shop.musicserver.cz
Makrorecenze alba "Letíme na Wenuši" Wanastowích Vjecý

Makrorecenze alba "Letíme na Wenuši" Wanastowích Vjecý

Vydáno: 07.12.2011 14:00 v sekci Makrorecenze - Redakce | foto: facebook interpreta

Skupina Wanastowi Vjecy vydala počátkem listopadu svou sedmou studiovou desku "Letíme na Wenuši". Slovo skupina je v tomto případě potřeba zdůraznit víc než dřív - po personálních změnách se totiž WV prezentují jako čtveřice. To ale možná není až tak podstatné. Podstatné je, jestli ty změny stály za to.

Wanastowi Vjecy - Letíme na Wenuši
© facebook interpreta
O desce "Letíme na Wenuši" jste toho mohli číst docela dost o tom, jak málo toho o ní můžete číst. Například. Po letech zdánlivého ticha následovaného odchodem "té druhé výrazné postavy Wanastowek" P.B.Ch. vydává "staronová" sestava, čítající tentokrát čtyři členy, své sedmé studiové album bez velkého vydavatelství v zádech. I to se možná podepsalo na slabší propagaci. Nicméně, důležité pro fanoušky je to, že album nakonec vyšlo a že by se jim mělo líbit. Nebo nemělo? Honza Průša v recenzi neskrýval rozpaky. Podle něj nahrávce chybějí především nosné silné písně typu "Sbírka zvadlejch růží", "Andělé" nebo "Kouzlo". "Paradoxem ale je, že největší personální změna ve skupině vedla k nejmenší změně v jejich tvorbě. Aneb každá deska Vjecý je jiná, jen 'Wenuši' chybí její vlastní duše," napsal a albu udělil pět z deseti. V následné makrorecenzi ovšem tentokrát panuje vzácná shoda - Wanastowi Vjecy nedoporučují čtyři z pěti hudebních publicistů. Dvaapadesát procent.


Honza Balušek - Snad vydechnutí před nadechnutím (6/10)
Vztah ke kapele: Už od debutu jsem skalní fanoušek, vždyť mám doma dokonce i "Divnoalbum" a "Divnoknížku".

"Letíme na Wenuši" rozhodně není špatná deska. Jen je krátká, je tam pár nudných písniček, je moc jednoduše rokenrolová, taková, kterou si párkrát poslechnete a vrátíte ji zpátky do poličky. Pár pecek z ní určitě bude dobře fungovat na koncertech, některé by vydržely i neustálé omílání v rádiovém éteru (hlavně "Krew a stopy čarodějných bylin" a "Veronika"). Ale osobně mi dost vadí ten návrat ke kořenům. Tam se podle mě Wanastowky vrátily už na "Andělech" a teď se měly v nové sestavě spíše obrátit do budoucnosti. Takhle ze všech deseti skladeb a všeho okolo (obal, to proklaté W odkazující na debut snad nejvíc...) kape jen nostalgie a snaha o návrat tam, kam už čtyřicátníci nemohou, místo toho, aby těm mladejm ukázali, zač je toho loket. Jako fanda se těším na turné a beru desku jako vydechnutí s načerpáním nových sil před nadechnutím, které pro mě bude představovat moderní proaranžované album plné silných písní. Btw. - největší trapnost je pro mě cover "Ca plane pour moi", u něhož jsem až v půlce pochopil, že Kodym nezpívá česky...

Miroslav Böhm - Deset zapomenutelných pro nostalgiky (5/10)
Vztah ke kapele: V době, kdy jsem dospíval, nikdo lepší u nás nezpíval...

Kruh se uzawřel. Kodym již neúnavně nepřikládá další a další netradiční nástroje a zvuky pod svou zapálenou hudební geekovost, se kterou byl v Lucii neúnavným solitérem, Wanastovky hrají poctivý český bigbít (pro dnešní generaci mladých to už je oficiálně sprosté slovo, ne?) a zvukově má jejich Wenuše nejblíže asi k nandávacímu debutu. Kodymovy za vlasy přitažené, ale pořád ještě relativně vtipné texty (až na výjimky typu: "Buchty třeste se / železnej muž běhá po lese / žere štrúdl z konopí / když je plnej sémě, tak ho vyklopí...") jsou stále brutální devizou, ale krom apetitu experimentovat jako by ztratil i hitový potenciál - na albu totiž zoufale chybí písnička, která by zapadla do koncertního setlistu, a přitom by v něm... nezapadla. Wanastovky tak na Wenuši servírují desítku zcela zapomenutelných písniček pro nostalgiky. A v tom spočívá můj hlavní problém s touhle deskou - je pro čerstvé třicátníky, kteří se v pětadvaceti rozhodli přestat sledovat aktuální scénu a už jen nostalgicky vzpomínají na kapely svého mládí. Supr, ale pak nejde o desku pro mě. Návraty ke kořenům jsou v mých očích jen výmluva pro ty, kterým ujíždí vlak.

Marek Odehnal - Kapela, jejíž čas už vypršel. Ale kdo přijde dál? (5/10)
Vztah ke kapele: Wanastowi Vjecy jsem vždycky bral až jako ty druhé po Lucii. Zatímco Kollerovci dokázali hlavně na pozdějších deskách skvěle pracovat s moderním zvukem a aranžemi, a tvořili tak umělecky velmi kvalitní materiál, Kodymovci vždycky hráli formálně obyčejný bigbít, ač s neobyčejným citem pro to napsat hitovou věc.

Wanastowi Vjecy
© Wanastowi Vjecy
Doba "Wanastowek" byla jasně daná v 90. letech a písničky jako "Sbírka zvadlejch růží", "Andělé" nebo "Kouzlo" zná skoro každý. Od přelomu milénia už ale P.B.Ch. a Robert Kodym (a teď už jen on sám) nedokázali natočit žádnou silnou desku. Pravda, předposlední "Torpédo" sice nabídlo několik komerčnějších rádiových hitů, novinka už ale spíš připomíná nevýrazný počin "Hračky" z roku 2000. Najdeme tu pár povedených věcí jak melodiemi, tak textovými obraty, bohužel ale ani jedna z nich nemá sílu a potenciál zařadit se mezi ostatní kapelní nesmrtelné klasiky. "Letíme na Wenuši" kolem vás tak nějak propluje, aniž by zanechala nějaký dojem, a tím nemyslím vyloženě pozitivní, ale ani negativní. Prostě nijaký a to je něco, co je na rockové desce to nejhorší. Každému hitmakerovi zkrátka jednou dojde šťáva. Stalo se to Davidu Kollerovi nejpozději na poslední sólovce a došlo už i na Roberta Kodyma. Po tolika letech a deskách se tomu nelze divit. Problémem ale je, že česká scéna nemá za tyto zasloužilé pardály schopné přirozeně napsat hitovou, ale inteligentní písničku nástupce. Bohužel.

Jan Trávníček - Nuda, nuda, zábava, nuda... (5/10)
Vztah ke kapele: Jediní praví rockoví velikáni, kteří by na scéně chyběli.

Wanastowky jsem měl odjakživa raději než napudrovanou Lucii, a to pro jejich hříšnost, zašpiněnost, občasnou trefnou vulgaritu a opravdové chlapáctví, které dávalo jejich tvorbě tu pravou šťávu. Robert Kodym i po letech zpívá stylem "je mi to všechno u pr…", což je bohužel jedna z mála pochváleníhodných vlastností nového alba. Zdá se, že odchod P.B.Ch. měl na kapelu fatální vliv. Jak jinak si vysvětlit, že ještě předchozí řadovka "Torpédo" měla vše, co má správná rocková nahrávka mít: silné vypalovačky plné stadiónových refrénů (například "Mašinführer"), pořádná kytarové sóla, skvělé texty a balady, které měly čím zaujmout ("Slečna Anna"). Novince bohužel vše zmíněné schází. Místo rozmáchlých eposů s názorem, jakým byla "Kde je český král?", zde najdeme trapnou variaci na "Pěšáky" od Tata Bojs v podobě skladby "Elektrický kytaristi" nebo úplně zbytečnou "Ca plane pour moi". Celá deska si tentokrát jen tak plyne, aniž by zanechala výraznější otisk. Jednookou mezi slepými je "Veronika", která má skutečný hitový potenciál. Zůstává však zcela osamocena. Doufejme, že to příště bude lepší.

Martin Wipplinger - Desítka potenciálně zajímavých písní (5/10)
Vztah ke kapele: S jejich hudbou se ztotožňuji raději než s Kabáty.

"Tak mi to teda nandey", "Sbírka zvadlejch růží", "Andělé", "V princeznách" i "Otevřená zlomenina srdečního svalu". Wanastových Vjecí si vážím nejen kvůli jejich smyslu pro hitovost, ale hlavně pro určitý kvalitativní odstup, který si od zbytku českého rockového mini světa drží. Už bez P.B.Ch a s poměrně značným stupněm utajení připravila kapela, tentokrát prezentovaná jako opravdový čtyřčlenný band, novinku "Letíme na Wenuši". Nemít ve své sbírce takovou škálu silných skladeb, překvapila by albem, k němuž se sluší nějaký čas vracet (třeba jen z toho důvodu, že je tu od nich konečně zas něco nového). Dvacet let kvality mu ale podobnou výsadu nedovolí a v rámci diskografie WV bude hrát navždy podřadnou roli, bohužel. Na jaře vyjedou Wanastowi Vjecy na turné, aby nové album podpořily. Pokud mi slíbí, že pořádně provětrají i starší materiál, dorazím. Kvůli "Wenuši" jsem ale rozhodnutý koncert oželet.


Album: Wanastowi Vjecy - Letíme na Wenuši
Průměrné hodnocení: 5,2/10
Celkový čas: 36:29
Skladby: Letíme na Wenuši, Kulomet, Korálky z karneolu, Sereblity, Krew a stopy čarodějných bylin, Veronika, Sběratel polibků, Pod zemí mám swůj ráj, Elektrický kytaristi, Ca plane pour moi

NÁZORY
 • díky! (pupkoun, 07.12.2011 21:21) Reagovat

  Veškerá textová hodnocení a logicky i jejich průměrový součet myslím naprosto přesně odpovídají desce. Díky za makro!

 • chyba (Karel, 09.12.2011 11:13) Reagovat

  aspoň si opravte tu "hrubku" v úvodním odstavci, když už je tak drbrete - Wanastowi se píšou s i, ne s y!!!

  • Re: chyba (David Věžník, 11.12.2011 19:33) Reagovat

   My češtináři s nima měli vždycky problém...

 • Hoši... (Petr, 10.12.2011 21:21) Reagovat

  Tak především jste parta zamindrákovaných chlapců, kterým nedošlo, že jste se především změnili vy sami. Ne Wanastowi Vjecy ve svých mimořádných kvalitách. Prosím vás o pokus o vaší sebereflexi. Přečtěte si ty své trapné cancy za dva tři roky a styďte se do hloubi vaší mělkosti a zaslepenosti. Vím, že právě vaše mindráky vás pohánějí ke zviditeňování vašich připitomělých názorů ve vašem médiu..
  Vy sami nejste hloupí a dobře víte, že lidé kteří se v hudbě orientují podle názorů ne svých, ale vás "odborníků" jsou politováníhodní idioti. Ono v tom zaostalém česku je celkem snadné založit průměrny internetový časopis o hudbě. Stačí vydržet deset let a už ten amatérismus vydělává spousty peněz. A pýcha vám hned nasadí klapky na oči, aniž by vás o tom laskavě informovala. Zamyslete se jestli není smysluplnější při vašich reálně nadprůměrných IQ mířit sdělení jinam něž do ovcí, které jsou tak hluché, až potřebují vaši "odbornou pomoc".
  Prosím. Neurážejte se na mé podněty a pracujte na sobě.

  Srdečně vás zdravím.

  Petr D.

  • Re: Hoši... (Greg, 10.12.2011 22:25) Reagovat

   butthurt?

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
David Pomahač - Nechali jsme věci plynout a teprve pak v nich nacházeli formu
Rozhovory: David Pomahač - Nechali jsme věci plynout a teprve pak v nich nacházeli formu David Pomahač už dávno není jen jedna polovina dua Kieslowski, ale i výrazný sólový umělec. Jeho debutu přibyl v půlce dubna sourozenec "Neviditelný". Pomahač na něm spolupracoval s Martinem Hůlou aka Martinem Tvrdým. Nejen desce, ale... čtěte zde
Vydáno: 24.05.2022 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
0
Czech Music Crossroads 2022, Dům kultury Poklad!!!, Ostrava, 20.-22.5.2022
Naživo: "Takto si brumlujem!" aneb Czech Music Crossroads ukázaly sílu hudby i dopady pandemie "Hurá, showcase!" Vypadá to, že onen zdánlivě vyprázdněný pokřik na úvod našich reportáží se nakonec ujme. I když v případě Czech Music Crossroads je ono "Hurá" takové spíše šeptané. Letošní ročník tohoto ostravského... čtěte zde
Vydáno: 23.05.2022 18:45 v sekci Naživo
0
Miro Žbirka - Posledné veci 9/10
Recenze: "Posledné veci" jsou Mekyho sbohem a Davidovým ahoj Pod příznačným názvem "Posledné veci" vychází nové album Mira Žbirky. Dvanáct skladeb plus mluvené intro a outro dal dohromady půl roku po Mekyho skonu jeho syn David převážně v londýnském studiu Konk. Díky jeho citlivé a... čtěte zde
Vydáno: 23.05.2022 00:00 v sekci Recenze
0
Tool - průvodce mystickým světem progmetalového kultu
Komentované diskografie: Tool - průvodce mystickým světem progmetalového kultu Tool už v pondělí 23. května vystoupí v Praze. Poprvé přijedou vyzbrojeni svou stále aktuální deskou "Fear Inoculum", kterou vydali v roce 2019, třináct let po té předcházející. Tool prostě nespěchají, nicméně vypadá to, že... čtěte zde
Vydáno: 22.05.2022 09:15 v sekci Publicistika | Komentované diskografie
0
Pet Shop Boys, Bank Austria Halle, Vídeň, 12.5.2022
Naživo: Pet Shop Boys ve Vídni pořádali seznamovací večírek I na popové veterány Pet Shop Boys padlo covidové prokletí - celou svou koncertní šňůru museli několikrát přeložit a domácí fanoušci se mohou konečně těšit na 8. června do Fora Karlín. Pokud chtějí vědět nějaké spoilery,... čtěte zde
Vydáno: 21.05.2022 07:50 v sekci Naživo
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Rozhovory: Wanastowi Vjecy - "Alchymie" je jako parní lokomotiva, co má hroznej výkon, syčí z ní pára a stříká olej (13.12.2016 09:00)
- Nové desky pro 49. týden (12.12.2016 13:44)
- Recenze: Wanastowi Vjecy uvařily za pomoci "Alchymie" slušnou desku. Chybí jí však výrazný hit (06.12.2016 12:53)
- Wanastowi Vjecy přicházejí s novinkou "Alchymie" (22.11.2016 13:45)
- Fotogalerie: 49. ročník Vizovického Trnkobraní v obrazech (21.08.2016 21:37)
- Naživo: Vjecy, Nůž, Páka, Ikska: pro každého něco (23.07.2013 10:23)
- Fotogalerie: Třetí den v ostravských barvách (21.07.2013 11:31)
- Fotogalerie: Čarodějnický slet v obrazech (03.05.2013 09:12)
- Fotogalerie: Wanastowi Vjecy konečně v Praze (11.05.2012 08:34)
- Naživo: Ne Wenuše, ale lži, sex a prachy platí na Hanáky (23.04.2012 11:50)

ALBUM TÝDNE 21/2022

Miro Žbirka
Posledné veci

Pod příznačným názvem "Posledné veci" vychází nové album Mira Žbirky. Dvanáct skladeb plus mluvené intro a outro dal dohromady půl roku po Mekyho skonu jeho syn David převážně v londýnském studiu Konk. Díky jeho citlivé a nápadité produkci vznikla výborná deska.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 26.05.
Scorpions (DE) (O2 Arena, Praha)
Čt 26.05.
David Pomahač (Café V lese, Praha)
Pá 27.05.
Korn (USA) (Tipsport Arena, Praha)
So 28.05.
Declan McKenna (UK) (Roxy, Praha)
St 01.06.
Yungblud (UK) VYPRODÁNO (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Yungblud (UK) (Malá Sportovní hala, Praha)
Čt 02.06.
Avishai Cohen Trio (IZ) (Divadlo Hybernia, Praha)
Ne 05.06.
Imagine Dragons (US) (Letiště Letňany, Praha)
Po 06.06.
Yung Gravy (US) (Rock Café, Praha)
Po 06.06.
Imagine Dragons (US) (Letiště Letňany, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lucie Vondráčková Adele Madonna BTS Michal Prokop Slash Ed Sheeran Queen The Beatles Viktor Sheen Dua Lipa Pink Floyd Abba Avril Lavigne Vojtaano Jack White The Weeknd Rammstein Mirai Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu