Jarní měsíce jsou obyčejně dobou, kdy vychází nejvíce klubové či elektronické hudby v takzvaném hlavním proudu. Není tomu jinak ani letošní rok. Vybrali jsme pro vás ty, které jsou podle Měsíce v taneční hudbě nejzajímavější. Portishead - Third (Island, konec dubna)
Opravdu už to vypadalo, že se nové desky bristolských melancholiků nikdy nedočkáme. Geoff Barrow, Beth Gibbons a Adrian Utley nakonec šest let dlouhé mlčení prolomili a po dvou letech práce dokončili své třetí album. Zatím se toho o něm příliš neví. Jisté je, že se bude jmenovat "Third", že bude mít jedenáct skladeb a bude trvat 49 minut a třináct sekund. Polovinu skladeb už kapela hrála na svém prosincovém koncertě v rámci festivalu All Tomorrow Parties. Byla to zatím jediná možnost, jak nový materiál slyšet, ani jejich stránka na MySpace.com ještě nemá žádné ukázky. Kelley Polar - I Need You To Hold On While The Sky Is Falling (Environ Records, 3. března)
Producent Kelley Polar se vyžívá v dlouhých názvech a v hluboce osobním inteligentním disco popu zabaleném v orchestrálních aranžích. Jeho debut "Love Songs Of The Hanging Gardens" pokračoval tam, kde přestal pionýr volnomyšlenkářské elektronické hudby Arthur Russel a druhá deska "I Need You To Hold On While The Sky Is Falling" jde ještě dále. Na jeho MySpace.com si můžete poslechnout podzimní singl "Chrysanthemum" a jednu novinku "Entropy Reigns", jeden z vrcholů jeho tvorby. Hercules & Love Affair - Hercules And Love Affair (DFA, 10. března)
Čerstvá akvizice labelu The DFA, projekt Hercules & Love Affair by měla potvrdit nadvládu post-disco nad současnou klubovou hudbou. Newyorský producent a DJ Andy Butler se spojil s vokalisty Nomi, Kim Ann Foxman a Antony Hegartym. Právě kolem zpěváka známého z Antony And The Johnsons se soustředí největší pozornost, genderově rozháraný umělec nazpíval pět z deseti skladeb a dominuje fantastickému singlu "Blind", který vychází oficiálně na začátku března. Album spoluprodukoval Tim Goldsworthy, tedy polovina remixové dvojice The DFA. Desku už recenzovali například v The Guardian a odnesla si maximální hodnocení. Velká vlna nadšení doprovází jak jejich singl "Blind", tak i remix "A&E" Goldfrapp. Tohle bude obrovské! Crystal Castles - Crystal Castles (Last Gang Records, 17. března)
Kanadská dvojice Ethan Kath a Alice Glass alias Crystal Castles vloni udělala pořádný zářez do klubových análů remixem skladby "Crimewave" noise-rockových HEALTH. Nebyl to jediný úspěšný remix, který udělali, povedly se i jejich předělávky Klaxons, Bloc Party nebo Uffie a z Crystal Castles se najednou stala "next big thing". Jak naplní osmibitoví šílenci očekávání, se ukáže v polovině března. Pilotní singl z alba "Air War" je slyšet na jejich MySpace.com. Jamie Lidell - Jim (Warp, 28. dubna)
Posledním želízkem v ohni je excentrický fanoušek soulu Jamie Lidell. Někdo by si možná přál více návrat Super_Collider, ale ani Lidellova sólovka by neměla zklamat. Jeho "Jim" se určitě ponese v duchu svůdného bratrství soulu a elektroniky. První singl "Little Bit of Feel Good" (video naznačuje i vlivy funku). Velké otazníky
Röyksopp jsou ohledně své nové desky velmi tajemní, nicméně v květnu vyjíždí na turné a dá se předpokládat, že by do té doby mohli mít hotovo. Podobné dohady doprovází případnou novou desku Daft Punk. Na Valentýna odhalená píseň "Love" se ukázala jako falešný poplach, protože pocházela od jednoho z jejich plagiátorů, nicméně šílenství, které se kolem ní strhlo, stačí jako důkaz zájmu fanoušků. O něm nemusí pochybovat ani Massive Attack, nicméně jejich "Weather Underground" se už odkládá přes rok. Nejnovější datum vydání je červen letošního roku. Dočkáme se ho? Další očekávané desky
Moby se na začátku dubna vrací s novinkou "Last Night". Na jeho MySpace.com už zní singl "Alice" a další novinka "The Stars". Mash-up sampler z desky si můžete stáhnout nebo přehrát zde. Soudě podle prvních poslechů, Moby je trochu méně cukrkandlový než na posledních třech deskách, ale nové "Seconds" asi čekat nemůžeme. Moc se čekat nedá ani od novinky Junkie XL "Booming Back At You", trochu více nadějí vzbuzuje návrat Meat Beat Manifesto s novinkou "Autoimmune" nebo Groove Armada, jejichž "Soundboy Rock" vychází 15. dubna. Těžko odhadovat, jak bude znít comeback new wave veteránů B-52s "Funplex". Prestižní festival Sónar zná hvězdy...
© Serge Leblon
Sónar udává trendy, ale bude až v létě. Už v březnu se koná obdobná akce v americkém Miami. Winter Music Conference je ovšem spíše pro profesionály než pro fanoušky. Ani ti ale nepřijdou zkrátka. Od 24. do 29. března budou na programu mimo jiné semináře a panelové diskuze na téma současné elektronické hudby. Mezi hosty budou třeba Paul Van Dyk, John Morales nebo DJ Pierre. Udělovat se budou i ceny International Dance Music Awards a z kuloárů se také většinou do světa roznese nějaký obrovský hit. Grammy pro Chemicals a Benassima
© thechemicalbrothers.com
Dobře, takhle už to udělali INXS, ale stejně... Brazilskou kapelu Bondo De Role opustila na konci loňského roku zpěvačka Marina Rabatski a kapela ji chce nahradit s pomocí televizní reality show, kterou odvysílá místní MTV. Pokud jste žena (tolerují se i transvestité), tak musíte poslat videonahrávku a čekat, jestli vás kapela vybere do skupiny nejnadějnějších uchazečů. Ty pak podrobí zatěžkávací zkoušce v reality show ve stylu "Survivor" (u nás známé jako "Trosečník"). Vítězka pak pojede s Bondo De Role na obří festival Coachella a na evropské turné. Chápu, že pro Bondo De Role byl odchod frontwoman velkou ránou, ale tohle bude určitě ještě podstatně horší.
© modernlove.co.uk
Další novinky
• Drum'n'bassový producent Grooverider byl ve Spojených Arabských Emirátech odsouzen ke čtyřem letům nepodmíněně za přechovávání marihuany. Narkotika u něj našla policie na letišti v Dubaji. Pokud chcete podpořit šance na jeho propuštění, podívejte se na stránku Free Grooverider a podepište petici.
• O finské elektronické kapele Pan Sonic.
Robert Owens patří k zásadním vokalistům chicagské houseové scény, což má ovšem v sobě potenciál slávy asi jako být slavnou bubenicí v hardrocku. Největší slávu si odbyl v osmdesátých létech, kdy zpíval třeba v hitu "I'll Be Your Friend". Pak na několik let úplně zmizel a provozoval obchod s křesťanskou literaturou a zpíval jen v kostelech. Jeho návrat koncem 90. let ozdobila kolaborace s Photekem v "Mine To Give", což bylo třeba pro mě první setkání s jeho hlasem. A začátek lásky na celý život. Robert Owens jako kdyby nikam nespěchal, na svém druhém album "Night Time Stories" pracoval několik let. Posbíral pro něj beaty od současných producentů z obou břehů Atlantiku, když Ian Pooley či Kirk Degiorgio patří mezi známější. Hlavní hvězdou desky jsou ale samozřejmě Owensovy vokály. Jeho klenuté gospelové (tudíž trochu androgynní) vokální linky fungují se staromilským přímým beatem i s abstraktnějšími kompozicemi a "Night-Time Stories" je mimořádná lahůdka v sekci vokálního house, tedy žánru, který se v posledních letech stal spíše nadávkou. Autechre - Quarstice (Warp)
Nebudu vám zatajovat, že jakkoliv jsem měl a mám Autechre hodně rád, s jejich novinkou "Quarstice" mám značnou potíž. Skladby na mě díky krátké stopáži působí útržkovitě a více jako odpadky z nějakých předešlých sessions než jako autonomní díla. Možná v tom byl záměr - testovat hranice posluchačovy odvahy, většinu skladeb nedrží pohromadě žádný beat a v zvukových abstrakcích tak není nic, čeho se chytit. To samozřejmě není výtka, spíše varování, Autechre nikdy nenabízeli jednoduchý poslech, nicméně delší skladby na předchozích deskách alespoň daly šanci pořádně nasát atmosféru. "Quarstice" je rychlý průlet několika černými dírami (obzvláště několik čistě hlukových kusů je těžká temnota) bez průvodce. No fun. Sebastien Tellier - Sexuality (Record Makers)
Hot Chip, Kelley Polar, Hercules & Love Affair, vypadá to, že jsme se s příchodem jara dominuje novým deskám inteligentní disco pop. K výše jmenovaným si přidejte Pařížana Sebastiena Telliera. Jeho třetí studiové album "Sexuality" vzniklo s pomocí Homem-Christa, neboli poloviny Daft Punk a mělo stvrdit přechod žánrově nevyrovnaného Telliera ke stylu, který kdosi v žertu nazval electro-šanson. Vousatý Tellier se situuje do pozice milovníka/nadsamce, takže ve většině jeho písní vzdychají nadržené dívky. Najednou je toho sexu příliš a místo romantiky se ocitáme na hranici porno-atletiky. Jinak je ovšem "Sexuality" skvělou poctou osmdesátkovému electro popu (Gary Numan) s výrazným vlivem daftpunkovského minimalismu a Tellierovým nejvyrovnanějším albem. Ještě více než u třech výše zmíněných projektů hrozí, že se do něj bláznivě zamilujete a jeho retro sound se pro vás stane objektem fetišistického zbožňování. Mluvím o sobě? Dost možná. (KV) Booka Shade - Planetary / City Tales (Get Physical Music)
Sláva desky "Movements" nestihla pořádně utichnout a Booka Shade již ohlašují na 26. května další studiový počin, který ponese název "The Sun & The Neon Light". První ochutnávkou je double A vinyl "Planetary / City Tales", který fans rozhodně nezklame. Booka Shade se totiž pevně drží svého kormidla a nadělují minimalistické experimenty a vkusné electro a tech house. "Club Mix" a "Dub Mix" na "Planetary" jsou snadno zaměnitelné, o to více si vychutnáte "Neon Dub" na dvojce "City Tales". Jako návnada to dohromady funguje nadmíru dobře. The Orb - The Dream (Dragonfly Records)
Z kraje února konečně i k nám dorazila nová deska The Orb "The Dream", na které Alex Paterson, Youth a Tim Bran (působí i v Dreadzone) pokračují v nastoleném ambietním ražení. Tentokráte přibyl i průzkum ve vodách dubu, reggae a vokálních linek v podání Juliet Roberts. Taková "A Beautiful Day" je téměř popový hit, který neurazí široké spektrum posluchačů. "The Dream" je taktéž vrací kamsi k počátkům, k opusu "U.F.Orb". Osmé album není vyloženě zlé, v novém miléniu však zůstalo nepřekonáno vypečené "Bicycles & Tricycles". System 7 - Phoenix (A-Wave Records)
Steve Hillage a Miquette Giraudy si drží dlouholetý standard. System 7 se letos vrátili s novinkou "Phoenix", která je okrášlena povedenými kolaboracemi. "Space Bird" (vyšlo jako singl) a "Mosato Eternity" s nimi natočil Jam El Mar, a navazuje tak na povedené tracky z dob Jam & Spoon. Pokud vám nestačila placka Eat Static "De-Classified", neměla by vám uniknout závěrečná "Wolf-Head". Tranceové prvky a klouzavé sóla elektrických kytar, to je stále jejich poznávací značka. Ačkoliv jsem osobně zamrzl na albu "777", "Phoenix" mě nijak nezklamal. Junior Boys - Body Language Six (Get Physical Music)
"No Kinda Man" je exkluzivním trackem šesté "Body Language", kterou po svém umíchali Junior Boys. Nikterak s ním nevybočili ze své tvorby a zamrzí vás při něm, že nové album je zatím v nedohlednu. Jejich mix se skvěle hodí do lounge zóny, kde si v klidu chcete vychutnat dobrý drink. Ve výběru zakotvili Kelley Polar, Chelonis R. Jones, Radio Slave, Chloé, skoro zapomenutí Visage nebo skvělý Rework s "Love Love Love Yeah" v remixu Chloé. Pokud máte rádi electro pop Junior Boys, budete si užívat i tento set. (DH)