Coldplay, Albert Hammond Jr., O2 Arena, Praha, 22.9.2008

Kterak Coldplay revoltovali ve Vysočanech

Vydáno: 23.09.2008 13:49 v sekci Naživo - Václav Trávníček | foto: Daniel Hlaváč / musicserver.cz

V oblečcích francouzských revolucionářů a s pořádnou dávkou energie přijeli do Prahy Coldplay. Samozřejmě s novou deskou "Viva la Vida Or Death And All His Friends". Šlo o koncert, který byl očekáván několik let. Britové zahráli to nejlepší, co mají, "Fix You" dokonce dvakrát.

Coldplay, O2 Arena, Praha, 22.9.2008
© Daniel Hlaváč / musicserver.cz
Kromě dlouhodobějšího pěstěného květáku na hlavě se Chris Martin zbavil strnulosti a autorské křeče, která čpěla z desky "X&Y" a letos se svou partou Coldplay vydal skvělou novinku "Viva la Viva Or Death And All His Friends".

Než ji ale mohli představit České republice, obstaral začátek večera Albert Hammond Jr., kytarista newyorských The Strokes. Za doprovodu vlastní kapely zahrál písně ze dvou sólovek: "Yours To Keep" (2006) a "¿Cómo Te Llama?" (2008). Poprock s přesahy do psychedelie na publikum zabíral, dá se říct, že zpěvák s hlasem na pomezí Liama Gallaghera a Richarda Ashcrofta našel v Česku spoustu nových příznivců - kdo jeho tvorbu neznal, minimálně se po koncertě podíval na jeho MySpace.com profil. Hammond skončil krátce před devátou hodinou a zatímco se z reproduktorů linuly variace na akustický rámec nového alba, tým Coldplay zvučil. Natěšené publikum se dočkalo po čtyřiceti minutách, kdy melodii nejznámějšího Straussova valčíku vystřídaly úvodní tóny "Life In Technicolor."

Coldplay, O2 Arena, Praha, 22.9.2008
© Daniel Hlaváč / musicserver.cz
Za kapelou se objevil Delacroixův obraz "La Liberté guidant le peuple", který vévodí i obalu poslední studiovky, a parta kolem Chrise Martina se dočkala prvního lesa rukou, vlajícího nad hlavami. Následovala "Violet Hill", první hit z "Viva la Vida" a zároveň nejtvrdší song Coldplay. Exkurzí do druhé desky "A Rush Of Blood To The Head" byly "In My Place" (překvapivě zařazená do první části koncertu) nebo "Clocks", které Coldplay vykradli a nápad z písně použili v songu, jenž večer rovněž zazněl - "Speed Of Sound".

Překvapením byly taneční remixy, které skupina prokládala akustickými verzemi. Vedle sebe tak stály třeba technoverze "God Put A Smile Upon Your Face" (plynule přecházející v "Talk" s kultovním riffem Kraftwerk) a "Hardest Part", vystřižená jenom za doprovodu piana, nebo regulérní diskoška "Viva la Vida" a křehká "Postcards From Far Away". Hlavní postavou byl pochopitelně frontman Chris Martin, který si své místo v popředí držel s cimrmanovským "tohle je můj plac, sem mi nikdo nechoďte, protože tady já budu skoro furt". Basák Guy Berryman a kytarista Jonny Buckland se drželi spíše v pozadí, stejně jako bubeník Will Champion. Ten ale na jednu píseň vystřídal Martina u mikrofonu; to když kapela pronikla publikem až na druhý konec haly a spustila krátký akustický set. Navzdory očekáváním (tradiční a sladké poctě nesladkému Johnny Cashovi) v podobě "Till Kingdom Come" zahráli Coldplay baladu "The Scientist" a Championem odezpívanou "Death Will Never Conquer" - track, který skupina umístila na své webovky na začátku turné.

Coldplay, O2 Arena, Praha, 22.9.2008
© Daniel Hlaváč / musicserver.cz
Koncert vrcholil "Lovers In Japan" s velkolepou videoprojekcí a barevnými konfetami ve tvaru listů, které se na publikum snášely při refrénech. Mezi přídavky nemohla chybět "Yellow", jediné připomenutí debutu "Parachutes", při něm se hala rozzářila do žluté, a pomalá "Fix You", kterou kapela zahrála proto, že ji prvně - v polovině koncertu - zkazila.

Britové do podzimní Prahy přivezli paletu barev a nálad, které po dobu koncertu neúnavně nanášeli na publikum. Při "Lovers In Japan" jste byli rázem v Zemi vycházejícího slunce během jara, kdy kvetou višňové sady, "Cemeteries Of London" zase evokovala Prahu z Kafkových románů. A "Yellow"? Ta naplnila O2 Arenu teplými žlutými odstíny. Umění Coldplay střídat nálady a emoce v kombinaci s vynikajícím zvukem dalo dohromady silný zážitek. Hudební, vizuální, umělecký.

Show Coldplay očima Mirka Böhma

Magazín Šíp, který se před koncertem rozdával, palcovými titulky tvrdil, že tohle bude noc, na kterou Praha nezapomene. Světe div se, bulvár jednou nekecal. Ale veškerý dík nepatří skupině Coldplay, která se v první polovině diplomaticky řečeno hledala, ale naprosto skvělému publiku. Coldplay první hodinu působili nesehraným dojmem, na hlasu Chrise Martina se nachlazení podepsalo víc, než by se dalo očekávat, jedna chyba střídala druhou. Ve druhé polovině už se skupina nechala strhnout jedinečnou atmosférou v hale a zlepšila se, a nebo to už možná v tu chvíli bylo úplně jedno, protože lidé přišli do O2 Areny s jediným úmyslem - bavit se. První vystoupení Coldplay v České republice tak mělo čtyři vrcholy: patnáctiminutovou diváckou vlnu před nástupem Coldplay, divácké dozpívávání popěvku z písničky "Viva la Vida" i přesto, že Coldplay už písničku dohráli, tisíce rozsvícených displejů mobilních telefonů v pauze mezi dvěma bloky a přídavek "Yellow". Tedy čtyři jedna pro Prahu.

Setlist: Life In Technicolor, Violet Hill, Clocks, In My Place, Speed Of Sound, Cemeteries Of London, Chinese Sleep Chant, 42, Fix You, Strawberry Swing, God Put A Smile Upon Your Face feat. Talk, Hardest Part, Postcards From Far Away, Viva la Vida, Lost, The Scientist, Death Will Never Conquer, Politik, Lovers In Japan, Death And All His Friends, Yellow, Fix You.

Rozsáhlou fotogalerii z koncertu si můžete prohlédnout ZDE.

Coldplay, Albert Hammond Jr., O2 Arena, Praha, 22.9.2008

  • Koncert (Honza, 23.09.2008 14:01) Reagovat

    Pro mě to byl výbornej zážitek. Na to, že byl Chris nachlazený, tak koncert jednoznačně neodflákl. Lidi byli výborný. Projekční část dokonalá. Všechno tak nějak ladilo skvěle. Já se bavil, lidi taky. Doufám, že při příštím turné nás nevynechají. Koncert-95%.

  • Bravo (Monika Süssmilchová, 23.09.2008 14:03) Reagovat

    bravo a ještě jednou bravo, této recenzi tleskám, tento pán byl včera skutečně na koncertu a ne jako pan Dvořák z Novinek.cz, který napsal nesmyslnou recenzi na včerejší koncert, který byl naprosto úžasný až na pár chyb (ale sme pouze lidé že?) :-) všichni sme se bavili, fanoušci byli úžasní, až mě to překvapilo, myslím si, že tento koncert aspiruje na koncert roku v Čr....
    P.S.předkapela byla výborná a má ve mě novou fanynku

    • Re: Bravo (C, 23.09.2008 15:28) Reagovat

      A kolik si tech koncertu navstivila, soudruzko?

    • Re: Bravo (Gábina, 23.09.2008 19:19) Reagovat

      Naprosto souhlasím. A pan chudák pan Dvořák byl asi na úplně jiném koncertě než my ostatní :)

    • Re: Bravo (Pítr, 23.09.2008 21:27) Reagovat

      Koncert roku? Jsi snad na LSD?

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
XIII. století - Nosferatu (vinylová reedice 2025) 8/10
Recenze: Na "Nosferatu" přinesli XIII. století klenot českého gothic rocku. Vinylová reedice ale výročí alba bohužel čest nedělá "Amulet", "Gotika", "Nosferatu". Tři názvy, které u milovníka domácího gotického rocku vyvolají příjemné mrazení v zádech. XIII. století na trojici desek nejen definovali sami sebe, ale hlavně převedli zmíněný žánr do českého... čtěte zde
Vydáno: 14.02.2026 08:35 v sekci Recenze
Václav Noid Bárta - Tvá krev je má síla 7/10
Video: Název jako politický slogan, obsah jako vyznání: Noid se vyznává v novince "Tvá krev je má síla" Václav Noid Bárta jede na sto procent. Neuplynul ani měsíc a po "Vteřině" přichází s dalším singlem "Tvá krev je má síla". Název ve mně evokuje téměř agitku jako od SPD - zní vlastenecky a silácky. Ale naštěstí se novinka... čtěte zde
Vydáno: 13.02.2026 13:30 v sekci Audio / Video | Video
Björk - Cornucopia: The Film 8/10
Hudba v TV: Filmová "Cornucopia" zachytila obrazový monument Björk Björk vždy cílevědomě pracovala s mnoha formami uměleckého vyjádření. Často k tomu oslovovala tvůrce napříč kreativním spektrem. Koncertní film "Cornucopia" v tomto směru působí jako výrazný milník, jenž vás naplno vtáhne.... čtěte zde
Vydáno: 13.02.2026 08:00 v sekci Recenze | Hudba v TV
Ben Cristovao - Vlajka 5/10
Video: Ben Cristovao tlačí olympijskou "Vlajku" zbytečně na sílu Svézt se s olympijskou mánií, respektive podpořit naše sportovce, se už marně snažili Ťupíci s Bárou Polákovou v songu "Poď si 2.0". Na vlasteneckou strunu se nyní snaží zabrnkat i Ben Cristovao s písní "Vlajka". Ne že by dopadl o... čtěte zde
Vydáno: 12.02.2026 18:06 v sekci Audio / Video | Video
Pohled do českých hitparád - 6. týden 2026
Zara Larsson se po jedenácti letech dočkala. Její hit "Lush Life" se stal nejstreamovanějším v Česku V českých rádiích a v albové hitparádě se ani tentokrát mnoho zásadního neudálo - další vítězství si připsali David Guetta a Buka. Zajímavější příběh přináší přehled digitálních singlů: do čela se dostala švédská... čtěte zde
Vydáno: 12.02.2026 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Kam se hrabou Taylor Swift či Coldplay: Koncerty Shakiry v Mexiku přepisují rekordní tabulky (23.03.2025 17:39)
- Nejvíc nej: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2024 podle musicserveru (20-11) (23.01.2025 13:45)
- Do českých žebříčků promlouvají Vánoce. Lucie Bílá boduje se "Vzkazem pro Ježíška", Ewa Farna s "Vánocemi na míru" (12.12.2024 08:00)
- Vítězné Linkin Park stíhají v českém rádiovém éteru Coldplay a Marek Ztracený (05.12.2024 08:00)
- Recenze: Coldplay se na "Moon Music" mění v lenivější, po penězích ale stále bažící hipíky (18.11.2024 18:00)
- Nika Tenda z čela českého albového žebříčku nesesadili Coldplay ani Škwor (16.10.2024 20:00)
- Nové desky 40/2024 - od Coldplay přes Support Lesbiens po The Smile (10.10.2024 10:30)
- První i druhé místo. Linkin Park drtí český digitální žebříček (09.10.2024 19:30)
- Českému éteru kralují Coldplay, Nik Tendo vede v albech (03.10.2024 09:00)
- Artemas se vrátil do čela české rádiové hitparády, Coldplay vtrhli do první desítky (15.08.2024 08:00)

ALBUM TÝDNE 06/2026

Alice Merton
Visions

Alice Merton svou kariéru před pár lety odpálila hitem "No Roots" a zlí jazykové by mohli tvrdit, že od té doby se na něj marně snaží navázat. Horší i lepší skladby, osahávání hudebního prostoru a snaha se tzv. najít ji ale dovedly až k její třetí řadovce "Visions". A ta se jí opravdu povedla.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 15.02.
BvdLvd (UK) / Changeline (FR) (Café V Lese, Praha)
Po 16.02.
Sombr (US) (Forum Karlín, Praha)
Út 17.02.
The Last Dinner Party (UK) (Forum Karlín, Praha)
St 18.02.
Hatari (ISL) (Fuchs2, Praha)
Pá 20.02.
Kensington (NL) (Rock Café, Praha)
So 21.02.
mgk (US) (O2 arena, Praha)
Ne 22.02.
Motionless In White (US) (Forum Karlín, Praha)
St 25.02.
The Kooks (UK) (Forum Karlín, Praha)
Pá 27.02.
Westerman (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 02.03.
Jason Derulo (US) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Justin Bieber Prince Beyoncé Lady Gaga Ewa Farna The Cure Madonna Adele
musicserver.cz na Facebooku musicserver.cz na Twitteru musicserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe