Kdo hledá, (ne)najde

Vydáno: 13.12.2008 05:00 v sekci Recenze - Petr Balada | foto: facebook interpreta

Popron Music vytvořil novou edici pro mladé interprety. Pomáhá jim splnit si sen v podobě vydání vlastního alba. Každá, i darovaná, mince má však svůj rub a líc. V tomto případě spíše rub a rub. Splněný sen Rekes Mudes se totiž může lehce stát noční můrou.

2/10

Rekes Mudes - Hledala maleny

Vydáno: 29.09.2008
Celkový čas: 44:11

Skladby: Hledala maleny, To ti povídám, Pasáček, Spal mě, ... a tohle vydržet nejde, Divoký koně, Leť vysoko, Blaze mi, Od týhle chvíle jsi má, Co do hlavy stoupá, Můj důvod, Jsem srab

Vydavatel: Popron Music

Hned na úvod dovolte dvě citace. Jeden nejmenovaný zásilkový obchod nabízí desku s následujícím popisem:
"REKES MUDES ... složili a nahráli celou řadu rockových lovesongů a ty nejlepší z nich vám nyní představují na své debutové desce Hledala maleny. Naleznete zde nejen taneční vypalovačky a hitovky s chytlavými refrény, ale i klidnější poslechové písně a dojemné rockové balady."

A pro informační úplnost ještě ta z webových stránek kapely:
"Mnoho kapel v této zemi míchá styly, zkouší nové postupy a alternativy. Každý chce být tak strašně jiný, vyjímečný a neohraný, až nakonec není skoro nikdo, kdo by tu dělal poctivý čistý rock - bez přísad, bez alternativ, bez vedlejších vlivů. Tak, jak to dělají např. Aerosmith, Bon Jovi, Alter Bridge nebo Nickelback - právě tito rockoví velikáni jsou pro tuto kapelu největším zdrojem inspirace. Právě tuto hudbu chce tato kapela přinést lidem."

Vážení zbloudilí hudební čtenáři, já jsem tu desku slyšel. Celou, na jeden zátah, bez přeskakování. Dokonce jsem v mylném úsudku, že mi něco uteklo, neváhal vrátit jeden song i zpátky na začátek. Zodpovědně proto můžu prohlásit, že tak nepokrytě slabou desku nahranou s tak přesvědčivou silou jsem ještě letos neslyšel.

První tři skladby jsem se vydržel smát. Přišlo mi až neuvěřitelně zábavné, jaká skvělá parodie na výše zmíněné kapely po stránce hudební a na řadu českých po stránce textařské nám tu vyrašila. Ovšem čeho je moc, toho je dvakrát tolik. Smích zvolna vystřídala rozmrzelost, apatie, zoufalost. Neustále jsem čekal na nápovědu, že nic z toho skutečně není myšleno vážně. Ta však nepřišla ani z oficiálních internetových stránek, které mě naopak ještě informačně dorazily:

"Velký důraz klade kapela Rekes Mudes na své texty. Jsou velice silné a zásadně v českém jazyce. Vypráví většinou o lásce a o všech strastech a slastech s ní spojených a jsou tvořeny s maximálním nasazením a precizností."

Po této zprávě jsem nabyl přesvědčení, že se vydavatelství spletlo a místo Rekes Mudes vydalo pod jejich jménem někoho úplně jiného. Nevěřím totiž tomu, že by se například verš "I když tě nemám, jsi všechno co mám" dal pokládat zrovna za precizní. To už v té samé skladbě použitý obrat "Tak říkám ti to postý, skřípla jsi mi prsty" je alespoň přihlouple zábavný. I když mým jednoznačným favoritem zůstává velice silný kousek s gurmánským podtextem: "Její duše propadla se nocí, její maso rozdali si vlci."

Pokud chcete definovat hudební styl Rekes Mudes, je možné použít citaci z webu - poctivý čistý rock. Tedy přesněji řečeno poctivý tancovačkový český rock. Samotné skladby jsou pak po hudební stránce vystavěny s podivuhodně stálou křečí, ve které se refrén od zbytku povětšinou rozezná pouze podle nadpisu u textu v bookletu.

Ten také v podobě děkovačky skrývá asi největší záludnost alba "Hledala maleny". Děkuje se za hodiny hlasové výchovy a zpěvu, přičemž u zpěváka s jeden a půl hlasovou polohou mě celou dobu provázel pocit, že je to jedna velká naběhlá žíla, která musí co nevydět prasknout. Dále se děkuje za hodiny tvůrčího psaní a za cenné textařské rady, což by potvrzovalo moji spikleneckou teorii o záměně kapel. Poděkování si vysloužila také paní učitelka, a tím jsem si myslel, že je vysvětleno vše. Jenomže chlapcům je kolem dvacítky. Mé tápání pokračuje. Obracím se proto tímto na všechny nezaujaté posluchače, aby mi pomohli rozklíčovat, jestli jsou Rekes Mudes skutečným hudebním propadákem či geniálním parodickým uskupením. Nebo je pravda někde tam venku a za vším stojí FBI? Případně na našem území operující příslušníci zahraničních rozvědek? I když je pravda, že v tom případě by správný název desky nejspíše zněl "Hledala radary".

  • ... (martin, 13.12.2008 16:17) Reagovat

    deska je strašná, ale recenze snad ještě horší

    • Re: ... (já, 14.12.2008 11:39) Reagovat

      Hlavně ten konspirační závěr vyznívá strašně křečovitě.

      Nevím, jestli tam nejsou i další chyby, ale tahleta mě přímo praštila do očí: "(...), která musí co nevydět prasknout."

  • ... (Mah, 15.12.2008 22:47) Reagovat

    já sem toho názoru že kapela je horší než recenze...už z toho bookletu by jeden blil

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Pohled do českých hitparád - 2. týden 2026
Hvězda "Stranger Things" Djo s "End Of Beginning" vládne českému digitálnímu žebříčku Americký muzikant a herec Joe Keery alias Djo vystřelil s písní "End Of Beginning" do čela tuzemské hitparády digitálních singlů. Navázal tak na úspěch z Velké Británie, kde aktuálně také kraluje žebříčku. Českým rádiím dál... čtěte zde
Vydáno: 15.01.2026 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Pocta Davidu Stypkovi, O2 universum, Praha, 12.1.2026
Naživo: Stále tu s námi je. Pocta Davidu Stypkovi vyvrcholila závěrečným pondělním koncertem Vzpomínkové koncerty věnované Davidu Stypkovi uzavřely dvě vyprodané pražské zastávky v O2 universu. Jeho písně v orchestrálních aranžích zahrála Moravská filharmonie Olomouc, za mikrofonem se střídali Mirai Navrátil, Kateřina... čtěte zde
Vydáno: 14.01.2026 13:00 v sekci Naživo
Václav Noid Bárta - Vteřina 8/10
Video: Václav Noid Bárta songem a klipem "Vteřina" apeluje na bezpečnost na silnicích Zlatý slavík Václav Noid Bárta vydal závěrem loňského roku sólovku "S časem se hádám". Jedenáctipoložkový tracklist otevírá "Vteřina", která vyšla aktuálně jako singl s klipem. Některé další zaražené kousky už znáte,... čtěte zde
Vydáno: 14.01.2026 08:16 v sekci Audio / Video | Video
Nové desky 1/2026 - od Alter Bridge přes Blue po The Kid Laroi
Nové desky 1/2026 - od Alter Bridge přes Blue po The Kid Laroi Hudební novinky v novém roce sice ožívají pomalu, ale něco se přece jen děje. Své desky představili třeba britští Blue, američtí rockeři Alter Bridge, Australan The Kid Laroi, countryový hudebník Zach Bryan, indie rockeři The... čtěte zde
Vydáno: 13.01.2026 14:30 v sekci Novinky | Nové desky
Na koho si letos dát pozor? BBC Sound of 2026 vyhrála Skye Newman
Na koho si letos dát pozor? BBC Sound of 2026 vyhrála Skye Newman Britské Radio 1 vyhlásilo výsledky své oblíbené tipovačky BBC Sound of pro rok 2026. Novou tváří, u které si vsadilo, že ji letos uvidíme - nebo alespoň ostrovní posluchači - úplně všude, se stala Skye Newman. Pro londýnskou... čtěte zde
Vydáno: 13.01.2026 08:00 v sekci Novinky

ALBUM TÝDNE 02/2026

Marta Santos
Aquí no sobra nadie

Čeští posluchači se nejspíš se španělskou zpěvačkou Martou Santos setkali až díky nedávnému hitu "Lo Que Pasó, Pasó" s Alvarem Solerem. Ten na podzim opanoval i naše rádia. Rodačka ze slunečné Sevilly vzápětí přišla i se svou druhou studiovkou "Aquí no sobra nadie", která stojí za pozornost i mimo rodnou zemi.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 17.01.
Stodola Michala Tučného (O2 arena, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Justin Bieber Prince Madonna Coldplay Beyoncé Lady Gaga Ewa Farna The Cure
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe