Rammstein, O2 arena, Praha, 12.11.2011

A zůstaly jen ohořelé mrtvoly Němců...

Vydáno: 13.11.2011 14:36 v sekci Naživo - Lukáš Benda | foto: facebook interpreta

Nalezli jste zapálení pro vůni zapáleného člověka? Už jste někdy ochutnali flambované lidské maso? Navštívili operu, ve které orchestr místo tradičních nástrojů hraje na plamenomety? A co Eliášův oheň? Hráli jste někdy vedlejší roli v počítačové hře? A navštívili koncert kapely Rammstein?

Živě: Rammstein

předskokani: Deathstars
místo: O2 arena, Praha
datum: 12. listopadu 2011

Rammstein
© last.fm
Most přes minulost se přesně v devět hodin pražského času začal spouštět ze stropu O2 areny, aby se zastavil těsně nad snadstotisícihlavým, sasky syčícím hadem. Po monstrózním ocelovém kolosu na pódium z útrob vysočanského industriálního portálu vystoupali kontroverzní východoberlínští reprezentanti Neue Deutsche Härte, vkusní i nevkusní, opěvovaní i zatracovaní, Rammstein.

Hořící mikrofony a ohňostroje v uzavřeném prostoru má tuzemské publikum šanci spatřit rok co rok, Rammstein jsou fenoménem a při každém svém turné neopomenou Prahu (v krajním případě polskou slezskou část Česka) navštívit. Pro každého návštěvníka, každou návštěvnici jsou jejich návraty doživotním zážitkem. Nejinak tomu bylo tentokráte, když radost R+ rozsévali s hořící loučí a českou vlajkou v ruce. I když radostí se spíše než Češi a Češky přežrali Sasové a Sasky. Do ex-Sazky zavítalo na víkend na výlet snad celé východní Německo.

Rammstein
© last.fm
Rammstein to všem vytmavili úvodní hymnou "Sonne", při které poprvé vzplála jejich vozová hradba. Skutečně neskutečné. Ve slovy těžko popsatelné atmosféře, jež (především) zpočátku ve slávistické hale panovala, bylo snadné se ztratit. O nalezení se postaraly šlehající ohně. Vlna fanouškovské a fanynkovské energie rozpálila kapelu doběla. "Amerika" a "Keine Lust", také "Sehnsucht" a "Asche zu Asche". Úvodních šedesát minut patřilo rané tvorbě ansámblu charismatického Tilla Lindemanna, který si během teatrálního představení sáhl až za dno svých možností a po další šedesátiminutovce končil i za hranicí sebedestrukce. Till nechal v Praze všechno, možná i něco navíc, podobně jako jeho ovečky.

Ještě před vlčím opusem "Du riechst so gut", který zněl - světe div se - úplně jinak než při tradičních sobotních rockotékách ve Vagónu, zazněly vyčpělé kdysihity "Feuer Frei" a "Mutter". Naopak vůbec nejpůsobivější divadlo večera sehráli při "Mein Teil". Lindemann nechal v kotli povařit klávesistu Doktora Lorenze. Pětimetrové plameny a série explozí - každý další komentář je zbytečně nadbytečný.

Rammstein
© last.fm
Milovníkům a milovnicím nejstarších alb šestičlenné formace se podlamovala kolena. "Links 2-3-4" a "Du hast". Rammstein přestali hrát a zpívající dav doprovázeli jen ohromenými výrazy ve tvářích. Pokud podobně (neřku-li ještě lépe) probíhá každá šou Rammstein, už se nedivím, že jich během aktuálního turné dobrovolně absolvují tolik - 6. listopadu zažila premiéru Bratislava, derniéra se chystá na 8. března 2012 do Antverp.

Druhou hodinu galapředstavení zahájili první novou písní - "Haifisch" z aktuální studiové nahrávky "Liebe ist für alle da". Šoumen Lorenz, oděný ve flitrové uniformě, pádloval v člunu po hlavách fanoušků a fanynek - mimochodem, outfit obecenstva svou kreativitou trumfoval i módní přehlídku vystupujících. Během žraločí písně Lorenz zase roztáhl českou vlajku, vůl, měl si vzít německou, býval by se dočkal aplausu.

Následující song "Bück dich" doprovázelo další impresivní číslo, tentokráte pěstování otroctví na padajícím mostě. S/M hrátky v přímém přenosu. Kapela se přemístila z hlavního pódia doprostřed arény a dokázala, že Rammstein jsou nejlepší koncertní kapelou na světě i bez ohňové šou a blyštivých efektů. Nicméně, obscénní gesta si Lindemann a spol. neodpustili. Ejakulace do davu - díl první. Postříkané publikum plně nahradilo výbušniny a explodovalo při bojovné etudě "Mann gegen Mann".

Rammstein
© flickr.com
Frontman si sykl o vodu a spustil závěrečnou píseň základní hrací doby, baladu "Ohne dich". Praha zažila vůbec první koncert, během kterého publikum neodcházelo ještě před prodloužením na metro. Vydržet do konce a absolvovat davové šílenství v U-Bahnu opravdu stálo za to. Všichni tak zůstali strnule na svých místech, křičeli "Zugabe! Zugabe! Zugabe!" a Rammstein se vrátili. Poprvé, ne naposled.

"Mein Herz brennt", "Wollt ihr das Bett in Flammen sehen" a "Ich will". Atmosféra v aréně houstla a byla ještě hůře popsatelná než prve. Tak nějak to muselo vřít při gladiátorských kláních plných krve. Při "Pussy" došlo k druhému orgasmu. Lindemann ukázal, jak se to dělá, když stříkal ze sněžného, falicky vytvarovaného děla. Na saská těla dopadaly pěna a konfety. Škoda jen, že při poslední skladbě z druhé várky přídavků vypadl pekelníkům zvuk. Ale jen Bůh je dokonalý.

Závěrečná píseň "Engel" dokázala, proč je černě okřídlený Lindemann považován za boha. Je dokonalý. Celé dvouhodinové představení bylo dokonalé, zůstaly po něm ohořelé mrtvoly Němců a Němek a nezapomenutelné vzpomínky. Rammstein se do Prahy tentokráte vrátili - ne poprvé a jistě ne naposled - s tím nejlepším, co kdy z jejich dílny vzešlo. A kdyby bývaly rozburácely arénu i dráždivé tóny "Eifersucht", neváhal bych R+ propůjčit ocenění za nejlepší koncert roku, dost možná mého celého dosavadního života.

  • ... (Greg, 13.11.2011 15:09) Reagovat

    Německo. Orgasmus. Benda.

    • Re: ... (Turbolachtan, 17.11.2011 23:19) Reagovat

      http://wewantwar.wordpress.com/2011/11/17/legenda-lucias-f-svoboda/

      • Re: ... (Lukáš Benda, 18.11.2011 00:59) Reagovat

        Víš co ti povím, já tomu kvazi-vice nmnl humoru moc nerozumím. Je to takový nijaký, ale za snahu máš bod.

        • Re: ... (Turbolachtan, 18.11.2011 19:51) Reagovat

          Bendo, tebe se nikdo na nic neptal. Odpovídej raději tam, kde se tě slušní lidé ptají, proč píšeš pytloviny.

      • Re: ... (jarecek, 18.11.2011 07:24) Reagovat

        ja tomu rozumim docela dobre :) a lukas svoboda muze bejt spokojenej, pac jsi prilozil ruku k dilu a pridal par dilu do mozaiky jeho internetovyho kvazi-pomniku :)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Mňága a Žďorp, Lucerna Music Bar, Praha, 14.12.2025
Naživo: Mňága a Žďorp pokřtila desku "Hoříš? Hořím!" voskem ze svíčky. Naštěstí nic nechytlo Mňága a Žďorp v pražském Lucerna Music Baru během neděle i pondělí přehrála celou novou desku a pokaždé ji rovnou pokřtila. První večer se kmotrem stal herec Marek Taclík a místo šampaňského použil rozpálený vosk ze svíčky.... čtěte zde
Vydáno: 16.12.2025 15:30 v sekci Naživo
Richard Krajčo a Filharmonie Hradec Králové, Kongresové centrum, Praha, 14.12.2025
Naživo: Vánoce, kdy zvítězila hudba. Richard Krajčo odehrál s orchestrem v Praze životní koncert Jako čtenáři mnohdy nemyslíme na to, že za texty, které čteme, stojí lidé, kteří mají své vlastní životy. A jindy zase coby (hudební) novináři zapomínáme, že ti, o kterých píšeme, si to s největší pravděpodobností... čtěte zde
Vydáno: 16.12.2025 09:00 v sekci Naživo
James Arthur, O2 universum, Praha, 14.12.2025
Naživo: James Arthur v Praze zápasil se zvukem i s pitnou vodou. Minerálku totiž nesnáší! Proslavil se jako vítěz deváté série britského X Factoru, kdy jedinečným způsobem zazpíval píseň "Impossible" od Shontelle. A zatímco na původní interpretku si dnes vzpomene už málokdo, zpěvák ve znamení Ryb, který po nich... čtěte zde
Vydáno: 15.12.2025 17:24 v sekci Naživo
Grey256 - ale! 7/10
Recenze: Grey256 na "ale!" místo návratu do minulosti uhnul úplně jinam Grey256 dal před dvěma roky průchod svým rockovým pocitům a kariéru rappera na čas odsunul na vedlejší kolej. Podzimní EP "ale!" mělo být návratem ke kořenům, spíš však ukazuje, že Martin Albrecht už má éru dejte mi beat a já... čtěte zde
Vydáno: 15.12.2025 12:00 v sekci Recenze
Honza Nedvěd mladší a Příbuzní - Chlapský slovo 9/10
Recenze: Honza Nedvěd mladší dal s kapelou Příbuzní "Chlapský slovo" na to, že se na nedvědovskou tvorbu hned tak nezapomene Jeden návrat je definitivně dokonán. Honza Nedvěd mladší s Příbuznými brázdí s úspěchem česká i slovenská pódia už nějaký čas, na nové písničky jsme si však museli počkat. Album "Chlapský slovo" navazuje tam, kde jeho táta... čtěte zde
Vydáno: 15.12.2025 00:00 v sekci Recenze
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- "Rammstein Symphonic Tribute Show" se v lednu představí v Praze a Plzni (08.12.2025 18:58)
- Video: Till Lindemann v "Prostitution" pomáhá při porodu, chroupe šváby a olizuje mrtvolu (06.10.2025 17:29)
- Rammstein vloží všechny své singly do krásné dřevěné krabičky. Bude jich jen šest tisíc (22.09.2025 17:21)
- Přijedou jakože Rammstein. Tribute band Stahlzeit zahraje v únoru ve Foru Karlín (02.09.2025 13:05)
- Video: Till Lindemann vzdává novinkou "Und Die Engel Singen" hold Davidu Lynchovi (20.06.2025 11:55)
- Till Lindemann se letos v Česku ukáže dvakrát, v prosinci se pokusí vyprodat O2 arenu (05.05.2025 11:17)
- Video: Till Lindemann zve v klipu "Meine Welt" do světa plného krve, bolesti a násilí (07.04.2025 13:00)
- Rammstein zveřejnili hodinový dokument z příprav posledního turné (03.01.2025 10:33)
- Rammstein letos oslaví Vánoce. Tedy vlastně jen jejich klávesák Flake (22.11.2024 19:18)
- Básně Tilla Lindemanna z Rammstein konečně vycházejí i v češtině (11.11.2024 14:56)

ALBUM TÝDNE 50/2025

Honza Nedvěd mladší a Příbuzní
Chlapský slovo

Jeden návrat je definitivně dokonán. Honza Nedvěd mladší s Příbuznými brázdí s úspěchem česká i slovenská pódia už nějaký čas, na nové písničky jsme si však museli počkat. Album "Chlapský slovo" navazuje tam, kde jeho táta s bráchou Františkem skončili - a to v té nejlepší podobě.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Čt 18.12.
Till Lindemann (DE) (O2 arena, Praha)
Čt 18.12.
Lucie (Logspeed CZ Aréna, Plzeň)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Ewa Farna Prince Justin Bieber Lady Gaga Beyoncé Madonna Kryštof Coldplay
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe