TOPlist
shop.musicserver.cz

Staří psi ukázali svou sílu

Vydáno: 24.05.2011 14:00 v sekci Recenze - Marika Jančaříková | foto: facebook interpreta

Nazareth bez velkého humbuku vydali krásně zemitou, přímou a syrovou desku "Big Dogz". Sympatické je, že kapela nahrávala všechny songy živě studiu a na energii je to znát. Máte rádi Creedence Clearwater Revival nebo AC/DC? A z desek Nazareth pak "Razamanaz"? Pak vám novinka učaruje.

7/10

Nazareth - Big Dogz

Vydáno: 18.4.2011
Celkový čas: 55:39

Skladby: Big Dog's Gonna Howl, Claimed, No Mean Monster, When Jesus Comes To Save The World Again, Radio, Time And Tide, Lifeboat, The Toast, Watch Your Back, Butterfly, Sleeptalker

Vydavatel: Mystic Production

Hoďme za hlavu všechna klišé o tom, že kapela se vrací ke kořenům a že staří psy sice štěkají, ale už nekoušou. Není lepší se jen nechat unášet na vlnách melodií? Užívat si poctivou hudbu? Protože nechat všechny zlepšováky a krabičky stranou, se ukázalo u Nazareth jako více než prozíravé. Ostatně trend poslední doby velí - chceme muzikou přímou a bez příkras!

Po prvním poslechu mě deska, ponechám-li stranou nakažlivou, pohodovou atmosféru, příliš neoslovila. Ale s každým dalším poslechem se začaly vylupovat jednotlivé party a rozmanitost skladeb, které ale drží v kompaktním celku. A u vokálu Dana McCaffertyho mi vůbec nevadilo, že neblbne jako na" Hair Of Dog". Právě naopak - jeho léty ohoblovaný hlas do bluesového chrapláku zraje jako víno ke stále příjemnější barvě.

Když kapelu v roce 1999 kosila smrt, málokdo jí ještě dával větší šance. Stačilo ale přibrat mladou náhradu (bubeníka Lee Agnewa), nechat uzrát čas a nabrat tvůrčí síly. A po důstojném albu "The Newz" je tu další rock'n'rollový mistrovský kousek. Byla by škoda, kdyby skupina neprodala, co umí a na čem vyrostla, což jsou bluesové základy. "Big Dog's Gonna Howl" nebo "The Toast" jsou skladby, na nichž by se mohli učit rhythm & blues mladí muzikanti.

Nazareth, které paradoxně nejvíc proslavila rádii velmi oblíbená balada "Love Hurts", i na nové fošně nabízejí jemný kousek "Butterfly", takže křehké duše si přijdou na své. Naštěstí jde o baladu vkusnou, takový sofistikovaný popík s bluesovým základem. Nelze vypíchnout jen jeden největší hit, když totiž kapele přistoupíte na jejich zemitou hru bez zbytečných kudrlinek, můžete se nechat jen opájet. Samozřejmě, že deska obsahuje slabší momenty, pár rozvleklejších pasáží, ale v konečném důsledku zjistíte, že to až tolik nevadí.

Nahrávka prostě zraje s každým dalším poslechem a slabá místa jsou pak spíše otázkou osobních preferencí než vkusu. Vypadá to, že popovému období dala kapela definitivně vale. Přece jen formace typu Nazareth, která kovala dějiny hard rocku, už má takový kredit, aby si mohla natočit alba přesně podle sebe, protože ví, že fanoušek dobře pozná, kdy je to baví a kdy jde o kalkul.

Albu by moc slušelo provedení někde v menším klubu než ve velkých halách, na které si Nazareth stále ještě potrpí. Každopádně na turné k nové desce prosím více "Big Dogz" a méně "Dream On".

  • psy (jarecek, 24.05.2011 14:39) Reagovat

    trance

    • Re: psy (merhaut, 24.05.2011 16:49) Reagovat

      Obávám se, že tohle bude pro slečnu překladatelský oříšek:-)

  • staří psy sice štěkají, (merhaut, 24.05.2011 16:43) Reagovat

    ale čeština pláče...

  • dogz / psy (Honza Balušek, 24.05.2011 17:08) Reagovat

    Už chápeme, pánové?

    • Re: dogz / psy (jarecek, 24.05.2011 17:54) Reagovat

      promin, honzo .. nechapu .. to neni cool, ale docela obycejna prasarna .. dogz, wanna, aint .. to jsou nespisovny vyrazy, nicmene v podstate v poradku .. psy v poradku nejsou .. to je proste gramaticka chyba, ktera do media s alespon minimalni kvalitou nepatri .. a klast mezi to rovnitko, to je hodne velkej ulet .. ale tak je to tady skoro kazdej den .. bud place me srdce jazykove .. nebo profesne novinarske ..

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Lucie, OX Club, Praha, 9.4.2025
Naživo: Lucie odehrála první koncert bez Davida Kollera. Přečtěte si, jaké to bylo Skupina Lucie, od níž nedávno odešel David Koller, kterého nahradil Viktor Dyk, odehrála svůj úplně první koncert v nové sestavě. A nešlo o ledajaký koncert, ale o vystoupení pro uzavřenou společnost v malém prostoru, v pražském... čtěte zde
Vydáno: 10.04.2025 07:36 v sekci Naživo
Dizzee Rascal, Roxy, Praha, 8.4.2025
Naživo: Jako dát hlavu do ždímačky. Dizzee Rascal v Roxy rozjel neuvěřitelné peklo Těžko říct, jestli legendárního rappera pohání síla z legendární reklamy na baterky Duracell nebo kde se tolik energie v tomto čtyřicátníkovi vzalo, jisté ale je, že s takovou formou by mohl klidně uvádět třeba lekce spinningu. V... čtěte zde
Vydáno: 09.04.2025 18:00 v sekci Naživo
Priessnitz - Zero (vinylová reedice 2025) 8/10
Recenze: Priessnitz byli před skoro čtvrtstoletím na "Zero" při síle. Zachycuje to i čerstvá vinylová reedice Priessnitz si, i téměř deset let po ohlášeném konci, stále drží status kultovní kapely. O fanoušky vysněném návratu asi není řeči - Jaromír Švejdík, nejviditelnější tvář kapely, se realizuje jinde. Mezeru alespoň... čtěte zde
Vydáno: 09.04.2025 15:15 v sekci Recenze
Nové desky 13/2025 - od Eltona Johna s Brandi Carlile přes L.A. Guns po Poetiku
Nové desky 13/2025 - od Eltona Johna s Brandi Carlile přes L.A. Guns po Poetiku Novinky minulého týdne si pro sebe v podstatě uzmula dvojice Elton John a Brandi Carlile, kterým sekundují L.A. Guns, Grace VanderWaal, Yann Tiersen, The Waterboys, Chesney Hawkes, tvrďáci Bleed From Within a také dva zástupci domácí... čtěte zde
Vydáno: 09.04.2025 08:00 v sekci Novinky | Nové desky
Heather - Heather's World 7/10
Recenze: Heather se na slušném debutu "Heather's World" ještě trochu hledá Heather je čerstvou posilou do řad zpěvaček domácí scény. Poté, co zahodila slibně rozjetou kariéru v armádě, se rozhodla pro splnění hudebního snu. Její první velkou zkouškou se stala albová prvotina "Heather's World" s... čtěte zde
Vydáno: 08.04.2025 16:30 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Zemřel Dan McCafferty, zpěvák kapely Nazareth (08.11.2022 19:09)
- Nové desky 15/2022 - od Jewel přes Nazareth po Swedish House Mafia (20.04.2022 11:00)
- Nazareth zahrají 20. dubna 2020 ve Foru Karlín (19.11.2019 09:27)
- Nové desky 41/2018 - od Toma Morella přes Erica Claptona po Martu Jandovou (16.10.2018 08:00)
- Nazareth si nikdy nedovolí na svém koncertě vynechat největší hity. Potvrdí to i u nás (08.09.2017 18:16)
- Nové desky pro 26. týden (22.06.2014 11:19)
- Nové desky pro 16. týden (17.04.2011 05:00)
- Fotogalerie: Tak to bysme teda měli, soudruh Osbourne na Řípu! (29.08.2010 22:29)
- Fotogalerie: Metaloví veterání ve fotografiích (29.11.2009 20:00)
- Naživo: Metalový koláč od pejska a kočičky (29.11.2009 20:00)

ALBUM TÝDNE 14/2025

Elton John, Brandi Carlile
Who Believes In Angels?

Je skvělé vidět, jak se umělci různých generací dokážou vzájemně obohatit a povzbuzovat. Na multižánrovém klenotu "Who Believes In Angels?" se snoubí talent, radost a inspirace Eltona Johna, Brandi Carlile, Bernieho Taupina a nadšeného producenta Andrewa Watta.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 12.04.
Twenty One Pilots (US) (O2 arena, Praha)
So 12.04.
Blues Aperitiv (Dům kultury, Šumperk)
Út 15.04.
Chase Atlantic (AUS) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 16.04.
Nemo (CHE) (Roxy, Praha)
St 16.04.
Bernard Allison (US) (Jazz Dock, Praha)
St 16.04.
P.O.D. (US) (Roxy, Praha)
Čt 17.04.
Composers Summit Prague - Galavečer filmové hudby (Obecní dům - Smetanova síň, Praha)
So 19.04.
Composers Summit Prague - Jung Jaeil - Squid Game (Nová Spirála, Praha)
Út 22.04.
Composers Summit Prague - Benefiční koncert hollywoodských skladatelů (Veletržní palác, Praha)
Čt 24.04.
The Lumineers (US) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Justin Bieber Prince Linkin Park Ed Sheeran Pink Floyd The Weeknd Kabát Lucie Vondráčková Viktor Sheen Lady Gaga Hugo Toxxx Madonna Beyoncé Taylor Swift Queen Dua Lipa Coldplay Disturbed
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Souhlasím