Existuje několik věcí, které byste o Republic Of Two měli vědět. Nejsou totiž dva, ale hned čtyři. Naživo znějí tisíckrát lépe než z desky, a co je nejdůležitější - v hudební sféře si určují vlastní pravidla. Jak se jim tedy povedl jediný samostatný jarní koncert v Praze?
místo: Lucerna Music Bar, Praha
datum: 22. března 2011
Fotogalerie
pózy (Martin Sik, 23.03.2011 14:22) Reagovat
Sorry, ale těm moderním retro oblečkům, těm stejným účesům a té uměle vytvořené avantgardě nevěřím...Všichni jsou teď indie a retro a tím pádem je to objev roku? Za každou cenu jsou všichni tak jiní, až to působí pořád stejně...Samozřejmě ale pořád lepší než tepláky.
Re: pózy (kofo, 24.03.2011 11:50) Reagovat
Moderní retro obleček? Jen proto, ze vyjimecne nemaj na podiu dziny a triko jako vetsina kapel? nic radoby retro vintage cool look tam fakt nevidim. nehlede na to, ze v hadrech ta muzika urcite neni, takze tvuj prispevek vubec nechapu...
Re: pózy (rokx, 26.05.2011 21:53) Reagovat
to já zase přispěvovatele výše chápu. Také mi přijde že si kapela hraje na trochu moc "cool indie", na druhou stranu to trochu souvisí i s muzikou, kterou kapela hraje. Kdyby tam pobíhali v šortkách, nebo zmiňovaných teplákách, tak to bude působit daleko hůře. Navíc kdo na podobnou hudbu jde, tak s tím počítat musí.
Ro2 se prostě podařilo vyhmátnout mezeru na trhu (andy, 24.03.2011 12:19) Reagovat
Styl zvaný unplugged dosáhl svého vrcholu někdy v polovině 90. let, ovšem nikoliv u nás. V Česku tehdy tato módní vlna inspirovala hlavně několik velkých rockových skupin k projektům se symfonickým orchestrem, ovšem klasických unplugged desek tu tolik nevyšlo. Jednou z mála čestných výjimek byl počin Dušana Vozáryho, jehož jméno je téměř synonymem synthpopových experimentů, takže příliš nepřekvapí, že album zapadlo - pro rockery to byl nezajímavý pokus o rockovější Shalom, ti druzí zase nebyli na nějaké španělky příliš zvědaví. V tomto kontextu je tedy jasné, že už jenom nástrojovým obsazením působí Ro2 neotřele.
Zadruhé: Češi jsou národ kotlíkářů, přičemž po letech notoricky negativních kritik Nedvědů se naučili brát to jako guilty pleasure. Takže kdo se chce prosadit po boku Plíhala, Nohavici a Ebenů, musí po stránce hudební, textové i image přijít s něčím dostatečně postmoderním a trendy. Asi první, komu se to v prvních dvou bodech podařilo, byli Orffové, naopak na druhých dvou faktorech postavil svou produkci Baumaxa a skutečně ve velkém to rozjel Xindl X. Ro2 ale mají ze všech jmenovaných image nejdotaženější - jaká jiná folková kapela vám nabídne hned 2 intelektuální modely a modelku?
A konečně: Jestli se v něčem Jiří Burian opravdu hodně potatil, tak je to schopnost vymýšlet texty, které sice neřeší bůhvíjak zásadní problémy, ale přesto jsou originální a vkusné, aniž by se příliš uchylovaly k samoúčelným jazykovým hrátkám. Takže i v tomto ohledu se Ro2 vymykají - zatímco případná konkurence se 15 let od doby největší slávy Haliny Pawlovské a dva a půl roku poté, co Ebeni dobyli hitparády s Chlebíčky, pořád nedokáže rozhodnout, jestli je raut in nebo out, tak Ro2 přichází s anglicky zpívanými verši o vzkazech pod polštářem, což je pro romantickou duši věčně aktuální téma.
Takže abych to shrnul: Jiří Burian se více než 10 let snažil prorazit s hudbou, která reflektovala aktuální trendy, leč bez výraznější odezvy. A když teď s kapelou, která oproti jeho předešlým projektům hudebně příliš nového nepřináší, odezvu konečně najde, lze se mu divit, že v tom chce pokračovat a co nejvíc si to užít? Vůbec ne, a každý normální člověk by na jeho místě udělal přesně to samé.
Re: Ro2 se prostě podařilo vyhmátnout mezeru na trhu (tomew, 26.03.2011 11:24) Reagovat
"jestli je raut in nebo out" :-) tak to mě dostalo :-) jinak můžu jen souhlasně přikyvovat!
Tweet