Kdybychom měli na musicserveru rubriku "Vážná hudba", mohli bychom tam bez uzardění zařadit album "Marián Varga & Moyzesovo kvarteto". Legendární slovenský instrumentalista se opět spojil se čtveřicí smyčců a tentokrát převážně postupoval opačným směrem než obvykle - od popu a rocku ke klasice.
8/10
Marián Varga & Moyzesovo kvarteto - Marián Varga & Moyzesovo kvarteto
Celkový čas: 49:54
Skladby: Vianočná suita (1. Predohra, 2. Vianočné vlaky, 3. Musaquetes I., 4. Pochod, 5. Nebo-peklo-raj, 6. Srdce zo zrkadla, 7. Musaquetes II., 8. Kominár, 9. Záver), Žltá ľalia, Z ďatelín, Voda, Pomôž mi, Možno, Smutná ranná električka, Nechtiac, Tŕňová kráľovná, Domáca úloha, Antifona 2003
Vydavatel: Indies Scope Records
Jméno
Mariána Vargy je spojeno se zásadními deskami a jmény slovenské populární hudby. Jeho tvorba z minulosti,
Collegium Musicum,
Prúdy a spolupráce s dalšími legendami (i s Moyzesovým kvartetem) daly základ novému albu "Marián Varga & Moyzesovo kvarteto", které obsahuje jednu delší staronovou kompozici "Vianočná suita" a pak řadu skladeb, které bychom mohli souhrnně pojmenovat autorské coververze.
Nejdůležitějším faktem desky je Vargova podřízenost celku - nefiguruje zde totiž jako někdo,
na koho smyčcové kvarteto hraje, aby se ukázala jeho instrumentální genialita. Všech pět hráčů zde tvoří tým. A pokud se Vargova "nevážná" tvorba chápala jako odskok z vážné hudby, tady je album návratem zpět v neobvyklé podobě: písně z legendárních desek "Zvoňte zvonky" nebo "Zelená pošta" jsou zde přetvořeny do podoby instrumentálních skladeb. Vůbec jim to neuškodilo.
Zajímavé je srovnání nového alba s posledním živým diskem "Solo In Concert" nebo s tím, jak jsme v posledních letech Vargu vídali přímo na koncertech (autorovi se na mysl dere úžasný zážitek z open air vystoupení na ostravských Colours v roce 2005). Zde je také vidět posun od výstředního démonického klávesového mága ke zodpovědnému klavíristovi coby součásti přátelské pětice.
Deska "Marián Varga & Moyzesovo kvarteto" se dá bez uzardění doporučit posluchačům vážné hudby, kteří o populární hudbu nezavadí ani náhodou, bavit může i pamětníky písní "Žltá ľalia" či "Smutná ranná električka" (nedávno byla ke slyšení zase úplně jinak v podání dvojice Hammel & Hladík). Pro "průměrného" čtenáře musicserveru je to asi úplně jiný sport, ale proč bychom jednou nemohli být úplně anti-trendy a kochat se jemnou zralou krásou? Sophia Loren má sedmdesát a jaká je to kočka!