Michal Pelant - Naštvaný politický texty neumím. Zatím

Michal Pelant - Naštvaný politický texty neumím. Zatím

Vydáno: 24.03.2015 08:00 v sekci Rozhovory - Alena Bílková | foto: facebook interpreta

Kytarista Michal Pelant jako kluk utekl do Prahy za svým americkým snem. Hrál, skládal, udělal konkurz do Kollerbandu. Loni vydal vlastní album "Na Hraně", nyní vychází deska Davida Kollera "ČeskosLOVEnsko", na které se také podílel, a dnes vystoupí v pražské La Loca. Fanoušci českého poprocku, zbystřete!

Proč jsi nezkusil muziku dělat sám za sebe dřív?

Já jsem hrál sám za sebe, když jsem začínal. Měl jsem kapelu Chameleon, ale to byla taková ta první kapela, kde se člověk učí.

To ti bylo kolik let?

Asi dvacet. Já jsem si koupil elektrickou kytaru až ve dvaceti, což je docela pozdě. Udělali jsme ale nějaký demáče a jednu desku. Stylově to bylo podobný tomu, co hraju teď.
Michal Pelant
© management Michala Pelanta

Na tvé desce jsem si všimla, že mícháš osobní i politická témata. Co je ti osobně bližší?

Mně se líbí oboje. Já ale naštvaný politický texty neumím zpívat, to mi moc nejde.

Narážím třeba na tématiku ukrajinských přistěhovalců, o kterých je videoklip "Vodopády".

To ano, ale osobní texty mám asi radši. Chtěl bych umět zpívat politický na*raný věci, ale…

Čekáš, až situace dojde do bodu, kdy už se o tom bude muset zpívat?

Tak. Možná se to změní. Třeba takovej Hajíček z Krucipüsku, ten to umí. David Koller taky.

Co se týče situace ohledně přistěhovalců, kterou ztvárňuje právě videoklip "Vodopády", je jistě dobré na ni upozornit. Není ale zobrazení Ukrajinky, která si přivydělává prostitucí, zbytečné tlačení na pilu?

Mně to jako extrém nepřijde. Klip jsme vymysleli s Tomášem Bláhou. Zrovna prostitutky jsou u nás dost často z Ukrajiny nebo z východu obecně. Nakonec ve videoklipu není výrazná původně zamýšlená linie, kde má být vidět, že hlavní aktérka má doma pupkáče, kterýho tou prostitucí živí. Doma sedí týpek, kterej si myslí, že jeho žena chodí po večerech uklízet, ale ona chodí vydělávat do bordelu. Hlavní bylo upozornit na to, že přistěhovalci jsou dost často chudáci, kteří nemají jinou volbu.

My se se stejným přístupem ostatně setkáváme, když jdeme na západ za prací my.

Proto zůstávám tady (smích).

Po nahrání vlastního alba se v těchto dnech vracíš zpět ke Kollerbandu. Nezjistil jsi, že tě víc baví hrát sólově než být upozaděn ve skupině?

Baví mě obojí. Původně jsem nechtěl hrát pod svým jménem, ale založit si novou vlastní kapelu. Z hlediska PR bylo ale rozumnější vystupovat jako Michal Pelant. Netrval jsem na tom, že to musí být sólově. Šlo o to, využít prostoru na hraní, když nehrajem s Davidem Kollerem. Dostal jsem nabídky hrát s většími jmény, ale vzhledem k tomu, že ode mě ti interpreti pak vyžadují 100% času, tak ty nabídky nemůžu přijmout. Čas na fesťáky je jenom jeden. Takhle je dobrý, že si můžu sám řídit, kdy budu hrát a kdy ne. Být frontman nebylo prioritou, já jsem takovej znouzefrontman.

Takže nemáš problém s tím, že by sis při hraní s Kollerbandem připadal zastíněn?

To ne.

Nebo že nemáš takovou svobodu…

My ji právě v Kollerbandu máme.

Jaká je tedy tvoje role na právě vycházející desce "ČeskosLOVEnsko"?

Kromě hraní i skladatelská a producentská. Některý věci jsem předprodukovával a aranžoval, dělali jsme jich hodně s Davidem ve dvou. On mi dal třeba demáč a já dodělal aranže. Jsem tam autorem dvou věcí a pak spoluautorem asi třech dalších.

Nehrozí do budoucna hádka o tom, kdo složil co?

To jsme si vyjasnili. David je v tomhle hrozně velkorysej, uznává práci, kterou na tom odvedeš.

Co se týče reakcí na tvou sólovou dráhu, v porovnání se současnou tvorbou Kollerbandu se píše, že tvůj zvuk je moderní…

Fakt?

No, zatímco Koller se vykrádá. Co ty na to?

Myslíš poslední singl "Ani ty ani já" z "ČeskosLOVEnska"? No, ten je zkrátka značka David. Vznikal v době, kdy nebyl hotovej celej materiál na desku, ale muselo se s něčím vylézt. Je pak těžký vybírat singl, protože často se nejlepší písnička ukáže až na konci nahrávání. Mně se třeba líbí, že když David zpívá moje písničky, dává tomu jinou melodiku a výsledek zní jinak.

Ve videoklipu k "Ani ty ani já" se objevuje komik Lukáš Pavlásek, který ti napsal text k písni "Geronimo". Ke Kollerbandu jsi ho tedy přivedl ty?

Já je seznámil, Lukáš dělal už na předchozí Davidově desce nějaký texty. Já se s Lukášem seznámil díky projektu Na stojáka. On tehdy psal texty pro nějakou country kapelu.

Tobě se líbí jeho humor?

Něco se mi líbí, něco vůbec, normálka. Občas je ten humor na mě moc lidovej. Já mám radši Monty Pythona než Trošku.

Zmínil jsi, že jsi frontman svého projektu z nouze. Jsou nějací čeští zpěváci, které si umíš v čele představit místo sebe?

No, dobrý český zpěváci, to je těžký. Technicky dobrejch je hodně, ale mě spíš baví ti, který něco sdělujou, který ví, o čem a proč zpívají. Takže pro mě je to někdo, kdo má vlastní názor. Taky mám radši, když zpívá česky. Myslím si, že když chce bejt někdo světovej, musí do světa, a ne zpívat cizím jazykem a doufat, že si ho někdo ze západu všimne. Z mladejch je třeba Michal Skořepa dobrej zpěvák, ale zpívá anglicky. Jeden čas dělal na věcech s českými texty s Lukášem Pavlíkem, se kterým jsme i plánovali kapelu. Lukáš mi pouštěl nějaký jejich písničky a bylo to dobrý. Dál si teď nevzpomenu. Baví mě zpěváci jako Hajíček, prostě ti, co něco říkají. Písničky jsou i o textech, snažit se nezpívat nesmysly. Málokdo ví, co zpívá, a má názor na muziku.

Na pódiu zkrátka musí stát osobnost. Stejně jako v divadle. Ty máš s divadlem taky něco společného, že ano?

Já jsem zpíval v opeře, no. To bylo bezvadný (smích).

Jak se k tomu člověk dostane, že zpívá v opeře?

Abych nemusel jít na vojnu, tak jsem šel na operu. Úplně náhodou jsem se dostal na konkurz na školu, vzali mě, rok jsem tam byl a hned další dostal angažmá do sboru. Byli jsme šedesátičlennej mužskej sbor a jezdili po světě - do Paříže, Curychu, Londýna. A pak mě vyhodili z tý školy, protože jsem tam kvůli angažmá nechodil. Svět opery ale pro mě moc není.

Divím se, že tě operní pěvecká škola nepoznamenala, že nemáš operní pěvecké manýry…

Spíš mám k opernímu zpěvu odpor. Ale naštěstí jsem měl docela dobrýho profesora. Já jsem se zkazit nenechal.

První kapela se zformovala na téhle škole?

Ne ne, jeden byl můj dlouholetej kámoš a Jakub Homola, ten přišel z Ježkárny.

Michal Pelant
© management Michala Pelanta

Slyšel jsi o poměrně nových projektech Smrtislav a Rituály? Nemáš pocit, že staví svůj zvuk na zvuku Lucie a případně Kollerbandu?

U Smrtislava vliv slyším a je to na mě moc kopírka. Ale mně to je celkem jedno, fakt mě to netrápí. Když má kapela své fanoušky, tak jí to přeju. Rituály se mi líbí. Pamatuju si, když dal Lukáš Chromek na Facebook "Stín Perutí", to bylo super. Myslím si, že rocku, kterej si nedělá z ničeho srandu a je o muzice, je tady ještě málo.

Teď (úterý 24. března) budeš vystupovat v klubu La Loca v rámci festivalu Struneři, řekneš nám něco o projektu?

Je to dlouhodobej projekt o spojování různých interpretů. Není to jen o společným koncertě, ale i o spolupráci. O představení kapel v jiným světle. Myslím, že v rámci Strunerů vystupoval i Adrian T. Bell.

Takže je to v podstatě docela dobrá značka.

Která se musí rozjet.

Letní festivaly pojedeš jako Michal Pelant, nebo s Kollerbandem?

Obojí. Rock for People, Benátská noc, Polička fest, v Prachaticích, Ústí… Ani si to nepamatuju z hlavy, ale bude to docela nabitý. S Davidem už teď máme zasekaný všechny víkendy. V létě bych chtěl udělat další desku.

To je zajímavá informace! V létě mezi festivaly si na to najdeš čas, nebo už máš něco v šuplíku?

Dělám věci průběžně, takže už nějakej materiál mám. Chci na tom dělat s klukama z kapely. První desku jsem dělal sám a mě pracovat sám vlastně nebaví (smích). Moc nezkoušíme, takže zkušebnu si pronajímáme. Mám radši tu intenzivnější práci. Kratší dobu, ale intenzivně.


  • toto poslouchat je ztráta času (ragehard, 24.03.2015 08:28) Reagovat

    se divím, že se tím uživí...

  • není to pěkný klit (pipinka, 24.03.2015 14:29) Reagovat

    ja bych to vice už neposlouchala

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Na první dobrou s Edem Sheeranem 8/10
Hudba v TV: "Na první dobrou" s Edem Sheeranem pobaví i jeho zapřisáhlé odpůrce Pokud už jste to kvůli stále horším a horším deskám s Edem Sheeranem vzdali, dejte mu alespoň hodinu času, abyste si ho zase zamilovali díky jednozáběrovému speciálu "Na první dobrou". A pokud patříte mezi jeho či filmové... čtěte zde
Vydáno: 09.01.2026 09:00 v sekci Recenze | Hudba v TV
Srdce jako kníže Rohan, Studio DVA, Praha, 7.1.2026
Naživo: "Srdce jako kníže Rohan": Byli jsme na premiéře nového recitálu Michala Horáčka s Michaelem Kocábem a Naďou Válovou Michal Horáček má nový recitál "Srdce jako kníže Rohan". V něm rekapituluje svou spolupráci s Michaelem Kocábem a také nechává nahlédnout do připravovaného projektu "Pozemský prach a Boží dech", na němž pracuje zejména s Ivem... čtěte zde
Vydáno: 08.01.2026 19:00 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 1. týden 2026
První místo v rádiích i ve streamování. Taylor Swift se pyšní aktuálně největším hitem v Česku O zatím poslední studiovce Taylor Swift "The Life of a Showgirl" se navzdory prodejním a streamovacím rekordům většinou nepsalo moc lichotivě. Singl "The Fate of Ophelia" se nicméně stal velkým hitem, což dokládají i aktuální české... čtěte zde
Vydáno: 08.01.2026 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Radim Kopáč - Všechno je špatně, zpátky na stromy! (český punk a hardcore v textech 1979 - 1989) 7/10
Hudba v tisku: Kniha "Všechno je špatně, zpátky na stromy!" nás vrací do těžké doby normalizace, kdy i u nás začal vznikat punk Kdo by neznal skupiny jako Visací zámek, Plexis, SPS nebo Wanastowi Vjecy? Všechny začínaly v osmdesátých letech minulého století. Jak se český punk a hardcore ještě za minulého režimu rodily, se snaží přiblížit kniha "Všechno je... čtěte zde
Vydáno: 07.01.2026 08:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Michal Hrůza - Samota slouží mně. Koncert je největší odměna pro muzikanta
Rozhovory: Michal Hrůza - Samota slouží mně. Koncert je největší odměna pro muzikanta Zpěvák a skladatel Michal Hrůza si pro své fanoušky po pěti letech připravil nové album. Autentická deska plná příběhů a bezprostředních emocí dostala jméno "Kouzlo samoty". V jedenácti písních můžeme slyšet hudebníkův... čtěte zde
Vydáno: 06.01.2026 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- David Koller vydal živák z Fora Karlín. Na celý se můžete podívat na YouTube (05.12.2025 10:49)
- Audio: David Koller v novince "Taková pěkná" svádí i varuje (22.10.2025 10:02)
- Fotogalerie: Velký večírek Luboše Pospíšila: fotky z narozeninové jízdy v Lucerna Music Baru (15.10.2025 11:00)
- Naživo: David Koller čelil AC/DC. Poslechnout si ho přišel také spisovatel Hartl, došlo i na Kryla (28.06.2025 13:33)
- Naživo: Pátý den Rock for People oslavoval hlavně klasický rock (16.06.2025 19:00)
- Naživo: Neúnavní Guns N' Roses prodloužili letošní Rock for People o své největší hity (16.06.2025 11:22)
- Naživo: Skvělá Sigrid změnila Rock for People na Pop for People, kontroverzní ZillaKami pohořel (15.06.2025 12:00)
- Naživo: Sex Pistols byli na Rock for People ukázkovým zájezdním muzeem (14.06.2025 18:12)
- Naživo: Slipknot se na Rock for People vrátili ke kořenům (13.06.2025 10:30)
- Audio: V hlavní roli nevěra. David Koller zpívá v "Nebudem se bát" o novém startu, chtíči a nové lásce (13.06.2025 09:03)

ALBUM TÝDNE 01/2026

Tom Smith
There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light

Tom Smith je jako nezaměnitelný hlas formace přes dvě dekády napevno spojen s Editors. Až nyní zjevně přišel ten správný čas na jeho sólový debut "There Is Nothing In The Dark That Isn't There In The Light". Název o něm prozrazuje mnohé. Jeho komorní pojetí vás naplno vtáhne a s emocemi jde až na dřeň.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 11.01.
Pocta Davidu Stypkovi (CZ) (O2 universum, Praha)
So 17.01.
Stodola Michala Tučného (O2 arena, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber Prince The Prodigy Taylor Swift Beyoncé Lady Gaga Madonna Ewa Farna Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe