TOPlist
shop.musicserver.cz

Výborná devítimilimetrová deska Dana Landy

Vydáno: 26.03.2002 05:00 v sekci Recenze - Luboš Kreč | foto: facebook interpreta

Jedna z nejkontroverznějších postav české hudební scény - Dan Landa, se po delší přestávce vrátil s regulérní studiovou deskou, s níž se pokouší navázat na předešlé úspěchy. Kvalitativně na to jistě má, novinka "9mm argumentů" je totiž velice povedeným albem, které si zaslouží zvýšenou pozornost.

7/10

Daniel Landa - 9mm argumentů

Celkový čas: 37:39

Skladby: Quantum tarantulí, Kdyby, Obsidián, Sen, Tajemství, Stvůry, Jméno ve skále, Láska (Prase), Vltava, Šance

Vydavatel: EMI Czech Republic

Dan Landa je bezesporu kontroverzní postavou českého showbusinessu. Pro jedny je nepřijatelným rasistou, jiní jej naopak respektují pro jeho hudbu, najde se jistě i mnoho fanoušků Landy - sportovce. Ač můžeme těžko určit, která ze skupin je početnější, nepochybně se shodneme na skutečnosti, že Daniel Landa je velice úspěšným člověkem. A zvláště muzikantem. Jeho desky se výborně prodávají, na muzikál "Krysař" se údajně stojí fronty. Nová deska "9mm argumentů" může Landovo postavení jedině potvrdit.

Hudební tvář Landy je do značné míry rozpolcena na několik fragmentárních poloh, v jejichž odlesku je vnímán Landa jako umělec - polohy šansoniéra, rockera, punkera a částečně i progresivní elektronikou ovlivněného muzikanta. Jiná je hudba z "Citové investice", tvorba Orlíku, projektu Smrtihlav i samostatné Landovy tvorby. "9mm argumentů" je jakýmsi shrnutím dosavadního vývoje a dlužno říci, že shrnutím velice vkusným a povedeným.

Nebude troufalostí, když na tomto místě poznamenám, že novinka je dosud nejlepším albem Dana Landy. Ačkoli sám považuji jeho prvotinu "Valčík" za nesmírně vydařenou desku, při srovnání s "9mm argumentů" musím uznat, že Landa tentokrát překonal pověstnou laťku. Hlavním plusem desky je různorodost. Landa se vyprofiloval nejen jako zdatný skladatel, který dokáže napsat zajímavou, chytlavou píseň, nýbrž i coby zručný producent, aranžér a v neposlední řadě i jako ucházející textař (to se ale vědělo již dříve). Při prvním poslechu si jednoznačně všimnete tvrdosti alba. Kytary natočil Tomáš Vartecký, jehož metalový feeling je hodně znát, nejvíce v parádní skladbě "Kdyby". Při třetím a dalším poslechu už budou vyvstávat na povrch nové pocity - že tahle deska je zvukově bohatá, spousta písní je složena z několika rozličných rovin, že není schématická ani monotématická (tu slyšíme punk, tu rock, tu skoro metal, tu symfoniku, tu latinskou hudbu). K prospěchu věci přidala i civilnější atmosféra díla, ze kterého už nesálá zbytečná pompéznost či agresivita. Po stránce motivů sice převažují pesimistická, někdy společensky závažná témata, na celé desce však nenajdete ani náznak dřívější xenofobie a netolerance.

Již jednou jsem uvedl, že "9mm argumentů" je Landova nejlepší deska, a toto tvrzení mohu pouze potvrdit a zopakovat. Ne snad, že by se jednalo o výjimečný počin, jenž bude vystaven kultovnímu zbožštění, nebo který by bortil hranice mezi styly. Deska má ale hned několik pozitiv, která ji předurčují nejen ke komerční úspěšnosti, nýbrž i ke kladné kritické odezvě - ideální stopáž (37 minut), hudební různorodost, dostatek nápadů, kvalitní zvuk a výborné aranže. Dan Landa tímto albem předhodil výraznou várku argumentů pro ty, kteří váhali nad jeho nepochybným uměleckým potenciálem.

  • Ideální stopáž? (mírek, 26.03.2002 15:34) Reagovat

    Co je na stopáži jen malinko nad 37 minut ideální??? To i LP desky za bolšvika měly na každé straně 20 minut.Připadá mi to naopak jako fígl na posluchače-za hodně peněz málo muziky.Na CD se přece vejde i dvojnásobek.Myslím,že současná ideální stopáž by měla být alespoň 50 minut.Nebo 45,jako jedna strana 90kazety.Ale vše,co je méně,je dle mého soudu málo!!!Navíc při současných cenách...

  • Ideální stopáž 2. (mírek, 26.03.2002 15:39) Reagovat

    A to jsem si teď přečetl,že na E-store za skvělou cenu 499,-Kč!!!Opravdu šupa,přes 13Kč za minutu hudby!!!A ještě navíc s kaktusem...
    Ještě jsem album neslyšel,ale stopáž bych každopádně bral jako zápornou stránku desky,stejně jako cenu!!!

  • Ideální stopáž? (Pavel, 26.03.2002 19:14) Reagovat

    Vy si myslíte,že ideální stopáž je 37 minut?Já ne.Jedině absolutně exceletní deska skvělého umělce může mít tak krátkou stopáž a chtít za sebe cenu běžnou u jiných CD,která jsou 2x delší a daleko kvalitnější.37 minut je podle mě výraz tvůrčí impotence umělce nebo jeho komerčního přemýšlení.

  • Stopáž je krátká - jako minule u Landy (Tomáš, 27.03.2002 15:10) Reagovat

    Souhlasím, že nešvar dnešní doby je prodávat za plnou cenu CD s kapacitou 80 minut naplněné ani ne z poloviny. Je to, jako kdyby staré LP desky měly nahranou jen jednu stranu!!! To se nikdy nestalo a dnes, když někdo pár let sbírá materiál a naplní 79 minut jako M. a J. Jacksonovi, tak kritici remcají, že je to moc dlouhé!

  • Ještě něco (mírek, 28.03.2002 07:17) Reagovat

    A když už bych přeci jen přemýšlel o koupi,přes málo hudby,tak určitě ne na E-storu.Vltava je o 108 Kč levnější!!!

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nové desky 15/2025 - od Mayday Parade přes I Love You Honey Bunny po Dunaj s Janou Vébrovou
Nové desky 15/2025 - od Mayday Parade přes I Love You Honey Bunny po Dunaj s Janou Vébrovou Hned šestice hudebníků se na Velký pátek rozhodla, že to zkusí ve dvojici. Jsou jimi Dunaj s Janou Vébrovou, Rhiannon Giddens s Justinem Robinsonem a Julien Baker dohromady s Torres. Víceméně sólově se pak prezentují I Love You Honey... čtěte zde
Vydáno: 23.04.2025 14:05 v sekci Novinky | Nové desky
Míra Vlasák (Epydemye) - Holky v podprsence nepřijdou poslouchat texty o Janu Palachovi či Miladě Horákové
Rozhovory: Míra Vlasák (Epydemye) - Holky v podprsence nepřijdou poslouchat texty o Janu Palachovi či Miladě Horákové Jihočeská formace Epydemye se na naší scéně pohybuje už dvě dekády. Letos své fanoušky potěšila novým albem "Dosebe", a i když právě to byla hlavní záminka našeho rozhovoru s kytaristou, zpěvákem a jedním z autorů písní... čtěte zde
Vydáno: 23.04.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Bariel - Největší radost mám z komunity, která vznikla kolem mé debutové desky
Rozhovory: Bariel - Největší radost mám z komunity, která vznikla kolem mé debutové desky Český hudebník a performer Jakub Baierl, vystupující jako Bariel, vydal na konci března debut "Život je jeden z nejtěžších". Fanouškům je již dobře známý jako součást Yoga kolektivu a člen synthpopového dua Méta Monde. Jak deska... čtěte zde
Vydáno: 22.04.2025 17:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Ventolin - Být uzavřený ve své pevnosti nikam nevede, je potřeba se někam vypravit
Rozhovory: Ventolin - Být uzavřený ve své pevnosti nikam nevede, je potřeba se někam vypravit David Doubek alias Ventolin se stal svébytným fenoménem na poli domácí elektronické hudby. Před pár týdny vydal čerstvé album "Všechno nejlepší", na kterém opět přináší analogovou elektroniku korunovanou absurdními texty i... čtěte zde
Vydáno: 22.04.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Dunaj & Jana Vébrová - Mňau 8/10
Recenze: Dunaj po boku Jany Vébrové neztrácí tvář a na "Mňau" zkoumá nové proudy Klíčová formace nejen brněnské alternativy, Dunaj, dokázala před třemi lety úspěšně navázat - po téměř čtvrtstoletí ticha! - na svou minulost a představila album "Za vodou". Nyní kapela přizvala na palubu Janu Vébrovou a s... čtěte zde
Vydáno: 21.04.2025 00:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Rozhovory: Daniel Landa - Nejsem pánem múzy. Neumím vytlačit píseň na sílu (31.08.2023 18:00)
- Miley Cyrus díky "Flowers" vyrovnala letitý rekord Nelly Furtado, Daniel Landa startuje v albech na druhém místě (08.06.2023 08:00)
- Video: Daniel Landa má svou vlastní "Reality Show" (05.06.2023 11:16)
- Nové desky 21/2023 - od Simply Red přes Daniela Landu po Arlo Parks (31.05.2023 21:00)
- Daniel Landa našel tvůrčí múzu a vydává album "Minový pole" (31.05.2023 07:56)
- Apríl: O2 arena končí. Koncerty se přesouvají do Brna nebo Ostravy (01.04.2023 01:04)
- Video: Daniel Landa v klipu "Anička Malinová" vzdává hold hrdinům, lásce a svobodě (24.01.2022 10:53)
- Naživo: Český slavík zblízka - jak to vypadalo na místě (20.11.2021 16:40)
- Video: Daniel Landa do klipu k "Blanickému manifestu" povolal hvězdné kolegy (06.01.2021 08:31)
- Audio: Daniel Landa v "Blanickém manifestu" už nechce držet hubu (18.11.2020 11:33)

ALBUM TÝDNE 16/2025

Dunaj & Jana Vébrová
Mňau

Klíčová formace nejen brněnské alternativy, Dunaj, dokázala před třemi lety úspěšně navázat - po téměř čtvrtstoletí ticha! - na svou minulost a představila album "Za vodou". Nyní kapela přizvala na palubu Janu Vébrovou a s deskou "Mňau" vplouvá do nového přítoku hlavního hudebního řečiště.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 24.04.
The Lumineers (US) (O2 arena, Praha)
Pá 25.04.
Only the Poets (UK) (Fléda, Brno)
Út 29.04.
Oddisee (US) (Futurum Music Bar, Praha)
Čt 01.05.
Mark Ambor (US) (Roxy, Praha)
Pá 02.05.
Joe Bonamassa (US) (O2 Universum, Praha)
So 03.05.
David Garrett (DE) (O2 universum, Praha)
Pá 09.05.
Tyler The Creator (US) (O2 arena, Praha)
Pá 09.05.
The Murder Capital (IRL) (MeetFactory, Praha)
Ne 11.05.
Ghost (SWE) (O2 arena, Praha)
Ne 11.05.
Bbno$ (CAN) (Roxy, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Linkin Park Prince Justin Bieber The Prodigy Lady Gaga Madonna Pink Floyd Hugo Toxxx Lucie Vondráčková Queen Beyoncé The Weeknd Ed Sheeran Viktor Sheen Kabát BJ The Chicago Kid Dua Lipa Coldplay Taylor Swift
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Souhlasím