TOPlist
shop.musicserver.cz

Cesta mezi velikány je volná

Vydáno: 24.11.2008 00:00 v sekci Recenze - Honza Sedláček | foto: facebook interpreta

Přímo z centra hazardu, z hlavního města kýče a spoře oděných hostesek se už potřetí snaží vystoupat na piedestal rockové slávy čtveřice The Killers. Pýchou se dmoucí novináři na druhém břehu Atlantiku je označují za své U2. Tak jednoduché to ale se zaškatulkováním po nejnovějším "Day & Age" nebude.

9/10

The Killers - Day & Age

Vydáno: 24.11.2008
Celkový čas: 45:26

Skladby: Losing Touch, Human, Spaceman, Joy Ride, A Dustland Fairytale, This Is Your Life, I Can't Stay, Neon Tiger, The World We Live In, Goodnight, Travel Well, A Crippling Blow (Bonus Track)

Vydavatel: Universal

Dlouho dopředu avizovali toho času nekorunovaní vládci indie rocku, že po dvou vesměs přímočaře odsýpajících kytarových deskách musí přijít vystřízlivění v podobě zamyšlenějšího a celkově pomalejšího materiálu. Jeho prostřednictvím kapela jako by přemítala o svém minulém a dalším vývoji, přičemž zároveň (možná nevědomky) načrtává sice hrubé, ale již dobře čitelné obrysy. Jací tedy jsou The Killers pro rok 2009?

Především se už po dvou úvodních skladbách dostavuje pro někoho nepříjemné poznání, že skupina se s drzostí sobě vlastní zase o něco důrazněji hlásí k mainstreamové, v drahém studiu obroušené formě sebevyjádření. Umění v tom zase nehraje až takovou roli. Právě díky tomu se ale "Day & Age" nemusí koukat na žánrové hranice a už vůbec ne uspokojovat zakonzervované jádro fanoušků indie. Kdo z nich by snad chtěl protestovat proti nastavenému kurzu, dostane se mu tak akorát ironického úsměšku a rady "ber, nebo nech být". Na kompromisy The Killers nepřistupují.

Album přetéká hudebními vlivy. Skoro bych se řekl, že před započetím tvůrčího procesu naposlouchali muzikanti nepočítaně muziky ze znovu frčících osmdesátek, které prokládali karibskými rytmy, návštěvami obskurních živých vystoupení v kasinech Las Vegas a špetkou ambientu. Výslednicí je do sebe zapadající mozaika stylů pestřejší než ta z obalu. Jak to dohromady zní? Uspokojivou odpověď hledám těžko. Napadá mě jen klišé, že jedenáctkrát docela jinak.

S čím se stejně jako na "Hot Fuss" a "Sam's Town" nijak zvlášť nehýbalo, jsou texty. Jejich výsostními znaky jsou i do třetice na první poslech podivuhodné slovní hříčky, místy zdánlivá obsahová prázdnota, za níž je ale potřeba hledat ty nejprostší a zároveň nejtypičtější životní příběhy, i když specificky podávané. Ostatně výsek refrénu prvního singlu "Human" znějící "Are we human or are we dancer?" mi dává náznakem za pravdu.

Deskou "Day & Age" vytvořila skupina přes všechno výše řečené původní majstrštyk, jehož úspěch či neúspěch bude pro její budoucnost důležitější, než se může na první pohled zdát. Potenciál, který nese, je totiž mimo jiné hitovější než kdy dřív a pokud ho The Killers správně využijí, jejich cestě mezi velikány nemůže už nic zabránit. Hordu nakrknutých fans nevyjímaje.

  • heh (Loco, 24.11.2008 00:46) Reagovat

    Vsimnete si jak ma kytara ve skladbe "Joy Ride" az podezrele vykradajici charakter skladby "Midnight" od Rock Kills Kid.

  • ??? (Jiří, 24.11.2008 12:09) Reagovat

    Nevím proč, ale po poslechu téhle desky mám pocit, jako bych složil vagón uhlí. Dřina, dřina, lopotná dřina vyrobit za každou cenu refrén, který vejde do dějin pop-music. Ne každém je ovšem dáno, muzika není matematika.

  • dobre cd (martin, 24.11.2008 12:24) Reagovat

    Ja som spokojny. Paci sa mi, ze zneju zase trochu inak. Fajn kapela. Len posledny song mi pripomina The Cure, mohli to zakoncit nejako optimistickejsie a velkolepejsie.
    Viac by mi vyhovoval koniec v style Why Do I Keep Counting.
    Mne sa k nim pochmurnost nehodi, nie takato ocividna.
    Texty su v pohode, myslim, ze viac dobre ako zle.

  • povedlo se (patras, 24.11.2008 20:27) Reagovat

    miluju sam s town ale na tehle desce se the killers podařilo posunout zase dal cela deska zni jako rozjeta party zahajena skvělým losing touch ale jako všechno musí mít svůj konec a ten reprezentuje posmutnela goodnight,travel well jedina slabsi skladba je bonusova crippling blow ktera jedina mi sem příliš nezapada

  • devět z deseti ?! (DJ, 24.11.2008 21:13) Reagovat

    tohle je nuda a i to je dost silný slovo

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Vojtaano feat. Zeller - PKZ
Video: PREMIÉRA: Vojtaano s Zellerem z Cocotte Minute zpívají v "PKZ" o problémech normálních nas*aných a utahaných chlapů Při příležitosti společné tour nazvané "Bastardi a Budulínek tour 2025", na kterou vyrážejí v pátek 7. března (první zastávka proběhne v Havlíčkově Brodě), vychází klip k již dříve vydané písni "PKZ". V té své síly... čtěte zde
Vydáno: 06.03.2025 19:00 v sekci Audio / Video | Video
Pohled do českých hitparád - 9. týden 2025
"Plamen" i po roce a půl stále žhne. Kateřina Marie Tichá opět kraluje domácí tvorbě v rádiích Vedení v českém rádiovém žebříčku přebírá britský zpěvák Myles Smith s "Nice To Meet You", do čela pořadí tuzemské hitparády se vrací Kateřina Marie Tichá s hitem "Plamen". Albové stupně vítězů se nemění, na čtyřce... čtěte zde
Vydáno: 06.03.2025 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Nové desky 8/2025 - od Lisy přes Architects po Banks
Nové desky 8/2025 - od Lisy přes Architects po Banks Protože si ty největší hvězdy vzaly minulý týden s vydáváním alb oddech, musí vám stačit novinky americké Banks, členky k-popových Blackpink Lisy či metalistů Avantasia a Architects. Doprovodí je Haiťan Fridayy , Kanaďan Aloe... čtěte zde
Vydáno: 05.03.2025 12:30 v sekci Novinky | Nové desky
Insania - Cukr a Bitch 8/10
Video: Insania v apokalyptickém klipu "Cukr a Bitch" zvěstuje konec starého světa Už tři roky uplynuly od toho, co brněnská Insania vydala své dosud poslední studiové album "GRRRotesky", za které získala cenu Anděl. Nyní zahajuje další etapu a vypouští první singl "Cukr a Bitch" z připravované, zatím... čtěte zde
Vydáno: 05.03.2025 08:00 v sekci Audio / Video | Video
Tomáš Klus, Malostranská beseda, Praha, 3.3.2025
Naživo: Malostranská beseda slavila patnáct let od znovuotevření koncertem Tomáše Kluse Na podzim Tomáš Klus představil světu povedenou novou desku "Tady to máš", na které se vrací k písničkářské formě prahnoucí pro vnitřním sdělení, nikoli po společenském otřesu. Premiérově ji naživo přehrál na veřejné... čtěte zde
Vydáno: 04.03.2025 16:30 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 48/2024 - od Lucie Bílé přes Ladě po Arcane (04.12.2024 13:00)
- U2 už za pár dní připomenou dvacet let "How To Dismantle An Atomic Bomb" nabušenou reedicí (19.11.2024 19:17)
- Nové desky 35/2024 - od Nicka Cavea & The Bad Seeds přes Palaye Royale po Monkey Business (04.09.2024 12:00)
- Video: The Killers se v art deco inspirovaném klipu "Bright Lights" ocitají před spoustou světel (14.08.2024 11:53)
- Audio: David Guetta poslal nový singl U2 na taneční parket i do rádií (10.02.2024 14:06)
- Audio: The Killers nadělili fanouškům pod stromeček píseň "We Did It In The Name Of Love" (02.01.2024 12:37)
- Bono v nové audioknize "Surrender" rekapituluje vzestupy i pády U2 (13.12.2023 10:39)
- Audio: The Killers představují hymnickou novinku "Spirit". Je prodchnutá synth popem 80. let (12.12.2023 11:37)
- The Killers budou znovu rekapitulovat. V prosinci vydají bestofku "Rebel Diamonds" (09.11.2023 13:48)
- Video: Můžeme si oddechnout. U2 se s "Atomic City" zase vracejí zpět do formy (03.10.2023 08:35)

ALBUM TÝDNE 09/2025

Architects
The Sky, The Earth & All Between

Architects se na novém albu "The Sky, The Earth & All Between" vydávají na odvážnou cestu mezi chaosem a harmonií. Syrové riffy, progresivní prvky i emotivní texty vytvářejí apokalyptickou symfonii, která fascinuje i zneklidňuje. Celkový dojem nekazí ani to, že se nevyhnuli několika předvídatelným momentům.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 07.03.
The Underground Youth (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
Ne 09.03.
The Game (US) (Roxy, Praha)
Po 10.03.
Joost Klein (NL) (Forum Karlín, Praha)
Út 11.03.
God Is An Astronaout (IRL) (MeetFactory, Praha)
Út 11.03.
Bloodywood (IN) (Roxy, Praha)
St 12.03.
Skunk Anansie (UK) (SaSaZu, Praha)
St 12.03.
Lenny Kravitz (US) (O2 arena, Praha)
So 15.03.
Alan Walker (NOR) (Forum Karlín, Praha)
So 15.03.
Gavin James (IRL) (Rock Café, Praha)
Pá 21.03.
Sofian Medjmedj (CZ) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber Prince The Prodigy Vladimír Mišík Lady Gaga Kabát Beyoncé Lucie Vondráčková Madonna Taylor Swift Viktor Sheen Gaia Mesiah Coldplay Queen The Weeknd Mirai Vypsaná fiXa Marka Rybin Hugo Toxxx David Guetta
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Souhlasím