shop.musicserver.cz
Bonecrusher Fest 2011, Exit Chmelnice, Praha, 24.2. 2011

Bonecrusher Fest nabídl brutální jízdu

Vydáno: 25.02.2011 14:37 v sekci Naživo - Matěj Bílý | foto: Tereza Váchová

Kvalitní hudba má nespočet různých podob. Jedno moudro praví:"Není špatné muziky, jen špatných hudebníků“. Letošní česká zastávka Bonecrusher Festu nabídla její nejbrutálnější a nejzběsilejší tvář. Mašina Dying Fetus a černokněžníci Keep Of Kalessin rozpoutali v pražském Exitu totální hudební peklo.

Live: Dying Fetus, Keep Of Kalessin

support: Carnifex, Fleshgod Apocalypse, Burning The Masses
místo: Exit Chmelnice, Praha
datum: 24. února 2011

Bonecrusher Fest 2011
© Tereza Váchová
Necelý měsíc po vynikajícím koncertě Nile přivezli Obscure Promotion do české metropole další špičku současného metalového extrému. Uspořádat Bonecrusher Fest opět v Exitu Chmelnice ovšem nebyla dobrá volba. Chápu, že Praha nenabízí příliš vhodných míst pro pořádání metalových večírků tohoto rozsahu (rozuměj velkých na klub, malých na halu). Kvalitní line-up ovšem přilákal téměř pět stovek diváků, což je na prostory velikosti Chmelnice zkrátka moc. Výsledkem byly tlačenice a nelidské fronty na baru. Mnohé návštěvníky především druhá skutečnost nepříjemně rozladila. Jednalo se však o jediný vroubek tohoto večera.

Bonecrusher Fest 2011
© Tereza Váchová
Po amerických Burning The Masses, kteří se postarali o rozehřátí početného davu, nastoupila italská naděje Fleshgod Apocalypse. Jejich rychlý, technický brutální death metal je proložen postupy z klasické hudby, čemuž odpovídaly nejen samplovaná symfonická intra, ale i vzezření ansámblu. Přece jen není zvykem vídat death metalové smečky navlečené do fraků s motýlky - pochopitelně doplněných krví a corpsepainty. Italové předvedli set na slušné úrovni podpořený dobrým zvukem. Zamrzely jen občas nepřesné Francescovy kopáky a nepřesvědčivý pokus basisty Rossiho o čistý vokál. Četné sypačky pozvolna dostávaly do varu především pubertální vyznavače deathcoru, kteří spustili první z mnoha mosh-pitů večera.

Bonecrusher Fest 2011
© Tereza Váchová
Právě tato, nejpočetnější, část fanoušků si přišla na své při vystoupení Carnifex, klasických zástupců nejtrendovějšího deathcoru současnosti. Bohužel dosavadní koncerty kapely v ČR přinesly především pozérská gesta. V živé paměti je loňská show, kdy se bubeník soustředil spíše než na zkrocení svých pedálů na hrození paličkami. Letos si Američané částečně napravili reputaci a zahráli slušně. Nikterak invenční deathcorový kolovrátek zabrnkal na strunu především skalním příznivcům žánru, kteří rozpoutali skutečně extrémní circle-pit.

Překvapivě bez dlouhých průtahů vtrhli na pódium první z headlinerů, norští Keep Of Kalessin. O kapele se vedou v poslední době v metalových kruzích bouřlivé diskuse. Norové opustili ryze black metalové kořeny, tvorbu okořenili žánrovou pestrostí. Vrcholem pak byla účast kapely v čistě nemetalové soutěži Eurovize s téměř rockovou skladbou "Dragontower". Jestli si někdo myslel, že kapela vystoupila z extrémně metalových vod, pražské vystoupení ho vyvedlo z omylu. Keep Of Kalessin ubrali na image, o to víc se soustředí na hudbu. Živelný, ultrarychlý thrash/black přinesl první vrchol večera. Vyzdvihl bych výkon kytaristy Obsidiana-C., jehož hra je velice specifická a dodává kapele vlastní tvář. Rovněž bubeník Vyl byl dnes jako první naprosto přesný v rychlých kopákových náletech a nescházela mu dynamika. Skladby z posledního alba "Reptilian" živě zabíjely. Mnoho ortodoxních fandů deathcoru se ovšem kapelou odmítlo zabývat. Lidí pod pódiem znatelně ubylo, přesto se během setu rozpoutal slušný kotel.

Bonecrusher Fest 2011
© Tereza Váchová
Následující HC/death legenda Dying Fetus úspěšně dokončila to, co Keep Of Kalessin načali. S jejich nástupem na pódiu i pod ním nastalo totální peklo. Křišťálově čistý, ale neskutečně brutální zvuk dal vyniknout podstatě hudby americké trojice. S naprostou lehkostí prezentované neuvěřitelné instrumentální výkony proložené těžkotonážními valivými party. Jak se říká: "k tanci i k poslechu". Při poslechu setu těchto veteránů rázem připadala vystoupení Carnifex i Fleshgod Apocalypse úsměvná a školácká. Plešatý lídr John Gallagher kvičel luxusním growlingem a krmil publikum jednou extrémní vyhrávkou za druhou. Trey Williams za bicí soupravou pak dokonale zesměšnil bicmeny předskakujících kapel. Diváci se dočkali průřezu celou historií souboru, největší úspěch pochopitelně sklidily songy z kultovních alb "Killing On Adrenaline" a "Destroy The Opposition".

Dying Fetus ukázali, že i snaha o maximální brutalitu nemusí nikterak ubrat na hudebním umu a zvukové čitelnosti. Jejich set se stal vrcholnou ukázkou kvalitního zvládnutí hudebního extrému. Letošní pražská zastávka Bonecrusher Festu se tedy velmi povedla. Můžeme jen doufat, že příští rok tento putovní festival nabídne neméně kvalitní sestavu kapel a zavítá opět do české kotliny.

 • zaujatost (Jakub Čorňák, 25.02.2011 16:24) Reagovat

  miluju zaujatý redaktory....

  ...Četné sypačky pozvolna dostávaly do varu především pubertální vyznavače deathcoru... myslím, že lidem, kterým je kolem 20-25 let jsou z puberty vyrostli už dávno, místo abyste měli radost, že na koncerty chodí mladý lidi a poslouchají tvrdou hudbu, tak prskáte...

  ...Právě tato, nejpočetnější, část fanoušků si přišla na své při vystoupení Carnifex, klasických zástupců nejtrendovějšího deathcoru současnosti.... Nejtrendovější deathcore současnosti? Pane redaktore, pokud nemáte přehled o současné metal/hardcorové hudební scéně, nepouštějte se do jejího rozebírání... Carnifex sami sebe označují jako death metal, starší alba sice čerpala z moderních postupů a breakdownů - ale v roce 2007 a 2008 byla deathcore scéna úplně někde jinde, než v roce 2010 a 2011 - v roce 2010 vydali carnifex album hell chose me, který opravdu není deathcore... navíc absolutně nechápu slovo trendový... to se zase parta starejch fotrů naučila nový slovo a musí ho plácat všude, kde to jen jde... navíc nejpočetnější část fanoušků to určitě nebyla, převládali tam fanoušci Dying Fetus a klasický metly, pokud jste ale stál stále u podia, tak je jasné, že máte zkreslený pohled, protože metly víc lejou, hází kelímky a stojí než paří...

  ...Bohužel dosavadní koncerty kapely v ČR přinesly především pozérská gesta. ... ehm a co takový black metal? to je asi tak 100x pozérštější hudba než celá moderní metal/hardcore scéna... navíc hromada BM kapel jsou hudebně na úrovni první třídy a tu paličku by si ani nedokázala protočit...

  základní chyba? zbavit se předsudků a přestat závidět mladým lidem jejich věk a vzhled...

  jinak něco o mě ... je mi 21 let, během puberty jsem objevoval všemožný metalový styly, keep of kalesin jsem taky jednu dobu poslouchal, nic proti nim, bubeník je master a jejich show byla naživo špičková! Dnes mi sice jejich hudba nic nedává, ale to neznamená, že je budu odsuzovat a mít o nich rejpavé poznámky...

 • ps (Jakub Čorňák, 25.02.2011 16:40) Reagovat

  ještě pro představu: www.last.fm/user/Czornyj

  chápu, že zastánci starý školy to vrací mladejm, protože mladý se jim smějou, říkají že to jsou sračky, že to je mrtvý atd... s tim teda nesouhlasím a ti, co to říkaj, tak by měli dostat dvě facky... na druhou stranu oplácení je dětinský a ve výsledku jsou (jste) za blbce vy

 • re: zaujatost (Matěj Bílý, 25.02.2011 19:53) Reagovat

  Ahoj Jakube. Zaprvé, poprosím emoce dolů. Bavme se věcně.
  1) Během Fleshgod Apocalypse rozjela kotel skupinka lidí, kterým bylo okolo patnácti let a měli tradiční deathcorovou vizáž - toto je holý fakt, nikterak ofenzivně míněný.
  2) Ano, Carnifex je kapela, kerá sama sebe jako deathcore označuje, označují ji za něj jíní a jejich muzika deathcore zkrátka je. Vpomeňme si na gesta vokalisty na předloňském Brutal Assaultu, kde hláška "fucking deathcore" zazněla mnohokrát.
  3) Proti deathcoru, pokud je prezentován kvalitně, nic nemám. Třeba set Despised Icon na Brutal Assaultu 2010 patřil k vrcholům, stejně tak na loňském Bonecrusheru jsem si neskutečně užil The Balck Dahlia Murder. U Carnifex je však neskutečný rozdíl mezi studiovou tvorbou a schopností předvést materiál stejně kvalitně naživo. Zastávám názor, že na prvním místě by měla být muzika a divadélko okolo by mělo pouze podtrhnout zážitek. U Carnifex jsem 2x viděl především divadlo. Včera se mi jejich set docela líbil, což jsem v reportu zmínil.
  4) Fanoušků Carnifex a spol. pod dvacet tam byly opravdu mraky. Souhlasím, že především v kotli. Osobně jsem stál převážně na hranici kotle na středu, jelikož je tam nejlepší zvuk.
  5) Black metal. Ano, valná většina BM kapel jsou totální šašci. to, co předváděl např. starý bicmen z Gorgoroth (a nejen on), nebylo snad ani k smíchu. Nevím ale, proč do toho BM taháš, jelikož jediná kapela s BM nádechem na této akci byli Keep of Kalessin, kteří oproti Carnifex předvedli výrazně vyzrálejší výkon. Když to srovnáme opět přes bicmeny - já bych si do kapely 100x radši posadil za škopky Vyla (byť se nesnaží hrát tak technicky) než Coryho, který si evidentně nakládá víc než uhraje.
  6) Nejsem o tolik starší než Ty, tři křížky mi ještě nějaký ten pátek nebudou. Nejsem nikterak zaujatý proti jakémukoliv žánru. Podívej se na perex článku - hudba je dobrá, či špatná - na žánru nesejde. Deathcore přinesl nepochybně některé zajímavé postupy, ale dnes to dospělo do fáze, kdy vzniká nespočet DC kapel, kteří pouze totálně vykrádají pár slušných žánrových kapel - toto je trend.
  Měj se a díky za koment.


  • Re: re: zaujatost (Petr..., 26.02.2011 22:47) Reagovat

   "Deathcore přinesl nepochybně některé zajímavé postupy, ale dnes to dospělo do fáze, kdy vzniká nespočet DC kapel, kteří pouze totálně vykrádají pár slušných žánrových kapel - toto je trend" - Musím bohužel naprosto souhlasit, dneska je to často všechno jak přes kopírák a celá scéna tak ztrácí na autentičnosti, čest těm pár skvělým vyjímkám jako například The Black Dahlia Murder či All Shall Perish.

 • Recenze (Sisyf, 25.02.2011 22:42) Reagovat

  Tato recenze na me pusobi, jakoby ji psal nekdo, kdo na podobne koncerty chodi tak pul roku az rok. Uz jen proto, ze kdyz tu KoK byli pred peti lety, tak na zadne velke image nestaveli.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pet Shop Boys - Nonetheless 8/10
Recenze: Pet Shop Boys na "Nonetheless" vyhlížejí budoucnost a zároveň kvitují svou minulost Na následovnici desky "Hotspot" jsme si museli počkat čtyři roky. Tohoto času však Pet Shop Boys na "Nonetheless" naplno využili - předkládají nám totiž svou nejkomplexněji pojatou nahrávku za dlouhé roky. Zároveň ukazují své... čtěte zde
Vydáno: 20.06.2024 15:15 v sekci Recenze
Pohled do českých hitparád - 24. týden 2023
Návrat "Houdiniho", Rolling Stones poprvé v nejlepší desítce. Česká rádia omílají loňské hity Po sedmitýdenní pauze se do čela tuzemského rádiového žebříčku vrátila Dua Lipa s loňským singlem "Houdini". Poprvé se do top desítky probojovali veteráni The Rolling Stones se songem "Mess It Up". Albům podruhé vévodí Calin s... čtěte zde
Vydáno: 20.06.2024 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Nové desky 24/2024 - od Mobyho přes Black Country Communion po Lindsey Stirling
Nové desky 24/2024 - od Mobyho přes Black Country Communion po Lindsey Stirling V polovině června jsme se dočkali novinky Mobyho, který si pozval fůru hostů. Doplnili ho rockeři Black Country Communion, The Decemberists, Widespread Panic a John Grant, americká houslistka Lindsey Stirling, countryový zpěvák Luke Combs,... čtěte zde
Vydáno: 19.06.2024 12:15 v sekci Novinky | Nové desky
Chorobopop - Nad našimi jasně položenými kvízovými otázkami někteří fanoušci stále tápou
Rozhovory: Chorobopop - Nad našimi jasně položenými kvízovými otázkami někteří fanoušci stále tápou Rožnovské hudební podhoubí vydalo již nejeden výrazný projekt převážně z punkového či alternativního ranku. Patří k nim i Chorobopop, za kterým stojí Daniel Stibor zvaný Ctib. S tříčlennou kapelou jsme si povídali zejména o... čtěte zde
Vydáno: 19.06.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Kolektivní halucinace - Horníci 8/10
Video: V novém klipu Kolektivní halucinace odhalují "Horníci" své tváře Na jaře tohoto roku vydala formace Kolektivní halucinace své čtvrté studiové album "Nejistota" a nyní z něj v premiéře představuje syrový videoklip "Horníci". Jedná se o první skladbu z desky, která dostala vizuální podobu.... čtěte zde
Vydáno: 18.06.2024 19:00 v sekci Audio / Video | Video
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Fotogalerie: Druhý den na Brutalu v obrazech (15.08.2023 15:55)
- Brutal Assault ohlašuje první jména 26. ročníku. Přijedou Hypocrisy, Napalm Death nebo Nile (14.10.2022 15:41)
- Naživo: Brutal Assault, den druhý: Když jdou metalisti na diskotéku (16.08.2018 17:21)
- Fotogalerie: Brutal Assault, den druhý aneb Hledá se headliner! Laibach se hlásí (15.08.2018 10:30)
- Brutal Assault oznámil první velká jména (02.02.2018 16:31)
- Nové desky 25/2017 (25.06.2017 06:16)
- Naživo: Metalová exhibice pro nejvěrnější (26.11.2013 16:52)
- Fotogalerie: Bodomský masakr převálcoval Zlín (25.11.2013 10:42)
- Children Of Bodom, Amorphis či Soilwork. Nadupaný Zimní Masters of Rock se kvapem blíží (12.11.2013 09:42)
- Naživo: Nekompromisní práce vražedného stroje (08.10.2012 15:54)

ALBUM TÝDNE 25/2024

Aurora
What Happened to the Heart?

Roztančená, rozhekaná a rozjařená Aurora se dva roky po desce "The Gods We Can Touch" vrací s novým materiálem. Už dříve zveřejněné singly naznačily, že norská zpěvačka je znovu ve formě. A to se potvrdilo: vydává ze sebe to nejlepší, aby v dnešní válkami a nenávistí zmítané době zažehla pochodeň naděje.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 21.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
So 22.06.
Metronome 2024 (Výstaviště, Praha)
Út 25.06.
The Gaslight Anthem (US) (Roxy, Praha)
St 03.07.
Rod Stewart (UK) (O2 Arena, Praha)
St 03.07.
Beats For Love (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 04.07.
The Smashing Pumpkins (US) (O2 Universum, Praha)
Ne 07.07.
Laid Back Country Picker (US) (Café V Lese, Praha)
St 17.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Čt 18.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)
Pá 19.07.
Colours of Ostrava 2024 (Dolní Vítkovice, Ostrava)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Parkway Drive Prince Vladimír Mišík Bring Me The Horizon Avril Lavigne Beyoncé Sia The Offspring mp3.com Taylor Swift Dario G Rush Mirai Queen Kabát Bono Lucie Vondráčková Billie Eilish
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe