

Nováčci roku 2012 |

© facebook interpreta

© facebook interpreta

© facebook interpreta

© facebook interpreta

© facebook interpreta

© facebook interpreta

© facebook interpreta
Videoklipy roku 2012 |
Desky, na které se zapomnělo |

Australská diva Delta Goodrem se po pěti letech od třetí desky "Delta" (mimochodem povedené) vrátila zpět k natáčení nové hudby. "Child of the Universe" nabízí klasickou Deltinu tvář: proměnlivou, místy písničkářskou a zcela přístupnou. Popová nahrávka klasického střihu se produkcí některých písniček zastavila v období před deseti lety, ale pořád se jedná o poctivou práci v rámci žánru.

Claire Boucher (Grimes) se svou třetí deskou "Visions" i nadále rozvíjí svůj vlastní hudební styl (schovaný pod smyšlenou značkou ADD music). Singly "Genesis" a "Oblivion" jsou pevným mostem do jejího eklektického světa, v němž spojuje neslučitelné (beaty, mikro melodie a introvertní texty, atd.). Respektovaný label 4AD, ten ji vydává pro Evropu, ji přiklepl škatulku dream pop, ale nenechte se zmást, "Visions" mám mnohem větší přesah - Claire překypuje originalitou a uhrane svou nadčasovostí.

Ingrid Michaelson patří mezi nejmilejší, nejspostější a nejnadanější písničkářky současnosti. Její páté studiové album "Human Again" se otáčí kolem stejné osy jako její předchůdci - citlivé písničky o lásce, strachu a emocích obečně. Ingrid si vystačí s živými nástroji a silnými melodiemi. Stejně jako v "Ghost", o které jsme psali počátkem roku 2012.

Mnoho z vás by na otázku: "Znáte Kimbru?" v první vteřině jistě odpovědělo ne. Vzápětí vám ale dojde, že je to přeci jméno zpěvačky, která propůjčila svůj vokál letošnímu megahitu "Somebody I Used To Know". Albový debut "Vows" dokládá, že Kimbra si vystačí i se svou vlastní invencí a obstojí jako samostatná umělkyně. Deska je to hravá, multižánrová a přesto stále podivínsky hitová. Gotye v sukních, chtělo by se říci.

Po dvou studiových deskách, jež i přes své kvality díru do světa neudělaly, se Solange vzdálila původnímu retro-pop-r'n'b zvuku a natočila vynikající EP "True". Originální urban sound prostupuje všech sedm položek, a i když je zřejmě nikdy neuslyšíme v rádiu, byli bychom rádi, kdyby se tak stalo. Hitový potenciál je na EP sice zcela minimalistický, ale tato nadaná zpěvačka nemá o nic méně talentu než její sestra Beyoncé. Příkladem za všechny je i pilotní singl "Losing You".

Wynter Gordon kromě psaní písniček pro zavedená jména tvoří i vlastní hudbu. S letošním EP "Human Condition: Doleo" výrazně potemněla a zvážněla. To je v jejím případě obdivuhodný posun, neboť se dosud věnovala naproto unylému a až neuvěřitelně špatnému elektropopu. První vlaštovka "Stimela" vás o správné cestě americké interpretky přesvědčí po pár tónech. Celé EP by vám jistě nemělo uniknout, zpěvačka ho navíc pověsila zadarmo na internet. Druhá část "Human Condition: Sanguine" bude následovat už 13. ledna tohoto roku.

Před lety se švédská vítězka Superstar Agnes svezla na disco vlně s pomíjivou amplitudou. Proto se s dalším albem, na které se čekalo čtyři roky, posunula o kus dále. Stále tvoří pop, ale vyspělejší, nápaditější a vkusnější. Talentovaná zpěvačka využila všechny moderní postupy, které v současném popovém světě vládnou a vydařilo se jí z tohoto přístupu vytřískat maximum. Škoda jen, že menší podbízivost její hudby zákonitě znamenala i utrum ve zbytku Evropy. V červnu jsme si představili singl "One Last Time", gradující baladu představující všechny zpěvaččiny trumfy.

Alexandra Burke určitě neměla v úmyslu mrhat svým talentem, ale s tímhle albem by mohla místo na přední listy prestižních hudebních magazínů, spíš na titulní stranu knihy o tom, jak zapadnou do průměru. Eurodance frčel, ale Alexandra s taneční deskou přišla ve chvíli, kdy už těchto rytmů měl každý po krk, a využít je na celém albu od první do poslední minuty se i přes její fantastický hlas krutě nevyplatilo. Deska propadla na celé čáře a nabídla jen minimum poslouchatelného materiálu. Jednou z vyjímek je pilot "Elephant".

Florrie je součástí britského produkčního týmu Xenomania, který se během let podepsal pod spoluprácí s mnoha popovými hvězdami (Kylie Minogue, Sugababes). Do jejich nahrávacích studií se Florrie poprvé podívala v roce 2008 jako bubenice. Minulý rok se fanoušci dočkali v pořadí už třetího EP s názvem "Late", na kterém Florrie opět dokazuje, že umí více než pořádně mydlit do bubnů a že ve spojení s kolegy z Xenomanie dokáže vytvářet chytlavé písničky. Ochutnat můžete například energickou "Shot You Down". Letos nás čeká vydání debutového alba, tentokrát už pod křídly velkého labelu.

To, proč tahle tykev porotcuje v britském X Factoru, je mnohým záhadou. Po debutu "The Female Boss" Tulisu navíc nemůže nikdo brát vážně. Klišoidní až dětsky znějící album s texty jako z prvňáčkovy čítanky, bylo všem pro smích. Absolutní podprůměr, ze kterého sem tam vystoupí zajímavý karibský rytmus, nezachránila ani plejáda světových producentů. Tomu se říká smolíček.

Excentrická americká mimoňka Santigold sice netvoří pop pro masy, ale její druhá deska "Master Of My Make-Believe" má šanci zaujmout popové fanoušky, kteří si rádi pustí i něco více, než současný elektropop. K němu nemá Santigold daleko (vždyť jí vydatně pomáhal provařený Diplo), ale často zabrousí úplně mimo hranice mainstreamu. Přesto zůstávají nové skladby melodické, elektronicky vydatné a místy připomínají její známější kolegyni M.I.A..

Sky Ferreira je v hudebním průmyslu poměrně ojedinělým úkazem. Od roku 2010, kdy se tato rodačka z Los Angeles poprvé objevila na scéně, si prošla dosti bouřlivým vývojem. Začínala jako electropopová hvězdička držící se současných hudebních trendů, její cesta však nabrala poněkud jiný směr. V říjnu vyšlo její druhé EP "Ghost", na kterém demonstruje svou hudební proměnu a rozmanitost směřující k více urban soundu. Na nahrávce se podílela věhlasná jména jako Greg Kurstin nebo nebo Dev Hynes (jež také stojí za EP "True" Solange viz výše). Tento rok se po několika odkladech a průtazích konečně dočkáme debutového alba "I’m Not Alright".
Songy, co měly být hity (ale nestalo se tak) |
| Alexandra Burke - Let It Go Alexandra chtěla omladit svou image, a tak se pustila do tanečních rytmů. Pilotní singl "Elephant" si vedl vcelku slušně, ale následující vlaštovka, která desku "Heartbreak On Hold" měl uvést týden před jejím vydáním, totálně selhal. Přitom producent Cutfather, jež v minulosti napsal hity pro Kylie Minogue nebo Pussycat Dolls, nic nepokazil. Píseň je letní, dovádivá a nadšení z ní přímo čiší. Výsledkem byla jen třiatřicítka v Británii, deska vydaná týden na to, skončila na chvostu dvacítky a jakékoliv promo akce se tímto fiaskem pro ni zastavily. |
| Marina And The Diamonds - Power & Control Další song, u kterého těžko hledat příčiny, jak se mohl nestát hitem, je "Power & Control" Mariny And The Diamonds. "Primadonna" si vedla ještě slušně, ale její hutnější následovník vrávoral v prodejnosti až na konci druhé stovky. Přitom přítomnost Grega Kurstina, co by stvořitele této písně, by možná v rukou známější hvězdy udělala celosvětový tahák. Silný refrén i potemnělá atmosféra se zde skvěle doplňují. |
| Carly Rae Jepsen - This Kiss Měla možnost se vymanit z té nelíbivé škatulky interpretů, co mají jeden hit a šlus. A většina popmilujícího obyvatelstva si myslela, že touhle písní se jí to povede. "This Kiss" je hitovka, která svou nevinností může omámit a přimět zaskotačit si i zapřísáhlé rockery. Jenže opět k tomu nedošlo. Carly propagovala song ze všech sil, natočila líbivý videoklip, ale zatleskali jí za to jen v Koreji. Zbytek světa nečinně přihlížel a Carly do elitních desítek znovu nepustil. |
| Nelly Furtado - Spirit Indestructible Tenhle příběh už byl rozpitván mnohokrát. Bohužel, Nelly nebude uštědřena ani nyní. Debutový singl "Big Hoops" byl z komerčního hlediska propadák. Její následovník ale takhle dopadnout neměl. Dokonce byla doba, kdy mnozí zaplňovali facebookové zdi odkazem na tuto píseň se skálopevným přesvědčením, že Nezničitelný duch bude hitem léta. A zase nic. Přitom i lyric video k téhle písni je jedním z nejlepších, které bylo kdy vytvořeno. |
| Kerli - Zero Gravity V roce 2008 byla Kerli velký příslib skandinávského popu. O návrat se pokoušela v roce 2012. Song "Zero Gravity" s jejím mrazivým hlasem zněl fantasticky a nákladný videoklip mohl dopomoct mladé Estonce dostat se opět do popředí. Ale nedočkal se žádné výrazné propagace, kreativita Kerli také utichla a její několikrát slibovaná deska "Utopia" zatím stačila uniknout na internet dlouho před plánovaným oficiálním vydáním. |
| Tina - Sexxy Ne, že by se Tině vysloveně nedařilo, má za sebou vcelku úspěšný rok, ale největší hitovka celého loňského alba zůstala skryta a neodtajněna. Ve chvíli, kdy byla vydána jako singl, tak na svých facebookovských stránkách Tina představila jakousi slátaninu označovanou za oficiální klip, aby jí poté stáhla a za hranice Slovenska se tato palebná píseň už nedostala. Což je škoda, mohl to být ohromný letní hit. |
| Christina Aguilera - Your Body Nebyl to vyložený propadák. Ale když lákáte na album několik měsíců, tak prostě čekáte, že lidi jsou nedočkaví a po vašem singlu skočí jako po libovém uzeném. Christina Aguilera měl ale smůlu. Ač úderně znějící píseň "Your Body" mohla být velkým hitem, lidé nereagovali, odvětili se jí slabými prodeji, nezabralo ani obří promo v show The Voice a podepsalo se to i na prodejích alba "Lotus", které sice bylo v Americe sedmé, ale v Británii až osmadvacáté. |
| Little Boots - Headphones Little Boots se svým debutem "Hands" zaznamenala úspěch na všech frontách - kritika oceňovala originální přístup k žánru, Britové zase skoupili přes sto tisíc kopií desky. S následovníkem si dává řádně na čas a už třetí singl "Headphones" měl čekání zmírnit. Jenže skvělá hitovka s nulovým promem se nedokála probojovat vůbec nikam, a tak si Little Boots své chytlavé nu-disco musela schovat pro mixtape "Jubilee Disco". Tu potkal stejný osud. |