shop.musicserver.cz

Jack Sparrow v hiskách a v tričku s proužkem

Vydáno: 04.11.2007 05:00 v sekci Recenze - Miroslav Böhm | foto: facebook interpreta

The Coral jsou považováni za jednu z vůbec prvních kapel poslední záplavové vlny britských kytarovek, desky nahrávají u Noela Gallaghera a v Británii si získali solidní pozici jak u kritiky, tak u posluchačů. Pokud nepočítáme mini album z roku 2004, je "Roots & Echoes" jejich čtvrtým studiovým albem.

6/10

The Coral - Roots & Echoes

Vydáno: 03.09.2007
Celkový čas: 42:12

Skladby: Who's Gonna Find Me, Remember Me, Put The Sun Back, Jacqueline, Fireflies, In The Rain, Not So Lonely, Cobwebs, Rebecca You, She's Got A Reason, Music At Night

Vydavatel: Sony Music

Na svém MySpace.com mají rodáci z přímořského jihoanglického městečka Haylake napsáno, bílé na černém, že znějí jako... The Coral. Pokud by tuto solidně sebevědomou hlášku napsal nedávno mě na duši pohladivší Cherry Ghost, souhlasně bych přitakal, ale v tomto případě je ono tvrzení třeba trošku poupravit. The Coral totiž zní jako, jak to jen napsat... Jako když děti dětí květinových dětí hrají hudbu svých prarodičů. A nebo jednodušeji: když to The Coral rozjedou opravdu pořádně, a že to instrumentálně umí jako málokdo, Jim Morrison se obrací v hrobě. Ne však hrůzou, ba spíše aby lépe slyšel. A tohle platí už od jejich eponymního debutu, za který si vysloužili nějakou tu nominaci na výročních hudebních cenách Mercury Music Prize 2002.

The Coral vyplivnulo Irské moře na stejné vlně, na jaké se jinde ve světě svezli The Strokes, The Libertines a spousta dalších kapel, které začínají anglickým členem určitým a doma pravidelně utírají prach na kompletní diskografii liverpoolských brouků. Tento jihoanglický sextet však navíc učili zpívat a hrát zarostlí námořníci po zavšivených putykách snad již od jejich šesti let - nechybí jim tak ani ono sebevědomí mořských pardálů, ani ona neokázalá schopnost dostat do kolen kohokoli a kdykoli. A ačkoli se zářivé slávy, kokainových večírků a nej sexy modelek na světě nikdy plně nedočkali, hrají si to svoje spokojené, chladným mořem promáčené retro dál a dál. A je jim dobře. Přesto se ale tentokráte něco změnilo.

Zatímco na předchozích albech se The Coral ponořovali spíše do hloubky svého vlastního zvuku a jejich hudba se stávala čím dál tím složitější, ale tím pádem samozřejmě i zajímavější, tentokráte se obrátili jinam. A nebyl by to vůbec špatný krok, protože The Coral poslední dobou opravdu mysleli spíše na to, jak se hudebně na výši předvést, než na to, jak pobavit a uspokojit své posluchače. Jenže s "Roots & Echoes" to trochu přepískli. Nahráli totiž naprosto civilní album. Prostě pohodové retro, které je poplatné době a nikoho neurazí. Album, které si pustíte k večeři, ale jakmile dojíte, vypnete jej tam, kde zrovna bylo při pokládání talíře do poloprázdného dřezu.

The Coral natočili solidní desku a ostudu si rozhodně neutrhli. Jen se v jejich novince ztrácí to, co je odlišovalo od všech ostatních. Ty tam jsou mořskou solí nasáklé časy. Možná vyrostli, dospěli či vyspěli - ale prostě ztratili ten hravý pohled na svět. A představte si takového kapitána Jacka Sparrowa v hiskách a v tričku s proužkem - vodorovným, jak je momentálně v kurzu, kterak sedí na Václaváku u McDonalda a vypráví vtipné historky z doby, kdy byl ještě kapitánem jedné slavné lodi. Černá perla se jmenovala. A "Roots & Echoes" je přesně takové. Perla, která zčernala. Vybledlá fotografie vašeho splněného životního snu. Mořská ulita, přílivem vyhoštěná na písčitou pláž. Ta, kterou si schováte na památku a máte ji rádi, protože v ní pořád ještě slyšíte ozvěnu těch starých dobrých a okouzlujících časů.

PS: Ale James Skelly i tentokrát dokazuje, že má jeden z nejzajímavějších hlasů současné britské kytarové scény. Klobouk dolů.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
The Wombats - Oh! The Ocean 6/10
Recenze: The Wombats na "Oh! The Ocean" zpívají o tom, jak jim je mizerně Liverpoolská úderka po třech letech připravila šestou desku, kterou už 5. dubna 2025 představí v prostoru ARCHA+. Ukazuje na ní, že jí experimenty nejsou příliš po chuti, možná i proto, že její autoři stále zápasí s nástrahami... čtěte zde
Vydáno: 11.03.2025 15:30 v sekci Recenze
Michal Skořepa (Pan Lynx) - Vesmír mi začal posílat správné věci. A přišel mi rys
Rozhovory: Michal Skořepa (Pan Lynx) - Vesmír mi začal posílat správné věci. A přišel mi rys Projekt Pan Lynx v pozitivním smyslu zarezonoval domácí hudební scénou. Skrývá se za ním Michal Skořepa, zkušený muzikant, který byl nepřehlédnutelný už ve své kapele Stroy. Jak s odstupem vnímá začátky Pana Lynxe a jaké plány... čtěte zde
Vydáno: 11.03.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
ADONXS - Kiss Kiss Goodbye 9/10
Video: Máme v Eurovizi šanci na finále? ADONXSova velkolepá píseň "Kiss Kiss Goodbye" navozuje husí kůži Devětašedesátý ročník pěvecké soutěže Eurovision Song Contest se nezadržitelně blíží, a v posledních dnech tak spousta soutěžících vypouští do světa své písně. Mezi ně patří také ADONXS, který ve švýcarské... čtěte zde
Vydáno: 10.03.2025 14:00 v sekci Audio / Video | Video
Lady Gaga - Mayhem 9/10
Recenze: Senzační návrat na vrchol. S Lady Gaga budete na albu "Mayhem" tančit jako smyslů zbavení Pět let po předešlé studiovce "Chromatica" přišla Lady Gaga s deskou, kterou od ní snad už ani její nejvěrnější fanoušci nečekali. S naprostou lehkostí na ní sype z rukávu hit za hitem. Album "Mayhem" se hravě vyrovná... čtěte zde
Vydáno: 10.03.2025 00:00 v sekci Recenze
Die el. Eleffant!? - Elephantology ?! (vinylová reedice 2024) 9/10
Recenze: Reedice jediného alba projektu Die el. Eleffant!? "Elephantology ?!" připomíná neprávem pozapomenutý devadesátkový klenot Devadesátky daly vzniknout kvantu muziky. Některá alba jsou skvělá dodnes, na jiná právem padá prach - a některá zůstala pod radarem naprosto neoprávněně. Čistě proto, že je překryla jiná. Příkladem poslední kategorie budiž... čtěte zde
Vydáno: 09.03.2025 14:30 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nejvíc nej: Rok 2024 v hudbě podle Honzy Průši (26.01.2025 10:00)
- Oasis se chystají zrušit padesát tisíc vstupenek koupených u necertifikovaných prodejců (31.10.2024 17:34)
- U Oasis všechno dobrý. Liam už nebude bráchovi nadávat do "brambor" (09.09.2024 13:44)
- Nové desky 35/2024 - od Nicka Cavea & The Bad Seeds přes Palaye Royale po Monkey Business (04.09.2024 12:00)
- Je to oficiální: Oasis jsou zpět (27.08.2024 09:14)
- Na okraj: Začíná týden zázraků. Linkin Park i Oasis se (asi) vracejí na scénu. Zahrají i v Česku? (26.08.2024 09:13)
- Oasis jako hologramy? Noel Gallagher s tím nemá problém (20.05.2024 17:18)
- Recenze: The Libertines se na "All Quiet On The Eastern Esplanade" vracejí do minulosti a demonstrují svou sounáležitost (15.04.2024 00:00)
- Nové desky 13/2024 - od Beyoncé přes Sum 41 po Sheryl Crow (03.04.2024 15:00)
- Audio: The Libertines v energické skladbě "Oh Shit" balancují na hranici punku a indie (19.03.2024 11:15)

ALBUM TÝDNE 10/2025

Lady Gaga
Mayhem

Pět let po předešlé studiovce "Chromatica" přišla Lady Gaga s deskou, kterou od ní snad už ani její nejvěrnější fanoušci nečekali. S naprostou lehkostí na ní sype z rukávu hit za hitem. Album "Mayhem" se hravě vyrovná zpěvaččiným přelomovým a dodnes ikonickým počinům "The Fame (Monster)" a "Born This Way".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 11.03.
God Is An Astronaout (IRL) (MeetFactory, Praha)
Út 11.03.
Bloodywood (IN) (Roxy, Praha)
St 12.03.
Skunk Anansie (UK) (SaSaZu, Praha)
St 12.03.
Lenny Kravitz (US) (O2 arena, Praha)
So 15.03.
Alan Walker (NOR) (Forum Karlín, Praha)
So 15.03.
Gavin James (IRL) (Rock Café, Praha)
Pá 21.03.
Sofian Medjmedj (CZ) (Forum Karlín, Praha)
Po 31.03.
Benjamin Clementine (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 01.04.
Baby Lasagna (CH) (MeetFactory, Praha)
Út 08.04.
Dizzee Rascal (UK) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince The Prodigy Vladimír Mišík Justin Bieber Lady Gaga ADONXS Madonna Gaia Mesiah Lucie Vondráčková Taylor Swift Beyoncé Viktor Sheen Queen Kabát The Weeknd Coldplay Vypsaná fiXa Mirai Pink Floyd Hugo Toxxx
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe