Jacob Collier - Djesse Vol. 4 (Deluxe Edition)

Jacob Collier přináší na "Djesse Vol. 4" čirou radost z hudby a její pestrosti

Vydáno: 03.11.2024 13:45 v sekci Recenze - Tomáš Parkan | foto: Marie Trávníčková / musicserver.cz

V roce 2018, ještě jako takřka neznámý hudebník, odstartoval Jacob Collier svoji albovou sérii "Djesse". Během šesti let a dalších tří dílů se z něj stal hojně vyhledávaný umělec, který může spolupracovat de facto s kýmkoli. Na čtvrté části se koncentrují všechny předchozí a tryská z ní ryzí hudební radost.

9/10

Jacob Collier - Djesse Vol. 4 (Deluxe Edition)

Vydáno: 01.03.2024 (Deluxe 11.10.2024)
Celkový čas: 96:06

Skladby: 100,000 Voices, She Put Sunshine, Little Blue (Brandi Carlile), Wellll, Cinnamon Crush (Lindsey Lomis), Wherever I Go (Lawrence, Michael McDonald), Summer Rain (Madison Cunningham, Chris Thile), A Rock Somewhere (Anoushka Shankar, Varijashree Venugopal), Mi Corazón (Camilo), Witness Me (Shawn Mendes, Stormzy, Kirk Franklin), Never Gonna Be Alone (Lizzy McAlpine, John Mayer), Bridge Over Troubled Water (John Legend, Tori Kelly), Over You (Aespa, Chris Martin), Box of Stars Pt. 1 (Kirk Franklin, Chika, D Smoke, Sho Madjozi, Yelle, Kanyi Mavi), Box of Stars Pt. 2 (Metropole Orkest, Suzie Collier, Steve Vai, Voces8), World O World, Wild Wild Sea (Original 100,000 Voices), Magic (Emily King), All Around You (The Mystery Of The Bulgarian Voices), Stars - Voice Memo

Vydavatel: Universal

Ačkoli má Jacob Collier na svém kontě už šest cen Grammy a stejný počet nominací, stále ještě nepatří mezi ty největší hvězdy hudební scény. Částečně je tomu tak proto, že většinu z těchto úspěchů nasbíral v kategoriích nejlepších aranžmá. A pak mu stále chybí nějaký velký hit, byť "My Universe", na němž spolupracoval s Coldplay, spadá do kategorie megahitů, ale málo se o jeho účasti na něm mluvilo. Na druhou stranu se o něm začíná více hovořit v souvislosti s jeho energickými koncerty, které jsme mohli zažít už dvakrát v České republice - poprvé na brněnském JazzFestu a podruhé na loňských Colours Of Ostrava. Pozvedne ho "Djesse Vol. 4." a aktuální evropské turné do těch nejvyšších sfér?

Jak už název naznačuje, jedná se o čtvrtý díl série. První, nahraný společně s Metropole Orkest, byl orientovaný na orchestrální hudbu s prvky world music a soulu, druhý už vysloveně na world music s vlivy folku a jazzu a ten třetí, za nějž si odnesl nominaci na Grammy na Album roku, v sobě mísil prvky r'n'b, EDM, hip hopu, funku, rocku a neo soulu. Dalo by se říct, že v závěrečné epizodě anglický hudebník prakticky všechny výše jmenované styly sesypal na jednu hromádku, řádně zamíchal, vycizeloval, naleštil a rozdělil do celkem šestnácti, respektive jednadvaceti, skladeb.

Pohledem do tracklistu zjistíte, že mu od poslední části opět narostl poměr hostujících hudebníků a zpěváků, a to jich ještě několik zůstalo v ilegalitě. Mezi takové patří například Willow, která si pouze zakřičela v úvodní "100,000 Voices", Lennon Stella v "Little Blue" nebo třeba Remi Wolf. I když mezi hosty najdeme několik navrátilců jako Tori Kelly, Chris Thile, Steve Vai nebo Metropole Orkest, většina z nich jsou ve spolupráci s Collierem de facto nováčky. Anglický hudebník pro nás navíc vedle slavných jmen objevuje nové interprety, kteří se patrně hvězdami teprve stanou.

Nahrávku otevírá již zmíněná "100,000 Voices", která jako by vám měla naznačit, co vás v následujících minutách čeká. Po hymnickém začátku se ve vašich uších vystřídá fůra hlasů, stylů a hudebních motivů, která vyvrcholí již zmíněnou a naprosto nečekanou deathmetalovou vložkou Willow. Navíc naprosto plynule přejde do tepající indiepopové "She Put Sunshine" s typickými Collierovými náběhy a končí funk-rockovými partiemi Steva Vaie. Nicméně její utlumený konec už slouží jako předzvěst "Little Blue" působící jako lehký jarní deštík, do něhož se protíná vzdálené hřmění bouřkových mraků. Ty pak prosvětluje svým hlasem Brandi Carlile, která v určitých momentech přidává takřka znatelný countryový nádech s gospelovým sborovým pozadím.

Ačkoli vás předchozí písnička může přivést do určitého duševního útlumu, velmi rychle vás z něj probudí energická "Wellll", tedy druhý singl, který jsme už mohli slyšet vloni v Ostravě. Z něj se zdálo, že by celý čtvrtý díl mohl být rockový, ovšem nakonec se z něj stal spíše takový solitér. Následná "Cinnamon Crush" nás naopak zavede do vod electro r'n'b, což představuje doposud méně vídanou kombinaci. O ženský vokál se postarala zatím spíše neznámá Lindsey Lomis, která doprovází Jacoba Colliera na jeho aktuálním turné a měli bychom ji slyšet také v Praze.

Poté však už britský hudebník začíná servírovat jednu hvězdu za druhou. V soulové "Wherever I Go" se navzájem hecuje matador Michael McDonald, který působil ve Steely Dan a The Doobie Brothers, s pop-soulovou formací Lawrence - a nutno říct, že tahle generační hecovačka má velké grády. Kontrast přináší následující "Summer Rain", v níž se Collier potkal s Madison Cunningham a Chrisem Thilem. Kdo čekal nějaký výlet k bluegrassu, musel být velmi překvapený. Jedná se o intimní folkovku, v níž se opravdu cítíte jako při osvěžujícím letním deštíku. Thileho mandolína zůstává v pozadí za smyčci a vytváří dojem dopadajících kapek, zatímco všemu vládne křehký, slavičí zpěv americké písničkářky, které dělá sám Collier pouze podpůrný hlas. Po několika málo posleších zjistíte, že jde o jednu z nejlepších písniček na albu, což platí obzvlášť ve spojení s navazující "A Rock Somewhere".

Do ní si Collier pozval dvě indické hudebnice - jsou jimi nám dobře známá sitaristka Anoushka Shankar a již méně provařená zpěvačka a flétnistka Varijashree Venugopal. Asi málokdo z nás zná současnou indickou hudbu, ale její moderní pojetí v podání těchto třech zní prostě geniálně. Nejen chytlavou melodií, ale zejména propojením elektroniky s něčím tak tradičním, jako je právě indická hudba, a navrstvením jednotlivých instrumentů a vokálních stop. Collier ji zhruba před měsícem nahrál i s Aurorou, ale upřímně: tahle verze se zdaleka nepovedla tolik jako originál.

Jacob Collier v Praze

Se svojí koncertní sérií "Djesse UK & Europe Tour" zavítá třicetiletý muzikant do našeho hlavního města. V pražském O2 universu vystoupí 12. listopadu. Vstupenky stále ještě seženete.

Podobně výrazná je ovšem i španělsky zpívaná "Mi Corazón", kde nás autor společně s kolumbijským zpěvákem vezme do oblasti latin popu. Jako by v sobě píseň plná efektů, přechodů a zvratů nesla zvláštní odkaz Michaela Jacksona. Opravdu těžký kalibr však přichází s "Witness Me", kde se deska překlápí do své popové části. Vedle sebe se tu totiž potkávají Shawn Mendes, rapper Stormzy a pro nás takřka neznámý gospelový zpěvák a rapper Kirk Franklin, který má ovšem na svém kontě už úctyhodných dvacet Grammy a zhruba stejný počet GMA Dove Awards. V téhle skladbě se proto potkávají anglický pop a grime s americkým gospelem, což jí propůjčuje originalitu i náboj, nehledě na to, že je sakra dobře napsaná. Následující "Never Gonna Be Alone", kterou vokálně vede Lizzy McAlpine, se pohybuje někde na tenké hranici neo soulu, r'n'b a jazzu - a zejména poslední jmenovaný žánr podtrhla excelentní kytara Johna Mayera.

Na každé z předchozích řadovek Jacoba Colliera najdeme alespoň jednu úpravu hitu někoho jiného, která patří mezi jeho majstrštyky. Koneckonců za "Flintstones", "Moon River" a "All Night Long" si odnesl Grammy. Jestli tomu tak bude i v případě "Bridge Over Troubled Water", těžko soudit, protože zatímco zmiňované stojí na orchestrálním aranžmá, vlastní verzi klasiky Paula Simona vystavěl pouze na prolínání svého vokálu s tím od Johna Legenda a Tori Kelly, které navrstvil do sborového vyznění. S "Over You" přichází de facto pokračování "My Universe" z "Music Of The Spheres". Pouze k-popový boyband BTS nahradil gilrband aespa, Coldplay zastupuje pouze Chris Martin a produkce se ujal sám Collier. Jinak je ale hitový potenciál téhle ryzí popové písničky nekonečný.

Dvojice skladeb "Box Of The Stars" - s podtituly "Pt. 1" a "Pt. 2" - v sobě spojuje většinu z těch, kteří se na desce podíleli, přidává k nim několik dalších jmen a zejména Metropole Orkest pod vedením hudebníkovy matky Suzie Collier. Mimo dechovky a doom metalu zde objevíte snad jakýkoli styl. "World O World", která uzavírá standardní verzi díla, už se dá považovat spíše za chorál zabíhající do historické sakrální hudby, přesto může hodně nabídnout i v dnešní době.

Deluxe edice

Protože jsme se vám rozhodli představit rovnou deluxe edici, ta pokračuje dál položkou "Wild Wild Sea", z níž posléze vykrystalizuje "100,000 Voices". A je neskutečně zajímavé poslouchat, jak moc se obě liší. Nebýt určitých fragmentů refrénu, máte pocit, že se vlastně jedná o zcela odlišnou písničku, kterou mohl anglický hudebník beze studu použít. Funková "Magic", v níž uslyšíte i Emily King, dokresluje celkový obrázek studiovky a nechává vzpomenout na předchozí díly, kde se Collier inspiroval Princem. "All Around You" obstarává další ukázku toho, jak dokáže pracovat se sborem, v tomto případě s bulharským ženským The Mystery Of The Bulgarian Voices. Živá verze "Bridge Over Troubled Water" a základ songu "Stars" patří už spíše mezi bonbonky pro fanoušky.

Jacob Collier je hudební génius, kterého možná širší veřejnost ještě zcela nedocenila, nicméně o jeho talentu vypovídá to, že spolupráci s ním by už dnes odmítlo jen málo jeho kolegů. Dokazuje to i na "Djesse Vol. 4", která v podstatě neobsahuje slabé místo a nabízí spoustu hvězdných hostů. Collier na ní navíc vyzrál i coby producent a zejména jako autor. Jak jsme se mohli přesvědčit už v Brně a Ostravě a zanedlouho budeme moci také v Praze, z tohoto neskutečně živelného koncertního hudebníka doslova tryská radost z muziky, což se povedlo přenést i na desku. Jak se asi její energie, pestrost a hitovost povede převést opačným směrem?

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Srdce jako kníže Rohan, Studio DVA, Praha, 7.1.2026
Naživo: "Srdce jako kníže Rohan": Byli jsme na premiéře nového recitálu Michala Horáčka s Michaelem Kocábem a Naďou Válovou Michal Horáček má nový recitál "Srdce jako kníže Rohan". V něm rekapituluje svou spolupráci s Michaelem Kocábem a také nechává nahlédnout do připravovaného projektu "Pozemský prach a Boží dech", na němž pracuje zejména s Ivem... čtěte zde
Vydáno: 08.01.2026 19:00 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 1. týden 2026
První místo v rádiích i ve streamování. Taylor Swift se pyšní aktuálně největším hitem v Česku O zatím poslední studiovce Taylor Swift "The Life of a Showgirl" se navzdory prodejním a streamovacím rekordům většinou nepsalo moc lichotivě. Singl "The Fate of Ophelia" se nicméně stal velkým hitem, což dokládají i aktuální české... čtěte zde
Vydáno: 08.01.2026 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Radim Kopáč - Všechno je špatně, zpátky na stromy! (český punk a hardcore v textech 1979 - 1989) 7/10
Hudba v tisku: Kniha "Všechno je špatně, zpátky na stromy!" nás vrací do těžké doby normalizace, kdy i u nás začal vznikat punk Kdo by neznal skupiny jako Visací zámek, Plexis, SPS nebo Wanastowi Vjecy? Všechny začínaly v osmdesátých letech minulého století. Jak se český punk a hardcore ještě za minulého režimu rodily, se snaží přiblížit kniha "Všechno je... čtěte zde
Vydáno: 07.01.2026 08:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Michal Hrůza - Samota slouží mně. Koncert je největší odměna pro muzikanta
Rozhovory: Michal Hrůza - Samota slouží mně. Koncert je největší odměna pro muzikanta Zpěvák a skladatel Michal Hrůza si pro své fanoušky po pěti letech připravil nové album. Autentická deska plná příběhů a bezprostředních emocí dostala jméno "Kouzlo samoty". V jedenácti písních můžeme slyšet hudebníkův... čtěte zde
Vydáno: 06.01.2026 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Vítěze Cen Anděl poznáme v dubnu, vyhlášení se uskuteční na pražském Výstavišti
Vítěze Cen Anděl poznáme v dubnu, vyhlášení se uskuteční na pražském Výstavišti Po skončení kalendářního roku 2025 přichází čas bilancování. V pestré nabídce různých odborných hudebních anket nebude chybět ani ta nejznámější - Ceny Anděl. Okřídlené sošky doletí ke svým majitelům už 11.... čtěte zde
Vydáno: 05.01.2026 16:00 v sekci Novinky
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 44/2025 - od Rosalíe přes Portugal. The Man po Davida Stypku (12.11.2025 14:00)
- Nové desky 42/2025 - od Brandi Carlile přes The Lemonheads po Sigrid (29.10.2025 15:00)
- Nové desky 40/2025 - od Jacoba Colliera přes Vladimíra Mišíka po Khalida (15.10.2025 15:00)
- Naživo: Nelly Furtado a Shawn Mendes dominovali druhému dni Szigetu, v kouzelném Magic Mirroru propukla nezapomenutelná queer show plná lesku a energie (10.08.2025 09:36)
- Naživo: Joe Satriani a Steve Vai ukázali, jak se surfuje s hydrou a Praze servírovali kytarové mistrovství bez velkých gest (21.07.2025 21:17)
- Fotogalerie: Nadpozemský zážitek: Satriani a Vai ovládli Forum Karlín (21.07.2025 19:08)
- Video: Joe Satriani a Steve Vai se v písni "I Wanna Play My Guitar" obklopili jedinečnou partou muzikantů (15.05.2025 16:48)
- Nové desky 13/2025 - od Eltona Johna s Brandi Carlile přes L.A. Guns po Poetiku (09.04.2025 08:00)
- Recenze: Na albu "Who Believes In Angels?" Eltona Johna a Brandi Carlile krása střídá nádheru (07.04.2025 00:00)
- Video: Vážná hudba zábavně. Jacob Collier si zaimprovizoval s celým orchestrem (30.03.2025 16:53)

ALBUM TÝDNE 01/2026

Tom Smith
There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light

Tom Smith je jako nezaměnitelný hlas formace přes dvě dekády napevno spojen s Editors. Až nyní zjevně přišel ten správný čas na jeho sólový debut "There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light". Název o něm prozrazuje mnohé. Jeho komorní pojetí vás naplno vtáhne a s emocemi jde až na dřeň.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 11.01.
Pocta Davidu Stypkovi (CZ) (O2 universum, Praha)
So 17.01.
Stodola Michala Tučného (O2 arena, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince Justin Bieber The Prodigy Beyoncé Madonna Lady Gaga Ewa Farna Coldplay Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe