Sledujte musicserver.cz také na Facebooku!
Lenny - Pokud věřím, že moje myšlenka je správná, neuhnu z ní

Lenny - Pokud věřím, že moje myšlenka je správná, neuhnu z ní

Vydáno: 15.05.2018 09:54 v sekci Rozhovory - Josef Martínek

Po úspěchu alba "Hearts" přichází Lenny se singlem "Enemy", který předznamenává chystanou novou desku. Kromě českého trhu je píseň dostupná i v dalších evropských zemích. Se zpěvačkou, která loni podepsala smlouvu s německým Universalem, jsme probrali i její chystané čtyři velké samostatné koncerty.

SDÍLET:    
Lenny, v tvém novém singlu "Enemy" slyšíme víc elektroniky, než u tebe dosud bylo obvyklé. Co tě k tomuto posunu vedlo?

Můj konkrétní cíl nebyl ten, abych zněla víc elektronicky. První demo písničky vzniklo zhruba rok zpátky, ale finální produkci jsem nakonec nechala na Ondrovi Fiedlerovi, který mi produkoval i desku "Hearts". Myslím si, že v jeho práci je světový potenciál. Přála jsem si, abychom se na tom singlu předvedli oba. Já jsem udělala svůj díl práce a ve zbytku jsem Ondrovi důvěřovala. Ve studiu jsme ale byli společně a vše probírali.

Lenny
© Aneta Vrkotová
Řekla bys, že v rámci tvého snažení oslovit fanoušky v Evropě má takový současný zvuk větší šanci na úspěch, než měly písničky z alba "Hearts"?

Asi bych nad tím měla takhle uvažovat, ale moc mi to nejde. Hodně věcí dělám intuitivně, tak, jak mě baví. Ne vždycky se to musí potkávat s nejnovějšími trendy. Spoléhám na to, že když nezaujmu lidi svým autentickým já, nemá smysl hudbu dělat. Byla by škoda prorazit jako někdo jiný. Vždycky se budu snažit raději být autentická a svá.

Nicméně německý Universal, se kterým jsi loni podepsala smlouvu, bude asi tímto zvukem potěšen, vzhledem k tomu, že v Německu elektronická scéna kvete.

Německo je Mekka elektroniky, v Berlíně a dalších městech jsou přímo kořeny EDM. Ale rozhodně jsem singl nedělala s tím, že bych chtěla udělat radost Němcům. Naopak oni chvilkami sami nechápali některá moje rozhodnutí a divili se, proč například tlačím na nějakého konkrétního muzikanta. Hodně jsem narážela. Ale prosadila jsem si svoje. Například ohledně mixu jsme tak trochu soutěžili, protože oni udělali jiný, vyloženě taneční remix. Nad ním jsme se hodně dohadovali. Netvrdím proto, že je všechno sluníčkové. Ale pokud věřím, že moje myšlenka je správná, neuhnu z ní. Přece jen mě ještě neznají tak dobře po lidské stránce, což je podle mě také důležité. Ještě si nedokážou spojit mě jako interpreta se mnou jako člověkem. Myslím si proto, že sama nejlíp vím, co je pro mě nejlepší.

Podobným tématem se zabývá právě i singl "Enemy". V souvislosti s ním kritizuješ, že se dnes velké společnosti často snaží přetvořit autentického člověka v poslušnou figurku, která má spadat do nějaké škatulky. Zažila jsi to i ty?

Zažívala jsem to od začátku své kariéry a myslím si, že to budu zažívat až do jejího konce. Viděla jsem spoustu dokumentů s kapelami i sólovými zpěváky, například s Foo Fighters, Lady Gaga nebo Jennifer Lopez, kde se o tomhle tématu mluvilo. Například právě Jennifer Lopez říkala, že celou její kariéru se ji lidé snaží nasměrovat tam, kde by ji oni rádi viděli. Nejsem její posluchačka, ale v tomto ohledu jí úplně rozumím. Netvrdím, že se nenajdou případy, kdy to nemůže fungovat. Jsou interpreti, kteří sami nevědí kudy kam, a pak je třeba je trochu nasměrovat. Třeba Ondra Fiedler je v tomto výborný, stal se nejen producentem různých kapel, ale i jejich mentorem. Za sebe musím říct, že ne vždy vím, kam jít. Ale vždy vím, kam nejít.

Lenny
© Jan Pelikán
Takže dáš na intuici...

Ano, poznám, když někdo řekne, že bych měla něco udělat, a nemám z toho dobrý pocit. Je ovšem úzká hranice mezi tím, aby člověk vystoupil z komfortní zóny a rozhodl se pro něco, co je správné udělat, a tím pocitem, kdy vím, že je to špatné. Snažím se tenhle pocit rozlišovat a zatím mi to snad jde. Na intuici vždycky dám nejvíc.

Jak ses naučila tomu tlaku odolat?

Jednoduše - řeknu si: Musím odolat tlaku. S českým Universalem spolupracuji už pět let, takže mě už dobře znají a jen tak je něčím nepřekvapím. Ale u Němců jsem viděla, že byli z některých mých reakcí vyloženě zaražení. Nejsem zvyklá, že někdo myslí za mě, že za mě něco odsouhlasí nebo natočí bez mého vědomí. Muzika je pro mě jedna ze životních priorit, bez ní bych neměla sebenáplň. Beru to natolik vážně, že rozhodnutí, která dělám v muzice, hodně ovlivňují můj život. Vnímám to tak, že když mi někdo narušuje mou vizi, ztěžuje mi život, brání mi v tom být svobodná. Tento pocit mě pak donutí k tomu si dupnout. Uvědomím si totiž, jak až špatné by to mohlo být, kdybych dala na rozhodnutí lidí, kteří mi nerozumí. To jsou věci, které řeším neustále, a myslím si, že ještě řešit budu

Lenny
© Jan Pelikán
Další rovinou singlu "Enemy" je soupeření, rivalita v hudbě. Setkáváš se s tímto jevem na české scéně?

Setkávám se spíš s různými informacemi, které se ke mně donášejí, aniž bych se o ně zajímala. (smích) Dostávají se ke mně zprávy nejen o mně, ale i o dalších lidech typu "tenhle udělal tohle", "tahle nesnáší tuhle"...

…takže klasické klepy.

Přesně tak! A nejenom, že je nechci slyšet, ale ani sama nemám pocit, že bych s někým soupeřila. Možná jsem až moc velký sluníčkář, ale přijde mi moc hezké přijet na festival, tam se setkat s dalšími interprety, vidět jejich koncert a jak fungují. Nestojím o to tam s někým stát v koutě a špitat mu do ucha. Přijdu si dost svobodná na to, že můžu mít názor, jestli je ta muzika dobrá, nebo špatná, jestli se mi líbí, nebo ne. Ale jinak u mě nad nějakými pomluvami vždycky vítězí muzika. Jenže se s tím setkávám. Také proto o tom píšu. A myslím si, že ve světě to není jiné. "Enemy" je totiž písnička inspirovaná dokumentem o deseti úspěšných zpěvačkách, mezi kterými vře rivalita. Na člověka to pak působí, jako by hudba byla nějaký závod. Tak to podle mě ale nemá být, každý interpret je přece úplně jiný.

Lenny
© Jan Pelikán
Na koncertech jsi před časem začala hrát další novou skladbu, která má až filmový nádech. Bude tedy mít chystaná druhá deska znovu pestrý žánrový rozmach?

Ráda bych se zbytečně nesvazovala nějakými pravidly. Ale zase nechci, aby to bylo tak strakaté, že to bude pro lidi až nepochopitelné. Také proto zatím nechci určovat žádné přesné termíny vydání. Až mi bude připadat, že je repertoár připravený a dává mi jako celek smysl, teprve pak si budu moci naplánovat, kdy s deskou půjdu ven. Baví mě zkoušet vplouvat do různých žánrů. Srdcem jsem rockerka a poslouchám tuhle muziku z devadesáti procent, takže se tam její vliv musí odrazit. Ale na druhou stranu písničky skládám na piano, což není prototyp rockového nástroje. (smích)

Plánuješ do koncertního setu zařadit i nějaké další novinky?

Chtěla bych. Desku sice plánuji vydat teprve v momentě, kdy bude připravená, jenže písničky vznikají ve chvíli, kdy něco cítím a něco prožívám, protože si je sama píšu. A nechci pak za tři roky říkat: "Tohle jsem prožívala před třemi lety..." Na koncertech na podzim a v zimě tedy určitě nové věci zazní.

Budeš singl "Enemy" propagovat v Evropě pomocí rádiových rozhovorů či různých promo akcí, jako tomu bylo třeba se singlem "Hell.o"?

Zrovna se chystám do Milána, kde mě čeká setkání s novináři z různých koutů světa. Pak vyrazím na turné se zpěvačkou Bryde po Německu, s kapelou jí budeme předskakovat. Beru to tedy po krůčcích. Nerada bych strávila všechen čas tím, že budu někde něco promovat, chci taky ze života něco mít. Muzika je pro mě sice velké sebenaplnění, ale nechci, aby mě to převálcovalo.

Lenny

Svým charakteristickým chraplákem uhranula české posluchače už jako devatenáctiletá v roce 2013, kdy vydala dvě autorská EP "All My Love" a "Fighter". Odměnou jí byla Cena Anděl za Objev roku. Lenny se rychle podařilo smýt ze sebe nálepku dcera Lenky Filipové a v roce 2016 slavila úspěch debutového alba "Hearts", které připravila v tandemu s producentem Ondřejem Fiedlerem. Přineslo jí čtyři velké Anděly a jednoho žánrového k tomu, singl "Hell.o" se stal hitem i v Itálii. Následně podepsala smlouvu s německým Universalem. Momentálně pracuje na písních pro chystané druhé album a na podzim připravuje čtveřici velkých vystoupení, včetně toho v pražském Foru Karlín.

Na přelomu listopadu a prosince tě čekají čtyři velké samostatné koncerty. Máš už představu, jak budou zhruba vypadat?

Myslím si, že ponesou linku a image písniček z nového alba. Určitou podobu už tedy v hlavě mám. Ale zatím nedokážu konkrétně říct, jaké tam bude vybavení, světla ani jakou to bude mít formu. Zvažuji, jestli to bude klasické představení rozkouskované na písničky, nebo bude celou show provázet nějaká dějová linka. Ráda bych spolupracovala se stejným týmem, s jakým jsem pracovala třeba na koncertech v Roxy. Ty se podle mě moc povedly, třeba Matyáš Vorda z Mandrage připravil úžasné projekce. Navíc je to strašně skromný člověk, dělá to jako jeden ze svých koníčků.

Lenny
Když jsi před pár lety začínala, charakteristické pro tebe byly melancholické písničky u piana. Dovedla sis tehdy představit, že by ses dopracovala až do velké haly, jako je třeba Forum Karlín?

Vždycky jsem si to přála, ale nemyslela jsem si, že vůbec takovou možnost mám. Když mi bylo osmnáct, představovala jsem si, že budu třeba příštích osm let studovat a působit v cizině a pak mi možná přijde nějaká nabídka a začnu vystupovat. Všechno se ale odehrálo mnohem rychleji. Jsem dnes za tuhle posloupnost ráda, protože mi dává cenné zkušenosti. A pocit, když je nějaký koncert vyprodaný, je pro interpreta jeden z vůbec nejvzácnějších.

Musela jsi ale projít i určitým vývojem. Kdybys zůstala pouze v klidné poloze u piana, na haly by to asi nebylo, že?

To určitě ne. I když jsou zpěvačky jako Norah Jones nebo Tori Amos, které mám i já sama ráda. A chodí na ně hodně lidí. Mě by ale asi nebavilo zůstat celý koncert jen v této jedné poloze. Nechám se sama překvapit, kam se v dalších letech posunu.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • zpěvačka? (Josef Balvín, 15.05.2018 10:49) Reagovat

  Tak nevím. Jestli je zpěvačka nebo ne. Není ji rozumět. Chraplavý hlas, který takto zní není dobrý. Navíc není absolutně slyšet. Myslím, že by měla zkusit zpívat na živo bez mikrofonu. Pak by se vidělo.

  • Re: zpěvačka? (Stoub, 15.05.2018 12:05) Reagovat

   Co to je za blábol? :)

   • Re: zpěvačka? (Anonym, 16.05.2018 07:48) Reagovat

    Blábol. Dneska zpívá skoro každý, kdo má odvahu. Ona ji má díky spoustě věcem. To ji nezazlívám, ale není to žádná paní zpěvačka. Monotónní hlas jako Lucie Vondráčková. Bez jakéhokoliv projevu. Opravdu kdyby nezpívala tak svět nezanikne.

 • Ono je to jednodušší, když má někdo známou ... (Jan, 15.05.2018 14:28) Reagovat

  Ono je to jednodušší, když má někdo známou mámu, první koncerty jede do hal se strejdou Ríšou z Kryštof a její pravý strýc je šefík české pobočky Universal, kdy Universal preferuje česky zpívané interprety...

  • Re: Ono je to jednodušší, když má někdo známou ... (sadf, 15.05.2018 14:39) Reagovat

   taky měla dost peněz na to, aby jela do Británie studovat songwriting (nevím, jak se to přesně píše). Tyto všechny faktory její kariéru nakoply k tomu, že se proslavila velice záhy. Ale Lenny je opravdu talentovaná holka, časem by se prosadila tak jako tak. Je ale fajn, že to díky dobrému zázemí dokázala takto brzy a možná se jí to povede i v celé Evropě. Proč ne. Přejeme jí to a těšíme se na nová smysluplná alba.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 1-3/2019 - od ZAYNa přes Vídeňskou filharmonii po Zofie Dares
Nové desky 1-3/2019 - od ZAYNa přes Vídeňskou filharmonii po Zofie Dares Něco zbylých alb z úplného konce loňského roku a k tomu pár novinek vám představíme v letošním prvním vydání Nových desek. Vedle tradičního koncertu Vídeňské filharmonie představí druhé album ZAYN, sólový debut Žofie... čtěte zde
Vydáno: 16.01.2019 19:26 v sekci Novinky | Nové desky
0
Pohled do českých hitparád - 2. týden 2019
Do třetice všeho královského pro "Bohemian Rhapsody", rádia jsou znovu pod nadvládou LP LP se po týdenní přestávce vrací na vrchol českého rádiového žebříčku. Možná se hit "Girls Go Wild" stane podobnou trvalkou jako před dvěma lety její průlomová písnička "Lost On You". V albech se situace nemění. Queen s... čtěte zde
Vydáno: 16.01.2019 15:48 v sekci Novinky | České hitparády
1
Mark Morton - Cross Off ft. Chester Bennington 9/10
Audio: Chester Bennington ožívá v debutovém singlu "Cross Off" kytaristy Lamb Of God Marka Mortona Sólový debut kytaristy Marka Mortona vzbudil v posledních týdnech velký zájem, a to nejen u fanoušků jeho domovské kapely Lamb Of God. Důvodem je hostování tragicky zesnulého lídra Linkin Park Chestera Benningtona. Ten nazpíval "Cross... čtěte zde
Vydáno: 14.01.2019 15:00 v sekci Audio / Video | Audio
0
Behemoth, Forum Karlín, 12.1. 2019
Naživo: Behemoth v Praze představili svou ďábelskou církev Zaplněné Forum Karlín vidělo pompézní show a především novou tvář polských pekelníků Behemoth. Působivé vizuální divadlo podpořil velmi slušný výkon kvarteta zmalovaných černokněžníků, přesto v některých momentech... čtěte zde
Vydáno: 13.01.2019 20:09 v sekci Naživo
16
Passenger - Runaway 6/10
Recenze: Passenger na "Runaway" nabízí pohledy z cest Podobně jako třeba George Ezra na své dvojce "Staying At Tamara's" i Passenger pocítil potřebu vypadnout na pár měsíců z kolotoče šoubyznysu a nabrat inspiraci. A i když řada songů, jež se na album "Runaway" dostaly, je staršího data... čtěte zde
Vydáno: 12.01.2019 08:30 v sekci Recenze
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Lenka Filipová na albu "Oppidum" osobitou formou představuje keltskou kulturu (14.01.2019 00:00)
- Top 10: Pět dlouho očekávaných českých desek roku 2018, které by vám neměly uniknout (19.12.2018 10:00)
- Naživo: Lenny předvedla ve Foru Karlín show světového formátu (02.12.2018 11:32)
- Fotogalerie: Lenny v obrazech (02.12.2018 10:57)
- Foo Fighters, Florence + The Machine, Twenty One Pilots a další hvězdy míří na festival Sziget 2019 (27.11.2018 11:03)
- Lenny se chystá dobýt Forum Karlín a připravuje druhou desku. "Chytla jsem slinu," říká (22.11.2018 13:24)
- Naživo: Lenka Filipová rozezněla Jazz Dock keltskými baladami. Album "Oppidum" jí křtil David Stypka (20.11.2018 13:56)
- Nové desky 46/2018 - od Michaela Bublého přes Mumford & Sons po Zaz (19.11.2018 09:00)
- Překvapení české hitparády - Marian Vojtko v souboji o první místo porazil fenomén "Bohemian Rhapsody" (15.11.2018 16:26)
- Rozhovory: Lenka Filipová - Ke keltským písním jsem našla klíč, který mi otevřel jejich srdce (14.11.2018 12:00)

ALBUM TÝDNE 02/2019

Lenka Filipová
Oppidum

Po patnácti letech bez studiového alba by se na mnoho interpretů zapomnělo. Ne tak na Lenku Filipovou. Ta si mohla dovolit nejen takto dlouhou pauzu, navrch si troufla ukončit ji deskou "Oppidum", jejíž obsah možná konzervativního posluchače překvapí.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 20.01.
Alex Vargas (DK) (Chapeau Rouge, Praha)
Út 22.01.
Jacob Lee (AUS) (Café V lese, Praha)
St 23.01.
Tom Odell (UK) (Forum Karlín, Praha)
Ne 27.01.
Ghostemane (USA) (Roxy, Praha)
St 06.02.
The Neighbourhood (USA) (Forum Karlín, Praha)
Čt 07.02.
Animé (USA) (Roxy, Praha)
So 09.02.
Slash feat. Myles Kennedy & The Conspirators (O2 Arena, Praha)
So 09.02.
IAMX (UK) (Fléda, Brno)
Po 11.02.
Good Charlotte (Forum Karlín, Praha)
So 16.02.
Twenty One Pilots (USA) (O2 Arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Lady Gaga Sia Beyoncé Queen The Cure Kryštof Coldplay Rihanna Madonna Ewa Farna Adele Ava Max AC/DC LP Lucie Linkin Park Debbi Muse Imagine Dragons Pokáč
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver