Šílenství, retro kytary, pseudo HC, Londýn

Vydáno: 20.02.2006 00:00 v sekci Recenze - Luboš Kreč | foto: facebook interpreta

Jsou z celého světa, ale dohromady se dali v Londýně. Hrají na kytary. Mám pokračovat? Ale jo, tihle jsou jiní. Jednak jim chybí THE na začátku, jednak se nesnaží být tolik trendy. Vždyť o sobě tvrdí, že hrají hardcore. Jmenují se Test Icicles, debut nazvali "For Screening Purposes Only" a jsou dobří.

8/10

Test Icicles - For Screening Purposes Only

Celkový čas: 52:12

Skladby: Your Biggest Mistake, Pull The Lever, (Interlude), Boa Vs Python, Circle.Square.Triangle, Catch It!, Maintain The Focus, Snowball, What's Your Damage?, All You Need Is Blood, Sharks, Dancing On Pegs, Party On Dudes (Get Hype)

Vydavatel: Day After Records

Musím rovnou říct, že nesdílím nadšení řady mladších či snad trendovějších kolegů, kteří si po večerech klekají k posteli a oddaně se modlí k plakátu Domino Recording na zdi. Takoví ti čeští NME hošani. Jsem velmi skeptický k celé britské kytarové mánii; muziku to nespasí a že by Češi byli kvůli absenci vlastních Franz Ferdinand kulturními neandrtálci, slepou vývojovou větví, to je stejná hloupost, jako když Pavel Němec tvrdí, že US-DEU je úspěšná politická strana a on charismatický vůdce. Ale tihle Test Icicles, to je jiná kapitola. Zapomeňte na kouzelné počáteční THE, vyhoďte z hlavy Kapranose a Dohertyho, spíše se poohlédněte po Mars Volta, ještě lépe po At The Drive-In, Skunk Anansie, pradávném hardrocku a po troše toho e-clashe.

Deska začíná dekadentní jízdou "Your Biggest Mistake", v níž je zpropadeně těžké určit, zda je zpěvák chlap, nebo ženská. Řičí tam, hlavně tedy v refrénu, jakoby přes vokodér, ale spíš to bude jeho hlas, tak trochu ochraptělý, možná mladistvě vychlastaný. Každopádně Test Icicles hned na úvod udělají posluchači drobnou exkurzi tím, co od nich lze v následujících minutách očekávat: výbušnou atmosféru, potrhlý, lehce archaický vokál, zdrcující souhru kytar a elektroniky, nevšední agresivitu míšenou s britskou nadsázkou. Po prvních několik přehráních budete dumat, zda tam jsou melodie, anebo jestli na vás skupina neútočí spíše aranžérskou přeplácaností, která by zakrývala nedostatek skladatelských buněk. Pravda ovšem je, že Test Icicles písničky psát umějí, ale navíc je šatí do praskající (rozuměj zvukově) zběsilosti.

Vrcholem jakési experimentálnosti, s níž kapela pracuje, může být pecka "Catch It!", v níž se prolíná vliv The Prodigy s Nine Inch Nails a ortodoxním punkem. Nasnadě je otázka, zda ona přeplácanost není nakonec kontraproduktivní, jestli oni toho hoši nenamlátili na cédéčko tolik, že by se v tom člověk sice rochnil, ale nic si z toho neodnesl. Inu, může se to stát, zvláště ke konci desky se najde prostor pro nudu, jakousi vyčerpanost. Jenže vedle suverénní maniakálnosti jako "Pull The Lever" leží klasické hitovky a la seventies "Maintain The Focus", které nepochybně chytnou u srdce i milovníky o poznání konvenčnějších Franz Ferdinand.

"Ježiži, co ti to tu zase hraje? To je divný!" Povzdechla si přítelkyně, když jsem dotloukal poslední řádky téhle recenze. Její strohý komentář vcelku věrně vystihuje charakter desky "For Screening Purposes Only". Je to album zvláštní, producentsky vypiplané, aranžérsky nezvykle bohaté, clashové, nápadité, neurvalé. Ano, třináct skladeb, které na něm najdete, je možná až příliš, jenže za tu celkovou úchylárnu to zkrátka stojí. Není to muzika pro konzervativního posluchače, není to muzika pro netrpělivého posluchače, je třeba jí dát svůj čas, ale pak v těchhle rampouších najdete nejednu libůstku.

  • První (space.lemon, 20.02.2006 00:31) Reagovat

    Nic jsem od toho nečekal, ale je to dobrý. :) No fakt. Správní pošuci...

  • hm (des esseintes, 20.02.2006 08:56) Reagovat

    test icicles jako album týdne na musicservru, no páni.. slečny co poslouchají tokyo hotel budou mít (za pár let) další oblíbenou kapelu..

  • mno.. (hEllS1n3, 20.02.2006 13:53) Reagovat

    konecne jste se jich vsimly jinach bych vam doporucoval pustit si skladbu http://musicserver.cz/clanek.php?id=13170


    TA SKLADBA JE SKVELA

  • nice (Mute, 20.02.2006 15:06) Reagovat

    super deskaa..
    maam rad takovyhle necekany prekvapeni..fakt narez

  • hmm (ticketproman, 20.02.2006 16:28) Reagovat

    je to sice dobry,ale zase je to plagiat.silne to smrdi jako kopirka blood brothers

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Vladimír Merta - Nech, nebo ber (Nejisté jistoty 4) 8/10
Recenze: "Nech, nebo ber" říká Vladimír Merta a dává počtvrté nahlédnout do svého písničkářského zápisníku jménem "Nejisté jistoty" Vladimír Merta jede na tvůrčí vlně. Jestli je za tím snaha zredukovat obsah textařských zápisníků, polibek múzy nebo strašák blížící se osmdesátky, to ví nejlépe on sám. Pro posluchače je podstatné, že série "Nejisté... čtěte zde
Vydáno: 18.01.2026 08:00 v sekci Recenze
Rain City Drive, Honey Revenge, Rock Café, Praha, 16.1.2025
Naživo: Rain City Drive v Praze naznačili, že vystoupí i na Rock For People Přes nekončící popularitu a další série nemá americká show "The Voice" pověst soutěže, z níž by vycházely do světa hotové hvězdy - pokud tedy nepočítáme Morgana Wallena, Melanii Martinez, Cassadee Pope a pár dalších. Ale Matt... čtěte zde
Vydáno: 17.01.2026 16:15 v sekci Naživo
 Roman Holý - O pytlíku a bříšku 9/10
Video: Roman Holý radí v písni "O pytlíku a bříšku", jak se trefit (nejhorším) chlapům do srdce Roman Holý vydal na sklonku minulého roku druhou sólovku "Strážce klidu Vol. 2". Najdete na ní i perlu "O pytlíku a bříšku", v níž mimo jiné zazní "pytlík musí být prázdný a bříško pěkně plné". Svým způsobem jde o léty... čtěte zde
Vydáno: 17.01.2026 08:00 v sekci Audio / Video | Video
Flea feat.Thom Yorke - Traffic Lights 8/10
Audio: Co bychom dělali ve světě naruby? Flea si v singlu "Traffic Lights" přizval na pomoc Thoma Yorkea z Radiohead Flea už přes čtyřicet let pohání basou Red Hot Chili Peppers, takže dává smysl, že ho tahle formace dokázala vytížit do poslední noty. Teď to po deskách "Unlimited Love" a "Return of the Dream Canteen" - vydaných krátce po sobě -... čtěte zde
Vydáno: 16.01.2026 13:00 v sekci Audio / Video | Audio
Invisible World - Holy Grail 8/10
Recenze: Invisible World vedou na "Holy Grail" tichý dialog se světem Projekt Invisible World slouží pro kontrabasistu a baskytaristu Tomáše Lišku už řadu let jako místo, kde může ohledávat prostor mezi jazzem a world music. Mezinárodně obsazené spojení vydalo koncem roku své čerstvé album "Holy... čtěte zde
Vydáno: 16.01.2026 08:30 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Franz Ferdinand na "The Human Fear" přinášejí strach, odvahu i tanec na hraně propasti (22.06.2025 10:00)
- Video: Bary, romantika a nezávislost. Franz Ferdinand zvou v "Bar Lonely" k zamyšlení (20.06.2025 10:39)
- Nové desky 1/2025 - od Ringo Starra přes přes Grave Digger po Franz Ferdinand (15.01.2025 14:30)
- Video: Franz Ferdinand se v černobílém klipu k "Night Or Day" ocitají v děsivé lesní chatrči (21.11.2024 12:15)
- Video: Franz Ferdinand slaví v pozitivním klipu "Audacious" svůj návrat (15.09.2024 15:48)
- Audio: Bloc Party se pokoušejí nastartovat svůj vibe letním songem "Flirting Again" (01.07.2024 08:35)
- Nové desky 29/2023 - od Blur přes soundtrack k "Barbie" po rockery Greta Van Fleet (26.07.2023 19:30)
- Audio: Bloc Party vysílají do světa chytlavý song "Keep It Rolling". Screamo feeling mu dodal KennyHoopla (05.06.2023 12:33)
- Audio: Bloc Party jsou zpět. Singl "High Life" je ale nemastný, neslaný (26.04.2023 18:23)
- Recenze: Bloc Party jsou zpátky. "Alpha Games" je ovšem navzdory pauze uspěchaná deska (30.07.2022 11:30)

ALBUM TÝDNE 02/2026

Marta Santos
Aquí no sobra nadie

Čeští posluchači se nejspíš se španělskou zpěvačkou Martou Santos setkali až díky nedávnému hitu "Lo Que Pasó, Pasó" s Alvarem Solerem. Ten na podzim opanoval i naše rádia. Rodačka ze slunečné Sevilly vzápětí přišla i se svou druhou studiovkou "Aquí no sobra nadie", která stojí za pozornost i mimo rodnou zemi.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Vladimír Mišík Justin Bieber Prince Beyoncé Madonna Ewa Farna Coldplay Lady Gaga The Cure
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe