Nový Robbie? Pětasedmdesát minut radosti z hudby

Vydáno: 23.10.2006 05:00 v sekci Recenze - Honza Balušek | foto: facebook interpreta

Poslední album Robbieho Williamse "Intensive Care" vyšlo sotva před rokem a možná i proto, že se shledalo s dosud nejchladnějším zájmem od posluchačů i kritiků, nahrál Robbie tanečněji znějící "Rudebox". A z prosté radosti skládat písničky a nahrávat je vznikla nejlepší deska jeho diskografie.

9/10

Robbie Williams - Rudebox

Celkový čas: 74:45

Skladby: Rudebox, Viva Life On Mars, Lovelight, Bongo Bong And Je Ne T'Aime Plus, She's Madonna, Keep On, Good Doctor, The Actor, Never Touch That Switch, Louise, We're The Pet Shop Boys, Burslem Normals, Kiss Me, The 80's, The 90's, Summertime, Dickhead (Bonus Track)

Vydavatel: EMI

I v takovém hejskovi, jako je Robbie Williams, který prodává miliony desek a zpívá před desetitisíci lidí, asi bude něco jako touha natočit dobrou desku a posunout se hudebně někam dále. Pod tíhou kontraktu s EMI, na němž se skvěla cifra osmdesát miliónů liber, sice v podobě dvou singlů z "Greatest Hits" a celé desky "Intensive Care" na pár let zblbnul a nahrával hlavně to, co se po něm chtělo (= stadiónový pop-rock a kvanta balad), ale naštěstí si to včas uvědomil a vrátil nám zase toho pravého Robbieho. "Rudebox" měl mít původně jiné jméno, stejně tak měl vyjít pod pseudonymem, ale asi se na vydavatelství nakonec rozhodli, že i když deska vyjde jen rok po té minulé a zní úplně jinak, přece jen s Williamsovým jménem na jejím obalu mohou prodat více kusů než s nějakým jeho alter egem. A to je fajn, protože jinak by nejlepší Robbieho album nemělo v titulu jeho jméno.

Z celé novinky a každé její noty je jasná hlavně jedna věc - jak ohromně to hlavního aktéra bavilo nahrávat. "Rudebox" je jednoznačně deska pro radost, natočená bez objednávky gramofirmy a je to na ní slyšet. Pětasedmdesát minut, sedmnáct skladeb a z toho šest coververzí (viz poznámku pod čarou). Spousta různých spoluautorů a producentů, známých (Pet Shop Boys, William Orbit) či méně známých (Soul Mekanik, Mark Ronson). Bonus v podobě v několika skladbách zpívající Lily Allen, která v době nahrávání "Rudeboxu" ještě byla neznámá zpěvačka; písně veselé, občas (ale velmi málo!) smutné, vždy ovšem velmi zábavné. To vše dohromady tvoří bezpochyby nejzdařilejší položku ve Williamsově diskografii.

Hodně se mluvilo o tom, že novinka bude výrazně taneční. Berme to s rezervou. Robbie na ní sice zcela opustil svou pop-rockovou polohu, kytar se moc nedočkáte, zato elektroniky a výrazných bicích ano. Přesto se stále jedná o robopop, jen trochu jiného ražení. Pilotní singl, jenž dal albu jméno, zcela mate. To jen pokud vás natolik vylekal, že byste si díky tomu šoku z něj ani nezkusili poslechnout dosud nejpovedenější Robbieho desku vůbec.

Čtenáři mají rádi, když v recenzích napíšeme, které písničky jsou nejlepší. U "Rudeboxu" mi to činí docela problém, protože první skladba, která se mi zas tolik nelíbí, že mám tendenci ji někdy přeskočit, má pořadové číslo deset. A navíc zrovna o "Louise", původně z repertoáru Human League, napsali dva čtenáři musicserveru v názorech k jedné novince o Robbiem, že se jedná o skladbu nejlepší. S klidným srdcem vám však mohu doporučit "Viva Life On Mars" s úžasným banjem a foukací harmonikou, "Keep On" s okouzlující Lily Allen, na diskotéku volající "Never Touch That Switch" či "Kiss Me". A pokud se chcete dozvědět něco o umělcově životě, v "The 80's" a "The 90's" toho uslyšíte více než dost, samozřejmě podáno z ironickým nadhledem. Ale i ostatní nezmíněné skladby mají na nejvyzrálejší Robbieho desce své místo.

Závěrečné shrnutí je jednoznačné a pravděpodobně jste to výše v recenzi už zaznamenali. "Rudebox" je naprosto nejlepším albem, které Robbie Williams kdy natočil. Možná neobsahuje tolik jednoznačných hitů jako na prvních nahrávkách, ale jako celek se zachvěje jen v několika slabších kouscích ("Lousie", "Burslem Normals"), jinak stojí pevně na podstavci s vytesaným nápisem "Nejlepší popová deska roku 2006". Po slabé "Intensive Care" je to obrovské překvapení. Ale také obrovsky příjemné.

P. S.: Jsem moc zvědavý, jesli se mnou v chystané makrorecenzi bude někdo souhlasit.


Šest coververzí? Z novinek na webu, natož tiskových zpráv se to nedozvíte, ale "Rudebox" obsahuje celkem šest coververzí. "Lovelight" (Lewis Taylor), "Bongo Bong And Je Ne T'Aime Plus" (Manu Chao) a "Louise" (Human League) jsou jasné. Převzatými skladbami jsou však také "Kiss Me", kterou složil už před pětadvaceti lety Robbieho spoluskladatel na "Intensive Care" Stephen Duffy pro svou kapelu Tin Tin; "We're The Pet Shop Boys", která je dílem newyorské taneční undergroundové formace My Robot Friend a kterou samotní Pet Shop Boys přezpívali pro béčko jednoho svého singlu; coververzí je také "Never Touch That Switch", již Soul Mekanik vydali bez Robbieho jako singl už v létě 2005.

  • Rudebox (Jindřich Kunc, 23.10.2006 08:45) Reagovat

    Souhlasím s autorem recenze především v tom, že Robbie Williams natočil svoje kvalitativně nejlepší album. Já si ho poslouchám už od pátečního brzkého rána a je to opravdu skvost. Doporučuju.

  • Nesouhlas... (Barnaby, 23.10.2006 09:13) Reagovat

    Tak nevím, slyšel jsem dva singly (Rudebox, Lovelight) a přijdou mi jako naprostý krok mimo. Upocená snaha o taneční hudbu. To, co vychází Madonně, působí v Robbieho podání jako pokus stárnoucího idolu teenagerů zaujmout holky v menze. Troufnu si říct, že Robbie je stadiónový bavič a pop-rocker, ale pro taneční hudbu nemá ksicht ani cit (poslechněte si raděj nové Scissor Sisters). Intensive Care považuju za jeho druhé nejlepší album (po Sing When You're Winning), tak v tom bude asi ten problém...

  • Yeah (Hannah, 23.10.2006 09:23) Reagovat

    S recenzí souhlasim na 100%, protože Robbieho NEJLEPŠÍ album vlastnim už týden a fakt týden si užívám skvělý hudby, má to energii, která na Intensive Care chyběla! Já bych to nenazívala taneční album, ale album, kde je Robbie Robbiem! Je to on a je z toho fakt cítit, že to natáčel s radostí, proto se to s radostí poslouchá! Je to fakt celek, takže lidi nesuďte jen podle dvou písní, musíte to album slyšet celý!

  • Cool album (Jenda, 23.10.2006 10:21) Reagovat

    Tohle cd se Robbiemu hodně povedlo. Cd jsem si koupil už v pátek (hodný prodavač mi ho prodal dřív). Cd se mi začalo líbit až při třetím poslechu a s každým dalším poslechem se mi líbí čím dál víc. Fakt super. Doporučuju.

  • Nuda (Johny, 23.10.2006 11:10) Reagovat

    Nejsem fanda Williamse,ele jeho starší věci se mi líbily víc.Pro mě je to velká nuda,i po třetím poslechu.Ale každej si musí uádělat svůj názor, a věřím že se to i lidem líbí,já už to vzdal.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Kensington - First Rodeo 9/10
Recenze: Velkolepý comeback Kensington se vydařil. "First Rodeo" připomíná otevření balíčku chipsů První místo v nizozemské albové hitparádě a natřikrát vyprodaná hala Ziggo Dome. Vzhledem k síle comebackových singlů s novým zpěvákem Jasonem Dowdem se dalo čekat, že velkolepý návrat na scénu nebude propadák. Ostře sledovaná... čtěte zde
Vydáno: 03.02.2026 15:00 v sekci Recenze
Apashe míří do Prahy. Podívejte se na šest jeho klipů, u kterých budete tančit skrz slzy
Nejvíc nej: Apashe míří do Prahy. Podívejte se na šest jeho klipů, u kterých budete tančit skrz slzy Belgický hudebník a producent proslul mixováním klasické a elektronické hudby. Léta s ním spolupracuje třeba videoherní společnost Ubisoft, která jeho díla použila do trailerů her jako "Assassin's Creed" nebo "Far Cry". Už 6. února... čtěte zde
Vydáno: 03.02.2026 08:00 v sekci Publicistika | Nejvíc nej
Gufrau, Viktor Kal. - Boyband 8/10
Recenze: Gufrau a Viktor na Kal. na desce "Boyband" dokazují, že nejsou pouze one-hit wonder Po vydání songu "Navždycky blázen" všichni bedlivě vyčkávali, jestli šlo jen o štěstí jednoho hitu, nebo si Gufrau a Viktor Kal. udrží nově nabyté fanoušky. Album "Boyband" naštěstí ukazuje, že úspěch nebyla náhoda a... čtěte zde
Vydáno: 02.02.2026 17:30 v sekci Recenze
V shortlistech Cen Anděl vyčnívají nová jména. Ve finále ale může být všechno jinak
Na okraj: V shortlistech Cen Anděl vyčnívají nová jména. Ve finále ale může být všechno jinak V posledních letech se stalo tradicí, že před konečnými nominacemi přicházejí Ceny Anděl s takzvanými shortlisty, tedy sedmičkou postupujících v každé z patnácti kategorií. Jde o první indicie možných favoritů. Z předešlých... čtěte zde
Vydáno: 02.02.2026 10:00 v sekci Publicistika | Na okraj
Blitz Union - Evolution 9/10
Recenze: Když se metal potká s osmdesátkami i budoucností. Tak zní Blitz Union na desce "Evolution" Blitz Union fungují už pár let, v Česku ale pořád zůstávají spíš neprobádaným zbožím. Po pěti letech nyní přicházejí s deskou "Evolution" vydanou u německého labelu a přinášejí vypilované songy, promyšlenou image, syrové... čtěte zde
Vydáno: 02.02.2026 00:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Robbie Williams překvapuje albem "Britpop". Vrací se ve velké formě (27.01.2026 13:30)
- Nejvíc nej: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2025 podle musicserveru (30-21) (21.01.2026 18:00)
- Nové desky 2/2026 - od Robbieho Williamse přes Madison Beer po Dymytry Paradox (21.01.2026 12:00)
- Audio: Ghost oprášili starou coververzi Pet Shop Boys. Song "It’s A Sin" konečně dorazil i na streamovací služby (17.01.2026 18:22)
- Robbieho Williamse už nebavilo čekat, a tak novou desku vydal o tři týdny dřív (16.01.2026 17:53)
- Pet Shop Boys splní sny fanoušků - na speciálních koncertech živě představí zákoutí své diskografie (12.11.2025 16:36)
- Recenze: S Lily Allen si nezahrávejte. Na skvělé "West End Girl" nešetří ultra upřímnými zpověďmi (04.11.2025 08:00)
- Nové desky 42/2025 - od Brandi Carlile přes The Lemonheads po Sigrid (29.10.2025 15:00)
- Bojí se Taylor Swift? Robbie Williams posunul vydání alba "Britpop" až na únor (29.09.2025 16:08)
- Pet Shop Boys nachystali "Disco 5" - dvanáctku remixů skladeb od Noela Gallaghera po Tinu Turner (24.09.2025 17:49)

ALBUM TÝDNE 05/2026

Blitz Union
Evolution

Blitz Union fungují už pár let, v Česku ale pořád zůstávají spíš neprobádaným zbožím. Po pěti letech nyní přicházejí s deskou "Evolution" vydanou u německého labelu a přinášejí vypilované songy, promyšlenou image, syrové kytary i osmdesátkové klávesy. Nečekejte ale žádné "Ein Kessel Buntes".

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)
Čt 12.02.
Lenka Dusilová (CZ) (Archa+, Praha)
Ne 15.02.
BvdLvd (UK) / Changeline (FR) (Café V Lese, Praha)
Po 16.02.
Sombr (US) (Forum Karlín, Praha)
Út 17.02.
The Last Dinner Party (UK) (Forum Karlín, Praha)
St 18.02.
Hatari (ISL) (Fuchs2, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince Justin Bieber The Prodigy Beyoncé Lady Gaga Ewa Farna Madonna The Cure Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe