Example - Playing In The Shadows

Odvrácená strana Exampla

Vydáno: 07.09.2011 07:00 v sekci Recenze - Honza Balušek | foto: facebook interpreta

Example si svým druhým albem pravděpodobně splnil sen o tom, jak se chtěl stát z undergroundového rappera mainstreamovým zpěvákem. Dvě singlové jedničky v Británii však jeho aktuální novinku "Playing In The Shadows" pasují na ještě větší komerční úspěch. Ale povedla se ta deska vůbec?

7/10

Example - Playing In The Shadows

Vydáno: 5.9.2011 (UK)
Celkový čas: 48:58

Skladby: Skies Don't Lie, Stay Awake, Changed The Way You Kiss Me, The Way, Natural Disaster, Never Had A Day, Microphone, Playing In The Shadows, Midnight Run, Under The Influence, Wrong In The Head, Anything

Vydavatel: Ministry Of Sound

S "Won't Go Quietly" Example sklidil pravděpodobně větší úspěch, než vůbec čekal. Do ostrovní hitparády vyslal hned pětici hitových singlů, neúnavně koncertoval na festivalech i sólových turné a ještě stihl natočit albovou trojku "Playing In The Shadows". Je třeba uznat, že to není žádný líný hejsek, ale pracant, který si jde za svým a chce udávat trendy. Proto dost velká změna zvuku na nové desce není zdaleka takovým překvapením, jak by se mohlo ze začátku zdát.

Už pilotní singl "Changed The Way You Kissed Me" ukázal, že se Example rozhodl být ještě méně rapper a popař a ještě více tanečník. Ale už vůbec ne tak rozjuchaný a plný dobré nálady jako třeba na singlech "Watch The Sun Come Up" nebo "Kickstarts". Nová kolekce je zvukově v podstatě koncepčním dílem, které sám zpěvák označil za "temnou taneční bestii". Zvuková soudržnost je poměrně nečekaná - na každé(!) z dvanácti položek totiž spolupracoval s jinými producenty. Mezi těmi jsou například Nero, Skream, Chase & Status či dokonce veteráni taneční scény Faithless. Ucelenost nahrávky také podporuje fakt, že se Example oproti minulému albu rozhodl nevyužít vůbec žádného hosta a veškeré pěvecké a rapové party obstaral sám.

Vše výše zmíněné ukazuje, že měl Elliot vše pod kontrolou, a výsledek je přesně takový, jaký ho chtěl. Jenže i dotažený koncept má druhou stranu mince - různobarevnost a různorodost minulé desky vystřídala jen jedna poloha s mírnými úkroky stranou. Když se v "Midnight Run" ozve část refrénu, která připomíná "Video Killed The Radio Star" The Buggles, jako by najednou vysvitlo sluníčko. Ale jen na okamžik. Pozitivnější chvíle nastanou už jen v hymnické "Microphone" a závěrečné pomalé "Anything".

Example sice natočil taneční desku, z níž v Británii už vyšly dvě singlové jedničky, ale nejedná se o jednoduchou hudbu do klubů, která má za úkol jen roztančit osazenstvo. Zpěvák a rapper se na ní pustil do temnější části své mysli a je to z ní setsakramentsky znát. Ale že je jinak něžný kluk, je poznat třeba z bonustracku "Lying To Yourself", v němž nepotřeboval žádného producenta a vystačil si pouze s klavírem. Škoda že jeho nejintimnější písnička s dusným vztahovým textem na desce nemá své místo.

Elliot se od svých kolegů také dost liší tím, že naživo je prý mnohem lepší než z desek. Vyzkoušet to naštěstí budeme moci i my, někdy v únoru příštího roku by měl v rámci evropského turné vystoupit i v Česku.

  • Evropské turné (Lady_Jane, 07.09.2011 11:03) Reagovat

    Ahoj, můžu prosím poprosit o link na zprávu o tom evropském turné? Nějak mi to totálně uteklo. :) (A jestli by to fakt vyšlo, tak to bude nejlepší hudební zpráva za poslední dobu, haha!)

    • Re: Evropské turné (Honza Balušek, 07.09.2011 11:14) Reagovat

      Žádná zpráva není, Example pražský koncert jen potvrdil v jednom rozhovoru, ale nic víc zatím není známo.

      • Re: Evropské turné (Lady_Jane, 07.09.2011 11:24) Reagovat

        Jasně, díky. Vyčkám. :)

  • Výborné CD (Greenda, 07.09.2011 13:45) Reagovat

    Album už mám doma - objednávala jsem si ho přímo ze stránky Ministry Of Sound a přišlo mi dokonce PODEPSANÉ! a jestli bude v únoru opravdu v ČR, 100% jdu :) ..recenze potěšila ;)
    vedu o něm taky blog, který průběžně aktualizuju - http://fansforexample.blog.cz/

  • Lying To Yourself (Greenda, 07.09.2011 17:34) Reagovat

    Jinak "Lying To Yourself" na desce je a je i zapsaný mezi ostatními tracky. Teda asi jen v té fyzické verzi. V MP3 jako takové to asi vydané není, takže vás to možná zmátlo. Celkem je na albu opravdu 13 songů

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Janais - Vianočná Janais (rozšírené vydanie 2025) 8/10
Recenze: "Vianočná Janais" se může stát šperkem v kolekci omšelých svátečních alb A už je to tady. Co? No přece Vánoce. Nejkrásnější svátky v roce si žádají i speciální písničky. Ano, máme tu koledy, tradicionály, ale i nové skladby, které navozují výjimečnou atmosféru. S deskou "Vianočná Janais" dokázala... čtěte zde
Vydáno: 05.12.2025 15:40 v sekci Recenze
Mutanti hledaj východisko - Baví nás balancovat na okraji věcí, žánrů a stylů
Rozhovory: Mutanti hledaj východisko - Baví nás balancovat na okraji věcí, žánrů a stylů Mutanti hledaj východisko, alternativně rapový úkaz na domácí scéně, vydali po dvou letech nové album "Rada starších". Ve srovnání s předchozí nahrávkou "Puma" je stručnější, přímější a plné hostů. Proč? A jak se cítí na... čtěte zde
Vydáno: 05.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
The Subways, Lucerna Music Bar, Praha, 2.12.2025
Naživo: The Subways a Lucerna Music Bar: Klasika, která nikdy nezklame Britské trio The Subways už zase slaví. Po nedávném turné k patnácti letům od začátku kariéry nyní přidává pětiletku navíc - a při té příležitosti opět nechtělo upgrade do větších prostor, ale spolu se svou fanouškovskou... čtěte zde
Vydáno: 04.12.2025 13:00 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 48. týden 2025
Buka dál dominuje albům i digitálním singlům, Mariah Carey i Wham! už se streamy letí nahoru Beze změn na vedoucích pozicích se obešlo aktuální vydání domácích žebříčků. Alvaro Soler a Marta Santos zůstali s "Lo Que Pasó, Pasó" v čele rádií, Buka opět kraluje hitparádě alb i přehledu digitálních singlů. V tom... čtěte zde
Vydáno: 04.12.2025 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Ice Nine Kills, SaSaZu, Praha, 28.11.2025
Naživo: Když SaSaZu pohltila noc: The Devil Wears Prada rozpohybovali klub a Ice Nine Kills ho proměnili v hororové divadlo SaSaZu zažilo noc, která nesla dvě tváře: nejdřív neústupnou energii The Devil Wears Prada s čerstvým materiálem z alba "Flowers" a později teatrální šílenství Ice Nine Kills plné masek, rekvizit a hororových scén. Creeper a TX2... čtěte zde
Vydáno: 03.12.2025 17:00 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 35/2025 - od Suede přes Primal Fear po Roba Thomase (10.09.2025 14:00)
- Naživo: Faithless v Praze vzpomínali na devadesátky. A taky trochu na Maxi Jazze (10.12.2024 11:00)
- Fotogalerie: Taneční veteráni Faithless zahráli v Praze (09.12.2024 12:19)
- Giganti taneční scény Faithless míří do Prahy s novou deskou (24.08.2024 17:33)
- Nové desky 33/2024 - od Post Malona přes Foster The People po The Script (21.08.2024 08:00)
- Naživo: Závěrečné dva dny Beats for Love roztancovali Alok či David Guetta (11.07.2024 11:41)
- Chase & Status, Wilkinson, Sub Focus a spousta dalších. Let It Roll 2023 nabídne nejvíce zahraničních účinkujících v historii (22.07.2023 10:49)
- Zemřel Maxi Jazz z Faithless (24.12.2022 21:19)
- Nové desky 24/2022 - od Foals přes Sigmu po Grey Daze s Chesterem Benningtonem (22.06.2022 13:10)
- Video: Example videoklipem "Every Single Time" nečekaně dojímá (10.11.2021 10:34)

ALBUM TÝDNE 48/2025

Barbora Poláková, Štěpán Urban
Sršeň

Co začalo jako zkoušení na projekt Báry Polákové jménem "Něhy", nakonec vyplynulo v celou společnou desku. A nejen to - zpěvačka a její kolega Štěpán Urban teď tvoří dvojici i v osobním životě. Tuto skutečnost potvrdili, ale vlastně ani nemuseli. Jejich klidná, laskavá hudba by to totiž řekla za ně.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 06.12.
Leisure (NZ) (MeetFactory, Praha)
Út 09.12.
Lucie (O2 arena, Praha)
Út 09.12.
Adept (SWE) / Thousand Below (US) / Ocean Sleeper (AUS) / Hopes Die Last (IT) (MeetFactory, Praha)
St 10.12.
Lucie (O2 arena, Praha)
Čt 11.12.
Hauser (HR) (O2 arena, Praha)
Ne 14.12.
James Arthur (UK) (O2 universum, Praha)
Čt 18.12.
Till Lindemann (DE) (O2 arena, Praha)
Čt 18.12.
Lucie (Logspeed CZ Aréna, Plzeň)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Beyoncé Vladimír Mišík Prince Madonna Lady Gaga Coldplay Kryštof Ewa Farna
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe