Aktuální hitparáda Radia Berlin (2012)
© facebook interpreta
2. Kraftklub - Mit K
3. Fritz Kalkbrenner - Wes EP
4. Prinz Pi - Hallo Musik
5. Max Prosa - Die Phantasie wird siegen
6. Felix Meyer - Erste Liebe/Letzter Tanz
7. Deichkind - Befehl von ganz unten Poznámka: Do žebříčku jsou zařazeny jen desky vydané v letošním roce.
Frau Potz - Lehnt dankend ab
Je vám patnáct a pořádáte v pátek privát? Ohlídá vás Frau Potz!
William Wahl - Wie schön wir waren
Šašek na antidepresivech
Felix Meyer - Erste Liebe/Letzter Tanz
Cermaque na speedu
nejvyšší postavení v německé hitparádě: 45. místo Německý Jakub Čermák se jmenuje Felix Meyer, a kdyby chtěl Cermaque rozšířit svou posluchačskou základnu, mohl by se hlasovým projevem podobným Felixem nechat v mnoha ohledech inspirovat. Meyerovy písně jsou také naléhavé, znepokojivé a upřímné, ovšem mnohem více hýří hudebními idejemi. Tu akordeon, tam dechy, tady banjo, tam sbor. "Erste Liebe/Letzter Tanz" je již druhým albem alternativního klasika a postdebutový syndrom setřásl Meyer bravurně. Písně sesbírané z pařížských chodníků se dočkaly hned tří atmosférických videí, která s produkcí pouličního umělce plně korespondují.
Neue Deutsche Härte
Megaherz - GötterdämmerungV lednu vydaná deska mnichovské kapely je dosud nejzbytečnější nahrávkou letošního roku. Vždyť všechny ty písně jsme už tolikrát slyšeli v lepších provedeních na albech Oomph! či Rammstein. Jasně, nenávidím Bayern, ale tohle není o klubismu, tohle je o soudnosti. A tu Megaherz nemají.
Někdo může namítnout, že celá vlna Neue Deutsche Härte zní úplně stejně, a ten někdo bude mít v mnoha ohledech pravdu. Unheilig se svým novým singlem "So wie Du warst", který je předzvěstí březnové desky "Lichter der Stadt" také právě nevybočili ze zaběhlých pořádků. Jenže nač se snažit o progres, když předloňské album "Große Freiheit" se zcela identickým zvukem ovládlo německou i rakouskou hitparádu a prodalo se jej přes milion a půl výlisků.
Kettcar - Zwischen den Runden
Lžindie's not dead
nejvyšší postavení v německé hitparádě: 5. místo Nejznámější kytarovka z Hamburku si říká Kettcar a na scéně se obejvila přesně před deseti lety. S aktuálním albem se snaží navázat na úspěch desky "Sylt", která před čtyřmi lety pokořila elitní pětku německého žebříčku prodejnosti. Mno, úplně stejnou nit si Kettcar tentokráte nenavlékl. Vyjma pilotního singlu "Im Club" a písní "Der apokalyptische Reiter und das besorgte Pferd" a "Schrilles buntes Hamburg" se energie docela vytratila. Zkrátka, z indie se na druhém albu stalo lžindie.
Max Prosa - Die Phantasie wird siegen
Německý Bob Dylan
nejvyšší postavení v německé hitparádě: 20. místo Max Prosa vyrůstal v berlínském Charlottenburgu, v sedmnácti maturoval a absolvoval dva semestry na univerzitě, kde studoval fysiku a filosofii. Ale kytara zvítězila. Přestěhoval se o pár kilometrů východněji, do Neuköllnu. Koncertoval spíše po klubovnách než po klubech a každou neděli chodil hrát do vagónů S-Bahnu. Několikrát se neúspěšně hlásil na vyhlášenou Mannheimer Popakademie. Klišé, ale trpělivost se vyplatila. Prosa tak dlouho akademii svými nahrávkami uháněl, až jej sama oslovila a nabídla mu účast na jednom ze svých projektů. A nyní nastává bod zlomu - během akademického představení objevil Maxův talent rapper Clueso. Vloni na jaře si jej následně pozval jako svého předskokana na turné k albu "An und für sich". Cluesova deska se stala bestsellerem, koncerty byly vyprodané dlouho dopředu a Prosa si totálně podmanil Cluesovo multi-subkulturní publikum. A co víc, o Maxovi si začaly špitat nejen indie-holky, ale i jejich matky. Když vloni v prosinci poprvé vystoupil při živém vysílání v televizi, jeho nesmělý projev porazil v mých očích na body i již kultovní proslov Charlie Straight. Max Prosa je nesmělý, ale léčí se. "Die Phantasie wird siegen" je taková intimní art-terapie.
Thees Uhlmann - Thees Uhlmann
Das Leben den Anderen
nejvyšší postavení v německé hitparádě: 4. místo Češi v Kristových letech poslouchají Chinaski, Němci Theese Uhlmanna. Téměř čtyřicetiletý dolnosaský patriot patří k největším objevům loňského roku. Jeho sólový eponymní debut v textech vypráví příběh o láskách a nenávistech současného Německa. Thees Uhlmann těží sympatie ze své empatie - tím, že zmiňuje své problémy, de facto poukazuje na životy druhých. V něčem se ovšem oproti davu přece jen liší, totiž ve schopnosti hudebně procestovat celý svět a sesbírat místní génia loci. Během poslechu desky tak máte pocit, že jste v Paříži i na východním pobřeží Spojených států zároveň. Ale to není jediný Uhlmannův paradox. V roce 2005 se podílel na tvorbě filmu, kde hrál jednoho ze členů fiktivní kapely. Ano, ta fiktivní kapela následně po natáčení vydala desku a koncertovala třeba na Rock am Ring či Rock im Park. Nepochybujte, že i letos na line-upech největších německých festivalů jméno Thees Uhlmann naleznete.
Okénko veteránů
DAFPank DAF ovlivnil několik generací a ve světle celosvětové morální i ekonomické krize je pravděpodobné, že ještě několik generací potrvá, než revolucionářská myšlenka Deutsch Amerikanische Freundschaft upadne do stínu zapomnění. Věčná škoda, že tuzemští promotéři DAF neodchytili a neoslovili, když tato legenda vloni koncertovala po východní Evropě (hrála například v Bratislavě). Musíme se tedy spokojit alespoň s únorovou výběrovou deskou, která nabízí dvacet písní, jež umí kousat stejně dobře jako v době svého vzniku.
Jedna z nejkontroverznějších kapel, slovinská ikona EBM, Laibach, přijede - tak jako každý rok - do Prahy. Na začátku dubna zahraje v žižkovské Akropoli. Zájem o teoreticky mrtvou kapelu v praxi - všem předpokladům navzdory - sílí. Minimálně tedy v Německu, kde se Laibach na začátku února dočkali reedice svých nejlepších alb.
Casper - XOXO
Žiletko, má lásko!
nejvyšší postavení v německé hitparádě: 1. místo Slovní spojení emo-rap nemá v případě Caspera obvyklý, pejorativní nádech. Na rozdíl od všech motivačních rapperů a kvazigangsterů totiž má Casper (vlastním jménem Benjamin Griffey) stále co říct. Ovšem pestrá paleta témat není jedinou devizou desky desek "XOXO" - po hudební stránce se jedná o návrat ke kořenům, k propojení hiphopových vlivů s hardcore prvky a podobný crossover si publikum vždycky najde. Téměř třicátník Casper vyrůstal v Americe a oproti jiným německým rapperům je nad věcí, což z jeho produkce činí žádané zboží. Dost bylo slov - za umělce hovoří činy a především v písni "Michael X" se Casper činí.
Tim Bendzko - Nur noch kurz die Welt retten
Poetické hudební kudrlinky
nejvyšší postavení v německé hitparádě: 4. místo Tim Bendzko byl anonymní student na evangelicko-teologické fakultě a fotbalista Unionu Berlin. Před dvěma lety vyhrál hudební talentovou soutěž, ve finále si zazpíval před dvaceti tisíci lidmi a krátce poté uzavřel kontrakt se Sony Music. Nutno podotknout, že vydavatelství projevilo v jeho případě nevídanou míru trpělivosti a tolerance, když se na debutovou desku čekalo téměř dva roky od podpisu smlouvy. Dnes si ale inteligentní a charismatický šestadvacetiletý písničkář - podobně jako kravaty ze Sony - vesele brouká. Bendzko vloni zvítězil s rádiovkou "Nur noch kurz die Welt retten" v klání Bundesvize (německá obdoba Eurovize) a předskakoval Eltonu Johnovi nebo Joe Cockerovi. A co více by mohl kluk z berlínského předměstí chtít? Snad aby březnový singl "Ich laufe" uspěl podobně jako ten předchozí.