Noví Roe-Deer přesvědčiví stejně jako dřív

Vydáno: 16.11.2004 14:00 v sekci Recenze - Vojta Kostelecký | foto: facebook interpreta

Kytaroví Roe-Deer už v nové sestavě s Andrzejem Palcem namísto fanoušky vzývané Emy Brabcové u mikrofonu a kytaristou Alešem Březinou právě vydávají v pořadí již třetí řadové album "Lollipop“, které však můžeme díky výše uvedeným personálním změnám považovat za debut. Více v naší dnešní recenzi.

7/10

Roe-Deer - Lollipop

Celkový čas: 41:46

Skladby: The Stranglers, Secret Lovers, Including Me, Snooze And Maze, Song "B", Camomile Prince, Shy, Z, B-O-A-T-S, The Sea, Vertigo, The Sea (Reprise)

Vydavatel: Globus Music

Je to přibližně rok, co jsme společně se členy Roe-Deer při rozhovoru pro musicserver rozebírali faktický rozpad skupiny. Už tehdy byl basák Šmity pevně rozhodnut pokračovat i s novou sestavou pod hlavičkou Roe-Deer dál. Osobně jsem si tenkrát nebyl jistý - ostatně stejně jako mnozí další -, jestli je to od něho krok tím správným směrem. Po poslechu nové desky vás však mohu ujistit, že se rozhodl správně. Novinka se povedla, a to hlavně díky tomu, že měl Šmity opět šťastnou ruku při výběru svých spoluhráčů.

Tím, že oslovil Andrzeje Palce, navíc sejmul dvě mouchy jednou ranou. Získal nejen nepřehlédnutelného (a nepřeslechnutelného) frontmana, v jehož případě je srovnávání s jinak jedinečným hlasem Emy Brabcové bezpředmětné, ale i velmi plodného autora, který se "postaral" o texty a až na dvě výjimky taky o kompletní hudební materiál nové desky. I na místo kytaristy se podařilo získat rovnocennou náhradu za Filipa Míška v osobě Aleše Březiny (jinak též Miou-Miou). Achilovou patou kapely však i nadále zůstává post bubeníka. Desku natočil ještě Jára Rolc, podzimní turné odjede Tomáš Konopka ze Southpaw a dál se neví...

Ale k věci. Určitě vás mnohem víc zajímá, kam že to Roe-Deer novými skladbami míří. Ač kapela svým prvním singlem "The Stranglers" tak trochu klamala tělem - už už se začínalo šuškat o českých Strokes -, dnes je jasné, že šipka na jejich hudebním kompasu ukazuje spíš kamsi na severozápad, za kanál La Manche. K současné kytarové retro vlně se Roe-Deer hlásí především správně lo-fi zvukem a programovou přímočarostí, jinak ale kapela navazuje spíš na tradici klasických ostrovních kytarovek z druhé poloviny devadesátých let. Není až tak složité vystopovat v jejich tvorbě vliv třeba takových Placebo nebo Manic Street Preachers. Roe-Deer opravdu nepřicházejí s ničím novým, zato však nabízejí kupu svěžích melodických motivů zabalených do jednoduchých, ale přitažlivě střižených kytarových aranžmá s nezbytnými kytarovými vyhrávkami a kudrlinkami navrch.

Od první skladby se pánové s ničím nemažou a s heslem "V jednoduchosti je síla!" na rtech míří přímo na solar. Už zmiňovaný pilotní singl "The Stranglers", svižná odpichovka "Secret Lovers", hymnická "Including Me", kytarově nabroušená "Song "B", emocionálně vypjatá "southpawťárna" "Camomile Prince", hravá, neodolatelným refrénem vyšperkovaná "Z". To všechno jsou hity jako Brno, za které by se nemusela stydět libovolná britská kytarovka. Klasické schéma "sloka - refrén - sloka" se opakuje s naprosto železnou pravidelností a ani stopáž drtivé většiny skladeb zdaleka nedosahuje hranice čtyř minut. Kytary zvoní i řežou, basa a bicí se drží nenápadné, ale maximálně účelné linky a vše zastřešuje Andrzej, který sice rozhodně není žádný yourkeovský hlasový ekvilibrsta, ale jeho projev je příjemně civilní a hlas má zajímavou barvu a do nahrávek sedí. A co je důležité, alespoň u nás si ho s nikým nespletete.

Teď už je jenom na vašem uvážení a hudebním apetitu, jestli v dobrém slova smyslu jednoduchý kytarový popík Roe-Deer označíte za bohapusté kopírování a nudné opakování stokrát použitých postupů, nebo jestli "Lollipop" oceníte jako sbírku miloučkých hitů, jejichž hlavní ambicí je zpestřit vám všednodenní odpoledne.

  • Vynikající (roman, 23.11.2004 15:00) Reagovat

    Mám tuhle desku doma už 14dní a poslouchám jí pořád dokola a ještě mě to neomrzelo. NArozdíl od recenzenta bych ji ohodnotil aspon 8/10 ne-li 9

  • mp3 ukazky (jana, 23.11.2004 19:53) Reagovat

    nevite nekdo kde najdu aspon ukazky z alba?

  • MP3 ukazky (Fingerprint, 25.11.2004 17:25) Reagovat

    MP3 ukazky jsou na www.roe-deer.cz. Jinak ale po tom, co jsem pisnicky nejdriv slysel nazivo, u me zavladlo trochu zklamani. Zatimco na zivo je to opravdu na zivo, u tehle desky se opravdu pocitu zprostredkovanosti a mdleho zvuku nezbavim.

  • Koupit roe-deer? (Zuzana, 14.12.2004 11:26) Reagovat

    Kde se tohle Cd pořídit? U nás v obchodě to nemají a na vltava.cz jsem to také nenašla. Poradíte mi někdo?

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2025 podle musicserveru (20-11)
Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2025 podle musicserveru (20-11) Svět okolo opouští to, co se roky dalo označit za jistotu, a blázní čím dál tím více. Ještě, že je tu ta hudba! Třiadvacet redaktorů a redaktorek musicserveru by ocenilo téměř stovku zahraničních desek. Tohle je finální... čtěte zde
Vydáno: 23.01.2026 13:00 v sekci Publicistika
Tereza Balonová - Londýn 7/10
Video: Tereza Balonová v úderné novince tvrdí, že před problémy nelze utéct ani do "Londýna" Minulý měsíc uzavřela Tereza Balonová éru svého druhého alba "Lampiony" hned dvěma speciálními koncerty v pražské Malostranské Besedě. Nyní otvírá novou kapitolu s písní "Londýn". Stejně jako v případě celé poslední... čtěte zde
Vydáno: 23.01.2026 09:00 v sekci Audio / Video | Video
Dvacet nejlepších domácích desek roku 2025 podle musicserveru (10-6)
Publicistika: Dvacet nejlepších domácích desek roku 2025 podle musicserveru (10-6) Svět okolo opouští to, co se roky dalo označit za jistotu, a blázní čím dál tím více. Ještě, že je tu ta hudba! Třiadvacet redaktorů a redaktorek musicserveru by ocenilo téměř šedesát domácích (českých a slovenských) desek.... čtěte zde
Vydáno: 22.01.2026 14:00 v sekci Publicistika
Anna of the North - Girl in a Bottle 8/10
Minirecenze: Popová jednohubka z Norska: Anna of the North a její "Girl in a Bottle" Že na severu Evropy rostou skvělé popové zpěvačky na stromech, víme na musicserveru už dávno. Anna of the North rozhodně nepatří mezi nováčky, na našem webu jsme ale žádnou její desku dosud nezrecenzovali. Tak proč si nestřihnout... čtěte zde
Vydáno: 22.01.2026 10:00 v sekci Recenze | Minirecenze
Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2025 podle musicserveru (30-21)
Publicistika: Čtyřicet nejlepších zahraničních desek roku 2025 podle musicserveru (30-21) Svět okolo opouští to, co se roky dalo označit za jistotu, a blázní čím dál tím více. Ještě, že je tu ta hudba! Třiadvacet redaktorů a redaktorek musicserveru by ocenilo téměř stovku zahraničních desek. Tohle je finální... čtěte zde
Vydáno: 21.01.2026 18:00 v sekci Publicistika
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Metronome Prague doveze Manic Street Preachers, The Flaming Lips, ale i spoustu mladé krve (29.10.2025 11:00)
- Zaprášenosti: Před dvaceti lety začali Placebo spřádat plány na slavnou desku "Meds" (13.07.2025 08:00)
- Nové desky 6/2025 - od The Lumineers přes Lacuna Coil po Manic Street Preachers (19.02.2025 12:00)
- Video: Manic Street Preachers natočili k "Brushstrokes of Reunion" boxerský videoklip (06.02.2025 13:23)
- Video: Manic Street Preachers se ve vizualizéru k "People Ruin Paintings" ponořili do odstínů šedé (12.01.2025 11:17)
- Video: Manic Street Preachers se v "Hiding in Plain Sight" noří do polaroidových vzpomínek. Pak to ale rozjedou na pódiu (04.11.2024 15:49)
- Audio: Manic Street Preachers v singlu "Decline & Fall" sázejí na kouzlo euforické melodie (03.09.2024 13:13)
- Video: Khoiba v klipu "Emptied Poison Gland" zkoumá rozpolcenost podzimních nálad (17.11.2023 14:02)
- Khoiba v pátek zahraje v boskovickém Prostoru (12.10.2023 12:10)
- Brian Molko z Placebo je vyšetřován italskou policií (20.07.2023 12:52)

ALBUM TÝDNE 03/2026

Peter Lipa & AMC Trio
Lipa spieva AMC Trio

Peter Lipa i AMC Trio jsou dobře známá jména slovenského jazzu. Respektované žánrové osobnosti se mnohokrát potkaly na pódiu, na studiovou spolupráci si ale musely počkat. Nakonec to ale vyšlo a výsledkem je koncem loňského roku vydaný drobný počin "Lipa spieva AMC Trio".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)
Po 09.02.
All Time Low (US) (SaSaZu, Praha)
Út 10.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Forum Karlín, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Justin Bieber Prince Madonna Lady Gaga Beyoncé Ewa Farna The Cure Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe