Brad Mehldau, Besední dům, Brno, 18.2.2018

Skromný virtuos Brad Mehldau uhranul Brno

Vydáno: 20.02.2018 11:35 v sekci Naživo - Jiří V. Matýsek | foto: facebook interpreta

Američan Brad Mehldau se po čtyřech letech vrátil na brněnský Jazz Fest. Tentokrát přijel sám a v krásném, byť poněkud snobském prostředí Besedního domu převedl etudu na téma skromný virtuos a jeho klavír. Víc ten večer nebylo potřeba, všechno bylo na svém místě, cokoliv navíc by bylo zbytečné.

Live: Brad Mehldau

místo: Besední dům, Brno
datum: 18. února 2018

Ostatně - on celý ten nedělní koncert měl spíše parametry recitálu klasické hudby. Prostředí, opuštění jazzových nástrojů i původního programu, který měl představit blížící se Mehldauovo album variací na "Dobře temperovaný klavír" Johanna Sebastiana Bacha. To se nakonec nepotvrdilo, Mehldau se v Brně rozhodl dostát své pověsti zručného improvizátora, pro kterého je výchozí skladba jen odrazovým můstkem a prostorem pro nekonečné hraní (si).

Mehldau zahajoval i končil improvizovanými kusy, mezi ně znovu skládal k nepoznání na prvočinitele rozebrané skladby jiných autorů, mimo jiné od Colea Portera nebo beatlesovské "And I Love Her" a "Fool on the Hill". Mehldau je mistr invenční improvizace a variací na dané téma. Obě skladby The Beatles jsou toho jasným důkazem: Z první zmíněné napřed vypreparoval čtyřtónový riff, který pak doplňoval melodickými úryvky, které často ani nedotahoval do konce. Podobně u "Fool on the Hill" přesazoval melodické úseky na různá místa - a posluchač jen dumal: Odkud já to safra jenom znám? Mehldau tyto kousíčky doplňoval často velmi rychlými tónovými řadami, jeho pravá ruka se takřka nezastavovala. Na okřídlené mozartovské příliš mnoho not však nebylo ani pomyšlení. Žádná pasáž nebyla zběsilým úletem beze smyslu, všechno promyšleně drželo pohromadě.

Mehldau s publikem komunikoval téměř výhradě pomocí hudby. Jediný proslov zazněl před poslední skladbou, jinak byl klavírista zcela soustředěný na svou hru. Často hluboce předkloněný nad klaviaturou či otočený do zadní stěny sálu pečlivě promýšlel, kam se jeho hudební kroky budou dál ubírat.

A publikum doslova uhranul, dlouhé potlesky mezi jednotlivými skladbami, závěrečný opakovaný aplaus ve stoje i hned tři přídavky budiž důkazem. Brad Mehldau je velká hvězda i velký mistr svého řemesla. V Brně zároveň předvedl další část své osobnosti, velkou skromnost.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Marta Santos - Aquí no sobra nadie 8/10
Recenze: Takto zní současná Andalusie: Marta Santos na "Aquí no sobra nadie" umíchala radostný koktejl popu, flamenca a tanečních rytmů Čeští posluchači se nejspíš se španělskou zpěvačkou Martou Santos setkali až díky nedávnému hitu "Lo Que Pasó, Pasó" s Alvarem Solerem. Ten na podzim opanoval i naše rádia. Rodačka ze slunečné Sevilly vzápětí přišla i se... čtěte zde
Vydáno: 12.01.2026 00:00 v sekci Recenze
Bruno Mars - I Just Might 6/10
Video: Bruno Mars vsadil na jistotu. Předvídatelná novinka "I Just Might" navazuje na jeho starší hity Nové album po deseti letech je událostí, která v případě globální megahvězdy velikosti Bruna Marse rozhodně stojí za zvýšenou pozornost. Ještě než 27. února uslyšíme celou desku "The Romantic", můžeme zpěvákovu aktuální... čtěte zde
Vydáno: 11.01.2026 14:00 v sekci Audio / Video | Video
SHQ - Cestou necestou (Rozhlasové nahrávky (1967-70) 8/10
Recenze: Obsáhlý komplet rozhlasových nahrávek SHQ "Cestou necestou" nabízí jazzovou hostinu Jazz měl, alespoň v rámci (omezených) možností, za minulého režimu zelenou. Však také v určitých dobách umožnil rockerům hrát na platformě fúzujícího jazz-rocku a přikryl i jiné aktivity ze šedé zóny. Karel Velebný a jeho... čtěte zde
Vydáno: 11.01.2026 08:00 v sekci Recenze
Marika Gombitová - Bratislavská lýra 8/10
Recenze: Koncertní nahrávka "Bratislavská lýra" dokazuje, že Marika Gombitová na tomto festivalu vždy excelovala Jako my máme svou Lucii Bílou, Slováci vzhlížejí jako ke své pěvecké ikoně k Marice Gombitové. Ke zpěvačce, která svůj ohromný hudební dar musela částečně obětovat na oltář svému zdravotnímu stavu, ale nevzdala se. Album... čtěte zde
Vydáno: 10.01.2026 08:00 v sekci Recenze
Na první dobrou s Edem Sheeranem 8/10
Hudba v TV: "Na první dobrou" s Edem Sheeranem pobaví i jeho zapřisáhlé odpůrce Pokud už jste to kvůli stále horším a horším deskám s Edem Sheeranem vzdali, dejte mu alespoň hodinu času, abyste si ho zase zamilovali díky jednozáběrovému speciálu "Na první dobrou". A pokud patříte mezi jeho či filmové... čtěte zde
Vydáno: 09.01.2026 09:00 v sekci Recenze | Hudba v TV
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 34/2025 - od Sabriny Carpenter přes Bryana Adamse po Helloween (03.09.2025 08:00)
- Nové desky 19/2024 - od Kings Of Leon přes Anguse & Julii Stoneovy po Aleka Benjamina (15.05.2024 13:36)
- Nové desky 6/2023 - od Paramore přes Rolling Stones po You Me At Six (14.02.2023 17:30)
- Naživo: Lucerna zažila jazzový koncert hodný legend (04.11.2022 13:43)
- Nové desky 36/2022 - od Ozzyho Osbourna přes Parkway Drive po Robbieho Williamse (14.09.2022 20:00)
- Podzimní Prague Sounds rozezní Laura Mvula, Ghostpoet a řada dalších (02.09.2022 13:23)
- Nové desky 11/2022 - od Charli XCX přes Weezer po Little Boots (23.03.2022 10:30)
- Naživo: Mehldau, Bostridge a jejich večírek pro náročné (09.09.2021 15:57)
- Nové desky 27/2020 - od Mikea Shinody přes Floexe po PVRIS (15.07.2020 08:00)
- Nové desky 21/2019 - od Rammstein přes Lewise Capaldiho po The National (21.05.2019 07:16)

ALBUM TÝDNE 02/2026

Marta Santos
Aquí no sobra nadie

Čeští posluchači se nejspíš se španělskou zpěvačkou Martou Santos setkali až díky nedávnému hitu "Lo Que Pasó, Pasó" s Alvarem Solerem. Ten na podzim opanoval i naše rádia. Rodačka ze slunečné Sevilly vzápětí přišla i se svou druhou studiovkou "Aquí no sobra nadie", která stojí za pozornost i mimo rodnou zemi.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 17.01.
Stodola Michala Tučného (O2 arena, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Prince Justin Bieber Taylor Swift Madonna Beyoncé Lady Gaga Coldplay Ewa Farna
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe