Bylo nás pět

09.07.2007 15:40 - Pavel Parikrupa | foto: facebook interpreta

Traveling Wilburys, to je jeden z nejneuvěřitelnějších příběhů populární hudby. Byla to kapela pěti hvězdných sólistů, kteří byli přátelé. A protože jejich kamarádství bylo nezištné, nahráli desky plné radosti z čistého muzicírování. Obě alba teď vycházejí téměř po dvaceti letech doplněna o DVD pod souhrnným názvem "The Traveling Wilburys Collection".
9/10

The Traveling Wilburys - Collection

Skladby: CD1 - Handle With Care, Dirty World, Rattled, Last Night, Not Alone Any More, Congratulations, Heading For The Light, Margarita, Tweeter And The Monkey Man, End Of The Line, Maxine, Like A Ship / CD2 - She's My Baby, Inside Out, If You Belonged To Me, Devil's Been Busy, Seven Deadly Sins, Poor House, Where Were You Last Night, Cool Dry Place, New Blue Moon, You Took My Breath Away, Wilbury Twist, Nobody's Child, Runaway / DVD - True History Of The Traveling Wilburys, Handle With Care, End Of The Line, She's My Baby, Inside Out, Wilbury Twist
Celkový čas: 42:44 + 42:15 + asi 45 minut
Vydavatel: Warner Music
Jediným autorovým příspěvkem do nenažrané pokladnice východoevropských pirátských mafií bylo CD s názvem "The Traveling Wilburys Vol. 1 & Vol. 3". Abyste rozuměli, obě desky Traveling Wilburys byly celá léta "out of print", a tak jsem mrzkým penízem podpořil jakousi bulharskou nebo ukrajinskou lisovnu, jež byla tak šikovná, že na jeden nosič dala obě desky. Ale teď je všechno jinak: někdo moudrý rozhodl o opětovném uvedení obou alb na trh, k tomu nám přidal i DVD s obrázky a výsledkem je parádní krabička se třemi kotouči pojmenovaná "The Traveling Wilburys Collection".

Osobně považuji Traveling Wilburys za jedinou opravdovou superskupinu. Bylo to pět sólistů, kteří se léta znali a jednoho krásného dne na jaře 1988 se díky obrovské shodě náhod dali dohromady. Příběh o tom, jak George Harrison potřeboval nahrát béčko svého singlu "This Is Love", a tak Jeff Lynne jakožto producent oslovil Roye Orbisona, jestli se nechce přidat, přičemž George měl kytaru u Toma Pettyho, a co čert nechtěl, poblíž se ve svém studiu zrovna ochomýtal a telefon zvedl Bob Dylan, a co se pak dělo dál, je názorně zdokumentován na DVD jako "True History Of The Traveling Wilburys".

Nálepka na papírové krabici "Handle With Care" dala název první písničce a pak během deseti dnů, jež by našinec mohl nazvat "Expedice Apalucha" (mimochodem, byla to chalupa Davea Stewarta), vzniklo album "Traveling Wilburys Vol. 1". Další osudová chvíle nastala několik týdnů poté, co deska s úspěchem stoupala v žebříčcích: Orbison podlehl infarktu, a proto zbylá čtveřice po dvou letech nazvala druhé album (o malý chlup "horší" než debut) jako "Vol. 3". Nyní tedy DVD s dokumentem a pěti klipy plní funkci chybějící dvojky. A dalším plusem jsou na každém audio CD dvě bonusové písně (na jedničce nevydané a na trojce raritní) a booklet plný fórků.

Okolnosti vzniku kapely, její složení a zrod první desky jsou samy o sobě pozoruhodné, ale nic by to nebylo platné, kdyby i hudba nebyla pozoruhodná. A ona je. I dnes, téměř po dvaceti letech, zní tak čerstvě a zábavně! Poznáte, že ji vytvořilo pět kamarádů, ne pět zhýčkaných rockových hvězd. Slyšíte, jak se při nahrávání dobře bavili, jak ze sebe dali to nejlepší ve prospěch party a jak si ze všeho udělali takovou tu dobromyslnou legraci.

V onom období 1988-89 vznikla velmi kvalitní alba "Oh Mercy" (Dylan), "Cloud Nine" (Harrison), "Mystery Girl" (Orbison) a "Full Moon Fever" (Petty) - posledně tři jmenované produkoval Jeff Lynne. Jasně že Traveling Wilburys je muzika "jen" pro zábavu, vždyť je to toliko takový měkký melodický rock (no, občas i tvrdý, třeba v "She's My Baby", kde to svou kytarou osolí Gary Moore), country, americana a rockabilly, ale snad díky své spontánnosti je to muzika tak neodolatelná. Harrison, Lynne, Dylan, Petty, Orbison. To nebylo pět mušketýrů, ale pět božích uličníků.



DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY