Vlhký sen v neonovém rámu

Vydáno: 10.11.2011 12:30 v sekci Recenze - Tomáš Bláha | foto: facebook interpreta

James Connolly aka L-vis 1990 aka spoluzakladatel Night Slugs aka největší londýnské přísliby. Zhruba. Svůj debut "Neon Dreams" ale tenhle mladík vydává prakticky mimo svůj label. Plní si s ním svůj velký sen - je uprostřed párty, která adoruje starý, dobrý, zvhrlý chicagský house ročník 88.

8/10

L-vis 1990 - Neon Dreams

Vydáno: 03.10.2011
Celkový čas: 55:25
Žánr: house / disco

Skladby: Vague Flashes, Forever You, The Beach, I Feel It, Play It Cool, Shy Light, Cruisin´, Feel The Void, Illusions, Tonight, Here With You, Lost In Love, True Romance, One more Day Neon Dreams

Vydavatel: PMR / Island Records

Nevím, kdy se mi naposledy stalo, že by můj názor na nějakou desku tak kontrastně rezonoval s těmi ostatními. Samozřejmě v průměru. A přitom jsem se na tu placku ani moc netěšil. Vlastně mě spíš zajímalo, jestli bude tak špatná jako singl "Lost In Love". A nejhorší je zjištění, že to album přesně odráží filosofii tohoto singlu a zároveň "Neon Dreams" nemůžu přestat poslouchat. Od první do poslední skladby, s občasnou odmlkou. Ten singl je samozřejmě boží. Když těmhle neonovým snům naslouchám, jako kdyby mě někdo neustále upozorňoval na to, že bych se měl stydět a opatrně mluvit o tom, že právě tohle je guilty pleasure. Koncentrace toho pokleslého, laciného a zvrhle slizkého je tu dost velká na to, aby se ty sofistikované postupy a odkazy snadno ztratily.

A nechci tvrdit, že jste všichni strašně hloupí, když se vám to nelíbí. Když neoceníte tu oddanost ke starému zvuku chicagského housu, kvůli které se tohle celé nahrávalo na tom samém hardwaru jako tenkrát. Nebo se povyšovat nad tím, že neoceníte Elvisův čich na elegantní vývoj a stavbu jeho tracků. Nechci, protože ani pro mě to není důvod, proč tuhle desku tak miluju. Bla bla. Je to právě ta zvrhlost a cheesy zvuk, kterým L-vis 1990 masíruje skvěle napsané songy. A vokály? Dělají 70 % toho laciného afektu (z efektu). Bez nich bych si to nedokázal ani představit.

On je podle mě největší problém ten, že člověk ke jménu L-vis 1990 přichází s trošku jiným očekáváním, než na desce "Neon Dreams" nakonec dostane. Ty těsné digitální zvuky zaprášeného futurismu jsou nyní nafouknuty do až nepřirozených rozměrů. Jednoduchá obvodová grafika dostala opulentně barevný obsah. L-vis 1990 je jedním ze zakladatelů mladého labelu Night Slugs, který si v loňském roce přivlastnil uznání za nejlepší taneční label v UK. Fakt, že se "Neon Dreams" z katalogu tohoto labelu lehce distancuje, jen dokazuje, že James Connolly, jak zní skutečné jméno producenta, k desce přistupuje spíš jako k masturbační mixtape.

Tahle deska by měla být pouštěna zásadně mezi půlnocí a šestou hodinou ranní. Noční výjev teplého, vlhkého snění, které do neonového rámu vložila lačnost po víkendové lásce. Connolly stojí mezi housem a diskotékou, chlapáctvím a gaystvím, undergroundem a širokým mainstreamem - ani jednomu táboru ale výrazně nenadržuje. Spravedlivý arbitr, jehož bezpohlavnost je mnohým trnem v oku. Šedivý průměr je ale tentokrát neskutečně zábavný. Ne úplně bezduchý pop, ne úplně chladný snobismus. Hudba, která je samozřejmě průsečíkem vybraných momentů historie (chicagský house osmdesátých let nebo jeho geografické mutace v letech devadesátých), ale zároveň výrazně stimuluje pocit nedaleké budoucnosti.

Den začíná o půlnoci a s tímhle soundtrackem na pomezí pokleslého a zbožňovaného mi zatraceně rychle utíká. Už několikátý den se vlastně jen snažím přijít na to, čím že je "Neon Dreams" tak špatná deska, jak se říká. Na nic extra zásadního jsem ale zatím nepřišel. No dobře, občas ta chytlavost trochu kulminuje (slabší střed alba), na dnešní dobu docela dlouhá stopáž, a co si budeme nalhávat, o zásadní věc se určitě nejedná. Vokálů jsem se bál asi nejvíc (zdravíme Jokera), ale ať už je to Javeon McCarthy, Samantha Lim nebo duo Para One a Teki Latex, žeru je všechny. Na desce ještě vypomáhal bristolský buldog Julio Bashmore, což je asi nejvíce poznat při skladbě "Cruisn'", která by klidně mohla být na jeho dalším EP. S "Neon Dreams" jakoby člověk prožil noc plnou sexuálních výbojů, drahých drinků, konzumních melodií a fetiše z výprodeje. Druhý den ale stejně čeká, až odbije půlnoc a on si to bude moct dát všechno znovu. Popelka na koksu. "You need my love!"

PS: Možná mi tahle deska přijde tak výborná, protože jsem viděl film "Drive". Ten mi totiž pomáhá si myslet, že by tam klidně tahle hudba mohla hrát.

  • . (av, 10.11.2011 14:44) Reagovat

    interpreta som nepoznal a nejak som klikol na recku len tak z nudy ale o to vacsie prekvapenie ked som zistil ze je to presne co clovek potrebuje na den ked nic nerobi a potrebuje ho len šťastne dožit dokonca . asi tak by som aj opisal o com doska je. vdaka za to je to boží :D

  • ... (jozka cerny, 11.11.2011 20:23) Reagovat

    pro me stejne mile prekvapeni, jako kdyz jsem objevil Mylo s jeho Destroy Rock And Roll.

    • Re: ... (Rodrigo, 14.11.2011 18:09) Reagovat

      L-vise jsem zatím neslyšel, ale Mylo je super. Jeho cover Need You Tonite poslouchám dodnes.

      • Re: ... (jozka cerny, 22.11.2011 11:45) Reagovat

        ale Mylo je Mylo. L-vis je prece jen slabsi

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Nahlas 2 - Antologie poezie Osamělých písničkářů 9/10
Hudba v tisku: Když písňové texty mluví i bez hudby: "Nahlas 2" jako ryzí poezie Osamělých písničkářů Druhý díl antologie Osamělých písničkářů přináší další čtyři tematicky laděné celky s poezií, kterou můžete znát z tuzemských klubů nebo hudebních nosičů. Vzniká tak vzácný soubor současných osobitých písňových... čtěte zde
Vydáno: 02.01.2026 08:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Peter Lipa - Neúprosné ráno (vinylová reedice 2025) 8/10
Recenze: První albové nadechnutí Petera Lipy "Neúprosné ráno" patří i po letech k zásadním počinům. Reedice mu sluší Peter Lipa dnes platí za výraznou tvář slovenské hudební scény. Zpěvák, přirozeně rozkročený mezi světy blues a jazzu, se svého profilového debutu paradoxně dočkal až po čtyřicítce. Deska vydaná v roce 1984 nesla název... čtěte zde
Vydáno: 01.01.2026 10:19 v sekci Recenze
Priessnitz - Nebel (vinylová reedice 2025) 9/10
Recenze: Noc a mlha v Jeseníkách a nově na vinylu. Na desce "Nebel" obalují Priessnitz posluchače příjemnou temnotou Vinylové ohlížení do minulosti kultovních Priessnitz pokračuje. Po loňském vydání dlouho nedostupného třetího alba "Hexe" a reedici naopak pozdějšího "Zero" přišel čas na "Nebel". Druhá studiovka formace nabízí jesenickou gotiku... čtěte zde
Vydáno: 31.12.2025 08:00 v sekci Recenze
Martin Čupka - V MØNØDREAM nedělám umělecké kompromisy
Rozhovory: Martin Čupka - V MØNØDREAM nedělám umělecké kompromisy Martin Čupka, frontman jedné z nejvýraznějších česko-slovenských rockových kapel John Wolfhooker, přichází s novým autorským projektem MØNØDREAM. Otevírá tak zcela novou kapitolu své hudební cesty. S myšlenkou zkusit si vlastní... čtěte zde
Vydáno: 30.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Trny & Žiletky - Je nutné zabít beránka 8/10
Recenze: Trny & Žiletky na desce "Je nutné zabít beránka" přidávají na zlověstnosti Nová studiovka Trnů & Žiletek "Je nutné zabít beránka" přináší hutnou, emotivní a temnou jízdu. Na posluchače nečeká žádný med, ale ten asi nikdo z fanoušků Desedovy práce ani neočekává. Lídr Dark Gamballe znovu posouvá... čtěte zde
Vydáno: 29.12.2025 13:00 v sekci Recenze

ALBUM TÝDNE 00/2026

Alibaba
Furt stejný

Folk může být sofistikovaný i kýčovitý, židličkový, kotlíkářský, může tepat do společenských nešvarů, být zasněný, básnivý i výrazově dutý. V každém případě, ať už použijeme jakékoliv další adjektivum, měl by být upřímný, na nic si nehrát. To rozhodně platí pro album "Furt stejný" olomouckých Alibaba.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 11.01.
Pocta Davidu Stypkovi (CZ) (O2 universum, Praha)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
Út 27.01.
ZAZ (FR) (O2 universum, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)
Po 09.02.
Marcus & Martinus (SWE) (Sono Centrum, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Prince The Prodigy Justin Bieber Beyoncé Ewa Farna Madonna Lady Gaga Coldplay Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe