TOPlist
shop.musicserver.cz
Houpací koně - Hotel Palace

Koně, co si půjčujou známí

Vydáno: 05.11.2010 13:00 v sekci Recenze - Lukáš Benda | foto: facebook interpreta

Ústecká lokální kapela Houpací koně zažila svůj kvalitativní vrchol před pěti lety, po vydání živáku "Haiku". Od té doby Imlauf & spol. příjemně stagnují při své nadprůměrnosti. Taková je i "Hotel Palace". Nečekejte punk. Čekejte nejkvalitnější CZ poprockovou kytarovku, která je pank víc než punk.

8/10

Houpací koně - Hotel Palace

Vydáno: 28.10.2010
Celkový čas: 36:08

Skladby: Brak, Jsou, Vypujčený byty, Většina lidí, V noci, Jenny, Kde jsem?, Málo, Hotel Palace 23:15, Déšť, Doufám

Vydavatel: Yannic South

Když se v devatenácti letech stal z jednoho ústeckého pragocentristy ústecký Pražák, své sociální potřeby integrování se do přízně opačného pohlaví často zúžil na očarování metropolitních slečen svým černým původem. On; tedy já. A Schwarze Aussig.

Pouštěl jsem servírkám, těm brigádnicím za barem, ve volném čase mezi litím ginu své Houpací koně. Až s podivem jsem noc co noc zjišťoval, kolik jukeboxů v non-stopech umí mluvit ústecky. Rozervaný, o nic míň než dnes, každou noc jsem byl tím jediným Imlaufem v panoptiku. Žil jsem i umíral s každou domovskou melodií. S každým posledním nočním, prvním ranním metrem. Magie Ústí v Praze, nazýval jsem ty stavy, kdy do prostoru vtančily všechny ty "Písně z bistra". A servírkám - brigádnicím i bez peří učarovaly.

Nikdo je neznal, ty servírky. Střídaly se v non-stopech nebo možná jen já moc střídal teritoria. I individua. Soundtrack ke každýmu místu, ke každý holce zůstával stejný. "Tiché dny na Klíši" na rozbouřeným ostrově svobody na černým Žižkově. Rozbořený vzdušný zámky ještě víc zdevastovaný tím prvním ranním. Vlakem domů. Remizuju s revizorem. Průvodčí. "Kam to bude," ptá se oznamovacím tónem. Říkám domů. "Ztlumte si to," ukazuje na kosy. Říkám domů. "Kam domu?" Do Ústí. Co servírkám - brigádnicím tak učarovalo.

Nikdo je nezná, Houpací koně. Jen moji známí, kteří si ode mě neustále půjčují jejich diskografii, a pak taky servírky, který už dneska pracujou na plnej úvazek. Často s podvazkama. Praha je zlá. O nic míň než Ústí. I holky jsou zlý. "A Houpací koně nikdy nebudou slavná kapela," napsal by Tenkrát Tomáš, kdyby poslouchal český poprock.

Mini diskografie HK ve vzpomínkách Jiřího Imlaufa

Houpací koně - Houpací koně
Houpací koně - Houpací koně. 1995. Emoce kapaly ze stropu a lítaly vzduchem, z Ústí doletěly až do malý vesničky u Hradce Králové, kde jsme ve studiu bydleli, točili, hádali se, dělali mejdany, na dveřích nápis: "Za 120 000 dolarů natočíte leda tak...", Joe Cocker. My měli míň, ale mysleli jsme, že to bude Seržant.

Houpací koně - Záříjen
Houpací koně - Záříjen. 1996. Dvojka měla být původně s jedničkou dvojalbum, ale rozmluvili nám to, tak jsme je rozdělili. Nahráno ve stejném studiu ve stejnou dobu, nazpíváno a smícháno o pár měsíců později, v textech se angličtina přetahuje s češtinou, v hudbě všechno se vším, ale hlavní slovo má písnička. Ústecké emo.

Houpací Koně - Písně z bistra
Houpací koně - Písně z bistra. 2003. Po letech demáčů, letargie a krizí konečně deska. Dva noví spoluhráči, Guerilla a Míla, resuscitovali kapelu. Špatný časy vzala voda - Praha po povodni, studio Ondřeje Ježka, první liga, bydleli jsme v Ježkově ulici na Žižkově. V jistým smyslu nultá deska; sbírá matroš za posledních pár let. Písně ke svádění rozvedených servírek.

Houpací koně - Tiché dny na Klíši
Houpací koně - Tiché dny na Klíši. 2006. První deska, pro kterou písničky vznikaly cíleně v jednom záběru a zatím nejkratší dobu. Víc klidu v hudbě, stejnej neklid v textech. Zase jáMOR, kde jsme ale tenkrát bydleli? Booklet jako storyboard k filmu o filmu o Ústí. Čtvrť Klíše a počmáraný tajný zápisníky. Podle kritiky 2 674. nejvýznamnější album české populární hudby.

Za dobu, která dělí poslední dvě studiovky, vznikly desítky písní, jež obohatily setlisty Houpacích koní při jednotlivých koncertech během nejčerstvější čtyřletky. Není divu, že fanouškům na desce "Hotel Palace" schází ohrané "Hélium", neohrané "Kino Moskva" nebo další pokračování melodramatu plného servírek z Mumie (experimentální prostor, kde "Hotel Palace" vznikl), "Ruce barmanek". Tolik k tomu, co na albu nenaleznete.

Texty, které jsou psané učitelem, ale učitelské - v pejorativním slova smyslu - nejsou ani náhodou, zůstávají největší devizou HK. Hudební produkce ani na nové desce dvakrát objevná není, držíc se stále na hranici snesitelnosti pro tuzemská rádia - přestože ta na to neslyší.

Melodie rozhodně nejsou hloupé a skrývají v sobě krom momentů překvapení i velmi silnou atmosféru. Tu pocítíte, když po prvním poslechu dokážete při tom druhém jednotlivé písně od sebe hravě oddělit, navzdory tomu, že do sebe dokonale zapadají. Vyjmete-li, s jednou čestnou výjimkou, kterýkoliv z jedenácti songů a pustíte si jej, dojde vám, že kdyby rádia nepřehlížela Houpací koně, rádi byste je začali konečně poslouchat. Ta rádia, myslím. Houpací koně jsou opozicí k Vypsanejm Divokejm Malátnejm Kryštofům. A sice je to ctí, ale ve finále je jim to stejně na hovno, protože ve stínu bývá zima. Zvláště v zimě. A na slunci se vyhřejvaj jiní.

Desku "Hotel Palace" stahujte zadarmo zde. A pokud se chcete dotknout Ústí v Praze, Houpací koně rozhoupou 6. listopadu strahovskou Sedmičku.

  • recenze... (gish, 06.11.2010 16:15) Reagovat

    Mrzi me, ze tuhle kapelu u nas moc lidi nezna, protoze by si jiste zaslouzila mnohem vetsi pozornost. Bohuzel podobne recenze nejake zmene moc nepomuzou. Ocenuji vysoke hodnoceni i snahu o originalitu, ale ruku na srdce, co tenhle text rekne cloveku, ktery o teto skupine v zivote neslysel? Podle me absolutne nic. Predevsim ta prvni cast je sice hezka osobni zpoved, ale informacni hodnota naprosto nulova.... Skoda...

    • Re: recenze... (Medojed, 07.11.2010 13:02) Reagovat

      Obávám se, že HK do širšího podvědomí jen tak nevstoupí. Tuctový hlas bez zajímavé barvy a nevýrazné melodie nezachrání ani zajímavé texty. Naštěstí snad HK alespoň opustili pokusy o anglické songy, které byly dosti tragické.

      • Re: recenze... (gish, 07.11.2010 15:42) Reagovat

        No tak znam radu tuzemskych skupin, ktery zneji po vsech strankach mnohem tuctoveji a navic se nemohou oprit ani o ty texty a tesi se u nas pomerne slusne oblibe... :)

      • Re: recenze... (Jana, 03.12.2010 15:01) Reagovat

        Takhle to dopadá, když se někdo snaží dělat chytrým a vyznívá to zcela opačně. Angličtinu HK opustili tak před patnácti lety a o "anglické songy" se nepokoušeli nikdy. Což pozná každý, kdo je schopen vycítit rozdíl mezi řekněme Oasis a Sonic Youth. Pokud jsou jinak HK tuctoví s JI má tuctový hlas, chtěl bych docela vědět, jak že znějí ti netuctoví...
        Autor té recenze je na tom oproti této reakci malinko lépe, ale na druhou stranu postavit do stejné lajny bill, fixu, kryštof a chinaski prozrazuje jak je mimo misu. Fixa na stejné myšlenkové vlně jako HK, Márdí je stejně dobrý textař jako Imlauf, jen Fixa hraje jinak a je populárnější. Ale není to žádná opozice, cíl je stejný, jen cesty jsou jiné. Zatímco Kryštof nemá k HK daleko hudebně, ale v textech a právě té myšlenkové vlně je mezi nimi propast. DB a CH jsou pak úplně jinde - to není ani opozice, to je jiný svět.

    • Re: recenze... (pan tau, 07.11.2010 22:06) Reagovat

      Pravdu díš kámo. Jediný, co by moh Lukáš Benda udělat v souvislosti s touhle kapelou je to, že by o ní nikdy neměl psát, protože to je to nýmand.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 15/2025 - od Mayday Parade přes I Love You Honey Bunny po Dunaj s Janou Vébrovou
Nové desky 15/2025 - od Mayday Parade přes I Love You Honey Bunny po Dunaj s Janou Vébrovou Hned šestice hudebníků se na Velký pátek rozhodla, že to zkusí ve dvojici. Jsou jimi Dunaj s Janou Vébrovou, Rhiannon Giddens s Justinem Robinsonem a Julien Baker dohromady s Torres. Víceméně sólově se pak prezentují I Love You Honey... čtěte zde
Vydáno: 23.04.2025 14:05 v sekci Novinky | Nové desky
Míra Vlasák (Epydemye) - Holky v podprsence nepřijdou poslouchat texty o Janu Palachovi či Miladě Horákové
Rozhovory: Míra Vlasák (Epydemye) - Holky v podprsence nepřijdou poslouchat texty o Janu Palachovi či Miladě Horákové Jihočeská formace Epydemye se na naší scéně pohybuje už dvě dekády. Letos své fanoušky potěšila novým albem "Dosebe", a i když právě to byla hlavní záminka našeho rozhovoru s kytaristou, zpěvákem a jedním z autorů písní... čtěte zde
Vydáno: 23.04.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Bariel - Největší radost mám z komunity, která vznikla kolem mé debutové desky
Rozhovory: Bariel - Největší radost mám z komunity, která vznikla kolem mé debutové desky Český hudebník a performer Jakub Baierl, vystupující jako Bariel, vydal na konci března debut "Život je jeden z nejtěžších". Fanouškům je již dobře známý jako součást Yoga kolektivu a člen synthpopového dua Méta Monde. Jak deska... čtěte zde
Vydáno: 22.04.2025 17:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Ventolin - Být uzavřený ve své pevnosti nikam nevede, je potřeba se někam vypravit
Rozhovory: Ventolin - Být uzavřený ve své pevnosti nikam nevede, je potřeba se někam vypravit David Doubek alias Ventolin se stal svébytným fenoménem na poli domácí elektronické hudby. Před pár týdny vydal čerstvé album "Všechno nejlepší", na kterém opět přináší analogovou elektroniku korunovanou absurdními texty i... čtěte zde
Vydáno: 22.04.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Dunaj & Jana Vébrová - Mňau 8/10
Recenze: Dunaj po boku Jany Vébrové neztrácí tvář a na "Mňau" zkoumá nové proudy Klíčová formace nejen brněnské alternativy, Dunaj, dokázala před třemi lety úspěšně navázat - po téměř čtvrtstoletí ticha! - na svou minulost a představila album "Za vodou". Nyní kapela přizvala na palubu Janu Vébrovou a s... čtěte zde
Vydáno: 21.04.2025 00:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Tali sebrala starý chlapy a natočila s nimi song "Starý chlapi" (03.04.2024 16:38)
- Video: Houpací koně nabízejí "Náhradní území" těm, kdo ztratili směr (16.05.2021 19:26)
- Video: Houpací koně nabízejí v klipu "So Long" pohled za oponu osamělosti (29.03.2021 19:05)
- Recenze: "Soulkostel 8 11 2019" Houpacích koní je působivý akustický živák (08.05.2020 10:00)
- Recenze: Houpací koně jsou na "Desolation Peak" průvodci na cestě bez cíle (09.03.2019 16:31)
- Fotogalerie: Houpací koně přivezli do Prahy romantiku pochmurného severu (27.02.2019 21:13)
- Houpací koně chystají turné i křest alba "Desolation Peak" (11.02.2019 17:48)
- Houpací koně dají Praze ochutnat ústeckou romantiku (28.01.2019 14:41)
- Video: Houpací koně mají nové video "Tesaři" (01.12.2016 17:40)
- Pocta Psím Vojákům "Sbohem a řetěz" vyjde už za pár dnů (12.05.2015 14:52)

ALBUM TÝDNE 16/2025

Dunaj & Jana Vébrová
Mňau

Klíčová formace nejen brněnské alternativy, Dunaj, dokázala před třemi lety úspěšně navázat - po téměř čtvrtstoletí ticha! - na svou minulost a představila album "Za vodou". Nyní kapela přizvala na palubu Janu Vébrovou a s deskou "Mňau" vplouvá do nového přítoku hlavního hudebního řečiště.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 24.04.
The Lumineers (US) (O2 arena, Praha)
Pá 25.04.
Only the Poets (UK) (Fléda, Brno)
Út 29.04.
Oddisee (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Čt 01.05.
Mark Ambor (US) (Roxy, Praha)
Pá 02.05.
Joe Bonamassa (US) (O2 Universum, Praha)
So 03.05.
David Garrett (DE) (O2 universum, Praha)
Pá 09.05.
Tyler The Creator (US) (O2 arena, Praha)
Pá 09.05.
The Murder Capital (IRL) (MeetFactory, Praha)
Ne 11.05.
Ghost (SWE) (O2 arena, Praha)
Ne 11.05.
Bbno$ (CAN) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Linkin Park Prince Justin Bieber The Prodigy Lady Gaga Madonna Pink Floyd Hugo Toxxx Lucie Vondráčková Ed Sheeran Beyoncé Queen The Weeknd Viktor Sheen BJ The Chicago Kid Kabát Dua Lipa Coldplay Taylor Swift
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Souhlasím