Skupina Janota 1935 vydala v nedávné době po přibližně pětileté době své existence debutové album "Mechanické zvíře" (i o něm jste se na MusicServeru mohli dočíst), krátce před jeho křtem proběhl rozhovor s kapelou.
Krátce po vydání debutové desky kapely
Janota 1935 jsme se s jejími členy sešli v pohostinském zařízení klubu Mlejn (v jehož sklepích pravidelně zkoušejí), kde MusicServeru poskytli rozhovor. Snad nebýt toho, že jsme velkou část věnovali připravovanému křtu alba (který proběhl už dlouho před vydáním rozhovoru, tudíž z něj byl vyřazen) a nebýt toho, že ten večer slavil bubeník narozeniny a oslavu pojal velmi tradičně (z chumlu výkřiků a nesouvislých vět ze závěru se nelehko přepisovalo), byl by záznam z rozhovoru delší... Nicméně vše podstatné v něm zůstalo, i chlapci z Janoty jej spokojeně autorizovali, tak snad bude příjemným počtením i pro vás.
© Rudolf Musil
Uplynulo pár týdnů od vydání vašeho prvního regulerního alba, berete to jako uzavřenou kapitolu a chystáte nové věci, nebo na to zatím nemáte myšlenky?
- Musíme se z toho svrabu nějak vyhrabat... snažíme se o nové věci, ale to nám nešlo nikdy moc rychle. Máme rozdělané asi čtyři písně, ale pravděpodobnost, že z toho vypadne aspoň jedna, je tak 50%.
Už se vás někdo ptal, co hrajete za styl? Máte pro něj sami nějaké jméno, nebo si vystačíte s tím termínem "noisechansonu"?
- Kromě toho noisechansonu asi ne. Ale asi bychom mohli říct, kde tak zhruba máme těžiště. Z té desky je cítit zvuková ušpiněnost, je tam slyšet
Tom Waits, je tam berlínská scéna, takové ty "caveoviny". Adam Nenadál o té desce někam napsal, že je to pro posluchače, kteří si myslí, že
Chadima je asi tak stejně důležitý jako
Sonic Youth.
- Ale byli i takoví, co nás srovnávali s Cure, což už je hodně velkej úlet, nebo s
Tornádo Lue, nebo tvrdšíma Psíma vojákama.
Kdybyste každý za sebe měli říct, čím jste vědomě ovlivnění?
- (napřeskáčku)
Einsturzende Neubauten, takový ty kapely na hranici lehkého kýče s drsným zvukem, Birthday Party, Sketa Fotr,
Hana Hegerová, poslední dobou mě dost baví hip-hop;
-
FPB,
Majklův strýček,
UJD,
Dunaj,
Joy Division;
-
Deep Purple,
Led Zeppelin, Valtari,
OTK,
Prouza,
Psí vojáci;
- Ace Of Bace,
Ministry,
Janis Joplin;
-
Depeche Mode,
Massive Attack,
Garáž;
Plánujete s Janotou cestovat za hranice?
- Rádi bychom, my si vždycky vytkneme nějaký cíle, kam bychom chtěli do roka postoupit, v roce 97 jsme si řikali, jak by bylo príma hrát na Alternativě a o rok pozdějš jsme se tam dostali, teď si řikáme, že by bylo dobrý trochu cestovat, takže si myslím, že do roka budeme hrát venku.
Nepředpokládám, že byste si hraním vydělávali, čím se tedy živíte "v civilu"?
-
Dva z nás se živí informačníma technologiema, jeden programováním v Akademii věd, další je geodet, strojař, student... Když náš bubeník přišel do kapely, tak pracoval jako konstruktér výkovků v ČKD, což vůbec neladilo s režimem kapely, jednak nechlastal a pak v osm hodin na zkoušce už usínal.
Máte nějakou představu o tom, kam by se hudba Janoty měla vyvíjet dál?
- V podsatatě bychom rádi vycházeli ze zvuku "Mechanického zvířete", máme už nějakou ideu, jen by to mělo být asi jednotnější, ta deska je přeci jen průřezem posledních čtyř let.
- Jedna věc je, že máme dost charakteristický zvuk a projev, že bys z kousku poznal, že jsme to my, druhá věc je, že je to žánrově strašně pestrý, a co se týče případného dalšího CD, tak si myslím, že to bude tematicky zaměřené, čisté...
- Bude možná vybroušenější, ale tematické určitě ne. Ale líbilo by se mi, kdyby se to dalo hnát do něčeho progresivnějšího.
- A co to znamená progresivní?
- No, že jdeš po těch novejch směrech, že jseš průkopník...
Znáte MusicServer.cz?
- Občas na to zavítám, pravidelně tam čtu Kocábkovu Podzem.
- Čas od času koukám na Freemusic a MusicServer, ale pravidlně čtu jen
Rock&Pop, to je pro mě berná mince.
- Ale myslím, že třeba ven má MusicServer hrozně malej dopad, narozdíl od těch větších světových webzinů.
Jaký je váš vztah k internetu?
- Kladný, živí nás to.
- Záporný, živí nás to... (smích)
Děkuji za rozhovor.