Ten mámivý sirén hlas...

Vydáno: 28.03.2005 14:12 v sekci Recenze - Dan Hájek | foto: facebook interpreta

New Order jsou zpátky. Po výtečné desce "Get Ready" navazují počinem "Waiting For The Siren's Call". New Order už nejsou žádnými nováčky, jsou to ostřílení fachmani a každá jejich deska přinesla kus poctivé práce a propracované hudební experimenty s jasně čitelnou tváří. Platí toto vše i u nové nahrávky? Stručně řečeno a vykřiknuto: Ano!

9/10

New Order - Waiting For The Sirens' Call

Celkový čas: 56:49

Skladby: Who's Joe?, Hey Now What You Doing, Waiting For The Sirens' Call, Krafty, I Told You So, Morning Night And Day, Dracula's Castle, Jetsream, Guilt Is A Useless Emotion, Turn, Working Overtime

Vydavatel: Warner Music

Už je to hodně let zpátky, co Tony Wilson objevil Joy Division a ukázal světu neodolatelnou a nepoznanou vnitřní tvář jejich leadera Iana Curtise. Jeho život byl krátký, ale natolik inspirující, že podle knihy "Touching From A Distance" nyní vzniká film s pracovním názvem "Control". Točit by se mělo začít každou chvilí a pod palcem to bude mít Anton Corbijn - známá to persona hudebního showbizu. Kde by dnes asi U2 nebo Depeche Mode hledali tak výtečného fotografa a režiséra skvělých klipů s neodolatelným citem pro daný snímaný moment a atmosféru. Nemalým pozorovatelským okem do toho budou mluvit i New Order - skupina, která inspiruje dodnes mnoho hudebníků. Na úplném začátku to byli Joy Division a dnes se ve své druhé inkarnaci hlásí opět o slovo s novinkou "Waiting For The Sirens' Call". Díky laskavosti Warner Music vznikl před oficiálním vydáním i důkladný průvodce po albu a jaká tedy ta deska je? Když v ruce držíte cédéčko s prostým obalem z dílny ala Farrow (podepsal se na mnoha obalech třeba Pet Shop Boys), proplouvá vámi hudební radost, což asi značí své, co myslíte?

"Waiting For The Sirens' Call" je na jednu stranu typickou pro New Order, ale na té odvrácené minci celku zjistíte, tedy po důkladném zavrtání až k jádru, že se svým způsobem tahle patra stále vyvíjí a užívá si každý kousek svého hudebního rašení. Je jasné, že nemůže chybět čitelná basová onanie Petera Hooka, když ho vidím na záznamech koncertů a poslouchám, co loudí ze své basové kytary - toto je první přirovnání, co mě napadne. Bernardův zpěv-nezpěv (nebojte, nezačnu psát příběh Královny koloběžky první) se za ta léta vůbec nezměnil - potud jsme doma u starého dobrého, ale jaksi stále Nového pořádku. Nemalé ovlivnění přišlo od nejmladšího člena aktuální sestavy - kytaristy Phila Cunninghama, díky němuž kytary znějí tak, jak mají. Ve studiu jsou všichni zruční i díky nemalému počtu bočních projektů. Novinková deska je o jasných písničkách, které si snadno oblíbíte, a to asi i rychleji než u minulého počinu "Get Ready".

Rozsah stylů na téhle placce je pestrý. Když se kouknete na videoklip "Krafty" - nenapadne vás jiná myšlenka než ta, že to je jasná hitovka. Takových je na "Waiting For The Sirens' Call" hned několik, nejžhavějším želízkem v ohni může třeba být i chystaný druhý singl "Jetstream" s hostující Anou Matronik ze skupiny Scissor Sisters. Přes kytarovky "Who's Joe?", "Hey Now What You Doing" se postupně dopracujete k dokonalé "I Told You So", která dle mého názoru patří k vrcholům alba. Potěší velká pohoda v podobě "Morning Night And Day", v níž se prolíná typická melodičnost pro Pet Shop Boys s duchem tvorby New Order. Zaujme i taneční vypalovák "Guilt Is A Useless Emotion" nebo nakřápnuté kytary v závěrečné "Working Overtime". Jakýkoliv element ze Sirén dokazuje, jak silná může být píseň, když se do ní opře několik zkušených pohledů na věc a rozličných inspirací nejenom z vlastních šuplíků.

New Order mě osobně nezklamali a jsem zvědavý, jak "Waiting For The Sirens' Call" obstojí v naší hromadné recenzi, která se tu zanedlouho objeví. Deska sama o sobě přináší velký kus hudební zábavy, která oslovuje každým poslechem, a to s jistotou nemohu říci o každé nahrávce, která se mi za ta léta dostala do rukou. New Order na mě zaútočili a já jsem jim to zbaštil i navijákem. Novinka této legendární kapely dokazuje, že není potřeba se hnát za každou cenu do vod experimentů, ale občas se vyplatí stavět na poctivých a lety prověřených postupech, které by u nich už mohly být i registrovanou ochrannou známkou.

  • joa (josa, 28.03.2005 16:11) Reagovat

    joas

  • T Elessar (Liam Gallagher, 29.03.2005 17:43) Reagovat

    Fakt vynikajuce album...odporučil by som ho hlavne tebe,pretože skladba "Morning Night And Day" mi miestami tiež velmi pripomina "PSB"!

  • To Liam (Elessar, 29.03.2005 19:20) Reagovat

    Velmi dobre, velmi, aj ked PSB su svojou genialitou nenapodobitelni, toto je zas cosi ine- proste perfektne album, co viac?

  • boo (boo, 29.03.2005 19:25) Reagovat

    Desku jsem si poslechl,predeslou Get Ready znam velmi dobre,novinka je zretelnym pokracovanim tohoto alba,stejny zvuk,na druhou stranu nove,kvalitni skladby samy o sobe.Kdyby vysly posledni dve desky jako 2CD projekt,pochopil bych to.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Katapult - 80's Album Trilogy (vinyl box) 7/10
Recenze: Vinylový box "80's Album Trilogy" dokazuje, že Katapult byl v této dekádě šťavnatý a ve formě Katapult pokračuje v oslavách padesáti let existence, znovu koncertuje, vydává nové desky, ale nezapomíná se ani poohlédnout do minulosti. Tentokrát si vzal na paškál druhou polovinu osmdesátých let a do jedné krabice nacpal vinyly z... čtěte zde
Vydáno: 12.12.2025 14:00 v sekci Recenze
David E. Gehlke - Turned Inside Out: Oficiální příběh Obituary 7/10
Hudba v tisku: Přímo na dřeň Obituary: kniha "Turned Inside Out" nabízí poctivý, nikoli však převratný portrét deathmetalové jistoty Na Obituary se můžete spolehnout. V přibývajícím počtu mladých deathmetalových kapel čnějí tihle floridští veteráni jako neerodující monument a v nezměněné intenzitě se valí dál. Jejich příběh vypráví kniha "Turned Inside... čtěte zde
Vydáno: 12.12.2025 08:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Lucie, O2 arena, Praha, 10.12.2025
Naživo: Lucie roztáhla křídla tažnejch ptáků. A celá O2 arena s ní Skupina Lucie se blíží do finále narozeninového turné ke svému čtyřicátému výročí. Předposlední koncert se, stejně jako ten o den dříve, konal v pražské O2 areně a my byli znovu u toho. Jak se obě vystoupení lišila? A kam se... čtěte zde
Vydáno: 11.12.2025 14:00 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 49. týden 2025
"Vánoce na míru" už úřadují. Ewa Farna boduje se svátečním hitem v rádiích i ve streamování Dva týdny před Štědrým dnem se Ewa Farna se svou novodobou klasikou "Vánoce na míru" dostala na osmé místo rádiové hitparády, v pořadí digitálních singlů jí dokonce patří už číslo dva. Vedení z minulého kola si v hlavních... čtěte zde
Vydáno: 11.12.2025 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Nové desky 48/2025 - od Thomase Raggiho přes Zac Brown Band po živáky Depeche Mode a Nicka Cavea
Nové desky 48/2025 - od Thomase Raggiho přes Zac Brown Band po živáky Depeche Mode a Nicka Cavea Hned dva členové slavných skupin se tento týden prezentují sólo. Tím prvním je kytarista Måneskin Thomas Raggi, tím druhým Tom Smith z Editors. K nim se připojili Zac Brown Band, Norka Anna Of The North, živáky Depeche Mode, Scorpions a... čtěte zde
Vydáno: 10.12.2025 17:00 v sekci Novinky | Nové desky
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 48/2025 - od Thomase Raggiho přes Zac Brown Band po živáky Depeche Mode a Nicka Cavea (10.12.2025 17:00)
- Video: Depeche Mode servírují působivou "Ghosts Again" jako ochutnávku mexického živáku (17.11.2025 08:08)
- Pet Shop Boys splní sny fanoušků - na speciálních koncertech živě představí zákoutí své diskografie (12.11.2025 16:36)
- Hudba v TV: "Emko" je biják hlavně pro skalní fanoušky Depeche Mode (01.11.2025 15:30)
- Koncertní film "Depeche Mode: M" vyjde i fyzicky. Přinese také čtyři nevydané skladby (26.10.2025 19:17)
- Pet Shop Boys nachystali "Disco 5" - dvanáctku remixů skladeb od Noela Gallaghera po Tinu Turner (24.09.2025 17:49)
- Snímek "Depeche Mode: M" nabídne v kinech koncertní zážitek i meditaci nad smrtí (21.09.2025 11:00)
- Hudba v TV: "Bono: Stories Of Surrender" je úžasně natočený stand-up frontmana U2 (04.06.2025 08:00)
- Ultrapopařův koutek: Backing tracky nahrazují muzikanty stále víc. A to mě štve (15.02.2025 08:00)
- Pet Shop Boys konečně vydají svůj koncertní film "Dreamworld" i fyzicky (07.02.2025 13:52)

ALBUM TÝDNE 49/2025

Pan Lynx
Odvrácená strana lesa

Michal Skořepa vystoupil ze svého lesa. Debut coby temné panoptikum nastavil laťku dokonalosti. Nyní přichází s druhou kapitolou o návratu do reality. Podařilo se Panu Lynxovi překonat tíhu sebe samého? Byl divoký rys lapen, nebo se naopak stal pánem situace? A jak dopadla rocková symfonie duality?

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 14.12.
James Arthur (UK) (O2 universum, Praha)
Čt 18.12.
Till Lindemann (DE) (O2 arena, Praha)
Čt 18.12.
Lucie (Logspeed CZ Aréna, Plzeň)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Justin Bieber Prince Ewa Farna Lady Gaga Madonna Beyoncé Coldplay Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe