© cutcopy.com
© facebook interpreta
© gutterbreakz.blogspot.com
Z londýnských klubů do širého světa se vydal dubstep. Pirátské vysílačky vysílající on-line a internetová diskusní fóra zasela během posledních let semínko, teď nastal čas sklidit. Dominanci anglických dubstepových producentů se v brzké době chystají ohrozit holandský producent 2562 a jeho rumunský kolega TRG. Za trochu zvláštním jménem 2562 se skrývá producent Dave Huismans z holandského Haagu, který na sebe vloni výrazně upozornil na vinylu Tectonic "Channel Two / Circulate" a "Kameleon / Channel One". Aktuální "Techno Dread / Enforcers" už ohlašuje jeho debutové album "Aerials", které by mělo potvrdit jeho pozici lídra dubstepové nu-school, která bez problémů míchá temný dub s technem. "Detroit, Kingston, Croydon a Berlín," jmenuje Dave městské kultury, které ho ovlivnily nejvíce. Kromě 2562 se talentovaný producent angažuje ještě pod hlavičkou A Made Up Sound. Singl "Sleepwalk / 699" s rovnými beaty vzbuzuje přinejmenším stejné pozdvižení jako jeho dubstepové nahrávky. Dubstepový mix od 2562 si můžete stáhnout zde. Druhým důkazem, že dubstep nabírá sílu i v odlehlejších místech Evropy, je rumunský beatmaker Cosmin Nicolae alias TRG. Nepíšu o něm náhodou, Martijn Deykers je totiž z Holandska. Nedávno založil vlastní label 3024. Zdá se, že vnitrozemský dubstep se chce odlišovat za každou cenu a začínají hned svými jmény. Tak schválně, kdo první použije termín "eurodubstep"? PS: 2562 i TRG se přestaví na bratislavském festivalu Wilsonic.
© facebook interpreta
Zapomeňme teď prosím na strašlivé album "Earthling" a představme si Davida Bowieho jako jednoho z pionýrů elektronické hudby. Takhle si ho chtějí pamatovat i producenti a DJové, kteří se pustili do jeho skladeb v rámci projektu "Life Beyond Mars: Bowie Covered". Současné klubové hvězdy jako Kelley Polar, Matthew Dear, Carl Craig nebo Joakim si vystřihli ambiciózní coververze Bowieho skladeb ze 70. i 80. let a oživují odkaz jedné z nejbáječnějších hudebních diskografií vůbec. Na webu si můžete pustit čtyři ukázky z desky a stáhnout MP3 s "Be My Wife" od dvojice Richard Walters & Faultline. Mimochodem, za albem stojí firma Rapster, která před dvěma lety vydala "Exit Music", podobnou kolekci coververzí z diskografie Radiohead.
Další novinky
• X-Press 2 posbírali své největší hity. Rocky, Diesel a Ashley Beedle vzkazují svým fanouškům "Raise Your Hands" a na druhé CD ještě přidali nejlepší remixy svých skladeb. Zastoupeni jsou třeba Swich, Norman Cook nebo Carl Craig.
• New Order zrekapitulují svoje živá vystoupení na DVD "Live In Glasgow". První disk nabídne dva roky starý záznam z Carling Academy v prostorovém zvuku, na druhý připravili průřez koncertními záznamy ze své třicetileté kariéry. Vychází na konci června.
• Hvězdami břeclavských Creamfields budou 12. července Ladytron, GusGus a Booka Shade.
• Génius kosmického disco Lindstrom
© facebook interpreta
Todd Osborn umí míchat agresivní breakbeaty i techno, pod jménem Osborne ale skládá poctu dřevnímu americkému house. Vokály jako další nástroj ("Outta Sight", "Junk Food"), retro beaty a basové linky, tohle album by vlastně mohlo vyjít kdykoliv za posledních dvacet let. Několik skladeb už předtím vyšlo na EPčkách, což trochu snižuje exkluzivnost desky, ale jen blázen by asi při vydání desky opomněl na "Outta Sight" nebo "Rulling". Pro Osbornea bylo tohle album určitě radost sestavovat a stejné potěšení je ho i poslouchat. Jen nesmíte čekat nic progresivního a spokojit se s přílivovými vlnami taneční slasti.
Stáhněte:
"Outta Sight"
"There". Pluxus - Solid State (Pluxemburg/Kompakt)
Je skoro neuvěřitelné, že v časech internetu takhle skvělému albu trvalo dva roky, než bylo objeveno. Švédská trojice Pluxus nejprve desku vydala na svém Pluxemburg, ale světu ji řádně představí až německý Kompakt. Byli bychom opravdu přišli o hodně, "Solid State" je originální počin, který překračuje žánrové hranice hned do několika stran. Na skladbách je slyšet, že pánové jsou původem rockoví muzikanti, kteří v běhu přestoupili na počítače a syntezátory. Hudební talent se nezapře, Pluxus nabízí deset variací na volnomyšlenkářskou taneční hudbu 21. století tak, jak si ji představují fanoušci free jazzu. (KV) Ellen Allien - Sool (BPitch Control)
Uzavřít sázku, kdo natočí hůře stravitelnou desku, se nevyplácí. Ellen Allien se evidentně přiučila u AGF a dala dohromady "Sool". Oproti "Words Are Missing" se ale postrádá nějakou výraznou ideu, jak dosáhnout kýženého cíle. Ellen (MySpace.com) se totiž zalekla hrubšího elaborátu z ruchových smyček a sestavila minimalistickou zpověď v rytmickém obětí. Tu místy rozpouští v táhlých liniích tónů ("Careless"), naopak "Bim" je jakýsi kompromis jejího pohledu na to, co na "Words Are Missing" udělala AGF. Jsou to tématicky blízká alba a neměla asi vyjít tak rychle po sobě. Ellen trošku zaspala a na "Sool" najdete místa, která vám budou bližší, ale i zároveň vzdálené tomu, co dříve značku Allien dělalo tak intenzivně objevnou. Booka Shade - The Sun And The Neon Light (Get Physical Music)
Vypadá to, že nám v dnešní nabídce primát v přístupnosti drží Booka Shade. Jejich novinka "The Sun And The Neon Light" podpořená čerstvým singlem "Charlotte" sází hlavně na přímočarost melodií a hravost nápadů. Symfonické orchestrace v "Outskirts" jsou jen prvopočátkem následného ladění rozličných atmosfér a nálad. Booka Shade jsou zvukový detailisty s velkým D, tyto snahy jasně přečuhují nad alternativou udělat nějaký údernější track. Tato sešlost je velmi vkusnou kulisou, která vynikne ve sluchátkách, kdy si všimnete každé vychytávky, ale škoda, že těch roztančených momentů přeci jen ubylo. Pokud je máte rádi, sáhněte po dvoudiskové limitované edici s remixy navíc. The Future Sound Of London - From The Archives Vol. 4 (Passion Music Ltd)
Brian Dougans & Garry Cobain jsou podepsáni pod mnoha projekty, tím nejvýraznějším je však The Future Sound Of London (FSOL). Nové album je zatím v nedohlednu a tak nám pánové servírují již čtvrtý pohled do jejich rozsáhlého archivu demáčů a různých odvarů z rané tvorby. Oproti předchozím pokračováním je cítit velká žánrová pestrost od velmi laciného doprovodu pro latinskoamerickou telenovelu ("Mango Tree"), přes dark experiment "100 Baby Spiders" až po hybné electro "Speed Ball". FSOL dokázali vštěpit každému releasu originální hudební mix, ten se podepsal i na publikovaných archivech. Lze tedy chápat, že s novotou vonícím materiálem nám tolik otálejí. Client - Untitled Remix (Out Of Line)
Holky z Client stále těží zlato z loňské placky "Heartland", "Untitled Remix" není jen pouhou sbírkou remixů. S novými skladbami jim pomohli Die Krupps nebo Douglas McCarthy (Nitzer Ebb) a hned úvodní "Suicide Sister" je jasná hitovka. K singlům vznikla hromada variací a ne všechny vyšly oficiálně, a tak byly umístěny pro radost zde. Client (MySpace.com) roztříštěné nejenom v tanečních beatech dostávají nové impulsy života a v létě si to s nimi můžete užít živě na O2 Sázavafestu. Výrazně červená barva na obalu by vás neměla při výběru z regálu minout. (DH)