Swans, Lucerna Music Bar, Praha, 20.10.2014

Swans předvedli opravdový transcendentní zážitek

Vydáno: 22.10.2014 12:28 v sekci Naživo - Jaroslav Hrách | foto: Vojtěch Kubec/musicserver.cz

Kdo toužil po znovuzrození, měl v pondělí v Praze jedinečnou příležitost: v rámci svého celosvětového turné k desce "To Be Kind" totiž vystoupila americká kapela Swans. Mistři hluku v čele s Michaelem Girou se postarali o dokonalý hudební očistec. Některým návštěvníkům možná ještě teď píská v uších...

Live: Swans

místo: Lucerna Music Bar, Praha
datum: 20. října 2014
support: Pharmakon
setlist: Frankie M, A Little God In My Hands, The Apostate, Just A Little Boy (For Chester Burnett), Don't Go, Bring the Sun / Black Hole Man
Fotogalerie

Swans, Lucerna Music Bar, Praha, 20.10.2014
© Vojtěch Kubec/musicserver.cz
Kultovní Swans letos vydali nahrávku "To Be Kind" - hudební skvost a jasného adepta na album roku. V rámci příslušného celosvětového turné se kapela rozhodla zastavit i u nás v České republice. Swans jsou známí svým charakteristickým zvukem založeným především na hluku, který nejlépe vynikne ve větším klubu, proto byla očekávání ze stísněných prostorů Lucerna Music Baru, kde se koncert odehrával, spíš rozporuplná, poněvadž, co si budeme povídat, ozvučení tam většinou nebývá moc dobré.

Newyorčanka Margaret Chardiet alias Pharmakon našla rovněž zalíbení v hluku, což znamená, že byla pro Swans ideální volbou do role předskokanky. Před několika dny vydala desku "Bestial Burden", na které vrství všechny možné šumy a ruchy a zkrášluje je rázným projevem. Na pódiu se mladá blondýnka v černých upnutých legínách mohla zpočátku zdát jako fajn holka. Pak spustila svou hudbu, vzala si paličky a začala s nimi opravdu hlasitě bušit do železného plechu. Když s nimi dobušila, chopila se mikrofonu a s obrovským zápalem začala ječet na všechny strany. V průběhu svého vystoupení seskočila z pódia a zpívala mezi davem posluchačů, k závěru se zaměřila výhradně na dámské osazenstvo, chodila od jedné ženy k druhé, chytala je za ruce a upřeným pohledem se jim dívala do očí. Pharmakon nebyla nic pro slabé povahy, ale svou úlohu připravit posluchače na Swans splnila opravdu znamenitě.

Swans, Lucerna Music Bar, Praha, 20.10.2014
© Vojtěch Kubec/musicserver.cz
Začátek koncertu byl ohlášen na devátou s tím, že má kapela připravený set dlouhý dvě hodiny a čtyřicet minut. To jsou skoro tři hodiny opravdu intenzivní slasti! Není se čemu divit, vždyť Swans si libují v dlouhých hudebních kompozicích, jejichž stopáž často sahá ke třiceti minutám. Celkem tedy zaznělo šest skladeb, z toho dvě (a polovina třetí) z nich byly úplné novinky.

Kapela své vystoupení zahájila vcelku klidně - dvacetiminutovým burácením do bubnů a gongu. Poté přišel na scénu Michael Gira se zbývajícími členy, chopil se kytary a přivítal fanoušky. První song "Frankie M" zaujal chytlavou kytarovou linkou a svižnou melodií. Tady se objevily první problémy s ozvučením, Girův zpěv se doslova ztrácel a nebylo mu pořádně rozumět.

Swans, Lucerna Music Bar, Praha, 20.10.2014
© Vojtěch Kubec/musicserver.cz
Poté následovala kratší (patnáctiminutová) skladba "A Little God In My Hands" z aktuální desky a naživo zněla opravdu senzačně. Do hry se kromě výrazných kytar zapojila i trubka. Formace si při této skladbě pěkně pohrála s čistým zvukem, který se postupně ztratil v pronikavém šumu.

Nastal čas pro starší song z předchozího alba "The Seer". Skupina si zvolila "The Apostate" v lehce pozměněné verzi. Na jednu stranu je škoda, že nezazněla titulní skladba, která má vynikající atmosféru, ale tou disponovaly vlastně všechny songy, které Swans zahráli naživo. V druhé polovině se Michael Gira při zpěvu pořádně odvázal. Bylo skvělé sledovat ve finální pasáži plně odevzdané a ztrápené obličeje posluchačů.

Swans, Lucerna Music Bar, Praha, 20.10.2014
© Vojtěch Kubec/musicserver.cz
Trochu se zvolnilo s další písni "Just A Little Boy (For Chester Burnett)", která má pomalejší a klidnější rozjezd, ale zato naprosto epický závěr, při kterém bylo téměř nemožné jen stát na místě. Lucerna Music Bar se otřásal v základech. Michael Gira se opět nechal unést a jeho zpěv působil nadmíru energicky.

Nejkratším songem, který během večera zazněl, byla novinka "Don’t Go". Ta vsadila na hutný táhlý zvuk, jenž musel pohltit snad každého.

Jako poslední přišla na řadu monumentální dvojskladba "Bring The Sun / Black Hole Man", první část z "To Be Kind" a druhá opět novinková (místo originální části "Toussaint L'Ouverture"). V první polovině si Swans dali záležet na dostatečné dávce hluku, rezignovali na jakoukoliv melodii a navodili dokonalou atmosféru přicházejícího konce světa. S příchodem druhé části však úplně obrátili a nasadili svěží tempo s čistým zvukem. Poté už následovalo jen závěrečné děkování a dlouhé a nekončící ovace.

Kdo šel v pondělí na koncert americké kapely Swans, odcházel jako kompletně jiný člověk. Takové vystoupení není jen o tom, že si člověk stoupne, poslouchá hudbu, sem tam se pohupuje do rytmu a sleduje muzikanty na pódiu, jak hrají na své nástroje. V případě Swans je to něco víc. Je to o hudbě: podlehnout každému tónu, zavřít oči a nechat se tím vším unášet. Až teprve pak se dočkáte znovuzrození. Třeba i několikrát za večer.

  • lucerna music ničemný bar je (poink, 23.10.2014 00:14) Reagovat

    nádraží. nerozumíte ničemu.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nahlas 2 - Antologie poezie Osamělých písničkářů 9/10
Hudba v tisku: Když písňové texty mluví i bez hudby: "Nahlas 2" jako ryzí poezie Osamělých písničkářů Druhý díl antologie Osamělých písničkářů přináší další čtyři tematicky laděné celky s poezií, kterou můžete znát z tuzemských klubů nebo hudebních nosičů. Vzniká tak vzácný soubor současných osobitých písňových... čtěte zde
Vydáno: 02.01.2026 08:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Peter Lipa - Neúprosné ráno (vinylová reedice 2025) 8/10
Recenze: První albové nadechnutí Petera Lipy "Neúprosné ráno" patří i po letech k zásadním počinům. Reedice mu sluší Peter Lipa dnes platí za výraznou tvář slovenské hudební scény. Zpěvák, přirozeně rozkročený mezi světy blues a jazzu, se svého profilového debutu paradoxně dočkal až po čtyřicítce. Deska vydaná v roce 1984 nesla název... čtěte zde
Vydáno: 01.01.2026 10:19 v sekci Recenze
Priessnitz - Nebel (vinylová reedice 2025) 9/10
Recenze: Noc a mlha v Jeseníkách a nově na vinylu. Na desce "Nebel" obalují Priessnitz posluchače příjemnou temnotou Vinylové ohlížení do minulosti kultovních Priessnitz pokračuje. Po loňském vydání dlouho nedostupného třetího alba "Hexe" a reedici naopak pozdějšího "Zero" přišel čas na "Nebel". Druhá studiovka formace nabízí jesenickou gotiku... čtěte zde
Vydáno: 31.12.2025 08:00 v sekci Recenze
Martin Čupka - V MØNØDREAM nedělám umělecké kompromisy
Rozhovory: Martin Čupka - V MØNØDREAM nedělám umělecké kompromisy Martin Čupka, frontman jedné z nejvýraznějších česko-slovenských rockových kapel John Wolfhooker, přichází s novým autorským projektem MØNØDREAM. Otevírá tak zcela novou kapitolu své hudební cesty. S myšlenkou zkusit si vlastní... čtěte zde
Vydáno: 30.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Trny & Žiletky - Je nutné zabít beránka 8/10
Recenze: Trny & Žiletky na desce "Je nutné zabít beránka" přidávají na zlověstnosti Nová studiovka Trnů & Žiletek "Je nutné zabít beránka" přináší hutnou, emotivní a temnou jízdu. Na posluchače nečeká žádný med, ale ten asi nikdo z fanoušků Desedovy práce ani neočekává. Lídr Dark Gamballe znovu posouvá... čtěte zde
Vydáno: 29.12.2025 13:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Naživo: Očista hlukem. Brutální magie Swans rozvibrovala prostor ARCHA+ (30.10.2025 11:00)
- Fotogalerie: Krev z uší, motýlci v břiše - Swans v obrazech (29.10.2025 19:20)
- Nové desky 21/2025 - od Miley Cyrus přes Garbage po Swans (04.06.2025 15:30)
- Hypnotičtí Swans se vrací do Prahy. Představí desku "Birthing" (26.04.2025 18:43)
- Hudba v tisku: Kniha "Oběť a transcendence" bere čtenáře na nelehkou cestu do rozervané duše Swans (08.04.2025 00:00)
- Michael Gira a Kristof Hahn ze Swans přivezou do MeetFactory speciální instrumentální set i kostýmy zvířátek (02.04.2025 18:54)
- Fotogalerie: Swans (alespoň) v obrazech (03.11.2023 09:52)
- Legendární Swans v Praze představí 1. listopadu novinku "The Beggar" (21.10.2023 11:14)
- Hlukoví mistři Swans míří do Prahy. V listopadu zabouří v divadle Hybernia (29.05.2023 18:56)
- Do Prahy se vracejí Swans, poprvé s novým line-upem (10.10.2019 12:31)

ALBUM TÝDNE 00/2026

Alibaba
Furt stejný

Folk může být sofistikovaný i kýčovitý, židličkový, kotlíkářský, může tepat do společenských nešvarů, být zasněný, básnivý i výrazově dutý. V každém případě, ať už použijeme jakékoliv další adjektivum, měl by být upřímný, na nic si nehrát. To rozhodně platí pro album "Furt stejný" olomouckých Alibaba.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 11.01.
Pocta Davidu Stypkovi (CZ) (O2 universum, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince The Prodigy Justin Bieber Beyoncé Ewa Farna Lady Gaga Madonna Coldplay Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe