Faith No More - Sol Invictus

Neporazitelné není na "Sol Invictus" jen slunce, ale i stále působiví Faith No More

Vydáno: 26.05.2015 18:00 v sekci Recenze - Ondřej Hricko | foto: facebook.com/officialfnm

Faith No More jsou zpět. Trvalo to, skupina fanoušky všemožně napínala, ale nakonec se crossoveroví veteráni vrátili nejen koncertně, ale i se zcela novým materiálem. Po osmnácti letech vychází nástupce desky "Album Of The Year", nazvaný "Sol Invictus". Živě ho budeme moci slyšet i na festivalu Rock for People.

8/10

Faith No More - Sol Invictus

Vydáno: 22.5.2015
Celkový čas: 39:32

Skladby: Sol Invictus, Superhero, Sunny Side Up, Separation Anxiety, Cone Of Shame, Rise Of The Fall, Black Friday, Motherfucker, Matador, From The Dead

Vydavatel: Mystic Production

Detaily a náhody daly znovu dohromady slavný tým výborných muzikantů v čele s charismatickým šílencem Mikem Pattonem. Kdyby se jeden ze členů skupiny neženil, bůh ví, jak by to s Faith No More dopadlo. Jenže svatba byla a na ní se poprvé od svého rozpadu sešli téměř všichni členové kapely. Slovo dalo slovo, úsměvy vystřídalo objímaní a nakonec si plácli. Od té doby mají fanoušci po celé planetě možnost znovu okusit devadesátkový feeling legendárních koncertů amerických veteránů.

Asi většina z nich si v duchu přála, aby přehrávání starých fláků formace obohatila o nějaký ten nový song. Sice jsme si museli znovu pár let počkat, ale rok 2015 nabízí zbrusu nový počin Pattonovy party. "Sol Invictus" hraje z přehrávače jen necelých čtyřicet minut, ale zřejmě právě proto má ohromný spád a náboj. Deset skladeb neposkytlo místo nepotřebnému materiálu a pánové přesvědčili, že si i nyní dokážou zachovat potřebný nadhled.

Faith No More se na novince, stejně jako na předchozím "Album Of The Year", drží ostrých kytar, ale prostor dostaly i chvílemi až dominující klávesy Roddyho Bottuma, což není vůbec na škodu. Mike Patton se podobně jako ve vlastních projektech nedrží pěvecky zkrátka a svůj hlasový fond ždímá do poslední kapky. Ač kapela zatvrzele označuje comebackovou nahrávku za dílo všech členů souboru, právě frontmanův rukopis je na "Sol Invictus" snad ze všech řadovek nejvíce patrný. Písně jako "Superhero", "Separation Anxiety" či "Rise Of The Fall" totiž notně připomínají Mr. Bungle, Fantomas či Peeping Tom.

Na klasicky znějící faithnomoreovské hity se však také dostane. Nejvíce zaujme úderná syrová "Motherfucker", která asi koncertní setlist jen tak neopustí. O poznání klidnější jsou příjemně plynoucí hitovka "Sunny Side Up" či poloakustická závěrečná "From The Dead", která zaujme neotřelým retro popovým nádechem.

Na novou desku se čekalo opravdu dlouho. Ve výsledku to je ale dobře. Proč vydávat něco, čemu by ani muzikanti sami nevěřili? Takhle budeme moci na hradeckém Rock for People 5. června ochutnávat čerstvou porci originální a nemaistreamové muziky, o nic slabší než té, kterou Faith No More bavili v devadesátých letech. I dnes znějí současně a bez známek nostalgie. Navíc se v plné nahotě ukazuje, jak důležitá je všestrannost a tvůrčí nekonvenčnost Mikea Pattona, který svým charismatem umí strhnout v téměř padesáti letech i současné omlazené publikum.

  • Recenze tak skvělého alba si dle mého názoru z... (Lukas, 27.05.2015 08:19) Reagovat

    Recenze tak skvělého alba si dle mého názoru zasloužila více řádků textu, i když někdy méně znamená více. FNM poslouchám od samého mládí, na jejich hudbě jsem dospíval, takže jsem se trochu obával s jakým materiálem po tolika letech přijdou a musím smeknout. Tak skvělé album si fanoušci jako já sakra zasloužili po tak dlouhý době! Jsem si však jistý, že dokáže zaujmout i novou mladší generaci. Každopádně za mě veliký dík do USA a už se nemůžu dočkat do Hradce na RFP.

    • Re: Recenze tak skvělého alba si dle mého názoru z... (FNM, 27.05.2015 21:17) Reagovat

      No poslouchal jsem tu desku už několikrát a zas taková pecka to není. Taky jsem je poslouchal v mládí, ale dnes už to nemá takový koule jako v té době. Naštěstí to není senilní paskvil jak se někdy stává u velkých comebacků. Co člověk to názor. Ale za mě taky dobrý.

  • . (poink, 28.05.2015 06:12) Reagovat

    Podle me tomu meli dat vic casu. Nic se nema uspechat. 18 let na vydani alba je strasne kratka doba. No snad nezklamou Tool a nezpichnou nove album horkou jehlou, od posledniho uplynulo teprve 9 let. Hezky klidek, fanousci vychovaji deti, zjisti, ze na hudbe vlastne vubec nezalezi a budou se smat, o co tem dedkum jde jinyho, nez vydelat prachy na tom zbytku zoufalcu, co jim jeste veri. :)

  • nevim,no (ma, 29.05.2015 14:10) Reagovat

    V mládí sem to miloval ale tahle nová tvorba mně už nic neříká.U čtvrtého tracku sem to vypnul.

    • Re: nevim,no (john, 30.05.2015 23:11) Reagovat

      Ja som tiez vypol po druhej skladbe svoj kotucak, to sa prosto nedalo se posluchac

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nahlas 2 - Antologie poezie Osamělých písničkářů 9/10
Hudba v tisku: Když písňové texty mluví i bez hudby: "Nahlas 2" jako ryzí poezie Osamělých písničkářů Druhý díl antologie Osamělých písničkářů přináší další čtyři tematicky laděné celky s poezií, kterou můžete znát z tuzemských klubů nebo hudebních nosičů. Vzniká tak vzácný soubor současných osobitých písňových... čtěte zde
Vydáno: 02.01.2026 08:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Peter Lipa - Neúprosné ráno (vinylová reedice 2025) 8/10
Recenze: První albové nadechnutí Petera Lipy "Neúprosné ráno" patří i po letech k zásadním počinům. Reedice mu sluší Peter Lipa dnes platí za výraznou tvář slovenské hudební scény. Zpěvák, přirozeně rozkročený mezi světy blues a jazzu, se svého profilového debutu paradoxně dočkal až po čtyřicítce. Deska vydaná v roce 1984 nesla název... čtěte zde
Vydáno: 01.01.2026 10:19 v sekci Recenze
Priessnitz - Nebel (vinylová reedice 2025) 9/10
Recenze: Noc a mlha v Jeseníkách a nově na vinylu. Na desce "Nebel" obalují Priessnitz posluchače příjemnou temnotou Vinylové ohlížení do minulosti kultovních Priessnitz pokračuje. Po loňském vydání dlouho nedostupného třetího alba "Hexe" a reedici naopak pozdějšího "Zero" přišel čas na "Nebel". Druhá studiovka formace nabízí jesenickou gotiku... čtěte zde
Vydáno: 31.12.2025 08:00 v sekci Recenze
Martin Čupka - V MØNØDREAM nedělám umělecké kompromisy
Rozhovory: Martin Čupka - V MØNØDREAM nedělám umělecké kompromisy Martin Čupka, frontman jedné z nejvýraznějších česko-slovenských rockových kapel John Wolfhooker, přichází s novým autorským projektem MØNØDREAM. Otevírá tak zcela novou kapitolu své hudební cesty. S myšlenkou zkusit si vlastní... čtěte zde
Vydáno: 30.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Trny & Žiletky - Je nutné zabít beránka 8/10
Recenze: Trny & Žiletky na desce "Je nutné zabít beránka" přidávají na zlověstnosti Nová studiovka Trnů & Žiletek "Je nutné zabít beránka" přináší hutnou, emotivní a temnou jízdu. Na posluchače nečeká žádný med, ale ten asi nikdo z fanoušků Desedovy práce ani neočekává. Lídr Dark Gamballe znovu posouvá... čtěte zde
Vydáno: 29.12.2025 13:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Mr. Bungle hravým klipem "Raping Your Mind" oficiálně potvrzují vydání staronového alba (17.08.2020 10:23)
- Video: Znepokojivý klip k písni "Imodium" oživuje spolupráci skladatele Kaada a Mika Pattona (13.03.2016 12:09)
- Video: PREMIÉRA: Faith No More se v "Sunny Side Up" vydávají do domova důchodců (20.10.2015 16:00)
- Naživo: Faith No More, Limp Bizkit, Three Days Grace... druhý den RfP nabídl až nesmlouvavě nabitý program (07.06.2015 09:40)
- Naživo: Faith No More naživo? Zážitek na celý život (06.06.2015 14:07)
- Makrorecenze: Makrorecenze "Sol Invictus" Faith No More (03.06.2015 10:25)
- Taylor Swift s "Bad Blood" v USA získala singly, v albech uspěli twenty one pilots (27.05.2015 22:22)
- Nové desky pro 21. týden (24.05.2015 16:47)
- Audio: Faith No More představují nový singl "Superhero" s opět nespoutaným Mikem Pattonem (04.03.2015 11:11)
- Publicistika: Sedm velkých jmen, která české festivaly odkryly v první vlně (24.02.2015 15:25)

ALBUM TÝDNE 00/2026

Alibaba
Furt stejný

Folk může být sofistikovaný i kýčovitý, židličkový, kotlíkářský, může tepat do společenských nešvarů, být zasněný, básnivý i výrazově dutý. V každém případě, ať už použijeme jakékoliv další adjektivum, měl by být upřímný, na nic si nehrát. To rozhodně platí pro album "Furt stejný" olomouckých Alibaba.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 11.01.
Pocta Davidu Stypkovi (CZ) (O2 universum, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince The Prodigy Justin Bieber Beyoncé Ewa Farna Madonna Lady Gaga Coldplay Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe