhnout dál. Loni pak bylo oznámeno druhé album, které je nyní (i když s mírným zpožděním) konečně na světě.

Už prvotina byla nabita spolupracemi s různými umělci a novinka "Free The Universe" je jimi přímo přeplněna. Kromě základního producentského týmu, který tentokrát kromě Dipla tvoří ještě pánové Jillionaire a Walshy Fire, najdeme na ploše čtrnácti písní hned dvacet sedm (!!!) hvězdných hostů, společně vytvářejících různorodou směsici stylů. Pokud náhodou hledáte něco jako čirý dancehall (což by dávalo smysl vzhledem ke dvěma novým producentským posilám), dívejte se radši někam jinam. Spojení dancehallu a popu možná celkově převažuje, ale nechybí ani vlivy punku, rocku, dubstepu nebo rapu a tohle je nakombinováno tak skvěle, že vás vyloženě nic netahá za uši a celé to plyne dost přirozeně, což je zároveň plus i mínus celé nahrávky.

Pokud jde o celkový dojem z desky jako celku, ten je veskrze pozitivní. Výraznější momenty typu "Pon de Floor" byste zde sice hledali marně, ale vše je vyváženo obrovskou vyklidněností, na kterou musel mít vliv místo natáčení (nahrávalo se v jamajských studiích Tuff Gong). Nejlépe projekt funguje v momentech, kdy Diplo a spol. bourají žánrové hranice jako ve skladbách "Get Free" s Amber Coffman z americké experimentální formace Dirty Projectors nebo "Jessica" s Ezrou Koenigem z Vampire Weekend. Obě trochu působí dojmem, jako by vypadly z úplně jiné desky, ale jsou okouzlující, plné slunce, wonky reggae a tak trochu zní, jako když bublají pod vodou.

Pokud se budeme nořit do zbytku desky a zkoumat jednotlivé písně pozorněji, narazíme bohužel na spoustou vaty, v čele s tuctovou popinou "Keep Cool" (v níž se zrovna nijak neblýskl Shaggy) a s neslanou nemastnou "Reach For The Stars" s Wyclefem Jeanem, který nám už poněkolikáté ukazuje, že dny, kdy byl na vrcholu, už jsou dávno pryč. Mnohem lépe dopadla spolupráce s Mysticem, Tygou a Brunem Marsem "Bubble Butt" s minimalistickým hiphopovým beatem a úplnou džunglí různých trylkujících a vřeštivých zvuků, u nichž se ukazuje, že Diplo umí být jedním z nejtalentovanějších producentů své generace.

"Free The Universe" jej ale také ukazuje jako umělce, který dělá vše proti tomu, aby si vytvořil určitou autenticitu, a to je trochu škoda, protože jinak jej můžeme lehce zařadit mezi jednoho z největších současných bavičů. Druhé album jeho projektu Major Lazer totiž výborně poslouží jako podklad pro nadcházející letní večírky. Oblíbenosti debutu ale dosáhne jen stěží.

  • 6/10 (Ondra, 15.05.2013 16:56) Reagovat

    Mně přišlo, že právě Bubble Butt je snad to nejhorší, co na albu je (a i tak je to ten nejlepší hip hop, co se dá v našich končinách slyšet :-)) ) Jinak baví od začátku. Jsou místy hluchá místa, ale co... Jen by mne zajímalo, jestli si za rok na tohle album vzpomenu...

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Vladimír Merta - Nech, nebo ber (Nejisté jistoty 4) 8/10
Recenze: "Nech, nebo ber" říká Vladimír Merta a dává počtvrté nahlédnout do svého písničkářského zápisníku jménem "Nejisté jistoty" Vladimír Merta jede na tvůrčí vlně. Jestli je za tím snaha zredukovat obsah textařských zápisníků, polibek múzy nebo strašák blížící se osmdesátky, to ví nejlépe on sám. Pro posluchače je podstatné, že série "Nejisté... čtěte zde
Vydáno: 18.01.2026 08:00 v sekci Recenze
Rain City Drive, Honey Revenge, Rock Café, Praha, 16.1.2025
Naživo: Rain City Drive v Praze naznačili, že vystoupí i na Rock For People Přes nekončící popularitu a další série nemá americká show "The Voice" pověst soutěže, z níž by vycházely do světa hotové hvězdy - pokud tedy nepočítáme Morgana Wallena, Melanii Martinez, Cassadee Pope a pár dalších. Ale Matt... čtěte zde
Vydáno: 17.01.2026 16:15 v sekci Naživo
 Roman Holý - O pytlíku a bříšku 9/10
Video: Roman Holý radí v písni "O pytlíku a bříšku", jak se trefit (nejhorším) chlapům do srdce Roman Holý vydal na sklonku minulého roku druhou sólovku "Strážce klidu Vol. 2". Najdete na ní i perlu "O pytlíku a bříšku", v níž mimo jiné zazní "pytlík musí být prázdný a bříško pěkně plné". Svým způsobem jde o léty... čtěte zde
Vydáno: 17.01.2026 08:00 v sekci Audio / Video | Video
Flea feat.Thom Yorke - Traffic Lights 8/10
Audio: Co bychom dělali ve světě naruby? Flea si v singlu "Traffic Lights" přizval na pomoc Thoma Yorkea z Radiohead Flea už přes čtyřicet let pohání basou Red Hot Chili Peppers, takže dává smysl, že ho tahle formace dokázala vytížit do poslední noty. Teď to po deskách "Unlimited Love" a "Return of the Dream Canteen" - vydaných krátce po sobě -... čtěte zde
Vydáno: 16.01.2026 13:00 v sekci Audio / Video | Audio
Invisible World - Holy Grail 8/10
Recenze: Invisible World vedou na "Holy Grail" tichý dialog se světem Projekt Invisible World slouží pro kontrabasistu a baskytaristu Tomáše Lišku už řadu let jako místo, kde může ohledávat prostor mezi jazzem a world music. Mezinárodně obsazené spojení vydalo koncem roku své čerstvé album "Holy... čtěte zde
Vydáno: 16.01.2026 08:30 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Bruno Mars vsadil na jistotu. Předvídatelná novinka "I Just Might" navazuje na jeho starší hity (11.01.2026 14:00)
- Bruno Mars vydá po deseti letech sólové album. Vrátí se jako "The Romantic" (08.01.2026 14:30)
- Nové desky 46/2025 - od Oneohtrix Point Never přes Tři sestry po Ollyho Murse (26.11.2025 13:00)
- Video: Blackpink se vracejí se singlem "Jump": klubovým bangerem, který vzdává hold Spice Girls (19.07.2025 10:03)
- Naživo: Englishman a Jamaicaman na jednom pódiu. Colours Of Ostrava zažily první vrchol (17.07.2025 14:53)
- Naživo: Plešaté šílenství! Pitbull s Shaggym rozjeli v O2 areně párty, jaká nemá obdoby (19.06.2025 13:02)
- Fotogalerie: Pitbull to rozjel na maximum! Prahu utopil v potu, ohni a divokých rytmech (19.06.2025 08:20)
- Český albový žebříček ovládla Sara Rikas, v souboji generací předčila Michala Prokopa (08.05.2025 08:00)
- Českými žebříčky zatřásla Slovenka Sara Rikas (01.05.2025 08:00)
- České žebříčky se obešly bez zásadních změn, novinky v rádiích obstaraly Miley Cyrus či Lady Gaga (24.04.2025 08:00)

ALBUM TÝDNE 02/2026

Marta Santos
Aquí no sobra nadie

Čeští posluchači se nejspíš se španělskou zpěvačkou Martou Santos setkali až díky nedávnému hitu "Lo Que Pasó, Pasó" s Alvarem Solerem. Ten na podzim opanoval i naše rádia. Rodačka ze slunečné Sevilly vzápětí přišla i se svou druhou studiovkou "Aquí no sobra nadie", která stojí za pozornost i mimo rodnou zemi.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Justin Bieber Prince Beyoncé Madonna Ewa Farna Coldplay Lady Gaga The Cure
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe