Megakoncert megalomana v megastátu

01.11.2005 18:30 - Honza Balušek | foto: facebook interpreta

Jean Michel Jarre není až tolik proslulý svou hudbou, jako spíš svými monstrkoncerty, které navštěvují až miliony lidí. Jeden z nich se odehrál i minulý rok v Číně a vy se na něj můžete alespoň zprostředkovaně s malým zpožděním dostat na kompletu "Jarre In China", jenž je složen ze dvou DVD a jednoho CD.
9/10

Jean Michel Jarre - Jarre In China

Skladby: Forbidden City, Aero, Oxygene 2, Oxygene 4, Geometry Of Love, Small Band In The Rain, Equinoxe 4, Journey Of Beijing, Chronology 6, Zoolookologie, Aerozone, Aerology, Chronology 3, Vivaldi "Winter", Fishing Junks At Sunset, Rendez-Vous 4, Souvenir Of China, Rendez-Vous 2, Arrival, Aerology Remix, La Foule, Tian'Anmen, Oxygene 13
Celkový čas: asi 188 minut
Vydavatel: Warner Music
Člověk nemusí Jeana Michela Jarreho vůbec znát, aby po zhlédnutí dvojDVD "Jarre In China" pochopil, že ten chlap je megaloman. V podstatě od počátku své kariéry se při živých koncertech snaží překonat vlastní rekordy v počtu diváků, kteří se naživo počítají v milionech a přes televizní vysílání v miliardách. Za dobu, co tvoří svou elektronickou hudbu, se z hudebníka vyvinul spíše v technika a organizátora. Ten první hledá nové technické metody, jak by jeho hudba mohla znít ještě lépe, ten druhý zase miluje davy lidí. Obojí dokazuje DVD "Jarre In China". Koncert se odehrál 10. října minulého roku v rámci francouzského roku v Číně, byl živě přenášen čtyřmi kanály čínské televize a kromě živého publika jej prý vidělo přes miliardu diváků. A "Jarre In China" tuto událost beze zbytku pokrývá.

Samotné zorganizování koncertu dalo hodně práce, neméně jí však bylo odvedeno i na dévédéčku. To se jako vůbec první hudební DVD může pochlubit certifikátem THX pro nejvyšší možnou zvukovou a obrazovou kvalitu. Tady se holt projevil Jarre-technik, pro fanoušky je to však jen plus. Samotný koncert, jehož vetší část probíhala v pekingském Zakázaném městě, druhá pak na náměstí Nebeského klidu (Tian'Anmen), byl přímo naživo mixován do pětikanálového zvuku, tudíž tento mix samozřejmě najdete i na DVD. A věřte tomu, že DTS vás přibije do sedačky a své zadní bedny se už nikdy neodvážíte označit za efektové. Zvuk je největším tahákem dévédéčka, lákavé je však i místo konání a jeho nasnímání. Obrovské pódium, velké nafukovací geometrické útvary, sloužící jako promítací plochy, dvě stě šedesát muzikantů včetně dvou orchestrů a sboru tvoří tolik objektů k natáčení, že kamery mohou stále zabírat něco jiného. Většinu času však samozřejmě směřují na Jarreho a pódium jako celek. Jediná škoda je, že obraz i přes svou širokoúhlost je až příliš televizní, což výsledný dojem poněkud kazí. Horší je to ještě v kombinaci s kamerou zabírající Jarreho ruce na klávesách, která má téměř filmový obraz a ve výsledném střihu pak působí dost rušivě. To je ale jen jediná chybička na jinak excelentním záznamu.

Samotný koncert se skládá ze známých hitů, nových skladeb složených pro tento speciální koncert i převzatých nahrávek. Pódiové efekty, obrovitost celé akce a výtečná zvuková kvalita naštěstí dávají zapomenout, že hudebně Jarre už v současnosti nemá tolik co říci. Dojde i na známý světelný syntezátor ve vskutku úžasné verzi "Chronology 3" s orchestrem a operní zpěvačkou, překvapí Vivaldiho "Zima", která je odehrána na rockovou kytaru, vyvrcholením první části koncertu je pak rozmáchlá "Rendez-Vous 2", v níž si Jarre opět zahrál na zelené lasery. Po této skladbě sedne do sajtkáry a nechá se odvézt na náměstí Nebeského klidu, kde se odehrává druhá část koncertu. Spojením čínské a francouzské kultury měla být "La Foule" od Edith Piaf (zpívaná čínsky), bohužel domácí zpěvačka Cheng Lin naživo nezpívala zrovna nejlíp, a tak tato kooperace vyzněla velmi rozpačitě. Úplný závěr pak patří další legendární melodii v podobě "Oxygene 13". Celý koncert je ozvláštněn využitím mnoha tradičních čínských nástrojů, které Jarreho hudbě dodávají nový rozměr.

O technickém vybavení disku jste si mohli přečíst výše, pojďme k bonusům. Na druhém disku najdete padesátiminutový dokument o přípravě celého koncertu, jenž je vskutku důkladný a ukazuje, kolik těžkostí museli organizátoři překonat. Zkoušet třeba mohli jen od půl deváté do desíti večer. Velmi pěkný je moment, kdy Jarre jde přes ulici do druhého hotelu, kde je ubytován francouzský prezident, aby mu ten z očí do očí řekl, že se koncertu bohužel nemůže zúčastnit, protože kdyby ano, Číňané by přijali tak rozsáhlá bezpečnostní opatření, že by zabrali půlku hlediště. Kromě jiných titulků má dokument i anglické, tudíž není problém všemu porozumět. Další krátký dokument přináší skladbu Cui Jiana, jenž měl původně také vystoupit na koncertě, ale nakonec mu to nebylo dovoleno, a Jarreho zamyšlení nad Čínou obecně. Oba koncerty obsahují také stopy s komentářem Jarreho v angličtině a francouzštině, bohužel bez titulků. Posledním bonusem je CD, které nabízí zkrácenou verzi koncertu v audiopodobě.

Jarreho komplet dvojDVD a CD je skutečně povedeným kouskem, který dá vašemu (drahému) domácímu kinu opodstatnění. Vytknout se mu dá snad jen televizní obraz, ale na druhé straně - dost hudebních dévédéček je na tom podstatně hůř.


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

  • televizní obraz ? (Jarrefan, 10.01.2006 13:06) Reagovat

    Já to DVDéčko mám, nevím co má autor na mysli, ale jen pro informaci, obrazový záznam je ze 24 High Definition kamer a byl pořizován společností Alfacam, která provozuje vysílání kanálů HD1 - HD5 v Evropě. Do Číny bylo převezeno 5 HD přenosových vozů ( jeden speciálně pro audio ) a výsledný obraz je tedy v kino kvalitě. Doporučuji podívat se na koncert mimo TV obrazovku. Když jsem si ho promítal s uhlopříčkou 3,7m, tak na mě opravdu televizně nepůsobil, naopak!

  • fandovia zo Slovenska (Stefan Dudas Svit, 11.12.2006 19:53) Reagovat

    vlastnime vsetky CD aj DVD J.M.Jarreho,dnesná mládež tuto hudbu vobec nechápe v dobe vrieskancov, ktoré dosly do Europy z USA. Kto chce pochopit J.M.Jarreho musí počúvat hudbu Vangelisa,Oldfilda a Enigmu.Vediet hladiet iným pohladom na svet,citit svet dusou.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY